• Pondělí, 25. březen 2019
  • Svátek má Rukojmí Marián

IGNORANTI, TUPCI NEBO – ŠÍLENCI?
Počet návštěv: 3466

IGNORANTI, TUPCI NEBO – ŠÍLENCI?

Jako vždy otevřou novináři problém titulkem. Tentokrát to byl tento: POKUD NEZAPRŠÍ, PŘIJDOU PROBLÉMY…    Objevné, trefné, inteligentní..?    Ani jedno, ani druhé ani třetí, ba ani – x-té.

Planeta Země jde cestou evolučního vývoje. To, že člověk se míchá do přírodních zákonů, je známý fakt. Lidstvo je na této planetě tak asi 100 tisíc let. Za tak neuvěřitelně krátkou dobu však stačilo zničit nebo narušit tak mnoho. Znečistilo ovzduší, znečistilo moře,  znečistilo vodstva všeho druhu a zlikvidovalo strašnou spoustu jiných živočišných a rostlinných exemplářů. Exploatovalo přírodní nenahraditelné zdroje. A co je nejzávažnější – pokračuje v této likvidační tendenci dál.

   O tom, že důsledky (i) lidské činnosti se projeví nedostatkem vody, se hovoří a píše desítky let. Bez odezvy vládců všech úrovní. V České republice se stále ničí zemědělská půda neuvěřitelným tempem. Staví se na „zelené louce“, místo toho, aby byly odstraněny zastaralé objekty a na jejich místě postaveny moderní stavby.

   Každý metr zabetonované půdy znamená hodně, mimo jiné i to, že voda tam neproniká do podzemí, ale rychle mizí v nenávratnu.

   Pojďme však dál a citujme z novinářských zpráv. Titulek: PROJEKT JE ŠANCÍ PRO MLADÉ A VZDĚLANÉ. Periodikum OSTRAVSKÁ RADNICE  z listopadu 2015. Primátor města Ostravy v článku propaguje výstavbu Vědecko-technologického parku. Citujeme: „Při přípravě projektu, který je podporován a spolufinancován státem, město prověřilo řadu lokalit. Ukázalo se, že žádná z nich nevyhovuje, vyjma polí v blízkosti Myslivny.“ Konec citace.

   Teď si, vážený čtenáři, představ, že v rámci republiky je takových projektů, které počítají s další zástavbou zemědělské půdy, mnoho. Sečti hektary, jež zmizí pod betonem, vynásob spadem – možným – vody, která zmizí v nenávratnu, a otři si orosené čelo, když ti dojde, že ta voda může v budoucnu scházet a nepoteče ti z kohoutku, abys uvařil oběd, umyl si ruce, případně vypil jednu pouhou sklenici vody. Až to nastane, tak se budeš ptát: „Kdo za to může?“

   Znovu připomínám, že každý den v tomto státě zmizí pod betonem a asfaltem až 15 hektarů půdy!!!

   Vědecko-technologický park v Ostravě-Porubě má zaměstnat na dva tisíce mladých lidí. Možná, že nebudou potřebovat vypít ty dva litry vody denně, možná, že nebudou potřebovat pít vůbec.(A také se nebudou koupat, splachovat WC, mýt auto, zalévat květiny, atd., atd.) Možná, že ale budou žít s pocitem hrdosti nad tím, že naplňují podmínky významných společností typu Google nebo Intel.

   Cože se to ptal princ dánský Hamlet: „Žít nebo nežít?“ Dnes se spíše hodí otázka : „Pít nebo nepít?“

   Odpověď jim snad dá odborné psychiatrické pracoviště…

 

                                                                                                          Štěpán Neuwirth

 

 

 

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Anální Langer, co přinesl kdysi Klausovi obří známku s jeho portrétem, už není o 11 let později členem regionální rady strany na Olomoucku. Chybička se vloudila, byl anulován. Inspektorská zahrádka je zřejmě v pr.eli

Anální Langer, co přinesl kdysi Klausovi obří známku s jeho portrétem, už není o 11 let později členem regionální rady strany na Olomoucku. Chybička se vloudila, byl anulován. Inspektorská zahrádka je zřejmě v pr.eli

Konec nadějí o slavný návrat do náruče ODS? Bohužeĺ, zatím ejí bývalý místopředseda a někdejší ministr vnitra Ivan Langer není členem regionální rady strany v Olomouckém kraji. Výkonná rada ODS na sobotním zasedání v Praze rozhodnutí krajské organizace ho anulovala s tím, že jednání sněmu provázelo procedurální pochybení.

Kateřinu Jacques Jau Jau známe jako biomasu, pak z neúspěšného boje o křeslo v Evropském parlamentu v roce 2014, kdy končila na 5. místě kandidátky LES, dnes jde o další pokus o EP za STAN a TOP 09

Kateřinu Jacques Jau Jau známe jako biomasu, pak z neúspěšného boje o křeslo v Evropském parlamentu v roce 2014, kdy končila na 5. místě kandidátky LES, dnes jde o další pokus o EP za STAN a TOP 09

Kateřinu Bursíkovou Jacques si většina běžných lidí spojí především s jejími „zelenými“ léty ve Sněmovně a s nešťastnými výroky ohledně biomasy v show Jana Krause. Poté se politička na nějakou dobu přemístila do Británie, kde absolvovala prestižní kuchařskou školu v Londýně, dnes je ředitelkou coworkingového a vzdělávacího centra ve Sněmovní 7.

Poslední domácí zprávy