• Úterý, 21. květen 2019
 • Svátek má Rukojmí Monika

IGNORANTI, TUPCI NEBO – ŠÍLENCI?
Počet návštěv: 3631

IGNORANTI, TUPCI NEBO – ŠÍLENCI?

Jako vždy otevřou novináři problém titulkem. Tentokrát to byl tento: POKUD NEZAPRŠÍ, PŘIJDOU PROBLÉMY…    Objevné, trefné, inteligentní..?    Ani jedno, ani druhé ani třetí, ba ani – x-té.

Planeta Země jde cestou evolučního vývoje. To, že člověk se míchá do přírodních zákonů, je známý fakt. Lidstvo je na této planetě tak asi 100 tisíc let. Za tak neuvěřitelně krátkou dobu však stačilo zničit nebo narušit tak mnoho. Znečistilo ovzduší, znečistilo moře,  znečistilo vodstva všeho druhu a zlikvidovalo strašnou spoustu jiných živočišných a rostlinných exemplářů. Exploatovalo přírodní nenahraditelné zdroje. A co je nejzávažnější – pokračuje v této likvidační tendenci dál.

   O tom, že důsledky (i) lidské činnosti se projeví nedostatkem vody, se hovoří a píše desítky let. Bez odezvy vládců všech úrovní. V České republice se stále ničí zemědělská půda neuvěřitelným tempem. Staví se na „zelené louce“, místo toho, aby byly odstraněny zastaralé objekty a na jejich místě postaveny moderní stavby.

   Každý metr zabetonované půdy znamená hodně, mimo jiné i to, že voda tam neproniká do podzemí, ale rychle mizí v nenávratnu.

   Pojďme však dál a citujme z novinářských zpráv. Titulek: PROJEKT JE ŠANCÍ PRO MLADÉ A VZDĚLANÉ. Periodikum OSTRAVSKÁ RADNICE  z listopadu 2015. Primátor města Ostravy v článku propaguje výstavbu Vědecko-technologického parku. Citujeme: „Při přípravě projektu, který je podporován a spolufinancován státem, město prověřilo řadu lokalit. Ukázalo se, že žádná z nich nevyhovuje, vyjma polí v blízkosti Myslivny.“ Konec citace.

   Teď si, vážený čtenáři, představ, že v rámci republiky je takových projektů, které počítají s další zástavbou zemědělské půdy, mnoho. Sečti hektary, jež zmizí pod betonem, vynásob spadem – možným – vody, která zmizí v nenávratnu, a otři si orosené čelo, když ti dojde, že ta voda může v budoucnu scházet a nepoteče ti z kohoutku, abys uvařil oběd, umyl si ruce, případně vypil jednu pouhou sklenici vody. Až to nastane, tak se budeš ptát: „Kdo za to může?“

   Znovu připomínám, že každý den v tomto státě zmizí pod betonem a asfaltem až 15 hektarů půdy!!!

   Vědecko-technologický park v Ostravě-Porubě má zaměstnat na dva tisíce mladých lidí. Možná, že nebudou potřebovat vypít ty dva litry vody denně, možná, že nebudou potřebovat pít vůbec.(A také se nebudou koupat, splachovat WC, mýt auto, zalévat květiny, atd., atd.) Možná, že ale budou žít s pocitem hrdosti nad tím, že naplňují podmínky významných společností typu Google nebo Intel.

   Cože se to ptal princ dánský Hamlet: „Žít nebo nežít?“ Dnes se spíše hodí otázka : „Pít nebo nepít?“

   Odpověď jim snad dá odborné psychiatrické pracoviště…

 

                                                                                                          Štěpán Neuwirth

 

 

 

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Terezín - místo, které se stalo největším koncentračním táborem na území českých zemí. Za necelé čtyři roky jím prošlo více než 150 000 mužů, žen i dětí, z nich nepřežilo 2. sv. válku 118 tisíc...

Terezín - místo, které se stalo největším koncentračním táborem na území českých zemí. Za necelé čtyři roky jím prošlo více než 150 000 mužů, žen i dětí, z nich nepřežilo 2. sv. válku 118 tisíc...

Na Národním hřbitově v Terezíně na Litoměřicku se v neděli 19. května 2019 uskutečnila tradiční vzpomínka na oběti nacistické perzekuce. Tryzny u příležitosti 74. výročí konce 2. sv. války se každý rok účastní stovky lidí, kromě pamětníků událostí také politici i diplomaté. Vzpomínková akce organizovaná Památníkem Terezín se koná pravidelně třetí květnovou neděli.

 

Podřezat Zemana jako svini-to je volební heslo ODS??? Skutečně v pravý čas jste se bývalí soudruzi odkopali.

Podřezat Zemana jako svini-to je volební heslo ODS??? Skutečně v pravý čas jste se bývalí soudruzi odkopali.

Vážený pane Langu. Jsem potěšen a ze srdce Vám děkuji, že jste ještě před volbami ukázal občanům pravou tvář ODS. Jsem rád, že se našel někdo, kdo nablblým spoluobčanům poodkryl roušku tajemství demokracie, podle mustru ODS. Inu takto si představujete demokracii??? Přesně bylo tímto potvrzeno, že ODS je stranou, která postupuje dle dikce doktríny Thomase Barnetta z roku 2000.
Má paní Šojdrová také jiné starosti než sirotky z Tramtárie?

Má paní Šojdrová také jiné starosti než sirotky z Tramtárie?

Volby do Evropského parlamentu se kvapem blíží a všichni kandidáti se činí leč mohou. Ani paní Šojdrová není výjimkou. A protože její volební téma byla a je tolik „citlivá“, týkající se přijetí 50 ti dětských sirotků nejspíš ze Sýrie, kteří se mají nacházet v Řecku, ale ještě nebyli nalezeni, nadále hraje na city a počítá s naivitou lidí, že ji masivně podpoří ani ne tak v hledání sirotků, jako že jí dají hlas ve volbách.

Poslední domácí zprávy

                                Oběsit je ho třeba!

Oběsit je ho třeba!

Koho? No přece poslance Ondráčka. Tak my – myslím vláda a většina našich demokratických politických stran děláme vše možné, abychom...