• Úterý, 23. říjen 2018
  • Svátek má Rukojmí Teodor

Američané nad Prahou
Počet návštěv: 1283

Američané nad Prahou

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Každý rok si tuto tragickou válečnou událost připomínáme. V únoru 1945 byl konec války již v dohledu. Velkoněmecká Říše mlela z posledního. Sovětská vojska bojovala na území Německa, Slovensko osvobozovala Rudá armáda a 1. československý armádní sbor. Na Krymu skončila 11.února Jaltská konference k poválečnému uspořádání světa.

tip:

PRO POSLECH ČLÁNKU KLIKNĚTE ZDE

 

Byla středa, 14. února 1945 krátce po poledni. Pražané již žili blížícím se koncem války…. K Praze se toho dne blížily velké svazy amerických letadel. Praha po celou dobu okupace, až na jednu výjimku v listopadu 1944, byla ušetřena spojeneckých náletů. 14. února 1945 se ale vše změnilo. Toho dne 8. armáda USAAF a britská RAF poslaly nad říšské území mohutné letecké svazy, celkem 1350 bombardérů a 700 stíhaček. Hlavním cílem tohoto náletu se stalo město Drážďany, to bylo v té době přeplněno uprchlíky, zejména z východního Pruska. Mohutný nálet nepřežilo 30 000 lidí, město hořelo několik dní. Vedla Drážďan se stala cílem amerického náletu i stověžatá Praha. Přes 60 létajících pevností svrhlo na Prahu 52 tun pum. Nálet si vyžádal kolem 700 mrtvých a 1400 zraněných. Praha vedle civilních obětí, sčítala i veliké materiální škody, 200 domů bylo zničeno, stovky dalších byly těžce poškozeny. Nejvíce utrpěla oblast kolem Karlova náměstí, Nového Města a Vinohrad. Zcela vyhořel vzácný benediktinský klášter Na Slovanech, byla zničena i významná židovská synagoga na Vinohradech.

Únorový nálet využila ke své propagandě protektorátní reprezentace. Velké smuteční rozloučení se konalo 18. února na tehdejším Říšském náměstí (dnes Mírovém náměstí) v Praze. Praha byla cílem těžkých amerických náletů následně i v březnu 1945. Cílem se staly zejména libeňské a vysočanské továrny. I tento nálet nepřežily další stovky obětí. Nálety stály Prahu kolem 1000 mrtvých a 2000 zraněných. Praha v těchto dnech plakala…..

I po 73letech se vznáší velké otazníky nad smyslem amerického únorového náletu na Drážďany a na Prahu. Desetitisíce lidí v závěru války, zcela zbytečně zahynuly. V obou městech byly zničeny také významné památky. Náletem utrpěly zejména Drážďany, tento skvost na Labi, nazývaný saskou Florencií. Některé proluky v Praze, byly teprve nedávno zastavěny. V případě Prahy snad mohlo jít o omyl, dodnes se názory či hledání pravdy různí. K tomuto únorovému náletu na Prahu se také nikdo příliš nehlásí…. Nálet byl jen maličkou kapkou hrůzy od té, kterou prožívali lidé ve Varšavě, Stalingradu, Leningradu, Hamburku a v dalších městech, přes které se přehnala „totální“ válka.

Letos si budeme připomínat 73.výročí konce II..světové války. Při pohledu na zničující válku v Sýrii, Iráku, ale i na Ukrajině vyvstává otázka, zda se svět konečně poučil z historie ? Opět jsou bombardována města, ostřelovány nemocnice, školy, na ulicích umírají lidé. Kvetoucí města jsou v troskách, do bezpečí prchají miliony uprchlíků… „Velcí politici“ světa místo ratolestmi míru, mávají opět zbraněmi. Svět je na pokraji další války.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

13.02.2018 19:58

Podle mého názoru tato "záhada" spí v prachu archivů. Žádný badalel se tohoto tématu nezmocnil. Je nejvyšší čas, abychom nahlédli do fasciklů, které ji mohou ozřejmit. USA i Spojené království po paesáti letech zveřejňuje i přísně tajné zprávy, včetně tehdejších rozkazů. Zdroj k bádání by tedy byl. Jde o to, kdo se ho ujme. Napadá mi náš historik Stanislav Motl, který se profesně zabývá předválečným obdobím, druhou světovou válkou a padesátými lety. Předložil ve svých knihách celou řadu faktů naší veřejnosti. Jenom tato kapitola našich dějin zůstává nevyřešena. Proto naše tápání a dohady. ...Pro mne přijatelná téze, opakuji TÉZE, je naprostý nedostatek osobního kontaktu spojeneckých pilotů s našimi lidmi, kteří se již těšili na konec okupace. Velení spojeneckých vojsk vyhodnotilo na základě dojmu z masivnho hajlování českých občanů při příjezdu německých okupantů, že jsme sočástí říšské moci a je třeba nás za to potrestat. Nálety byly zcela bezkontaktní s našimi občany. Piloti neměli tušení, že lidé očekávali pomoc. Byli jsme zahrnuti do německé říše a vyhodnoceni jako spoluviníci, kolaborující s říšskou mocí. Následně bylo proti nám zakročeno na základě vjemu, který vyvolala u nejvyššího velení fotodokumentace i dobové filmové záznamy. Je to zatím nejlogičtější vysvětlení. Rusové se na rozdíl od spojeneckých letců dostávali denně do kontaktu s jásajícími lidmi. Chovali se na našem území přijatelně, i když došlo k excesům. Přeživší ruští vojáci se nachali oslavovat davem a byli vděční za vřelé přivítání. Z druhé strany tento bezprostřední kontakt naprosto chyběl. Spojenci se domnívali, že bombardováním našich měst zpečetili vítězství nad nacisticko hydrou. Aby se tato téte potvrdila nebo vyvrátila, je třeba sfouknout prach z příslušných svazků v archivech. Kdo se tohoto úkolu ujme...? ....Mějte se hezky.


 
Čím víc zabitých Izraelců, tím větší platy i z českých miliard pro palestinské teroristy; útoky na Židy je pro ně skvělý byznys. Nejnižší renta teroristy je násobně vyšší než průměrný plat v Palestinské autonomii

Čím víc zabitých Izraelců, tím větší platy i z českých miliard pro palestinské teroristy; útoky na Židy je pro ně skvělý byznys. Nejnižší renta teroristy je násobně vyšší než průměrný plat v Palestinské autonomii

Miliardy dolarů se zkrátka do Palestiny jen valí, jako bezedná lavina; v polovině října 2018 se ozvala EU s dalším mírotvorným plánem. Palestinská autonomie je totiž z valné většiny financována prostřednictvím zahraniční pomoci.

Jsem plně za pohádkou o Šípkové Růžence

Jsem plně za pohádkou o Šípkové Růžence

Genderoví šílenci opět zaperlili. Pohádka o Šípkové Růžence je prý pro děti nevhodná a měla by se odstranit ze školního vyučování. A důvod? Polibek, který Růženku probudí, je prý jaksi sexistický. Já však nesouhlasím!

 

Poslední domácí zprávy