• Úterý, 26. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Filip

IGNORANTI, TUPCI NEBO – ŠÍLENCI?
Počet návštěv: 4264

IGNORANTI, TUPCI NEBO – ŠÍLENCI?

Jako vždy otevřou novináři problém titulkem. Tentokrát to byl tento: POKUD NEZAPRŠÍ, PŘIJDOU PROBLÉMY…    Objevné, trefné, inteligentní..?    Ani jedno, ani druhé ani třetí, ba ani – x-té.

Planeta Země jde cestou evolučního vývoje. To, že člověk se míchá do přírodních zákonů, je známý fakt. Lidstvo je na této planetě tak asi 100 tisíc let. Za tak neuvěřitelně krátkou dobu však stačilo zničit nebo narušit tak mnoho. Znečistilo ovzduší, znečistilo moře,  znečistilo vodstva všeho druhu a zlikvidovalo strašnou spoustu jiných živočišných a rostlinných exemplářů. Exploatovalo přírodní nenahraditelné zdroje. A co je nejzávažnější – pokračuje v této likvidační tendenci dál.

   O tom, že důsledky (i) lidské činnosti se projeví nedostatkem vody, se hovoří a píše desítky let. Bez odezvy vládců všech úrovní. V České republice se stále ničí zemědělská půda neuvěřitelným tempem. Staví se na „zelené louce“, místo toho, aby byly odstraněny zastaralé objekty a na jejich místě postaveny moderní stavby.

   Každý metr zabetonované půdy znamená hodně, mimo jiné i to, že voda tam neproniká do podzemí, ale rychle mizí v nenávratnu.

   Pojďme však dál a citujme z novinářských zpráv. Titulek: PROJEKT JE ŠANCÍ PRO MLADÉ A VZDĚLANÉ. Periodikum OSTRAVSKÁ RADNICE  z listopadu 2015. Primátor města Ostravy v článku propaguje výstavbu Vědecko-technologického parku. Citujeme: „Při přípravě projektu, který je podporován a spolufinancován státem, město prověřilo řadu lokalit. Ukázalo se, že žádná z nich nevyhovuje, vyjma polí v blízkosti Myslivny.“ Konec citace.

   Teď si, vážený čtenáři, představ, že v rámci republiky je takových projektů, které počítají s další zástavbou zemědělské půdy, mnoho. Sečti hektary, jež zmizí pod betonem, vynásob spadem – možným – vody, která zmizí v nenávratnu, a otři si orosené čelo, když ti dojde, že ta voda může v budoucnu scházet a nepoteče ti z kohoutku, abys uvařil oběd, umyl si ruce, případně vypil jednu pouhou sklenici vody. Až to nastane, tak se budeš ptát: „Kdo za to může?“

   Znovu připomínám, že každý den v tomto státě zmizí pod betonem a asfaltem až 15 hektarů půdy!!!

   Vědecko-technologický park v Ostravě-Porubě má zaměstnat na dva tisíce mladých lidí. Možná, že nebudou potřebovat vypít ty dva litry vody denně, možná, že nebudou potřebovat pít vůbec.(A také se nebudou koupat, splachovat WC, mýt auto, zalévat květiny, atd., atd.) Možná, že ale budou žít s pocitem hrdosti nad tím, že naplňují podmínky významných společností typu Google nebo Intel.

   Cože se to ptal princ dánský Hamlet: „Žít nebo nežít?“ Dnes se spíše hodí otázka : „Pít nebo nepít?“

   Odpověď jim snad dá odborné psychiatrické pracoviště…

 

                                                                                                          Štěpán Neuwirth

 

 

 

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Proč  když Hašek (lední hokej), může, já (lehká atletika) nemůžu?

Proč když Hašek (lední hokej), může, já (lehká atletika) nemůžu?

Ještě před měsícem nebo snad ještě před týdnem, by mě to ani nenapadlo, ale když jsem se z médií dověděl, že Dominik Hašek z titulu své úspěšné hokejové kariéry zvažuje možnost kandidovat na úřad v zemi vůbec nejvyšší (čili prezidentský), a to tedy proto, že útočníkům soupeře, kteří se ocitli v blízkosti jeho branky šlo v důsledku jeho humpoláckého agresivního brankářského stylu prakticky o život, bácla mě ta myšlenka přímo mezi oči.

Poslední domácí zprávy

QUO VADIS, ODS?

QUO VADIS, ODS?

Institut Aleny Vitáskové z. s. (IAV) podal podnět na pozastavení, případně rozpuštění činnosti Občanské demokratické strany...