• Pondělí, 18. červen 2018
  • Svátek má Rukojmí Milan

Kauza lithium jako selhání českých médií
Počet návštěv: 1130

Kauza lithium jako selhání českých médií

Adam Mikulášek Článek od Adam Mikulášek

Stále jen čteme, jak jedna partaj obviňuje jinou partaj a naopak, každý se chce vykroutit z odpovědnosti, jako malé děti na pískovišti..., ale aby nám média zprostředkovala podstatu problému, kdo za co skutečně zodpovídá, tak to ani nápad.  

Dobral jsem se toho, že pokud jde o průzkumy ložisek, licenci udělil někdejší ministr životního prostředí, Pavel Drobil za ODS a následně jej prodloužil současný ministr Richard Brabec za ANO. Tím argumentuje ministr průmyslu a obchodu, pan Havlíček z ČSSD, který pro změnu podepsal ono propírané memorandum o lithiu, což nemůže popřít.
Ale podstata je přece někde jinde: dává Australanům předběžné právo k samotné těžbě lithia, které lze „hnát“ třeba až k mezinárodní arbitráži, už licence na předběžné průzkumy, nebo až ono memorandum? Nebo zatím ani jedno? Pokud jsme se zavázali jim garantovat těžbu již licencí na průzkumy, pak je v právu pan Havlíček z Ministerstva průmyslu a obchodu, a naopak jsou navině pánové Drobil s Brabcem, ovšem pak bych očekával, že to pan Havlíček neopomene dostatečně a jasně říci, zvlášť teď, nedlouho před volbami. Pokud ovšem z licence na průzkumy ložisek žádný závazek k následné těžbě neplyne, pak jsou pánové Drobil a Brabec tak řečeno „z obliga“ a ministr Havlíček má co vysvětlovat.
Jenže to už se médiím hlavního proudu rozebírat nechce, lepší je psát články o tom, jak se jednotlivé partaje před volbami „melou“, než si pozvat nezaujaté odborníky, kteří dokážou rozklíčovat, co jsme komu v kterém povolení, smlouvě či memorandu slíbili, k čemu jsme se zavázali, a k čemu naopak ne, jen tak si může obyčejný, těžební problematiky neznalý, občan a volič udělat skutečný obrázek, jak to s tím lithiem vlastně je.
P.S. Po napsání článku jsem narazil na tvrzení ministra Havlíčka, že memorandum je nezávazné, že to není smlouva ani smlouva o smlouvě budoucí..., ale opět mi chybí názor nějakého nestranného odborníka, tj. takového, který „nekope“ za žádnou ze stran/hnutí, kterých se kauza lithium nějak dotýká.

 

Adam Mikulášek
Mám bakalářské vzdělání v oboru informatiky, již od dětství se zajímám o dění v této zemi i ve světě a vzdělávám se v oblastech politiky, historie, ekonomie a psychologie. Od června 2010 jsem členem Čssd a snažím se prosazovat modernizační změny v této straně.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
petr táborský

petr táborský

10.10.2017 10:10

Nejsem,právník,takže si myslím,že pan Mikulášek to vyjádřil naprosto přesně.Udělám si názor až po právnickém rozboru,který samozřejmě musí být v souladu s mezin.právem,ať nedopadneme jak s Diag Human,minus 14 mld Kč.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

09.10.2017 20:24

ODS rozkradla a vytunelovala vše,co po komunistech zbylo.Bylo to za 1,7bilionu korun v tehdejších cenách.Klaus tomu říkal,že se učili být bohatí.Na druhou nejsilnější partaj toho moc nezbylo,tak krade aspoň to,co je ukryto pod zemí.Vzhledem k tomu,že podpis tzv.memoranda Havlíčkem,ministrem průmyslu a obchodu,bez předchozího projednání ve vládě,je jeho podpis neplatný.Je však třeba konečně dohnat vyčurané politiky k zodpovědnosti za jejich činy.Aby se už něco podobného nemohlo objevit.Politici si udělali z republiky a národa dojnou krávu.K tomu také odhlasovali patřičné zákony,které je ochraňují před tresty za tu jejich špinavou politiku.Volte po zralé úvaze a ne za koblihy a podobně.


 
Tolik povyku pro jedny rudé trenky

Tolik povyku pro jedny rudé trenky

Miloš Zeman svolal tiskovku. Na ní spálil trenky, kterými ho vytrolila skupina rádobyumělců před léty, novináři tomu tenkrát vesměs tleskali. Dnes se durdí a dovolávají se důstojnosti prezidentského úřadu. Ale jděte, filutové.

 

Poslední domácí zprávy