• Úterý, 20. březen 2018
  • Svátek má Rukojmí Světlana

 Volební postřižiny
Počet návštěv: 708

Volební postřižiny

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Volební agitace se převalila republikou, aniž bylo možné poznat, zda se skutečně jedná o všechno, nebo jde jen o automatismy chování a jednání, o kterých si  jejich uživatelé jenom myslí že tak osudovými jsou. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Surrealistické postavy a scenérie opět jen vznikaly známými způsoby myšlenkových automatizací. A ty dokázali docela dobře zobrazit a popsat novináři, nebo ti, kteří se za dočasné zpravodaje alespoň považovali. 

Zaujalo nás ale zejména, že se do této skupiny kvalifikovaných informátorů  snažili  zařadit nejen  politici, jejichž je to povinností jako vykladačů politiky, ale také mnozí, kteří tyto události mají pouze analyzovat. V těch lepších případech se snažili události předvídat, v těch horších dokonce sami vytvářet.

To čemu se v politických vědách říká studium politického procesu potom nahrazovaly plané debaty o pravici a levici, které již nemají takový význam jako ještě před několika měsíci, ale přece jenom pomáhají zahalit tajemstvím, co si kdo o politice vlastně myslí. Lákavá mediální nabídka studentům politiky vyjadřovat se k tomu co je nebo tomu co bude, vzrušovala většinu těch, kteří se měli zabývat politicko-filosofickým fundamentem anebo mravním stavem těchto diskusí a nikoli technikami boje o moc, ke kterým vždy otevírá prostor předvolební debata v tištěných a audiovizuálních médiích.

Proto jsme se celkem snadno dostávali k datům o politických stranách, o osobnostech a psaným, i když někdy nevyřčeným slovům shrnutých do textů  „politických programů“. Ale málokdy jsme měli možnost kriticky zkoumat, zda skutečně jde o data důvěryhodná, co považují prezentující řečníci  za jejich prameny, v čem mají pravdu anebo se mýlí, zda pracují s informacemi pravdivými nebo smyšlenými.

Pro zjednodušení zde  opomíjíme audiovizuální výstupy předvolebních diskusí, protože právě poslední předvolební týden ukázal, že nestačí si v TV jenom popovídat nebo se dokonce pohádat, aby bylo možné dojít k nějakému poznání. (Zcela pak musíme opomenout vysílání ČT 2 v posledních dvou předvolebních týdnech, které vypadalo jako propagace Adolfa Hitlera a NSDAP.  Mluvilo se o nich několikrát  denně na úkor např. volebního systému ČSR a ČSSR. Možná i připomenutí kandidátek tzv. Národní fronty a jejich stop v současnosti by nám pomohlo pochopit chování některých současných politických osobností např. pánů Zaorálka, Kalouska aj.) 

Úkolem politologů by měly být právě takové srovnávací analýzy minulých voleb a volebních systémů místo proroctví, ve skutečnosti strašení voličů jejich politickou budoucností. Důsledkem je neřízený chaos a bezradnost občanů v okamžiku volby.

Nejde jen o problém politického vzdělání, ale také o to, že orientace v politicko-filosofických problémech politické  reprezentace je pro poučeného voliče snazší, než emociálně vypjaté běsnění v posledních dnech před volbami. A to nemluvíme o tom, že zbaveni jednoduchých označení pravice – levice, liberalismus – konzervatismus, komunismus -  křesťanská demokracie nebo sociálnost atd.,  jsme bezradnější, než když rozumíme třeba jen jejich historickému vývoji.

Je to  obrana před triviálním politickým manicheismem, který se tentokrát projevoval jenom označováním některých politických stran za extremistické, aniž si autoři těchto účelových pojmenování uvědomovali, že tato povrchni identifikace je snadno zneužitelná v obráceném pořadí hned po volbách.

Neméně mimo uvažování o politice, působili tváře, mluva, chování volebních agitátorů v předvolebních diskusích, kteří se snažili působit na potenciální voliče svými úsměvy, tak na své partnery v diskusi cenili zuby. Ukázkou neschopnosti slušně se chovat bylo nechtěné zkřížení se diskusí v ČT, ve které se jednoho dne na diváky usmívali známí nezdvořáci z téměř všech politických stran, aby vzápětí ukázali, jak umějí na sebe cenit zuby  když jde o lithium. Jako kdyby všichni zapomínali, že obsahem politických rozhovorů není jen mluvení, ale i jednání a chování, které se může voličům zdát mnohem přesvědčivější než kdokoli bez dobrého vychování.

Snad bychom si mohli z letošních volebních postřižin odnést ponaučení, že politická kultura  může být deformována jednotlivci, ale že na její úrovni se podílejí nejen občané a reprezentanti politických stran, ale i  ti, kteří vytvářejí nejen jakýsi obtížně poznatelný politický diskurs, ale i mnohem viditelnější jazyky každodenních věcí veřejných a jejich ideového kontextu.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Putinovi dalo své hlasy na 55 milionů Rusů, v Paříži se k nim přidal i ruský občan a francouzský herec Depardieu, v Ingušsku zase hlasoval nejstarší Rus - Appazu Ilijevovi je 122 let, ve Volgogradu 98letý veterán Velké vlastenecké války

Putinovi dalo své hlasy na 55 milionů Rusů, v Paříži se k nim přidal i ruský občan a francouzský herec Depardieu, v Ingušsku zase hlasoval nejstarší Rus - Appazu Ilijevovi je 122 let, ve Volgogradu 98letý veterán Velké vlastenecké války

V ruských volbách při účasti 67 procent voličů zvítězil hned v prvním kole dosavadní prezident Vladimír Vladimírovič Putin (65); získal od téměř 55 milionů Rusů 76,67 procent hlasů; volili ho tři ze čtyř hlasujících Rusů... Nyní o všem důležitém, co tomu předcházelo...

Studenti, já žasnu. Zdeněk Zbořil se vysmál protestující mládeži, poučil ji a položil jí otázky

Studenti, já žasnu. Zdeněk Zbořil se vysmál protestující mládeži, poučil ji a položil jí otázky

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Ti, kteří protestují, většinou nezvítězí, alespoň ne tak, jak si na počátku svých protestů představovali,“ přidává svůj komentář nejen ke stávkám studentů politolog Zdeněk Zbořil. Pozastavuje se také nad tím, proč vystupující na obranu ČT se ani slovem při žádné příležitosti dosud nezmínili o svobodě slova a svobodném šíření myšlenek někoho jiného než zaměstnanců České televize. A vyjednávání o vládě? Podle Zbořila už je vše dohodnuto: „Dokonce si myslím, že za zavřenými dveřmi se už mluví i o jménech.“ Napětí mezi státy v souvislosti s otravou dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije komentuje Zbořil i takto: „Pokud si ve Velké Británii myslí, že to odnese zase jen střední a východní Evropa, je to sice možné, ale můžeme jim připomenout, že už se jednou, v roce 1938, který právě vzpomínáme, osudově zmýlili.“

Český rozhlas zase nelhal!

Český rozhlas zase nelhal!

Na chvíli jsem si pustil Radiožurnál, abych se dozvěděl, co bych si podle nich měl myslet. První zpráva v 10.00 zněla tak, že ve volbách v Rusku zvítězil Putin, který získal "nejvíc hlasů". No to je opravdu pravda. Jen tak nějak opomněli říci, že zvítězil již v prvním kole, že volební účast dosáhla 67,4%, že Vladimír Putin získal 76,7%, což je skutečně "nejvíc", že na druhém místě komunista Grudinin získal 11,82 %, a třetí nacionalista Žirinovskij 5,68 %, takže po součtu těchto kandidátů na Západu milé "demokraty" a různé figurky zbývá 10,1%. ČRo si nechává prostor pro své oblíbené komentátory, kteří nám vysvětlí, jáká tragédie pro lidstvo volba V. Putina je.

Poslední domácí zprávy