• Pátek, 30. říjen 2020
  • Svátek má Rukojmí Tadeáš

Ukradená politika.
Počet návštěv: 3879

Ukradená politika.

- Karel Stýblo - Článek od - Karel Stýblo -

Mám pocit, že vidím hodně nevychované kluky, co malým dětem na pískovišti rozkopávají bábovičky. Jeden hravý tatínek postavil hrad, všichni se na něj se zálibou dívali, ale když odešel, každý si kopnul.

Také jsem si představoval, že tatínkové posbírají jehly po feťácích, nebo alespoň vysbírají psí hovna. Nastalo se! Mezi tím, jejich rozpustilí kluci už zase dorostli v muže nové politiky. A tak, ne jen virtuální svět tatínků, umělých kamarádů a vykonstruovaných situací i příběhů volně plyne a spojuje se do vět bez obsahu. Zdá se mi, že při volbách vážná a důležitá slova volně plynou nejen mezi politiky, ale i mediálním prostorem.

Zaplacené myšlenky.

Každý občan měsíčně přispívá na vymývání svého mozku televizi 135,- Kč a rozhlasu dalších 45. Vedle toho sociální inženýři, spolu se sociálními sítěmi na internetu organizují virtuální statistické průzkumy. Asi není známo, kolik to stojí daňového poplatníka peněz a vygumovaných myšlenek. Z barevných sloupců a přístřešků na náměstích, už zbyly jenom cáry. Odstrčení chlapci s Bohouškem v čele, se rozbrečeli nad rozkopnutou bábovičkou a všechny dřívější trapnosti a podrazy si nepamatují. Rozkopané dálnice a předražené tunely vytvořili už jejich tatínkové.

Na neuklizených ústavních pískovištích, budou nový chlapci opět dělat bábovičky. Ze slibů zůstane jenom závist a nezvladatelný hlad po moci. Při prvním povolebním jednání Andreje, začne další knoflíková válka. A to ještě nezasáhl hradní pán. Nebo; zítra se bude tančit všude? Myslí si snad někdo, že přijde nějaký mesiáš a politici vezmou lyry a budou pět písně o soucitu, volnosti, svornosti a bratrství? Možná, kdo věří ve všemohoucnost televizních vymítačů ďábla typu Moravec, nebo novinářům typu Slonková a Kubík - asi ano. Ani se nedivím, dnešní ďáblové ukrývají kopyta ve značkových botách.

Ukradený vliv.

Bohužel, už dávno občané bez vlivu, ztratili možnost ovlivňovat média. Dokud budeme nadále spoutáni politikou, budeme si dál rozkopávat bábovičky. Už Karel Havlíček Borovský o politických stranách napsal: …“ strany udávají před veřejností zcela jiný úmysl, než jakého skutečně jsou a užívají vůbec mnohých chytrostí, čímž mnohé občany tak daleko přivedou, že pomáhají sami sobě škoditi a teprva velmi pozdě, kdy již pomoci není, blud svůj pozorují.“

Bohužel, před devětadvaceti lety jsme si nemohli koupit vliv ani spokojenost. Když jsme si vyzvonili demokracii, chtělo to trošku víc odvahy. V začátcích nebylo nic jisté, jenom nomenklaturní komoušové a veksláci měli jasno. Jenomže všeobjímající OF měla pravdu, i kdyby jí fotra věšeli. Opakuji se, ale málo komu v tom čase vadilo, že samet zakryl životodárné slunce.

Tehdy jsem, při zvonění klíčů, párkrát varovně zdvihal prst. Na příklad v týdeníku Cesta vysočiny 13.10.1990:  Mnoho našich lodivodů vystupuje s nekritickou jistotou, až samolibě, aniž si uvědomují, že pod hladinou je ledovec stále se zhoršujícího morálního klimatu. Potýkáme se s nápravou následků a vykořenění příčin se odkládá. Např. odstranění komunistických předáků… Vytváří se precedens pro různé kriminální živly a mnohým občanům se tak jeví přechod na tržní mechanizmus jako pohodlný přechod k blahobytu, nutno podotknout, jen k tomu svému… Pokud nebudou platit nové zákony, pokud se důsledně a poctivě nevypořádáme s minulými křivdami, těžko se vytvoří měřítka hodnot fungující společnosti… Dnešní tvrzení, že na co si vyděláme, to budeme mít, mi až příliš připomíná komunistické heslo - Jak budeme pracovat, tak budeme žít.

Musí platit i tvrzení dále, že budeme pracovat tak, jak budeme žít, v jakých podmínkách, na jaké úrovni své osobnosti, v jaké atmosféře, v jakém morálním klimatu.

Zabili nám Ferdinanda.

Asi, nejen tehdy jsme si neviděli na špičku nosu, natož abychom dohlédli do temných zákoutí loupežnických kuchyní. Banky tunelovaly sami sebe a státních podniků se ujali hochštapléři, kteří za prachy plnili zadání zahraničních konkurentů.  Že se privatizační záměr nepovedl podle projektu? To nebo protizákonné! Takže nečastějším podnikatelským záměrem byla  - Velká domů.

„Zabili nám Ferdinanda,“ řekla Švejkovi posluhovačka paní Müllerová… „Vy myslíte, že to císař pán nechá bejt?“ Povídal Švejk, teď už v hospodě U Kalicha. „Zabili jste mně strejčka, tak tady máte přes držku.“ Válka jest jistá, vojna s Turky musí být…“ Švejk v té prorocké chvíli vypadal krásně…

- Karel Stýblo -
Muzikant. Psaní a dopisování do novin a šuplíku. Sběratelství užitkových předmětů, pivní lahve apod. Laicky filosofie, k tomu nadprůměrně zvýšené sociální cítění.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

22.10.2017 20:01

Pane Stýblo,pláčete sice hezky,ale na špatném hrobě.Národ si vybral svou cestu,po které chtěl jít.Tím mám na mysli rok 1989.Za neschopnost těchto davů,myslet dál než do zítřejšího rána,teď trpí až na malé výjimky všichni. Hlavně,že si to protagonisté na Václaváku a Letné vycinkali.Teď už mohou v klidu prohlásit"tak už máme co jsme(ne)chtěli,celý stát je ve p----i".Dnes jim mohu poblahopřát k likvidaci ekonomiky trohoto státu.


 
Živoření politické diskuze u nás

Živoření politické diskuze u nás

Máme za sebou připomenutí našeho 28. října 1918, bohatě doprovázené fotografiemi či kresbami tváře T.G.Masaryka a jeho soch, jako kdybychom byli pevně rozhodnuti žít podle jeho odkazu, charakterizovaného především jeho známým výrokem o tom, že demokracie je diskuze.
"Vy jeden každý musíte vždy snést mínění druhého. V demokracii je svoboda, volnost. Demokracie, bylo řečeno, znamená diskusi, tj. nesmí se nikomu překážet, kdo má jiné a opačné mínění. Musíte přes rozdíly politické žít kamarádsky. Naučit se respektovat cizí mínění, vyslechnout důvody. Vy se můžete mezi sebou pohádat, ale vždy jako kamarádi, kterým jde o věc“, řekl Masaryk v roce 1919 skupině vojáků tehdy vzniklého Československa.

 

Poslední domácí zprávy

Covid  a věznice

Covid a věznice

Média na nás chrlí záplavu deprimujících čísel o řádění coronaviru, část z nich  se spornou vypovídací hodnotou. Zastrašují a...