• Středa, 20. listopad 2019
  • Svátek má Rukojmí Nikola

Alternativní Babiš.
Počet návštěv: 2343

Alternativní Babiš.

- Karel Stýblo - Článek od - Karel Stýblo -

Za dvacet osm let budování demokracie lidé ztratili důvěru v politiky a státní instituce, důvěru v občany. Čas, běžec dlouhým krokem nám přinesl Babiše a snad jen díky blížícím se Vánocům a novému roku i naději, že může být lépe.

Komunismus.

Nelze zapomenout, že ten nás silně poznamenal. Snad tolik, že vymazal občanskou angažovanost a odvahu. Život běžných lidí se přesunul do soukromí rodiny, k pivu do hospod, na ryby a na chaty. Děti nás dříve narozených mluvily jinak doma, kde mimo jiné, dostávali návod, jak mluvit se soudružkou učitelkou. Jistě i to zapřičinilo vratké nohy polistopadové svobody. Tehdy se do politiky zapojila jen hrstka idealistů a na druhé straně mnoho bývalých komunistů „u lizu“, a různých pochybných existencí, které dobře odhadly jak zbohatnout.

Mobilizace emocí.

Máme se, po těch letech, na co vymlouvat? Myslí si snad někdo, že demokracii nám poničil někdo cizí, který nám sebral víru ve stát a dovedl nás do stavu, že nevěříme jeden druhému ani nos mezi očima? Více než jedna generace už komunizmem poskvrněna není, proč se tedy na komunisty a novou, upatlanou demokracii stále vymlouváme? Proč se poslední volby do sněmovny místo politických programů staly jen soubojem, kdo na Babiše vyleje více kýblů špíny.

Ať se to komu líbí, nebo ne, Babiš je v těžké kontroverzi, přesto kupodivu jediný, který se v politickém rozvratu pohybuje v realitě. Škoda, že bezhlavý antibabišizmus před volbami a hlavně po volbách, je převládající ideologie. Na druhé straně jsou jiní, kteří bezmezně Babišovi věří. Poražené strany navzdory hlasům, které jim dali voliči, vytvářejí jediný program antibabišovské národní fronty.

Kdo má zdravý rozum a není zaháčkovaný v minulých letech zozkrádaček, tak se nemůže přidat, protože dnes ti zloději manipulují s občany ještě více. Jako by se k politikům s máslem na hlavě, sešikovali i novináři, klientelisté a korupčníci, kmotři a mafiání, kteří mají strach. Strach z minulosti a  svých příštích hubených let. Asi proto se zákopová, ideologická válka, prý za demokracii, vede dál. Kalouskovi a jemu podobně postiženým nevadí, že Demokratická aliance odstavuje práci pro stát, na vedlejší kolej. Bohu dík, na tu slepou kolej se vezou i jejich lídři – ideologové.

Už se těším, jak v odstaveném vagónu bude politikařit, možná bezúhonný demagog, Petr Fiala. Ze zarostlé koleje na nákladním nádraží jeho nekompromisní hněv už k poctivým lidem nedolehne. Ve hněvu se řekne leccos, ale pan profesor se opakuje jako kolovrátek, že ANO s ním odmítá rozumnou koalici a paktuje se s komunistou Filipem, či fašistou Okamurou. A novinářům se tato slova líbí, proto je spojují do titulků, že v Česku se paktuje podnikatel s komunisty a fašisty.

Alternativa.

Náklady na transformaci komunistického režimu byly odhadnuty na  577 500 000 000 Kč, potom následovalo už jenom „podnikání.“ Zatímco vládnoucí strany udržovaly víru v nedotknutelnost soukromého vlastnictví a principu demokracie, pod pokličkou dění se političtí představitelé podíleli na korupčním drancování státu. Jistě z tohoto koláče odkrojil i Andrej Babiš. Je dnes vůbec možné ve vypjaté atmosféře emocí, zlých slov a zlých úmyslů, rozpoznat co je dobře, či špatně? Ti „demokrati“ okolo Kalouska vidí ohrožení demokracie právě v Andreji Babišovi.

Nechci být špatným prorokem, ale v tom rozvalu politiky v poslanecké sněmovně a degradace lidských vztahů, snad bude lepší Babišovi důvěřovat. Důvěřovat, anebo dát spíše za pravdu zmateným informacím, že přišel do politiky proto, aby si ještě více rozšířil svoje impérium?  On tvrdí, že právě on chce realizovat to, o čem jsme tenkrát po roce 1989 snili. Fungující ekonomiku, úspěšné rodinné firmy, účelnou infrastrukturu, zkrátka, fungující státní správu… Kam se poděly Havlovy nesmrtelné ideály svobody a rovnosti?

- Karel Stýblo -
Muzikant. Psaní a dopisování do novin a šuplíku. Sběratelství užitkových předmětů, pivní lahve apod. Laicky filosofie, k tomu nadprůměrně zvýšené sociální cítění.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Před sedmasedmdesáti roky vrcholila bitva 2.sv. války v pevnosti a přístavu TOBRUK, městu v severovýchodní části Libye poblíž hranic s Egyptem, obklíčeném Rommelovými Africa Korps. Říjen a listopad 1942 byly rozhodující

Před sedmasedmdesáti roky vrcholila bitva 2.sv. války v pevnosti a přístavu TOBRUK, městu v severovýchodní části Libye poblíž hranic s Egyptem, obklíčeném Rommelovými Africa Korps. Říjen a listopad 1942 byly rozhodující

Více o tom věděl Pravoslav Petrák, jeho strýc Pravoslav Řídký byl přímým účastníkem bojů.  Následující úryvky jsou z jeho deníku. Narodil se 9. května 1907 v Moravské Ostravě jako syn Jakuba Řídkého a jeho manželky Františky Řídké - Kubicové. Jeho otec byl nadporučík ruských legií, vyučený mistr kovotepec.  Pravoslav v letech 1918-1925 studoval na ostravské české reálce a 23. 6.1925 maturoval s vyznamenáním.

Uplynulo třicet roků od chvíle, kdy se německý národ sjednotil a první východní Němci už měsíc předtím ve svých trabantech projížděli z Maďarska do Rakouska a zpátky do SRN.

Uplynulo třicet roků od chvíle, kdy se německý národ sjednotil a první východní Němci už měsíc předtím ve svých trabantech projížděli z Maďarska do Rakouska a zpátky do SRN.

„Přišli jsme k vám, abychom vám sdělili, že dnes budete moci vycestovat.“ Těmito slovy ohlásil tehdejší spolkový ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher 30. září 1989 z balkonu Lobkovického paláce, že bude více než 4 000 uprchlíkům z NDR umožněno vycestovat za svobodou do SRN; v listopadu pak byla zbořena Berlínská zeď.

Jan Tříska (✝80), který by 4. listopadu oslavil 83. narozeniny, patřil k nejlepším hercům generace 60. let. Hrál Romea i roli v seriálu Třicet případů majora Zemana, mj. v díle „Strach“ o bratrech Mašínových

Jan Tříska (✝80), který by 4. listopadu oslavil 83. narozeniny, patřil k nejlepším hercům generace 60. let. Hrál Romea i roli v seriálu Třicet případů majora Zemana, mj. v díle „Strach“ o bratrech Mašínových

Tříska se chtěl původně stát tanečníkem. To mu naštěstí rozmluvil legendární herecký bard Karel Höger (†67), který ho náhodou slyšel recitovat. V letech 1955 – 1959 proto vystudoval herectví na pražské DAMU, a poté se stal historicky nejmladším členem činohry Národního divadla, podobně jako kdysi Ladislav Pešek (†79).

V USA mají děsivý rekord; letos bylo ve Spojených státech spácháno 369 masových střeleb (incidentů, při kterých zemřou čtyři nebo více lidí, u 160 lidí odsouzených od roku 1973 k trestu smrti se později prokázal justiční omyl

V USA mají děsivý rekord; letos bylo ve Spojených státech spácháno 369 masových střeleb (incidentů, při kterých zemřou čtyři nebo více lidí, navíc u 160 lidí odsouzených od roku 1973 k trestu smrti se později prokázal justiční omyl

Faktem je, že loni se 251 hromadných masakrů v USA událo za 216 dnů. Násilí je vyvoláváno každý den svou nenávistnou agendou a rasismem. Umírá více lidí, protože se naopak nebojuje proti bělošským super nacistickým teroristům. To jsou ti, kdo nenávidí Ameriku...

Poslední domácí zprávy

Ukradená spravedlnost

Ukradená spravedlnost

Při oslavách 30. výročí Sametu jakoby nebylo vhodné zmínit negativa dosavadního vývoje. Například téměř milion lidí postižených exekucemi....

 DYCKY MOST?

DYCKY MOST?

Ještě nedávno se lidé bavili u laskavého seriálu České televize s propagandistickými prvky… 
Realita je ale mnohem méně idylická. V...