• Pondělí, 20. květen 2019
  • Svátek má Rukojmí Zbyšek

Dr. Edvard Beneš se zasloužil o stát!
Počet návštěv: 1227

Dr. Edvard Beneš se zasloužil o stát!

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Před 70 lety - 3. září 1948 - zemřel druhý československý prezident dr. Edvard Beneš. Jeho pohřeb se stal velkou demonstrací odporu národa proti nové nastupující totalitě. Prezident Beneš byl národem milován… Význam této osobnosti nejlépe vystihl zákon z dubna 2004, který schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Zákon je tvořený větou „Dr. Edvard Beneš se zasloužil o stát.“ Jeho zásluhy o nově vzniklou republiku vyjádřil i první prezident Československa T.G. Masaryk větou, „bez Beneše bychom neměli republiku“.

Dr. Beneš se stal výraznou osobností meziválečné politické mapy Evropy. Byl nenáviděn nacisty, jeho jméno bylo po roce 1948 znevažováno komunisty, byly ničeny jeho symboly. Také po roce 1989 se stal terčem útoků polistopadových tvůrců nových dějin. Je otázkou, který z dnešních politiků, by v této dějinné válečné zkoušce obstál. Jako národní socialista připomínám, že Dr. E.Beneš je úzce spjat s Československou stranou národně socialistickou.

Dr. Edvard Beneš stál po boku TGM u zrodu Československa v roce 1918. Byl předsedou vlády i dlouholetým ministrem zahraničí ČSR. Po abdikaci TGM byl Dr. E. Beneš v roce 1935 zvolen druhým československým prezidentem. V říjnu 1938 po mnichovském diktátu a zradě západních mocností odcházel podruhé do exilu. Byl poražen, mnohými potupen. Za necelý měsíc si připomeneme toto smutné 80. výročí Mnichova… Vývoj evropské krize a průběh II. světové války dal ovšem Dr. Edvardu Benešovi za pravdu.

Jeho návrat do vlasti v květnu 1945, byl bez nadsázky návratem vítěze. Celý národ mu skládal hold. Dr. Edvard Beneš, jako jeden z mála evropských představitelů, se vrátil do vlasti opět jako prezident. Československo i jeho zásluhou bylo součástí vítězné koalice.

Další poválečný vývoj v Evropě a ve světě byl již ve znamení nového rozdělení světa na základě Jaltské dohody a výsledků války. Tento vývoj již nemohl Dr. E. Beneš ovlivnit, natož zastavit. Svět se rozdělil na dvě sféry vlivu.

Dnešní útoky na Dr. E. Beneše jsou ve svém důsledku útokem i na celistvost a suverenitu našeho státu. Jsou také pokusem, jak změnit výsledky II. světové války. Tyto snahy je nutno odmítnout a znovu kritikům připomenout zákon PS Parlamentu ČR: „Dr.Edvard Beneš se zasloužil o stát!“

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Vladimír ing.Flössel

Vladimír ing.Flössel

04.09.2018 12:25

Do včerejší půlnoci jsem očekával alespoň malou vzpomínku k výročí úmrtí Dr.E.Beneše, druhého presidenta ČSR , který spolu s T.G.Masarykem, Rastislavem Šrefánikem se zasloužili, že můžemebýt hrdými Čechy. Ale jsme jimi.ˇVždyť ani naše "veřejnoprávní ,objektivnía vzdělaná ČT se l tomuto výroči nepřihlásila. Ale dověděli jsme se z bohaté reportáže, jak naši vzdělaní rodičové sezachovali při vstutpu svývh potomků do prvnítřídy.Doufám, že z těchto dětí nevyrostou takoví pitomci, jako jsou jejich rodiče.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

03.09.2018 21:17

Pan Votava lže!Beneš zemřel v době,kdy v nastupující totalitě nikdo ze zúčastněných občanů nepochyboval,že je čekají "šťastné zítřky".Totalita se začala výrazně projevovat až v padesátých letech,kdy už bylo pozdě na změnu.Je to stejný případ,jako převrat 1989.Velké očekávání a potom velké zklamání.Komouši ukradli majetky,ale ty zůstaly v ČSR.Listopad 1989 zase přinesl rozkradení všeho a výprodeje do cizích rukou.Hlavním protagonistou snahy o změny výsledku války je nedoučený hajný a jeho pomahači z TOP09,STAN a dnes i pirátů.Pan Votava by si měl doplnit vzdělání,když chce poučovat,nebo by měl být zticha.Takto šíří lži jako ostatně všichni politici.


 
Ladislav Matějka

Ladislav Matějka

03.09.2018 12:34

Souhlasím. Bez výhrad...


 
Terezín - místo, které se stalo největším koncentračním táborem na území českých zemí.  Za necelé čtyři roky jím prošlo více než 150 000 mužů, žen i dětí, z nich nepřežilo 2. sv. válku 118 tisíc...

Terezín - místo, které se stalo největším koncentračním táborem na území českých zemí. Za necelé čtyři roky jím prošlo více než 150 000 mužů, žen i dětí, z nich nepřežilo 2. sv. válku 118 tisíc...

Na Národním hřbitově v Terezíně na Litoměřicku se v neděli 19. května 2019 uskutečnila tradiční vzpomínka na oběti nacistické perzekuce. Tryzny u příležitosti 74. výročí konce 2. sv. války se každý rok účastní stovky lidí, kromě pamětníků událostí také politici i diplomaté. Vzpomínková akce organizovaná Památníkem Terezín se koná pravidelně třetí květnovou neděli.

 

#Jsme tu, abychom prosadili ten „žádoucí“ názor. Iniciativa s vazbami na Člověka v tísní likviduje diskuze

#Jsme tu, abychom prosadili ten „žádoucí“ názor. Iniciativa s vazbami na Člověka v tísní likviduje diskuze

S blížícími se eurovolbami sílí hlasy nejrůznějších politických neziskovek, iniciativ, politiků a umělců, kteří jsou žádoucně názorově ukotvení. Jedním takovým hlasem je iniciativa #jsmetu, která se v rámci skupiny na Facebooku svolá do diskuze pod vytipovaný článek, kde jsou dle jejich názoru nevhodné (nenávistné) příspěvky. Tam se angažují a navzájem si podpoří a „olajkují“ své příspěvky, čímž svým „žádoucím“ názorem vytlačí ostatní diskutující. Není asi překvapením, že srdnatě obhajují EU, migraci nebo neziskovky. A administrátoři skupiny mají vazby na politické neziskovky Člověka v tísni a Evropské hodnoty.

Poslední domácí zprávy