• Čtvrtek, 18. leden 2018
  • Svátek má Rukojmí Vladislav

 Volební postřižiny
Počet návštěv: 564

Volební postřižiny

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Volební agitace se převalila republikou, aniž bylo možné poznat, zda se skutečně jedná o všechno, nebo jde jen o automatismy chování a jednání, o kterých si  jejich uživatelé jenom myslí že tak osudovými jsou. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Surrealistické postavy a scenérie opět jen vznikaly známými způsoby myšlenkových automatizací. A ty dokázali docela dobře zobrazit a popsat novináři, nebo ti, kteří se za dočasné zpravodaje alespoň považovali. 

Zaujalo nás ale zejména, že se do této skupiny kvalifikovaných informátorů  snažili  zařadit nejen  politici, jejichž je to povinností jako vykladačů politiky, ale také mnozí, kteří tyto události mají pouze analyzovat. V těch lepších případech se snažili události předvídat, v těch horších dokonce sami vytvářet.

To čemu se v politických vědách říká studium politického procesu potom nahrazovaly plané debaty o pravici a levici, které již nemají takový význam jako ještě před několika měsíci, ale přece jenom pomáhají zahalit tajemstvím, co si kdo o politice vlastně myslí. Lákavá mediální nabídka studentům politiky vyjadřovat se k tomu co je nebo tomu co bude, vzrušovala většinu těch, kteří se měli zabývat politicko-filosofickým fundamentem anebo mravním stavem těchto diskusí a nikoli technikami boje o moc, ke kterým vždy otevírá prostor předvolební debata v tištěných a audiovizuálních médiích.

Proto jsme se celkem snadno dostávali k datům o politických stranách, o osobnostech a psaným, i když někdy nevyřčeným slovům shrnutých do textů  „politických programů“. Ale málokdy jsme měli možnost kriticky zkoumat, zda skutečně jde o data důvěryhodná, co považují prezentující řečníci  za jejich prameny, v čem mají pravdu anebo se mýlí, zda pracují s informacemi pravdivými nebo smyšlenými.

Pro zjednodušení zde  opomíjíme audiovizuální výstupy předvolebních diskusí, protože právě poslední předvolební týden ukázal, že nestačí si v TV jenom popovídat nebo se dokonce pohádat, aby bylo možné dojít k nějakému poznání. (Zcela pak musíme opomenout vysílání ČT 2 v posledních dvou předvolebních týdnech, které vypadalo jako propagace Adolfa Hitlera a NSDAP.  Mluvilo se o nich několikrát  denně na úkor např. volebního systému ČSR a ČSSR. Možná i připomenutí kandidátek tzv. Národní fronty a jejich stop v současnosti by nám pomohlo pochopit chování některých současných politických osobností např. pánů Zaorálka, Kalouska aj.) 

Úkolem politologů by měly být právě takové srovnávací analýzy minulých voleb a volebních systémů místo proroctví, ve skutečnosti strašení voličů jejich politickou budoucností. Důsledkem je neřízený chaos a bezradnost občanů v okamžiku volby.

Nejde jen o problém politického vzdělání, ale také o to, že orientace v politicko-filosofických problémech politické  reprezentace je pro poučeného voliče snazší, než emociálně vypjaté běsnění v posledních dnech před volbami. A to nemluvíme o tom, že zbaveni jednoduchých označení pravice – levice, liberalismus – konzervatismus, komunismus -  křesťanská demokracie nebo sociálnost atd.,  jsme bezradnější, než když rozumíme třeba jen jejich historickému vývoji.

Je to  obrana před triviálním politickým manicheismem, který se tentokrát projevoval jenom označováním některých politických stran za extremistické, aniž si autoři těchto účelových pojmenování uvědomovali, že tato povrchni identifikace je snadno zneužitelná v obráceném pořadí hned po volbách.

Neméně mimo uvažování o politice, působili tváře, mluva, chování volebních agitátorů v předvolebních diskusích, kteří se snažili působit na potenciální voliče svými úsměvy, tak na své partnery v diskusi cenili zuby. Ukázkou neschopnosti slušně se chovat bylo nechtěné zkřížení se diskusí v ČT, ve které se jednoho dne na diváky usmívali známí nezdvořáci z téměř všech politických stran, aby vzápětí ukázali, jak umějí na sebe cenit zuby  když jde o lithium. Jako kdyby všichni zapomínali, že obsahem politických rozhovorů není jen mluvení, ale i jednání a chování, které se může voličům zdát mnohem přesvědčivější než kdokoli bez dobrého vychování.

Snad bychom si mohli z letošních volebních postřižin odnést ponaučení, že politická kultura  může být deformována jednotlivci, ale že na její úrovni se podílejí nejen občané a reprezentanti politických stran, ale i  ti, kteří vytvářejí nejen jakýsi obtížně poznatelný politický diskurs, ale i mnohem viditelnější jazyky každodenních věcí veřejných a jejich ideového kontextu.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Odhalení natvrdo: Kdo volí Jiřího Drahoše, volí ve skutečnosti Miroslava Kalouska budoucím premiérem, volí Karla Schwarzenberga jako mentálního guru, volí celou TOP09

Odhalení natvrdo: Kdo volí Jiřího Drahoše, volí ve skutečnosti Miroslava Kalouska budoucím premiérem, volí Karla Schwarzenberga jako mentálního guru, volí celou TOP09

Kdo volí Jiřího Drahoše, volí ve skutečnosti Miroslava Kalouska budoucím premiérem, volí Karla Schwarzenberga jako mentálního guru, volí celou TOP09 včetně Kroměřížské výzvy a jako třešničku k tomu volíte Drahošovy poradce z Evropských hodnot, Petra Koláře a Jakuba Jandu! Známe podrobnosti!

Zvolení Drahoše by znamenalo zavírání vlastenců,  občanskou válku a invazi statisíců muslimů!

Zvolení Drahoše by znamenalo zavírání vlastenců, občanskou válku a invazi statisíců muslimů!

Kdo je Jiří Drahoš? Kde se vzal, tu se vzal, na Háchu se podobal. Podobnost čistě náhodná? Nikoli, vše je promyšlené do posledních detailů. Drahoš je spjat se západní politickou scénou již řadu let. Jeho časté schůzky s Merkelovou, tureckým velvyslancem Bigalim, americkým velvyslancem Schapirem a dalšími zločinci, usilujícími o islamizaci Evropy, čili superholokaust a likvidaci bílých, jsou dostatečně vypovídající.

Je-li Praha tak zcela jiná, nechť se osamostatní

Je-li Praha tak zcela jiná, nechť se osamostatní

S tím, jak čas běží, politické názory mezi lidem pražským a lidem zbytku republiky se rozcházejí stále dramatičtěji, ba dá se říci, že ať se ve smyslu politickém jedná o cokoli, je to vždy tak, že to, co chce Praha, mimopražští s hrůzou odmítají, a to co chtějí mimopražští, stejně emotivně odmítají Pražáci. Politicky stojí tedy obě strany na opačných pólech, hrboly na jejích tělech jsou jaksi narostlé jinak, takže při vzájemném styku a otřevu těchto nesourodých hrbolů jeden o druhého crčí z těl obou subjektů potoky krve, které by se ušetřily, kdyby město Praha a zbytek republiky žily každý zvlášť.

Poslední domácí zprávy

Jsem „hrdá lůza“

Jsem „hrdá lůza“

Proč je současný ekonomický systém špatný? Je mi ukradené, že zlevňuje elektronika, tu člověk až tak nutně k životu nepotřebuje. Jenže co...