• Pondělí, 20. květen 2019
  • Svátek má Rukojmí Zbyšek

EPRAVO.CZ, a.s.: Pravidelný přehled významných událostí ve světě práva za končící týden.
Počet návštěv: 1041

EPRAVO.CZ, a.s.: Pravidelný přehled významných událostí ve světě práva za končící týden.

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Maltézští rytíři vyhráli první soud o miliardové pozemky v Praze - Maltézští rytíři slaví první úspěch v restitučních sporech o miliardový majetek. Městský soud v Praze včera vynesl průlomový rozsudek, ve kterém odmítl žalobu Státního pozemkového úřadu (SPÚ) proti vydání pozemku a budov bývalého velkostatku v pražské Březiněvsi. Advokát SPÚ Adam Rakovský Právu řekl, že se úřad odvolá k Vrchnímu soudu v Praze. „Určitě se odvoláme, protože není vyřešena otázka poválečných konfiskací provedených národním výborem v České Lípě,“ uvedl advokát. Maltézský řád v restitucích získal již skoro 1400 hektarů polí a lesů (Právo 19/5).

Nové vedení může CEFC i prodat
 
Advokát Jaromír Císař předpokládá, že J&T bude jednat spíš opatrně a usilovat o smír LN Z jakého titulu byla společnost J&T oprávněna použít zajišťovací instrument vůči CEFC a převzít otěže? Situaci muselo předpokládat smluvní ujednání mezi CEFC a J&T. Jeho obsah sice neznám, ale předpokládám, že šlo o zajišťovací převod akcionářských práv na J&T, to je jeden z mírnějších zajišťovacích instrumentů. Do představenstva byli proto nově dosazeni zástupci banky. Účelem bylo ochránit práva banky, což zřejmě vycházelo ze situace, kdy CEFC zřejmě jako dlužník neplnila své povinnosti (LN 19/5).
 
Nález zvukových záznamů procesu se Slánským je objev desetiletí. Konečně uslyšíte pravdu
 
Celý proces s Rudolfem Slánským vysílal Československý rozhlas, posluchači si mohli myslet, že živě. Bylo tam ale čtvrthodinové zpoždění. Jak je možné, že se 65 let se staré záznamy vykonstruovaného procesu s Rudolfem Slánským, objevily až teď? Co mohou prozradit o praktikách tehdejšího režimu? „Je to objev desetiletí. Mimořádná věc pro postsovětský region,“ říká historik Jan Kalous z Ústavu pro studium totalitního režimu (ÚSTR). Našel se 65 let ztracený záznam 8denního politického procesu z 50. let (ČRo 18/5).
 
To není převrat. To je pomsta
 
Z české bezpečnostní komunity odcházejí další dva lidé, kteří se znelíbili Andreji Babišovi. Ústup z Prahy ohlásil šéf pražské policie Trojánek. Právě on se dvakrát otevřeně postavil za vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo, Babišem mnohokrát napadeného. V minulých měsících už Babiš ovládl Generální inspekci bezpečnostních sborů, kde nevybíravě donutil k odstoupení bývalého šéfa Murína. Na jeho místo nominoval nezkušenou právničku. Získal rovněž kontrolu nad parlamentním orgánem dohlížejícím na GIBS (E15 18/5).
 
Samková dostala pokutu za proklínání velvyslance
 
Česká advokátní komora (ČAK) uložila advokátce Kláře Samkové pokutu ve výši 25 tisíc korun za její veřejný projev z června 2016, při němž proklela tureckého velvyslance. Samková to napsala ve čtvrtek na svém facebookovém profilu. Mluvčí komory Iva Chaloupková dodala, že advokátka se proti kárnému rozhodnutí na místě odvolala, takže není pravomocné. „Kárný senát dospěl k závěru, že advokátka JUDr. Samková se kárného provinění dopustila, neboť způsob, jakým na veřejnosti projevila své osobní názory, byl v rozporu s její zákonnou a stavovskou povinností všeobecně poctivým, čestným a slušným chováním přispívat k důstojnosti a vážnosti advokátního stavu,“ vysvětlila mluvčí (Právo 18/5).
 
Nedávejme premiérovi záchranné lano, burcují senátoři soc. dem.
 
Senátoři ČSSD se zostra ohradili proti vstupu do vlády s hnutím ANO. Minulý týden na tiskové konferenci, nyní i dopisem spolustraníkům, v němž se obuli do premiéra Andreje Babiše. Senátoři varují, že ČSSD už s Babišem ve vládě byla – a nedopadla dobře. „Po celou dobu společného vládního angažmá Andrej Babiš využil každé příležitosti, aby úspěchy vlády vztáhl na sebe a hnutí ANO – naopak neúspěchy včetně uměle vytvořených kauz svedl na ČSSD,“ stojí v dopise, který mají Novinky k dispozici (Právo 18/5). 
 
Soud rozhodl o žalobě Peroutkovy vnučky na Hrad, zatím se neví jak
 
Nejvyšší soud (NS) rozhodl o dovoláních ve sporu kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana o slavném českém novináři Ferdinandu Peroutkovi. Ze soudní databáze vyplývá, že verdikt padl před týdnem, soud ale výsledek zatím nezveřejnil, protože jej musí nejdřív s odůvodněním rozeslat zúčastněným stranám. Ředitel kanceláře předsedy NS Aleš Pavel uvedl, že nelze předjímat, za jak dlouho se dostane verdikt do rukou účastníků, zpravidla to trvá několik týdnů (Právo 18/5).
 
Senátoři chystají žalobu na Zemana pro velezradu
 
Senátoři z klubu Starostů a nezávislých (STAN) rozhodli zahájit přípravu materiálů, které by měly vést k ústavní žalobě z velezrady na prezidenta Miloše Zemana. Důvodem jsou Zemanovy výroky o výrobě novičoku v Česku, které podle senátorů STAN ohrozily bezpečnost občanů ČR. O návrhu se ještě budou radit s ústavními právníky. Není však jisté, zda návrh získá dostatečnou podporu. Záměr podporují senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislých, naproti tomu občanští demokraté jsou v této věci zdrženliví. Návrh kritizoval Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček a označil ho za ohrožení demokracie (LN 18/5).
 
Lidé v dluhové pasti větří šanci
 
PRAHA V Česku bylo loni 863 tisíc lidí v exekuci. Z toho jich skoro půl milionu mělo tři a více exekucí, což je odborníky považováno za hranici dluhové pasti, tedy situaci, kdy se už lidé nemají prakticky šanci z dluhů dostat. Novou nadějí by pro předlužené mohla být chystaná novela insolvenčního zákona. Ta by měla lidem nabídnout možnost se oddlužit buď za pět let po splacení alespoň 30 procent dluhu nebo za kratší čas – za tři roky – ale uhradit by museli alespoň polovinu svých závazků. Navíc, pokud projeví prokazatelnou snahu své dluhy splatit, soud by je mohl oddlužit i tehdy, když se jim nepodaří předepsané sumy v příslušném termínu dosáhnout (LN 18/5).
 
Vládní „nováček“ Radek Vondráček z ANO chce, aby poslanci pracovali rychleji. Jeho návrhy opozice odmítá
 
Premiér a šéf ANO Andrej Babiš sní o Poslanecké sněmovně, která nebude podle jeho slov „žvanírnou“. Předseda Poslanecké sněmovny z ANO Radek Vondráček vytvořil komisi, která připravuje změny, jež podle něj umožní rychlejší a efektivnější práci poslanců.
Poslanecká sněmovna je velmi specifické místo, ve kterém platí pro nováčky jedno pravidlo. Po krátkém pobytu mají pocit, že by na provozu dolní parlamentní komory chtěli změnit mnoho věcí, aby „parlamentní život“ zrychlili a omezili počet pronesených slov i prostojů, které jsou s touto institucí spojeny (HN 18/5). 
 
Adresy manažerů a podnikatelů mají zmizet z obchodního rejstříku
 
Lidé, kteří jsou členy představenstva společnosti, by už brzy nemuseli v obchodním rejstříku uvádět svou adresu. Dnes mají členové statutárních orgánů firem povinnost kromě svého jména v rejstříku zveřejnit i trvalé bydliště. Citlivá data těchto osob hodlá chránit novela zákona o veřejných rejstřících, za kterou stojí Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků. Návrh má poměrně velkou šanci projít. Má podporu řady poslanců z téměř všech sněmovních stran, včetně hnutí ANO. „Adresa trvalého bydliště dotčených osob nemá s obchodními aktivitami společnosti co do činění. Statutární orgány a jejich rodiny se snadno mohou stát terčem útoku,“ varuje Havlíček (HN 17/5). 
 
Vytvořme v Praze specializovaný stavební úřad. Povolování staveb se tak zrychlí až o polovinu
 
Zřídit specializovaný stavební úřad v metropoli by šlo jednoduše změnou Statutu hlavního města Prahy. Není k tomu nutná změna zákona. Přitom tento úřad zaměřený na velké stavby by mohl zkrátit schvalování nové výstavby až na polovinu. A nejde o žádnou novinku. Takovýto úřad zde do roku 2003 již úspěšně fungoval. Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje nový stavební zákon s ambicí dostat Českou republiku v délce a komplikovanosti stavebních řízení z neradostného 127. místa na světě v žebříčku Světové banky, na němž stojí za Kongem. Ještě, než vzplanou debaty o tom, jak by měl nový zákon vypadat, je třeba si uvědomit, že Praha má problém teď. A velký. Snad nejlépe se dá paralýza města kvantifikovat v nedostatku nových bytů, kterých se povoluje v posledních osmi letech v průměru kolem 3500 místo šesti tisíc, což je minimální roční potřeba, kterou vyhodnotilo samo město (E15 16/5).
 
Záběry z kamer v autě je možné použít u soudu
 
Německý nejvyšší soud v Karlsruhe včera rozhodl, že záběry z kamer umístěných v autě je v případě dopravních nehod možné používat jako důkaz před soudem. Soudci Spolkového soudního dvora měli na stole konkrétní případ muže ze Saska-Anhaltska, jenž se domáhá zhruba tisíce eur za škody, které mu na autě vznikly při střetu s jiným vozem. Jako důkaz, že nehodu nezpůsobil, chtěl u soudu použít právě záběry z kamery (HN 16/5).
 
Nejvyšší soud povolil souběh funkcí
 
Manažeři, kteří jsou ve firmě třeba generálními řediteli a zároveň působí ve statutárním orgánu společnosti, například jako jednatelé, mají důvod k radosti. Nejvyšší soud v dubnu takzvaný souběh funkcí povolil. Jedná se o praxi, kdy manažer má manažerskou, tedy pracovní smlouvu a zároveň je členem statutárního orgánu, kde se na něj vztahuje obchodněprávní smlouva. Za obě funkce bere i odměny. „Takové jednání je možné a nečiní smlouvu o výkonu funkce, případně souběžně uzavřenou manažerskou smlouvu, neplatnou,“ uvádí Petr Tomíček, tiskový mluvčí Nejvyššího soudu (HN 16/5).
 
Nečesaný popáté zproštěn obžaloby
 
Už popáté zazněly u Krajského soudu v Hradci Králové závěrečné řeči a padl verdikt v případu Lukáše Nečesaného, obžalovaného, že se před pěti lety pokusil zabít kadeřnici v Hořicích. Přesto, že pro něho státní zástupkyně požadovala 13 let vězení, soud ho obžaloby zprostil.
Rozsudek není pravomocný, neboť státní zástupkyně se na místě odvolala. Nečesaný se práva odvolání vzdal. Poslední rozsudek krajského soudu z listopadu 2017, kterým byl Nečesaný zproštěn viny, zrušil v březnu odvolací Vrchní soud v Praze. Mezitím si Nečesaný podal ústavní stížnost, o které bude soud rozhodovat v řádů týdnů až měsíců (Právo 15/5).
 
Špatní soudci trestu často uniknou
 
Za deset let fungování smíšených kárných senátů na Nejvyšším správním soudu přišly o talár čtyři desítky soudců. Šest jich bylo odvoláno z funkce, zbytek raději sám rezignoval po podání kárné žaloby. Justice se shoduje na tom, že se systém osvědčil, volá však po zavedení druhé instance. Když letos v březnu kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) ponechal zmatkující soudkyni Helenu Královou v taláru, ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) byl verdiktem zaskočen. „Máme zřejmě dosti rozdílné představy o nárocích pro funkci soudce,“ řekl na adresu kárného senátu v čele se soudcem Karlem Šimkou. Potíž byla v tom, že Pelikán v kárné žalobě vytýkal nerespektování závazných pokynů nadřízených soudů, ale jeho podřízení dokázali při jednání doložit jen chyby v kauze zneužití vojenské rozvědky (LN 14/5).
 

EPRAVO.CZ, a.s.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

21.05.2018 20:10

Jede se dál po staru.Potrestáme ty,co s námi nesouhlasí a dál budeme chránit gaunery ve funkcích a vysoké ekonomice.Takových Nečesaných je tady více a nikde se o tom nemluví.Byli jsme pod okapem a po roce 1989 jsme vlezli do bouřky.


 
Terezín - místo, které se stalo největším koncentračním táborem na území českých zemí.  Za necelé čtyři roky jím prošlo více než 150 000 mužů, žen i dětí, z nich nepřežilo 2. sv. válku 118 tisíc...

Terezín - místo, které se stalo největším koncentračním táborem na území českých zemí. Za necelé čtyři roky jím prošlo více než 150 000 mužů, žen i dětí, z nich nepřežilo 2. sv. válku 118 tisíc...

Na Národním hřbitově v Terezíně na Litoměřicku se v neděli 19. května 2019 uskutečnila tradiční vzpomínka na oběti nacistické perzekuce. Tryzny u příležitosti 74. výročí konce 2. sv. války se každý rok účastní stovky lidí, kromě pamětníků událostí také politici i diplomaté. Vzpomínková akce organizovaná Památníkem Terezín se koná pravidelně třetí květnovou neděli.

 

Poslední domácí zprávy

Pátá kolona mezi námi

Pátá kolona mezi námi

Asi se většina z nás shodneme, že je v zájmu našeho národa, aby vlastenci šli volit a aby jejich hlasy nepropadly... Ale řekněme si tu pravdu...