• Úterý, 14. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Karolína

Fejeton: Státotvůrci prominou?
Počet návštěv: 3376

Fejeton: Státotvůrci prominou?

- Karel Stýblo - Článek od - Karel Stýblo -

V tomhle čase ohlédnutí, nejkratších dní a temných nocí, obcházela klekánice a číhala na zlobivé děti. Po domě chodili skřítkové a za oknem bludičky. Záprdka - černého kuřete ve chlévě, se bál i děda.

V tomhle čase mě vedle vzpomínek pronásledují i otázky. A nejsou to jenom vzpomínky z dětství. Jsou i novější - třeba, když se devětaosmdesátém, lámal komunistický chlebíček. Byla to možná připravená, ale v každém případě lajdácká výměna moci. Může za to Havel se svou naivní důvěrou, nebo záměrem?  Dovolit Čalfovi, aby v klidu převlékl kabát a dalším rudým, nebo hohštaplérům a vekslákům? Kdo tehdy věděl, že na náměstích mrzneme jen jako užiteční idioti?

Proč si myslím, že jsme tehdy mrzli zbytečně? Tehdy jsem věřil, že totalita vlády jedné strany, odejde do zaprášených archívů historie. Že povýšenost komunistických funkcionářů a stranických sekretariátů z našich životů zmizí. A co se stalo? Noví vůdci se všechno rychle naučili. Navíc -  krást, lhát a hrabat pro sebe víc a ještě víc bezostyšněji. Že do politických stran přicházeli lidé, kteří nechtěli sloužit svým spoluobčanům, ale dostat se k moci a pohodlnému životu. Proto se ti slušnější z nich, nemohou zlobit, že běžní lidé a občani, dnes házejí všechny do jednoho pytle.

Je možné zapomenout?

Je to opravdu dávno, když světnici osvětloval plamen petrolejky a já psal školní, domácí úlohu. Bylo mně jedno, že elektrika se přednostně dodávala průmyslu na splnění pětiletého, komunistického plánu. Vychládající pláty kamen sváděly k posazení. Babička dělala šišky pro husy a na plotně je sušila. Potom, dvakrát denně, se husí krmilo. Husu zaklekla a namočené šišky, postrkovala rukou, aby klouzaly do volete. Vždy jsem husu litoval a raději odvracel zrak. Musela polykat, i když se jí nechtělo

Ale na druhou stranu, rád vzpomínám na stékající husí sádlo z krajíce chleba. Nedávno jsem ho viděl na vánočním trhu v malé skleničce. Alespoň v době vánoc, bychom mohli ze svého pachtění slevit, zavzpomínat a trochu to husí sádlo ochutnat. Najednou, kde se vzalo, tu se vzalo nové náboženství peněz a velkého ega!

Všichni jsme si hodně, ale hodně rychle zvykli na pohodlí a hromadění věcí. Pozastaví se dnes snad někdo nad dobrotou husího sádla stékajícího po bradě? Státotvůrci, či bezdomovci, mají být před zrakem Boha stejní. Pro Boha žel, neplatilo to nikdy, jiné to není ani dnes. Halíkové i Kalouskové si zas nakoupili odpustky, ostatní v tomhle krásném čase na přelomu roku, zase musí pátrat. Kdo že je ten mesiáš?

- Karel Stýblo -
Muzikant. Psaní a dopisování do novin a šuplíku. Sběratelství užitkových předmětů, pivní lahve apod. Laicky filosofie, k tomu nadprůměrně zvýšené sociální cítění.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

27.12.2017 19:24

Je to jednoduché.Žádný člen žádné politické partaje není slušný člověk.Do politických partají lezou jenom ti,co se snaží dostat k nějakému aspoň korýtku,které vynáší víc než práce.Nesvádějme všechno na Havla.Ten byl jenom notorický lhář a plnil jenom zadanou úlohu.Idioti na náměstí a jinde skutečně plnili funkci užitečných blbců.Žádný politik s žádné strany nic neučinil pro občany.Pokud se tam dostal někdo,kdo skutečně by chtěl dělat něco pro lidi,byl vlastními spolupartajníky rychle umlčen.A je jedno,z které partaje byl.Rath se stal nepohodlným i vlastní partaji a proto šel do báně.Zatímco podvodníci a zloději z ODS vesele kradli a socanská verbež je v tom ještě podporovala a pomáhala jim vše zamést pod koberec.V tomto státě se praxe s politickými partajemi neosvědčila a je třeba hledat jiný systém,aby se odstavili od koryt ti všehoschopní a proto úspěšní.


 
Ti

Ti "Člověci" si nedají pokoj

V minulém týdnu nás opět v Rusku svérázně „proslavila” organizace Člověk v tísni. Při vyhodnocování nedávno skončeného, všelidové hlasování o změnách ruské ústavy v Dumě, ruském parlamentu, dostal slovo i Předseda parlamentní komise pro zahraniční zásahy, Vasilij Piskarjev. A servítky si rozhodně nebral. Natvrdo vyjmenoval státy a organizace, které se pokoušely negativně zasahovat do průběhu hlasování a které během něj šířily protiruskou a rozkladnou propagandu. Včetně, bohužel, České republiky a Člověka v tísni

Omluva

Omluva

Rád bych se touto cestou přes Rukojmí cz. veřejně omluvil Jarkovi Nohavicovi, že jsem ve svém článku omylem uvedl, že pomluvil Karla Gotta a že chtěl těžit z jeho smrti. Toto není pravda a tato slova patří Jaroslavu Hutkovi se kterým jsem Jarka nechtíc zaměnil. Vše o panu Hollanovi však v článku platí. Tato chyba jde na můj vrub, a jelikož se snažím žít a jednat čestně, tak se Jarkovi moc omlouvám. Svým dílem mi Jarek pomohl tuto mou chybu objevit a já mu děkuji. Upozorňuji čtenáře, že Jarek byl takový grand, že mě ani k narovnání této záležitosti nevyzval.                            Ještě jednou se Jarkovi omlouvám, ale také čtenářům a Ostravakum. Jsem to prostě vůl.
 
 
Po koronaviru další otřes: Němcová nevylučuje prezidentský úřad

Po koronaviru další otřes: Němcová nevylučuje prezidentský úřad

Ty nebolestnější události vám setrvávají v hlavě i se všemi  obrazy, které je doprovázely. Vracel jsem před sedmi lety v rychlíku Leo z Prahy do Ostravy a hleděl na televizní obrazovku, umístěnou na stěně vagónu metr nad mou hlavou - šly tam zrovna zprávy ČT – a hned ta první mi vyrazila dech z těla. Po pádu vlády Petra Nečase navrhuje ODS za premiérku Miroslavu Němcovou a její nejbližší usednutí do  premiérského křesla je prý už hotovou věcí.

Poslední domácí zprávy

Omluva

Omluva

Rád bych se touto cestou přes Rukojmí cz. veřejně omluvil Jarkovi Nohavicovi, že...