• Neděle, 17. únor 2019
  • Svátek má Rukojmí Miloslava

Úryvek z televizní diskuze, která ještě neproběhla...
Počet návštěv: 1585

Úryvek z televizní diskuze, která ještě neproběhla...

Jaromír Bradávka Článek od Jaromír Bradávka

  Miloš Zeman: Pane profesore, dovolím si vám položit otázku: jaká je profese prezidenta? Jiří Drahoš: Prezident je hlava státu a nejvyšší ústavní činitel.

MZ: To je sice pravda, ale prezidentova profese se jmenuje politik. Já na rozdíl od vás jsem politik. Vy nejste politik, a přesto se chcete stát prezidentem. Je to podobné, jako kdybych se já přihlásil do konkurzu na předsedu Akademie věd. O vědě sice něco málo vím, ale rozhodně to nestačí na vedení Akademie.

 

JD: Obě jsou to vrcholové funkce, v nichž je rozhodující schopnost vést organizaci nebo úřad.

 

MZ: Tak si představte, že děkan přírodovědecké fakulty, mimochodem vystudovaný a erudovaný biolog, se přihlásí do konkursu na primáře interní kliniky. Co byste si o něm pomyslel?

 

JD: Že je nekompetentní a nesoudný.

 

MZ: Tak vidíte, pane profesore, a totéž si mohou myslet voliči o vás. Když už jsme u té politiky – víte, jaký je rozdíl mezi geopolitikou a globální politikou?

 

JD: Myslím, že jde o totéž, jen se jedná o různé pojmenování.

 

MZ: Nikoliv. Geopolitiku dělá třeba Angela Merkel nebo Emmanuel Macron, někdy také trochu J.C. Junker nebo europoslanci v Bruselu, a je to takové hraní si na malém evropském pískovišti s bábovičkami, jako jsou unijní dotace, evropská armáda nebo unijní směrnice o zakřivení banánů nebo okurek, bez zájmu o to, co se děje za plotem toho pískoviště.

Globální politiku naopak tvoří a řídí Vladimír Putin nebo čínský prezident Si. Částečně také Donald Trump a skromně se přiznám, že občas se pokusím o nějaký ten globálně politický krůček i já sám, samozřejmě v rámci možností a vlivu naší země. Jako příklad mohu uvést své prohlášení o tom, že připojení Krymu k Rusku je ukončená a uzavřená záležitost.

 

JD. To je velmi zajímavé, ale s tím názorem nesouhlasím.

 

MZ: Nu, myslím, že vzhledem k reálné skutečnosti to nehraje žádnou roli. Mimochodem, v reakci na tento výrok se nádherně odkopali všichni naši čelní politici ze všech významnějších politických stran, a to právě před parlamentními volbami. Měli totiž na výběr ze dvou špatných možností: Buď můj názor podpoří a ztratí tak přízeň svých chlebodárců a vodičů z Berlína a Bruselu, nebo jej odmítnou a ztratí tak podporu voličů v nadcházejících volbách. Jak to dopadlo, víme všichni.

 

A z takovýchto menších či větších střípků se skládá mozaika globální politiky. Musím vás však ještě upozornit, že to, co vidíte na televizních obrazovkách, bývá zhusta geopolitika, skrz kterou jen občas problesknou odrazy těch globálně politických střípků. A právě globální politika je skutečným hybatelem našeho světa.

 

Ještě kratičká otázka: Byl jste někdy v Bruselu?

 

JD: Byl. Je to krásné a starobylé město s nádhernými památkami.

 

MZ: Tak až tam pojedete příště, věnujte se i nadále těm památkám. V sídle Evropské komise ani v Evropském parlamentu nic nádherného neuvidíte. I když – na některé evropské politické vykopávky tam narazíte určitě...

 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jaromír Bradávka

Jaromír Bradávka

17.01.2018 11:34

Dobrý den, pane Nobody, samozřejmě, čím víc lidí pochopí, že JD je špatná volba, tím lépe. Máte můj souhlas . J. Bradávka.


 
Nobody Nobody

Nobody Nobody

17.01.2018 00:42

Pane Bradávka, moc hezké, hezky jsem se pobavil. Doufám, že nebudete mít nic proti tomu, když ten článek převezmu a budu publikovat, i když to bude na KSČM webu - www.desitka.org. Pokud byste byl proti, dejte sem INFO a já ho odstraním. Dělám jim tam Admina, i kdyžý nejsem členem KSČM.


 
Prošli od Buzuluku doslova peklem; nálety nepřátelských letadel, explozemi bomb, dělostřeleckou palbou, mrazy i blátem zákopů; Ludvík Svoboda, Alexander Ber či Heliodor Píka, jež spolu vytvořili 1. Československý. armádní sbor v SSSR

Prošli od Buzuluku doslova peklem; nálety nepřátelských letadel, explozemi bomb, dělostřeleckou palbou, mrazy i blátem zákopů; Ludvík Svoboda, Alexander Beer či Heliodor Píka, jež spolu vytvořili 1. Československý. armádní sbor v SSSR

Bude to deset let od chvil, kdy se 24. února 2009 uskutečnil v Domě knihy Kanzelsberger v Praze na Můstku křest knihy „Deník z doby válečné“ Ludvíka Svobody. Rukopis k vydání připravila jeho dcera Zoe Klusáková-Svobodová. Jde o první úplné vydání válečných zápisků významného československého důstojníka z období červen 1939 až leden 1943.

Kupujte zbraně od USA a ne od Ruska a Číny, je to bezpečnostní riziko; zvyšujete rozpočty na obranu, aby bylo NATO nejsilnější. Uvalte další sankce na Východ, odkud hrozí největší nebezpečí světu…

Kupujte zbraně od USA a ne od Ruska a Číny, je to bezpečnostní riziko; zvyšujete rozpočty na obranu, aby bylo NATO nejsilnější. Uvalte další sankce na Východ, odkud hrozí největší nebezpečí světu…

Během víkendové mnichovské bezpečnostní konferenci to však jiskřilo hlavně mezi USA a Německem, potažmo celou Evropskou unii. Proto americký viceprezident Mike Pence zastával ve svém projevu nepokrytě zcela jiné priority než německá kancléřka Angela Merkelová.

Asi by nás chtěli mít bezpohlavní!

Asi by nás chtěli mít bezpohlavní!

Bývalý velitel speciální protiteroristické jednotky Vojenské policie Lumír Němec poskytl rozhovor Parlamentním Listům.cz ve kterém říká, že jej vytáčí skutečnost, že chlapi přestávají být „chlapama, ženy ženama“. Velmi se mu nelíbí trendy, které k nám v poslední době ze světa přicházejí. Říká, že na módních přehlídkách se muži  ukazují v barevných legínách. na vysokých podpatcích, nebo muži, kteří mají vousy a nosí ženské šaty. Myslí si, že chlap by měl být chlap a ženská ženskou. Tyto módní trendy bourají po tisíciletí zavedené osvědčené vzory.

Poslední domácí zprávy