• Středa, 15. srpen 2018
  • Svátek má Rukojmí Hana

Úryvek z televizní diskuze, která ještě neproběhla...
Počet návštěv: 1275

Úryvek z televizní diskuze, která ještě neproběhla...

Jaromír Bradávka Článek od Jaromír Bradávka

  Miloš Zeman: Pane profesore, dovolím si vám položit otázku: jaká je profese prezidenta? Jiří Drahoš: Prezident je hlava státu a nejvyšší ústavní činitel.

MZ: To je sice pravda, ale prezidentova profese se jmenuje politik. Já na rozdíl od vás jsem politik. Vy nejste politik, a přesto se chcete stát prezidentem. Je to podobné, jako kdybych se já přihlásil do konkurzu na předsedu Akademie věd. O vědě sice něco málo vím, ale rozhodně to nestačí na vedení Akademie.

 

JD: Obě jsou to vrcholové funkce, v nichž je rozhodující schopnost vést organizaci nebo úřad.

 

MZ: Tak si představte, že děkan přírodovědecké fakulty, mimochodem vystudovaný a erudovaný biolog, se přihlásí do konkursu na primáře interní kliniky. Co byste si o něm pomyslel?

 

JD: Že je nekompetentní a nesoudný.

 

MZ: Tak vidíte, pane profesore, a totéž si mohou myslet voliči o vás. Když už jsme u té politiky – víte, jaký je rozdíl mezi geopolitikou a globální politikou?

 

JD: Myslím, že jde o totéž, jen se jedná o různé pojmenování.

 

MZ: Nikoliv. Geopolitiku dělá třeba Angela Merkel nebo Emmanuel Macron, někdy také trochu J.C. Junker nebo europoslanci v Bruselu, a je to takové hraní si na malém evropském pískovišti s bábovičkami, jako jsou unijní dotace, evropská armáda nebo unijní směrnice o zakřivení banánů nebo okurek, bez zájmu o to, co se děje za plotem toho pískoviště.

Globální politiku naopak tvoří a řídí Vladimír Putin nebo čínský prezident Si. Částečně také Donald Trump a skromně se přiznám, že občas se pokusím o nějaký ten globálně politický krůček i já sám, samozřejmě v rámci možností a vlivu naší země. Jako příklad mohu uvést své prohlášení o tom, že připojení Krymu k Rusku je ukončená a uzavřená záležitost.

 

JD. To je velmi zajímavé, ale s tím názorem nesouhlasím.

 

MZ: Nu, myslím, že vzhledem k reálné skutečnosti to nehraje žádnou roli. Mimochodem, v reakci na tento výrok se nádherně odkopali všichni naši čelní politici ze všech významnějších politických stran, a to právě před parlamentními volbami. Měli totiž na výběr ze dvou špatných možností: Buď můj názor podpoří a ztratí tak přízeň svých chlebodárců a vodičů z Berlína a Bruselu, nebo jej odmítnou a ztratí tak podporu voličů v nadcházejících volbách. Jak to dopadlo, víme všichni.

 

A z takovýchto menších či větších střípků se skládá mozaika globální politiky. Musím vás však ještě upozornit, že to, co vidíte na televizních obrazovkách, bývá zhusta geopolitika, skrz kterou jen občas problesknou odrazy těch globálně politických střípků. A právě globální politika je skutečným hybatelem našeho světa.

 

Ještě kratičká otázka: Byl jste někdy v Bruselu?

 

JD: Byl. Je to krásné a starobylé město s nádhernými památkami.

 

MZ: Tak až tam pojedete příště, věnujte se i nadále těm památkám. V sídle Evropské komise ani v Evropském parlamentu nic nádherného neuvidíte. I když – na některé evropské politické vykopávky tam narazíte určitě...

 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jaromír Bradávka

Jaromír Bradávka

17.01.2018 11:34

Dobrý den, pane Nobody, samozřejmě, čím víc lidí pochopí, že JD je špatná volba, tím lépe. Máte můj souhlas . J. Bradávka.


 
Nobody Nobody

Nobody Nobody

17.01.2018 00:42

Pane Bradávka, moc hezké, hezky jsem se pobavil. Doufám, že nebudete mít nic proti tomu, když ten článek převezmu a budu publikovat, i když to bude na KSČM webu - www.desitka.org. Pokud byste byl proti, dejte sem INFO a já ho odstraním. Dělám jim tam Admina, i kdyžý nejsem členem KSČM.


 
Pozval bych inspektory (ČIŽP), aby se přijeli do Ostravy nadýchat skutečného smogu, když jim vadí exhaláty ze spálených červených trenýrek při happeningu v zahradách Pražského hradu…

Pozval bych inspektory (ČIŽP), aby se přijeli do Ostravy nadýchat skutečného smogu, když jim vadí exhaláty ze spálených červených trenýrek při happeningu v zahradách Pražského hradu…

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) právě zahájila přestupkové řízení kvůli narušení životného prostředí happeningem, při kterém prezident Miloš Zeman na Pražském hradě spálil na hasiči hlídaném a za pár minut zlikvidovaném ohníčku jen pár metrů čtverečních červených trenýrek.

V srpnové dny 1968 jsem jako známý naivní antikomunista halekal v naší Kolibě: Běž domů Ivane, čeká tě Nataša, a na náš okresní asfalt jsem s partou psal: Lenine, probuď se, Brežněv se zbláznil…

V srpnové dny 1968 jsem jako známý naivní antikomunista halekal v naší Kolibě: Běž domů Ivane, čeká tě Nataša, a na náš okresní asfalt jsem s partou psal: Lenine, probuď se, Brežněv se zbláznil…

Byla to hektická doba, zatímco kolem se všichni snažili na mně přiživit, jelikož jsem byl jediný bezpartijní s oprávněnou nenávistí, jelikož mého tátu vyhodili jako učitele ze školství k lopatě, jelikož nechtěl, jako věří něco podepsat a někam vstoupit...

ŠTVANICE NA ALENU VITÁSKOVOU POKRAČUJE

ŠTVANICE NA ALENU VITÁSKOVOU POKRAČUJE

Orgány činné v trestním řízení věnují Aleně Vitáskové, bývalé předsedkyni Energetického regulačního úřadu (dále jen ERÚ), „péči“,  přiměřenou těžkým zločincům. Začaly ji stíhat v r.2013 na základě obžaloby, jejíž výroková věta má jednoznačně  povahu křivého obvinění. Dne 22. února 2016 ji senát Aleše Novotného Krajského soudu v Brně odsoudil k osmi a půl letům vězení. V nejistotě a obavách pak čekala až do 17. ledna 2018 na rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci o jejím odvolání. Čekání bylo trestem svého druhu.

Otevřený dopis paní Černochové, ODS

Otevřený dopis paní Černochové, ODS

Paní Černochová, 
než mě vymažete jako jednoho z neupřesněného množství blbečků z FB (kde se nevyskytuji) a z Vašeho života, ve kterém na sto procent neexistuji, přečtěte si těchto několik řádků jako odpověď na Vaši reakci stran těch, kteří k Vaší nelibosti neuznávají hrdinství tří padlých vojáků AČR v Afghánistánu. 
V první řadě se z bůhví jakých důvodů, zastáváte pana náčelníka Generálního štábu generála Opaty, který se populisticky vyjádřil, že se postará o to, aby smrt tří vojáků v Afghánistánu byla objasněna a pachatelé teroristického činu potrestání. 

Poslední domácí zprávy