• Pondělí, 18. červen 2018
  • Svátek má Rukojmí Milan

Přestaňme si nadávat, musíme si pomáhat
Počet návštěv: 665

Přestaňme si nadávat, musíme si pomáhat

Ondřej  Mrázek Článek od Ondřej Mrázek

Hořce smutný kolotoč dělení české společnosti na dva hystericky se nenávidějící tábory se nám před očima mění v démonické soukolí, které nás všechny hrozí vcucnout a rozmáčknout jako Chaplina v jeho Moderní době.  

Vykopávání zákopů, vymítání ďáblů, urážení, pohrdání, vyvolávání nenávisti a hledání zrádců vlasti v táboře nepřítele. Tak by se daly ve stručnosti zběžně popsat základní rysy nálady, která tu otravuje vzduch tak, že už se tu skoro nedá dýchat. A to napříč politickým i geografickým spektrem od pražské kavárny přes plzeňskou hospodu a ostravskou knajpu až po tu nejvýchodnější moravskou vinárnu. Ne že by v Praze nebyly hospody a knajpy a v Olomouci nebo Brně kavárny.

Osobně jako rodilý Pražák křtěný tak akorát Vltavou bych chtěl říct, že i když mám na nose brýle a chodím do hospody raději než do kavárny, přece jen tak nějak cítím zodpovědnost, co to ti lidé, moji rodáci i nerodáci, kteří sami sebe sebevědomě a bez sebemenších pochyb považují za „elitu“ a všechny ostatní za nevzdělanou, zabedněnou a lehce manipulovatelnou lůzu, proboha provádějí.

„Když už jste vy Pražáci tak chytrý, mohlo by vás konečně trknout, že tady v té zemi nežijete sami. Místo abyste v klidu vyslechli, co říkají druzí, nadáváte jim a pláčete, že máte deprese z toho, že se po vás neopičí,“ řekl mi o víkendu jeden sympatický chlap v hospodě u dobrého piva v nejmenovaném malém českém městečku.

Na tom jsme se shodli.

Proč o tom ale píšu: jeho slova mi zazněla v uších ve chvíli, co jsem uslyšel v rozhovoru na televizi Seznam.cz slavnou českou novinářku Petru Procházkouvou, kterak vyhlásila, že „končí s korektní tolerancí hlupáků a blbců“, protože jí připomínají zlé Rusy, které ona do krve dobře zná a ví, jak je to tam hrozné. A ještě něco o „manipulovatelných mozkových troskách“.

To je už opravdu trochu silná káva. Od dámy. Nenávist k jinému národu zapřažená do podněcování nenávisti vůči části národa vlastního. Vymítání ruských ďáblů po vzoru tajemníka kardinála Duky, který reagoval na petici, kritizující nacionalismus českého kardinála a jeho snahu o obnovení jednoty trůnu a oltáře, označením všech, kdo sepisují a podpisují petice za „dědice hnědé i rudé totality“.

Je to den o dne horší. Houstne to. Už toho, přátelé, raději nechme. Nebo se tu za chvíli navzájem umlátíme čepicema. Přestaňme si nadávat, musíme si pomáhat.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

21.02.2018 19:44

Pokud se proti nim tvrdě nezakročí,budou společnost rozdělovat věčně.Ohledně té pražské kavárny se projevuje to,co jsem psal po hloupém článku Votavy o pražské kavárně a moravské hospodě.Všichni ti mimopražští si pod pojmem pražská kavárna představují celou Prahu.Jen jim nedochází,že většinu této kavárny tvoří naplaveniny,které přišli z jejich kraje.Takže právě to slavní bojovníci proti kavárně jsou paradoxně těmi,kdo společnost rozděluje.Nepíši o tom,jak to myslí!Jenom o tom,co vlastně říkají a vůbec jim nedojde jejich podíl na rozdělování společnosti.Tam je třeba hledat ten zásadní díl rozdělení a poučky kavárenských povalečů a parazitů o blbých nevzdělaných venkovanech je ve značné míře jen pokus,zastřít svou vlastní blbost,neschopnost a touhu po faktické moci.Jak je vidět,v bojovnících proti kavárně mají velkou podporu!


 
Tolik povyku pro jedny rudé trenky

Tolik povyku pro jedny rudé trenky

Miloš Zeman svolal tiskovku. Na ní spálil trenky, kterými ho vytrolila skupina rádobyumělců před léty, novináři tomu tenkrát vesměs tleskali. Dnes se durdí a dovolávají se důstojnosti prezidentského úřadu. Ale jděte, filutové.

 

Poslední domácí zprávy