• Neděle, 21. duben 2019
  • Svátek má Rukojmí Alexandra

Chudáci lidi. Neustálé lži o nutnosti důchodové reformy štvou lidi vzájemně proti sobě a přitom mnoho důchodců doslova živoří.
Počet návštěv: 1758

Chudáci lidi. Neustálé lži o nutnosti důchodové reformy štvou lidi vzájemně proti sobě a přitom mnoho důchodců doslova živoří.

Oldřich Rambousek Článek od Oldřich Rambousek

Mladí lidé se touto problematikou moc nezabývají. Vidím a slyším to kolem sebe stále. To jsou řeči, že až oni budou staří, tak důchody žádné nebudou, že se stáří a důchodu stejně nedožijí, nebo-nyní jsme mladí a důchod nás nezajímá atp. Bohužel nemají pravdu. I oni jednou budou staří!!!

          Valnou většinu nesmyslů ohledně důchodů a jejich financování vyprodukuje parlament, senát a vláda. Mediální masáž pak ony nesmysly pomáhá implementovat do společnosti, což má negativní vliv na mezigenerační soužití lidí mezi sebou. K čemu to vlastně je, když se obrazně řečeno hryžou dvě až tři generace mezi sebou??? Komu to slouží??? No-v první řadě jde o to, aby se snadněji udržoval současný mocenský systém. Tento záměrně vytváří jakési zástupné problémy, které plní mysl lidí a odvádí jejich pozornost od skutečně podstatných záležitostí. Je to propaganda.

          Je vůbec nutná důchodová reforma???  Ale vůbec ne. Průběžný systém financování je už prakticky 100 let odzkoušenou záležitostí a nic jednoduššího a lepšího vynalezeno nebylo. Jeho řiditelnost a parametrické nastavení je velice flexibilní a umí reagovat na veškeré dění v ekonomice, ale i společnosti. Musí se však chtít.
 
          Vzniká tedy otázka, proč vlády a vládnoucí mocenské struktury nechtějí. Víte-důchodový systém má přímou návaznost na ekonomiku. Na její sílu, růst, či pokles. Má návaznost na úroveň nezaměstnanosti nebo chceteli zaměstnanosti.Dále jej ovlivňuje finanční politika státu a růst inflace. Samozřejmě i stále propíraný demografický vývoj má svůj vliv. Těch faktorů je samozřejmě více, ale uvedl jsem ty stěžejní. Vliv těchto faktorů přímo odráží kompetentnost a kvalitu práce vlády a parlamentu, protože jsou to právě vláda a parlament, kdož drží v rukou otěže vývoje oněch faktorů. Když se však moc nedaří, tak právě důchodový systém je tím systémem, který nejvíce odráží mizernou práci politiků a tak se mocipáni snaží této odpovědnosti raději zbavit. Proto vznikly penzijní fondy, aby byla možnost ukázat na odpovědnost někoho jiného než jsou politici a stát. Penzijní fondy však vznikly i z jiné příčiny.
 
        Vznik penzijních fondů nebylo nic jiného,než podvod na lidi a vyvedení prostředků z průběžného systému financování. Prostředky jsou vyváděny do čistě komerčního sektoru a žádný vkladatel nemá jistotu, že své vložené prostředky uvidí. Navíc výnosy penzijních fondů jsou dosti mizerné. Faktem však je, že fondy jsou podnikatelskými subjekty a s vloženými prostředky podnikají. Vkladatel při ročním výnosu z vkladu 1-1,5 % je ztrátový, neb připočteme li inflaci 2,5 %, daň a poplatky-co vkladatel získá??? Nic. Je ztrátový, ale může se těšit z pocitu, že je poskytovatelem bezúročné půjčky podnikatelskému subjektu, který vymyslel stát. Škoda, že běžnému občanu nikdo bezúročnou půjčku nedá.
 
       V minulosti a vždy před volbami byla minimálně dvakrát pravicovými politiky zcela populisticky snížena procenta odvodů na sociální pojištění. To byla zásadní chyba. Dalším problémem bylo vyvedení cca 70 přebytkových miliard ze systému zpět do státního rozpočtu na krytí jeho schodku-viz bývalý ministr financí Kalousek. Systém tedy vůbec nemusel mít problémy. Ty byly vyvolány záměrně, aby vznikl dojem potřebnosti penzijních fondů-nic víc.
 
          Jsem toho názoru, že politici by se měli stydět. Ne snad proto,že si chtějí zvýšit své platy o 20 procent, ale proto, jakým způsobem se handrkují na zvýšení důchodů. Ze zákulisí sněmovny vím, že pravicové politické spektrum by nejraději důchodcům nepřidalo nic. Měli by se stydět také za to, že lidem plní hlavu plky o nutnosti nákladné důchodové reformy, když by stačilo jen jediné. Zvednout odvody na sociální pojištění na úroveň která byla před jejím populistickým snižováním a o tyto procentní body snížit občanům daň z příjmu, neb stát si velmi přilepšil na příjmech z DPH, ale díky nízké nezaměstnanosti i na dani z příjmu. Prostor k tomuto kroku je poměrně velký a důchodový systém by na konci zúčtovacího období mohl vykázat přebytek až 30 mld Kč.
 
           Stačí jediné páni politici-nelhat a chtít, nic víc.
 
   RAM
Oldřich Rambousek
Mým principiálním základem, který uznávám je teorie Marxismu, ale tento se bohužel téměř nepraktikuje, protože nepřináší svým obsahem ten pravý byznys, který by každý chtěl z politiky mít. Já ho přesto preferuji, protože jsem přesvědčen o tom, že politika má být službou národu a nikoliv hmotným statkům.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Silvinka Pink

Silvinka Pink

27.08.2018 23:14

Pane Majevský, zvýšená produktivita práce není o tom, že dělník začne pracovat rychleji, aby za stejný čas udělal více zboží, resp. více hodin za stejnou mzdu - to už vůbec ne. To je o tom, že místo sta lidí, co vyrábějí např. 100 párů bot za den, si podnikatel pořídí stroj, který obsluhuje 5 dělníků a ten vyrobí za den 200 párů bot. Tím jsem chtěla říci, že kdysi muselo na jednoho důchodce pracovat 10 lidí, tak dnes na to stačí jen jeden člověk. To je snad pochopitelné i malým dětem. Co to má společného s prací v kanceláři mi je věru záhadou. Souhlasím s tou druhou polovinou příspěvku, to vše jsem přece zahrnula do věty, že by se tady nesmělo tak krást. Tím jsem myslela i utrácení daní na neziskové zločince přece, to by pochopil i Kropáček z 5.B. Kde zde vidíte spojitost se zvýšením produktivity práce?


 
Petr Majevský

Petr Majevský

27.08.2018 20:48

Termín"zvýšená produktivita práce" používají lidé,kteří nepracují.Sedí v kancelářích,hrabou se v papírech nebo na počítačích hrají v pracovní době hry(to v lepším případě),ale o práci nemají nejmenší pojem.Zřejmě zvýšení produktivity si představují tak,že manuálně pracující budou dělat 24hodin denně za osmihodinovou mzdu.Jediný způsob je přestat zbytečně utrácet třeba zvyšováním platů politiků o desetitisíce,nebo zbytečná finanční podpora různých neziskovek a Klokánek,starající se děti,nemá peníze.Za to je má takový subjekt,jako jsou evropské hovnoty Jakuba Jandy či Člověk v tísni pana Šimona.Přestat podporovat neziskovky a ekology.Hned bude dost peněz třeba na důchody či na zdravotnictví.Ve školách žádné zvyšování platů,protože tam děti nic neučí,ale za to jim vtloukají do hlavy propagandu.Je dost způsobů,jak se dají peníze získat.Stačí propustit 2/3 státních úředníků,neboť ta zbývající třetina jejich agendu bez obtíží zvládne.Jenom nebudou mít čas na vyřizování soukromých záležitostí ve své pracovní době.Mám podezření,že osoba Silvinka Pink mezi manuálně pracující nepatřží.Jinak by byla s produktivitou práce opatrnější.


 
Silvinka Pink

Silvinka Pink

26.08.2018 23:40

Když v 19. století strašil Malthus lidstvo přelidněním a dokazoval, že zemědělství nedokáže uživit vzrůstající počet lidí, brali jej tehdejší vzdělanci naprosto vážně a vedli o tom převelice důležité vědecké diskuze. Vývoj, který "učenci" přes veškeré své akademické vzdělání nepředpokládali ani ve snu, vedl k tomu, že díky zvýšené produktivitě a rozvoji strojové techniky vznikl dokonce přebytek potravin při současném strmém poklesu pracovních sil v zemědělství. Všechno bylo nakonec jinak, alespoň po celé 20. století. A stejné je to i u dnešních žvástů politiků stran nedostatku prostředků na důchody. Jejich dostatek by snadno měla pokrýt zvýšená produktivita práce a schopnost vyrobit výrazně nižším počtem pracovníků potřené statky. To by se ovšem nesmělo krást (dokonce legálně) tak nestydatým způsobem, jak se to děje v tomto režimu. Jak si s tím poradí budoucí vývoj je nejasné.


 
Babiš má šanci pomoci Vietnamu; exmajitel Agrofertu, resp. i Spolany Neratovice, vyrábějící dioxin, zneužitý USA ve formě Agent Orange, který během 10leté války svými 75 miliony litrů otrávil miliony Vietnamců

Babiš má šanci pomoci Vietnamu; exmajitel Agrofertu, resp. i Spolany Neratovice, vyrábějící dioxin, zneužitý USA ve formě Agent Orange, který během 10leté války svými 75 miliony litrů otrávil bezpočet Vietnamců

Gesto dobré vůle a zdravotní pomoci by se hodilo, když se premiér Andrej Babiš se ve středu 17. dubna 2019 setkal s předsedou vlády Vietnamské socialistické republiky Nguyenem Xuanem Phucem. Hovořili o vzájemných bilaterálních vztazích, ekonomické spolupráci zemí či možnosti spolupráce rovněž v oblasti obranného průmyslu…

Ministerstvo financí Řecka už v roce 2015 odhadlo škody způsobené nacisty na částku 278,7 miliard eur; spolu s úrokem to dnes bude násobně víc. Co na to NATO a SRN...?

Ministerstvo financí Řecka už v roce 2015 odhadlo škody způsobené nacisty na částku 278,7 miliard eur; spolu s úrokem to dnes bude násobně víc. Co na to NATO a SRN...?

Řecký parlament v polovině dubna 2019 schválil návrh, který se týká předložení požadavků vůči Německu, aby zaplatilo náhrady škod způsobených během druhé světové války.  Odpovídající výzva bude zaslána vládě, aby orgány země podnikly nezbytné diplomatické a právní kroky.

Kandidát za ANO naministra dopravy Kremlík se má vrátit na ministerstvo, kde kdysi podepsal pro stát nevýhodnou smlouvu za půl miliardy korun za právní služby, kterou tehdejší ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček dlouho tajil

Kandidát za ANO na ministra dopravy Kremlík se má vrátit na ministerstvo, kde kdysi podepsal pro stát nevýhodnou smlouvu za půl miliardy korun za právní služby, kterou tehdejší ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček dlouho tajil

Nynější kandidát za ANO na pozici ministra dopravy Vladimír Kremlík, který mám být jmenován na tento post 30. dubna 2019, má prý škraloup; jakmile totiž přišel v roce 2007 na ministerstvo dopravy pod vedením Řebíčka, byl ihned jmenován ředitelem nově vytvořeného právního a IT úseku. Právě díky tomu smlouvu podepisoval on sám.

Že za válku v Libyi v roce 2019 může armáda maršála Chalífa Haftara? Omyl; zodpovědnost mají USA, resp. NATO a miliony běženců přes Libyi do Evropy, resp. tzv. bezletová zóna z roku 2011, kdy byl slavnostně otevřen libyjský veletrh zbraní páté generace

Že za válku v Libyi v roce 2019 může armáda maršála Chalífa Haftara? Omyl; zodpovědnost mají USA, resp. NATO a miliony běženců přes Libyi do Evropy, resp. tzv. bezletová zóna z roku 2011, kdy byl slavnostně otevřen libyjský veletrh zbraní páté generace

Uběhlo již osm tragických let a přibyly desítky mrtvých, které si v dubnu 2019 už vyžádaly boje o libyjské hlavní město Tripolis. Jednotky maršála Chalífy Haftara se snaží město, kde sídlí mezinárodně uznávaná vláda, už týden dobýt. Rezoluci Rady bezpečnosti OSN vyzývající Haftara k ukončení ofenzivy zablokovalo Rusko.

Poslední domácí zprávy