• Pondělí, 11. prosinec 2017
  • Svátek má Rukojmí Dana

Kauza lithium jako selhání českých médií
Počet návštěv: 636

Kauza lithium jako selhání českých médií

Adam Mikulášek Článek od Adam Mikulášek

Stále jen čteme, jak jedna partaj obviňuje jinou partaj a naopak, každý se chce vykroutit z odpovědnosti, jako malé děti na pískovišti..., ale aby nám média zprostředkovala podstatu problému, kdo za co skutečně zodpovídá, tak to ani nápad.  

Dobral jsem se toho, že pokud jde o průzkumy ložisek, licenci udělil někdejší ministr životního prostředí, Pavel Drobil za ODS a následně jej prodloužil současný ministr Richard Brabec za ANO. Tím argumentuje ministr průmyslu a obchodu, pan Havlíček z ČSSD, který pro změnu podepsal ono propírané memorandum o lithiu, což nemůže popřít.
Ale podstata je přece někde jinde: dává Australanům předběžné právo k samotné těžbě lithia, které lze „hnát“ třeba až k mezinárodní arbitráži, už licence na předběžné průzkumy, nebo až ono memorandum? Nebo zatím ani jedno? Pokud jsme se zavázali jim garantovat těžbu již licencí na průzkumy, pak je v právu pan Havlíček z Ministerstva průmyslu a obchodu, a naopak jsou navině pánové Drobil s Brabcem, ovšem pak bych očekával, že to pan Havlíček neopomene dostatečně a jasně říci, zvlášť teď, nedlouho před volbami. Pokud ovšem z licence na průzkumy ložisek žádný závazek k následné těžbě neplyne, pak jsou pánové Drobil a Brabec tak řečeno „z obliga“ a ministr Havlíček má co vysvětlovat.
Jenže to už se médiím hlavního proudu rozebírat nechce, lepší je psát články o tom, jak se jednotlivé partaje před volbami „melou“, než si pozvat nezaujaté odborníky, kteří dokážou rozklíčovat, co jsme komu v kterém povolení, smlouvě či memorandu slíbili, k čemu jsme se zavázali, a k čemu naopak ne, jen tak si může obyčejný, těžební problematiky neznalý, občan a volič udělat skutečný obrázek, jak to s tím lithiem vlastně je.
P.S. Po napsání článku jsem narazil na tvrzení ministra Havlíčka, že memorandum je nezávazné, že to není smlouva ani smlouva o smlouvě budoucí..., ale opět mi chybí názor nějakého nestranného odborníka, tj. takového, který „nekope“ za žádnou ze stran/hnutí, kterých se kauza lithium nějak dotýká.

 

Adam Mikulášek
Mám bakalářské vzdělání v oboru informatiky, již od dětství se zajímám o dění v této zemi i ve světě a vzdělávám se v oblastech politiky, historie, ekonomie a psychologie. Od června 2010 jsem členem Čssd a snažím se prosazovat modernizační změny v této straně.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
petr táborský

petr táborský

10.10.2017 10:10

Nejsem,právník,takže si myslím,že pan Mikulášek to vyjádřil naprosto přesně.Udělám si názor až po právnickém rozboru,který samozřejmě musí být v souladu s mezin.právem,ať nedopadneme jak s Diag Human,minus 14 mld Kč.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

09.10.2017 20:24

ODS rozkradla a vytunelovala vše,co po komunistech zbylo.Bylo to za 1,7bilionu korun v tehdejších cenách.Klaus tomu říkal,že se učili být bohatí.Na druhou nejsilnější partaj toho moc nezbylo,tak krade aspoň to,co je ukryto pod zemí.Vzhledem k tomu,že podpis tzv.memoranda Havlíčkem,ministrem průmyslu a obchodu,bez předchozího projednání ve vládě,je jeho podpis neplatný.Je však třeba konečně dohnat vyčurané politiky k zodpovědnosti za jejich činy.Aby se už něco podobného nemohlo objevit.Politici si udělali z republiky a národa dojnou krávu.K tomu také odhlasovali patřičné zákony,které je ochraňují před tresty za tu jejich špinavou politiku.Volte po zralé úvaze a ne za koblihy a podobně.


 

Poslední domácí zprávy