• Sobota, 24. březen 2018
 • Svátek má Rukojmí Gabriel

Přestaňme si nadávat, musíme si pomáhat
Počet návštěv: 509

Přestaňme si nadávat, musíme si pomáhat

Ondřej Mrázek Článek od Ondřej Mrázek

Hořce smutný kolotoč dělení české společnosti na dva hystericky se nenávidějící tábory se nám před očima mění v démonické soukolí, které nás všechny hrozí vcucnout a rozmáčknout jako Chaplina v jeho Moderní době.  

Vykopávání zákopů, vymítání ďáblů, urážení, pohrdání, vyvolávání nenávisti a hledání zrádců vlasti v táboře nepřítele. Tak by se daly ve stručnosti zběžně popsat základní rysy nálady, která tu otravuje vzduch tak, že už se tu skoro nedá dýchat. A to napříč politickým i geografickým spektrem od pražské kavárny přes plzeňskou hospodu a ostravskou knajpu až po tu nejvýchodnější moravskou vinárnu. Ne že by v Praze nebyly hospody a knajpy a v Olomouci nebo Brně kavárny.

Osobně jako rodilý Pražák křtěný tak akorát Vltavou bych chtěl říct, že i když mám na nose brýle a chodím do hospody raději než do kavárny, přece jen tak nějak cítím zodpovědnost, co to ti lidé, moji rodáci i nerodáci, kteří sami sebe sebevědomě a bez sebemenších pochyb považují za „elitu“ a všechny ostatní za nevzdělanou, zabedněnou a lehce manipulovatelnou lůzu, proboha provádějí.

„Když už jste vy Pražáci tak chytrý, mohlo by vás konečně trknout, že tady v té zemi nežijete sami. Místo abyste v klidu vyslechli, co říkají druzí, nadáváte jim a pláčete, že máte deprese z toho, že se po vás neopičí,“ řekl mi o víkendu jeden sympatický chlap v hospodě u dobrého piva v nejmenovaném malém českém městečku.

Na tom jsme se shodli.

Proč o tom ale píšu: jeho slova mi zazněla v uších ve chvíli, co jsem uslyšel v rozhovoru na televizi Seznam.cz slavnou českou novinářku Petru Procházkouvou, kterak vyhlásila, že „končí s korektní tolerancí hlupáků a blbců“, protože jí připomínají zlé Rusy, které ona do krve dobře zná a ví, jak je to tam hrozné. A ještě něco o „manipulovatelných mozkových troskách“.

To je už opravdu trochu silná káva. Od dámy. Nenávist k jinému národu zapřažená do podněcování nenávisti vůči části národa vlastního. Vymítání ruských ďáblů po vzoru tajemníka kardinála Duky, který reagoval na petici, kritizující nacionalismus českého kardinála a jeho snahu o obnovení jednoty trůnu a oltáře, označením všech, kdo sepisují a podpisují petice za „dědice hnědé i rudé totality“.

Je to den o dne horší. Houstne to. Už toho, přátelé, raději nechme. Nebo se tu za chvíli navzájem umlátíme čepicema. Přestaňme si nadávat, musíme si pomáhat.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

21.02.2018 19:44

Pokud se proti nim tvrdě nezakročí,budou společnost rozdělovat věčně.Ohledně té pražské kavárny se projevuje to,co jsem psal po hloupém článku Votavy o pražské kavárně a moravské hospodě.Všichni ti mimopražští si pod pojmem pražská kavárna představují celou Prahu.Jen jim nedochází,že většinu této kavárny tvoří naplaveniny,které přišli z jejich kraje.Takže právě to slavní bojovníci proti kavárně jsou paradoxně těmi,kdo společnost rozděluje.Nepíši o tom,jak to myslí!Jenom o tom,co vlastně říkají a vůbec jim nedojde jejich podíl na rozdělování společnosti.Tam je třeba hledat ten zásadní díl rozdělení a poučky kavárenských povalečů a parazitů o blbých nevzdělaných venkovanech je ve značné míře jen pokus,zastřít svou vlastní blbost,neschopnost a touhu po faktické moci.Jak je vidět,v bojovnících proti kavárně mají velkou podporu!


 
Spadne klec na premiéra Netanjahua ještě dřív než přijede do Česka? Vyšetřování trestních kauz může totiž vyústit v jeho obvinění z korupce, zpronevěry a odvolání z vlády...

Spadne klec na premiéra Netanjahua ještě dřív než přijede do Česka? Vyšetřování trestních kauz může totiž vyústit v jeho obvinění z korupce, zpronevěry a odvolání z vlády...

Hrozí snad v Izraeli předčasné volby a spadne klec na premiéra Benjamina Netanjahua dřív než přijede do Česka? Vyšetřování jeho trestních kauz, které se táhnou od loňského roku, může vyústit v jeho obvinění z korupce a zpronevěry; je podezřelý též z přijímání drahých darů a korumpování médií, což může vést také k odvolání z izraelské vlády...

Přiměla kampaň MeToo a MDŽ změnit Lewinské její pohled na orální sex s Clintonem; dřívější prohlášení, že její vztah s Billem byl dobrovolný,

Přiměla kampaň MeToo a MDŽ změnit Lewinské její pohled na orální sex s Clintonem; dřívější prohlášení, že její vztah s Billem byl dobrovolný, prý "nebralo ohled na dynamiku" tohoto souhlasu.

Nevím, jestli se v USA slaví Mezinárodní den žen, byť podnětem pro tento svátek byla v New Yorku stávka amerických švadlen počátkem 20. století, kdy daly ženy najevo svou celkovou nespokojenost s postavením v práci i ve společnosti. V roce 1975 byl svátek MDŽ uznán OSN...

Vážené členky a vážení členové Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a Rady ČT,

Vážené členky a vážení členové Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a Rady ČT,

 

jako občan i jako bývalý pracovník Úřadu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání již dále nemohu mlčet. Způsob podávání informací prostřednictvím České televize se za posledních několik let radikálně změnil, přičemž vrcholu absurdity dosahuje ČT v posledních dnech a týdnech, kdy mám za to, že je již porušován nejeden normativní předpis zavazující Českou televizi jako veřejnoprávní médium k objektivitě, vyváženosti atd. Česká televize již není informačním zdrojem ve smyslu veřejné služby. Je pouze sdělovacím prostředkem určité skupiny osob s jasně vyhraněným názorem a velice ostře vymezeným politickým pohledem na veškeré události.

                 S Babišem do našeho ještě hlubšího vazalství

S Babišem do našeho ještě hlubšího vazalství

Koncem října loňského roku jsem v asi patnácti našich levicových  webech zveřejnil článek o tom, že důvěru našich lidí v Babišův jasný politický úsudek ruší jedna okolnost: Totiž ta, že si do vlády na křeslo ministra zahraničí vybral M.Stropnického, známého to protiruského štváče a člověka, který si už předchozích časech a v jiných vládách ze svého argumenty nepodloženého a buď jen tak živelně z něj  tryskajícího protiruského povykování, či možná povykování existenčními úvahami dobře promyšleného, pořídil slušněji placený džob, než existenčně nejistější džob herce.

Poslední domácí zprávy