• Úterý, 07. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Bohuslava

Alternativní Babiš.
Počet návštěv: 3302

Alternativní Babiš.

- Karel Stýblo - Článek od - Karel Stýblo -

Za dvacet osm let budování demokracie lidé ztratili důvěru v politiky a státní instituce, důvěru v občany. Čas, běžec dlouhým krokem nám přinesl Babiše a snad jen díky blížícím se Vánocům a novému roku i naději, že může být lépe.

Komunismus.

Nelze zapomenout, že ten nás silně poznamenal. Snad tolik, že vymazal občanskou angažovanost a odvahu. Život běžných lidí se přesunul do soukromí rodiny, k pivu do hospod, na ryby a na chaty. Děti nás dříve narozených mluvily jinak doma, kde mimo jiné, dostávali návod, jak mluvit se soudružkou učitelkou. Jistě i to zapřičinilo vratké nohy polistopadové svobody. Tehdy se do politiky zapojila jen hrstka idealistů a na druhé straně mnoho bývalých komunistů „u lizu“, a různých pochybných existencí, které dobře odhadly jak zbohatnout.

Mobilizace emocí.

Máme se, po těch letech, na co vymlouvat? Myslí si snad někdo, že demokracii nám poničil někdo cizí, který nám sebral víru ve stát a dovedl nás do stavu, že nevěříme jeden druhému ani nos mezi očima? Více než jedna generace už komunizmem poskvrněna není, proč se tedy na komunisty a novou, upatlanou demokracii stále vymlouváme? Proč se poslední volby do sněmovny místo politických programů staly jen soubojem, kdo na Babiše vyleje více kýblů špíny.

Ať se to komu líbí, nebo ne, Babiš je v těžké kontroverzi, přesto kupodivu jediný, který se v politickém rozvratu pohybuje v realitě. Škoda, že bezhlavý antibabišizmus před volbami a hlavně po volbách, je převládající ideologie. Na druhé straně jsou jiní, kteří bezmezně Babišovi věří. Poražené strany navzdory hlasům, které jim dali voliči, vytvářejí jediný program antibabišovské národní fronty.

Kdo má zdravý rozum a není zaháčkovaný v minulých letech zozkrádaček, tak se nemůže přidat, protože dnes ti zloději manipulují s občany ještě více. Jako by se k politikům s máslem na hlavě, sešikovali i novináři, klientelisté a korupčníci, kmotři a mafiání, kteří mají strach. Strach z minulosti a  svých příštích hubených let. Asi proto se zákopová, ideologická válka, prý za demokracii, vede dál. Kalouskovi a jemu podobně postiženým nevadí, že Demokratická aliance odstavuje práci pro stát, na vedlejší kolej. Bohu dík, na tu slepou kolej se vezou i jejich lídři – ideologové.

Už se těším, jak v odstaveném vagónu bude politikařit, možná bezúhonný demagog, Petr Fiala. Ze zarostlé koleje na nákladním nádraží jeho nekompromisní hněv už k poctivým lidem nedolehne. Ve hněvu se řekne leccos, ale pan profesor se opakuje jako kolovrátek, že ANO s ním odmítá rozumnou koalici a paktuje se s komunistou Filipem, či fašistou Okamurou. A novinářům se tato slova líbí, proto je spojují do titulků, že v Česku se paktuje podnikatel s komunisty a fašisty.

Alternativa.

Náklady na transformaci komunistického režimu byly odhadnuty na  577 500 000 000 Kč, potom následovalo už jenom „podnikání.“ Zatímco vládnoucí strany udržovaly víru v nedotknutelnost soukromého vlastnictví a principu demokracie, pod pokličkou dění se političtí představitelé podíleli na korupčním drancování státu. Jistě z tohoto koláče odkrojil i Andrej Babiš. Je dnes vůbec možné ve vypjaté atmosféře emocí, zlých slov a zlých úmyslů, rozpoznat co je dobře, či špatně? Ti „demokrati“ okolo Kalouska vidí ohrožení demokracie právě v Andreji Babišovi.

Nechci být špatným prorokem, ale v tom rozvalu politiky v poslanecké sněmovně a degradace lidských vztahů, snad bude lepší Babišovi důvěřovat. Důvěřovat, anebo dát spíše za pravdu zmateným informacím, že přišel do politiky proto, aby si ještě více rozšířil svoje impérium?  On tvrdí, že právě on chce realizovat to, o čem jsme tenkrát po roce 1989 snili. Fungující ekonomiku, úspěšné rodinné firmy, účelnou infrastrukturu, zkrátka, fungující státní správu… Kam se poděly Havlovy nesmrtelné ideály svobody a rovnosti?

- Karel Stýblo -
Muzikant. Psaní a dopisování do novin a šuplíku. Sběratelství užitkových předmětů, pivní lahve apod. Laicky filosofie, k tomu nadprůměrně zvýšené sociální cítění.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Putin a náš svět…

Putin a náš svět…

Zatímco USA den po dni prohlubují svůj rozval, zatímco EU, kromě sankcí proti Rusku nezvládla ve své "vyspělé" západní části koronavirus a lidé umírali po desetitisících, Rusko ukázalo světu jak je semknuté, jak si drží tolik potřebné tradiční hodnoty.

Nechci zpoplatnit Sněžku. Bude to pro bohaté

Nechci zpoplatnit Sněžku. Bude to pro bohaté

Cestou z Velehradu hlásili v rádiu, že se uvažuje zavést poplatek za to, že půjdete v Krkonoších na Sněžku. Ač obyvatel obce (Pec pod Sněžkou), chodím nahoru jen tak 2x za rok. Při Svatovavřinecké pouti 10. srpna jdeme většinou celá rodina a pak obvykle ještě jednou nějací známí, co na Sněžce ještě nebyli, nebo tak něco. Takže by mne to finančně nezruinovalo. Ale věc má širší rozměr než peněžní.

Poslední domácí zprávy