• Pondělí, 26. říjen 2020
  • Svátek má Rukojmí Erik

Fejeton: Státotvůrci prominou?
Počet návštěv: 3688

Fejeton: Státotvůrci prominou?

- Karel Stýblo - Článek od - Karel Stýblo -

V tomhle čase ohlédnutí, nejkratších dní a temných nocí, obcházela klekánice a číhala na zlobivé děti. Po domě chodili skřítkové a za oknem bludičky. Záprdka - černého kuřete ve chlévě, se bál i děda.

V tomhle čase mě vedle vzpomínek pronásledují i otázky. A nejsou to jenom vzpomínky z dětství. Jsou i novější - třeba, když se devětaosmdesátém, lámal komunistický chlebíček. Byla to možná připravená, ale v každém případě lajdácká výměna moci. Může za to Havel se svou naivní důvěrou, nebo záměrem?  Dovolit Čalfovi, aby v klidu převlékl kabát a dalším rudým, nebo hohštaplérům a vekslákům? Kdo tehdy věděl, že na náměstích mrzneme jen jako užiteční idioti?

Proč si myslím, že jsme tehdy mrzli zbytečně? Tehdy jsem věřil, že totalita vlády jedné strany, odejde do zaprášených archívů historie. Že povýšenost komunistických funkcionářů a stranických sekretariátů z našich životů zmizí. A co se stalo? Noví vůdci se všechno rychle naučili. Navíc -  krást, lhát a hrabat pro sebe víc a ještě víc bezostyšněji. Že do politických stran přicházeli lidé, kteří nechtěli sloužit svým spoluobčanům, ale dostat se k moci a pohodlnému životu. Proto se ti slušnější z nich, nemohou zlobit, že běžní lidé a občani, dnes házejí všechny do jednoho pytle.

Je možné zapomenout?

Je to opravdu dávno, když světnici osvětloval plamen petrolejky a já psal školní, domácí úlohu. Bylo mně jedno, že elektrika se přednostně dodávala průmyslu na splnění pětiletého, komunistického plánu. Vychládající pláty kamen sváděly k posazení. Babička dělala šišky pro husy a na plotně je sušila. Potom, dvakrát denně, se husí krmilo. Husu zaklekla a namočené šišky, postrkovala rukou, aby klouzaly do volete. Vždy jsem husu litoval a raději odvracel zrak. Musela polykat, i když se jí nechtělo

Ale na druhou stranu, rád vzpomínám na stékající husí sádlo z krajíce chleba. Nedávno jsem ho viděl na vánočním trhu v malé skleničce. Alespoň v době vánoc, bychom mohli ze svého pachtění slevit, zavzpomínat a trochu to husí sádlo ochutnat. Najednou, kde se vzalo, tu se vzalo nové náboženství peněz a velkého ega!

Všichni jsme si hodně, ale hodně rychle zvykli na pohodlí a hromadění věcí. Pozastaví se dnes snad někdo nad dobrotou husího sádla stékajícího po bradě? Státotvůrci, či bezdomovci, mají být před zrakem Boha stejní. Pro Boha žel, neplatilo to nikdy, jiné to není ani dnes. Halíkové i Kalouskové si zas nakoupili odpustky, ostatní v tomhle krásném čase na přelomu roku, zase musí pátrat. Kdo že je ten mesiáš?

- Karel Stýblo -
Muzikant. Psaní a dopisování do novin a šuplíku. Sběratelství užitkových předmětů, pivní lahve apod. Laicky filosofie, k tomu nadprůměrně zvýšené sociální cítění.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

27.12.2017 19:24

Je to jednoduché.Žádný člen žádné politické partaje není slušný člověk.Do politických partají lezou jenom ti,co se snaží dostat k nějakému aspoň korýtku,které vynáší víc než práce.Nesvádějme všechno na Havla.Ten byl jenom notorický lhář a plnil jenom zadanou úlohu.Idioti na náměstí a jinde skutečně plnili funkci užitečných blbců.Žádný politik s žádné strany nic neučinil pro občany.Pokud se tam dostal někdo,kdo skutečně by chtěl dělat něco pro lidi,byl vlastními spolupartajníky rychle umlčen.A je jedno,z které partaje byl.Rath se stal nepohodlným i vlastní partaji a proto šel do báně.Zatímco podvodníci a zloději z ODS vesele kradli a socanská verbež je v tom ještě podporovala a pomáhala jim vše zamést pod koberec.V tomto státě se praxe s politickými partajemi neosvědčila a je třeba hledat jiný systém,aby se odstavili od koryt ti všehoschopní a proto úspěšní.


 
Bulvár jako strážce morálky

Bulvár jako strážce morálky

V širším pražském centru stěží najdeme odlehlejší a opuštěnejší místo než je Vyšehrad. Zároveň leží na dohled od budov ministerstva zdravotnictví, takže volba lokality pro neveřejnou schůzku ministra s dalšími lidmi by byla pochopitelná.

 

Klečíme před revolučními marxisty?

Klečíme před revolučními marxisty?

Český fotbal se otřásá kauzou Berbr a spol. a zdá se, že by v jeho vedení neměl zůstat kámen na kameni. Teď se ve všech pádech skloňuje slovo korupce, už tolikrát falešně rozehrané, a proto značně zprofanované. Do jaké míry prostoupila všemi patry českého fotbalu, to se teprve ukáže, bude-li vůle vše zjistit.

Nejsme jako oni…

Nejsme jako oni…

Za několik týdnu bude výročí, ze kterého si pamětníci vzpomínají na hesla: „NEJSME JAKO ONI“ a „MÁME HOLÉ RUCE“. Byli jsme to my, naše děti, kteří se vzpouzeli na prvních demonstracích v Praze systému. Tehdy jsme byli označování hanlivě vládnoucími strukturami. Psal se rok 1989 a nepamatuji si, že by na nás byla nasazena tak brutální technika, jako tomu bylo na Staroměstském náměstí minulý týden. 

Poslední domácí zprávy

Nejsme jako oni…

Nejsme jako oni…

Za několik týdnu bude výročí, ze kterého si pamětníci vzpomínají na hesla: „NEJSME JAKO ONI“ a „MÁME HOLÉ RUCE“. Byli jsme to my, naše...