• Pátek, 28. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Lumír

Četli jste knihu Metro 2033?
Počet návštěv: 2324

Četli jste knihu Metro 2033?

Lea Vojteková Článek od Lea Vojteková

Já jsem se k této knize přepracovávala velice dlouho. Ale stálo to za to. Před pár lety tuto knihu koupil manžel. Nadšeně mi o ní vyprávěl. Ale nějak mě to neoslovilo. Pak jsem se té knihy bála. A teď? Je to jedna z nejlepších postapokalyptických sci-fi, jaké jsem četla.

Na zemi dojde k obrovské katastrofě. Takže lidé se přesunou do metra. A celé metro je vlastně takový zmenšený svět. Na každé stanici žije jiná skupina lidí. Někde nacisté, jinde komunisté, kapitalisté, anarchisté, kanibalové, atd.

Ale víte, co je na tom zajímavé? Každá stanice metra si brutálně hlídá hranice. Bez ohledu na ideologii. Nikde nikdo neříká: „To budou možná kamarádi, ty pustíme.“ Bez prověrky vás nepustí ani přes koleje.

Nikdy jsem v moskevském metru nebyla. Ale díky této knize znám většinu stanic moskevského metra, které patří k nejvytíženějším na světě (ach, to zaostalé Rusko).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Richard Hercl

Richard Hercl

29.08.2018 17:40

Tak mě napadlo, pane Majevský - před jakými každodenními problémy utíkáte ? Pro mě, jako pro důchodce, je PROBLÉM už cizí slovo, které jsem dávno vymazal za svého slovníku. Mám pouze tu životní zkušenost, že nejvíce problematičtí jsou jedinci, v jejichž mluvě se to slovem PROBLÉM jen hemží. Ale to asi není Váš případ...


 
Petr Majevský

Petr Majevský

28.08.2018 20:36

O zaostalém Rusku nejvíc mluví debilové,kteří tam nikdy nebyli.A s těmi je naprosto zbytečné se bavit.Ti mají vygumovaný mozek a nic jiného,než rozkazy jejich páníčků se jim do hlavy nevejde.Říkám o nich,že jsou chytří jak tři dny starý pes.A to možná těm štěňatům ještě křivdím.Literatura typu sci-fi je jen pohádka pro dospělé.Ale já to čtu také.Rád uteču před každodenními problémy do pohádek.


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy

Neziskoví škůdci

Neziskoví škůdci

V pondělí proběhlo u Krajského soudu v Pardubicích jedno docela zajímavé a poučné stání. Pětice už dříve odchycených migrantů z...