• Neděle, 25. srpen 2019
 • Svátek má Rukojmí Radim

Byla to práce tureckých tajných služeb, působí v Česku, tvrdí o zatčení Muslima kurdský podnikatel
Počet návštěv: 1579

Byla to práce tureckých tajných služeb, působí v Česku, tvrdí o zatčení Muslima kurdský podnikatel

- Yekta Uzunoglu - Článek od - Yekta Uzunoglu -

Ve dnech, kdy si Česko připomínalo 70 let od komunistického puče, zadržela policie v srdci Prahy prominentního kurdského politika Sáliha Muslima. V Turecku je vnímaný jako jeden z nejhledanějších „teroristů“, jehož dopadení se cení milionem dolarů, ve Skandinávii je politický azylant. Mnozí se oprávněně ptají, proč byl politik zadržen právě v Česku, a ne dříve na konferenci v Bruselu nebo na přednášce v Ženevě. Otázek je však mnohem více. INFO.CZ o nich mluvilo s Yektou Uzunoğluem, kurdským lékařem, podnikatelem a spisovatelem dlouhodobě žijícím v Česku.

Co dělal pan Muslim v Praze a proč byl zadržen právě zde? 

Měl zde nějaká jednání. Není žádné tajemství, že Česká republika dlouhodobě podporuje Kurdy v jejich boji proti Islámskému státu. Podporují nás politici i osobnosti veřejného života a předpokládám, že Sálih Muslim chtěl jednat s lidmi, kteří mohou pomoci. Zadržen byl proto, že Turecko zneužívá smlouvy o spolupráci s Interpolem a skrze tuto organizaci po něm vyhlásilio pátrání.

Neobával se Sálih Muslim zadržení? A proč byl prozrazen?

Pan Muslim není žádnou ilegální osobou, například ve Skandinávii má politický azyl. Situace byla taková, že do Česka přijel na konci týdne z Německa, ale během víkendové schůzky v jednom z českých hotelů jej někdo vyfotil. A na základě té fotografie potom policie jednala.

Naznačujete, že jej mohla sledovat a fotografovat turecká tajná služba.

Ano, jsem přesvědčený o tom, že turecké tajné služby v Česku dlouhodobě působí. Vytváří zde pátou kolonu Erdogana. Dokonce mají i místní spolupracovníky, občas s falešnými pasy, a jeden z nich nejspíše pořídil onu inkriminovanou fotografii. Ta byla fotografována od země, nejspíše z aktovky. Bylo patrné, že fotografovaný nevěděl o tom, že je fotografován.

Proč se česká policie rozhodla jednat, když v jiných evropských zemích místní policisté pana Muslima nezadrželi?

Třeba Německo považuje to, jak Turecko zneužívá smlouvu o Interpolu za natolik flagrantní, že tam by se něco podobného stát nemohlo. Ale v Česku existuje bohužel v rámci policie jistá skupina lidí, která má velmi blízko k turecké tajné službě, a která je za tento incident zodpovědná. A schválně si vybrali víkend, aby nepoutali tolik pozornosti.

Můžete tyto lidi jmenovat? Máte nějaké důkazy?

Já se tomuto tématu věnuji ve svých knihách již od roku 1994. Kdo konkrétně je za to zodpovědný samozřejmě tuším, ale důkazy nemám, a proto je zatím veřejně jmenovat nebudu. Jen bych jim dával munici pro případné žaloby.

Jaký předpokládáte další vývoj?

Myslím, že na pana Muslima bude uvalena vazba a že Turecko požádá, aby tam byl vydán. Vymysleli si nějaký absurdní atentát a hodili mu to na triko.

Očekáváte protesty od mezinárodního společenství?

Jistě, nesmíme zapomínat, že politická strana, v jejímž čele pan Muslim stál, je nejbližším spojencem Spojených států na Blízkém východě. Předpokládám, že USA si tento akt rozhodně nenechají líbit.

- Yekta Uzunoglu -
MUDr. Yekta Uzunoglu (kurdským jménem Yekta Geylanî, narozen 10. května 1953 Silvan, Turecko) je kurdský lékař a podnikatel s arménskými kořeny (mezi jeho předky byli turečtí Arméni, oběti Arménské genocidy na konci první světové války). Mimo svých profesí se celoživotně angažuje jako kurdský aktivista (upozorňování na potlačování kurdské menšiny v Turecku, Íránu a Iráku), spisovatel a překladatel: Je například autorem překladů částí Bible a děl Karla Čapka do kurdštiny, a naopak kurdské poezie i prózy do češtiny a němčiny. Má trvalý pobyt v ČR a od roku 1996 německé občanství.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

27.02.2018 20:33

Na onoho Kurda byl vydán mezinárodní zatykač.O jeho správnosti rozhoduje ten,kdo ho vydal.U nás je povinnost dotyčného zatknout na základě toho zatykače.Další postoj už závisí na soudci,ne policii.Ten se rozhodl tak,jak se rozhodl a o ničem se víc nemá diskutovat.Pořádání demonstrací cizinců v naší zemi má být zakázáno.Demonstrovat si mohou v místě svého bydliště,ne v cizí zemi.


 
Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí, prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo. A než se jeho manželka vzpamatovala, „náhodou“ vyhořel jejich dům v Černošicích

Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí, prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo. A než se jeho manželka vzpamatovala, „náhodou“ vyhořel jejich dům v Černošicích

Život Radovana Krejčíře v johannesburgské věznici Leeuwkop s maximální mírou ostrahy, kde si Čech odpykává pětatřicetiletý trest, není ohrožen, ujistila právě jihoafrická vězeňská správa podle místních médií. Reagovala tak na tvrzení Krejčířových příbuzných, kteří si v tisku stěžovali, že Čech bude brzy zavražděn, pokud nebude z Leeuwkopu přeložen do jiného zařízení.

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Legendární operní zpěvák a dirigent Plácido Domingo čelí obvinění, že řadu žen nutil k sexuálním stykům. Údajně jim nabízel práci a trestal je, když jeho návrhy odmítly. Informovala o tom v úterý agentura AP. Osmasedmdesátiletý Domingo tato obvinění označil za „hluboce znepokojivá a tak, jak byla představena, za nepřesná“. Dodal, že se domníval, že veškeré jeho chování a vztahy byly přijímány kladně a se souhlasem.

Nový ministr kultury Zaorálek blábolil ještě jako volební lídr ČSSD a šéf české diplomacie v červnu 2017:

Nový ministr kultury Zaorálek blábolil ještě jako volební lídr ČSSD a šéf české diplomacie v červnu 2017: "Mám vysoké ambice - vyhrát volby. Nikoho nenechám si do toho mluvit; přejímám celou zodpovědnost na sebe

To bylo směšných vyhrůžek a svalnatých řečí: „My Šmardu nedáme, raději vládnutí s ANO zbouráme!“ Pak ale musel Hamáček stáhnout před prezidentem Zemanem ocas mezi nohy; plné koryto je plné koryto, od kterého se socani neodtrhnou, ani omylem. A tak prozatimní šéf ČSSD raději zatáhl za záchrannou brzdu a připlazil se po čtyřech, aby navrhl na post ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

                      Winston Churchill o Rusku

Winston Churchill o Rusku

Žádná vláda, kterou kdy lidé vytvořili, by nebyla schopna přežít tak vážné a kruté rány, jaké zasadil Hitler Rusku. Sovětské Rusko však nejen obstálo a zotavilo se z těchto strašných ran, ale navíc samo zasadilo německé armádní mašinérii smrtelné rány, jaké by byla nemohla zasadit žádná jiná síla na světě.

Winston Churchill na jaře roku 1943

Poslední domácí zprávy

Jak poznat totalitu?

Jak poznat totalitu?

Ve zkratce: naše pravda je jedině správná, nesouhlasící je třeba zastrašit, umlčet, zostudit, když to nepůjde „podobrém“, potrestat, vyhodit...