• Středa, 24. červenec 2019
  • Svátek má Rukojmí Kristýna

Dvakrát zaplatili za stavbu bytů, soud je poslal na ulici. Co na to Člověk v tísni?
Počet návštěv: 1705

Dvakrát zaplatili za stavbu bytů, soud je poslal na ulici. Co na to Člověk v tísni?

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Nejvyšší soud  rozhodl, že se klienti bývalého H-Systemu musí ze svých domovů do měsíce vystěhovat. Přestože za ně dvakrát zaplatili...  

V roce 1995 začala v Horoměřicích poblíž Prahy výstavba bytových domů, za které jejich budoucí majitelé předem zaplatili firmě H-System, založenou podnikatelem Petrem Smetkou. Na tuto firmu byl však v roce 1997 podán návrh na konkurz, který pak byl o rok později vyhlášen. Ještě v témž roce založila část poškozených klientů H-Systemu bytové družstvo Svatopluk s cílem pokračovat ve výstavbě bytů. Tehdejší konkurzní správce jim to předběžně povolil a tak tito lidé podruhé investovali do svého bydlení a byty si svépomocí dostavěli.

Pak však přišel druhý konkurzní správce, který je vyzval, aby své nemovitosti vyklidili a umožnili jejich prodej. Když vcelku logicky neuposlechli, podal na ně soudní žalobu, jejíž projednávání se táhlo od roku 2000. V roce 2015 ji zamítl jak Pražský městský soud, tak i Pražský vrchní soud. Jak jsem však již uvedl v perexu, Nejvyšší soud České republiky nakonec rozhodl v neprospěch bývalých klientů H-Systemu a nařídil jim do 30 dnů se ze svých domovů vystěhovat (viz odkaz zde).

Co k tomu dodat? Také vám počínání našich soudů připomíná známý český film U nás v Kocourkově? Jak jinak totiž označit to, že tahle kauza se táhne téměř 20 let, přičemž Nejvyšší soud nakonec rozhodne zcela v rozporu se všemi soudy nižších instancí? Je sice hezké, že si zakladatel firmy H-System pan Smetka odseděl 12 let, ovšem aby všechny poškozené klienty odškodnil, musel by prý žít nejméně 600 let...

Samozřejmě, že poškození klienti ještě mají možnost dovolání k Ústavnímu soudu, mohou podat žalobu k Evropskému soudu, atd. To ovšem samo o sobě asi 70 rodin, mezi nimiž jsou i důchodci, od nutnosti vystěhovat se do měsíce ze svých dvakrát zaplacených bytů asi nezachrání. V tomto případě by proto byla naprosto namístě pomoc poškozeným rodinám ze strany státu. A určitě by neškodilo, kdyby tentokrát pomohly například i neziskové organizace typu Člověk v tísni – poškozené rodiny se totiž opravdu v tísni ocitly. Nebo budou pro tyto neziskové organizace i tentokrát důležitější problémy v Rusku, Číně či problémy migrantů, mířících do Evropy?

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

26.07.2018 20:07

Je nutno nejdříve zjistit,z jakého důvodu a na čí návrh byl původní správce konkurzní podstaty odvolán a kdo se zasadil o jmenování bývalého komunistického prokurátora na jeho místo.Poté je třeba zjistit,zda původní správce skutečně povolil dostavbu,byť jenom formou příslibu.Pokud tomu tak je,veškerá vina padá na nového správce,což vzhledem k jeho morálnímu profilu nic neznamená.Nejsem přívržencem odškodnění státem,ale v tomto případě by se mělo pomoci ať už formou bezúročné půjčky nebo osoby tam žijící vzít do nájemního vztahu.Proti odškodnění státem jsem kvůli odškodňování spekulantů v případech kampeliček,kde lidé spekulovali s vysokým slibovaným ziskem a ono to nevyšlo.Tento případ je ovšem trochu jiný,neboť klienti H-systému neměli žádnou možnost situaci ovlivnit.


 
SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

26.07.2018 19:58

V tomto případě se vyznamenávají soudy od začátku, když se nezabývaly jak a kam zmizel veškerý majetek H-systému. O délce soudů raději nemluvit.


 
Květoš Vícha

Květoš Vícha

26.07.2018 14:21

"... V tomto případě by proto byla naprosto namístě pomoc poškozeným rodinám ze strany státu..." Autor má naprostou pravdu a asi se tak stane. Je skutečně proti dobrým mravům, aby Nejvyšší soud argumentoval pouze tím, že "inestovali neoprávněné do cizího". A vůbec nebylo bráno v potaz, že nařízený odprodej soudem těchto bytů, by vlastně ukradl dotyčným občanům jejich majetek, který přistavovali k objektům (domkúm) H-systému. To by byla další krádež v kauze H-systému. Rozhodnutí Nejvyššího soudu naštvalo mnoho lidí a odborníků na právo. Je dobře, že o tom bude jednat pan prezident Zeman se soudci. Očekávám vyřešení situace a zvrat aktuálnímu soudnímu rozhodnutí, evidentně proti lidem, což zřejmě nemá nikde v Evropě obdobu.


 
Turecký přístup. Platil by i pro opálené mladé muže, co nás

Turecký přístup. Platil by i pro opálené mladé muže, co nás "obohacují" prodejem drog a jinou kriminalitou v Praze ?

Slova „Turecké hospodářství”, bývala v našich končinách po dlouhou dobu termínem, vhodným k označení zmatků, neschopnosti a nekompetentnosti. Možná, že kdysi dávno i právem. Ale teď si naši rekreanti, na dovolené v tureckých turistických destinacích, často s překvapením protírají oči nad vyspělostí, funkčností a moderností místní techniky a infrastruktury. Alespoň tedy ve velkoměstech a na turisticky zajímavých místech.

Přichází antimajdan a bude pěkně hustej…

Přichází antimajdan a bude pěkně hustej…

Ani jsem nepředpokládal, že tak brzy budu znovu reagovat na to, co se děje a hlavně bude dít nejen na Ukrajině, ale zřejmě i ve světě, který euromajdan vyvolal, podporoval a nyní přijde čas nést náklady svého neblahého jednání před pěti lety.

Že se mu huba nezkřiví, komediantovi!

Že se mu huba nezkřiví, komediantovi!

Stejně jako je „vysazený“ pan Jan Hrušínský na osobu prezidenta Zemana, jsem zase já „vysazený“ na pana principála. Vadí mi totiž ta jeho neomalenost, drzost, bezohlednost a nenávist k člověku, který mu nic neudělal, nijak mu neuškodil, neublížil, jen se nemůže smířit se skutečností, že v přímé volbě porazil naději pražské kavárny, Karla Schwarzenberga. Proto také kde může do něj tu kopne, tu jej zesměšní, urazí, pomluví, nebo se o něm vyjádří způsobem, že z něj udělá ubožáka, neschopného vykonávat svou funkci prezidenta.

Poslední domácí zprávy

SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti...