• Sobota, 17. listopad 2018
  • Svátek má Rukojmí Mahulena

Rozhovor s MUDr. Kamilem Běrským, kandidátem SPD, na téma civilního držení zbraní v Česku.
Počet návštěv: 880

Rozhovor s MUDr. Kamilem Běrským, kandidátem SPD, na téma civilního držení zbraní v Česku.

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Strana Svoboda a přímá demokracie (SPD) má dva první a nejdůležitější body: zákon o obecném referendu a bezpečnost. Obojí se vzájemně doplňuje. Referendum je třeba vnímat jako společnou volbu naší budoucnosti, jak celostátně, tak lokálně s  přímou  důvěrou a respektem  v lid této země a jejich volby. Je to jediná přímá a otevřená možnost jak se ubránit nátlaku nejen EU, ale i skrytým aktivitám vnějším i vnitřním,  podkopávajících naši suverenitu, naše zdraví, rodinu, vzdělání a tvořivý rozvoj, aby se zbraně nemusely nikdy použít.

Jaké základní principy by měl podle Vás v moderní, svobodné a demokratické společnosti dodržovat zákon o zbraních?

Princip bezpečnosti a zachování svobody – právo občanů zbraň nabývat, držet, nosit a použít - to vše za dodržení bezpečnostních a zákonných podmínek.

Mělo by podle vás být právo na držení a nošení zbraní být součástí ústavního pořádku? Pokud ano, v jaké podobě?

Ano mělo, stát by měl důvěřovat držitelům zbraní, kteří splnili zákonem stanovené podmínky vedoucí k možnosti jejich získání. Měl by vyjádřit důvěru těmto prověřeným osobám a zároveň garantovat jejich práva. To, že jsou skrytým potenciálem v případě ohrožení bezpečnosti státu by nemělo být vůbec považováno za ,,kličku“ pro obcházení směrnice (zbraňové směrnice z pera evropské komise), ale jako neoddiskutovatelný fakt. V ústavním zákoně by mělo být proto zavedeno právo občanů držet a nosit zbraň. Následné použití zbraně je už ale dáno zákonem o zbraních a střelivu, který to řeší. Případně jinými zákony např. trestním. Názory a varování oponentů, že tato ústavní změna povede k formování nejrůznějších domobran a dokonce k řešení různých sporů palnými zbraněmi je velice lichá, výklad účelový a svědčí o jejich neinformovanosti a malé orientaci v této problematice. Jak jsem řekl výše, nic takového by případná ústavní změna v žádném případě neobsahovala a nepovolovala a takovéto závadové jednání by bylo posuzováno orgány činných v trestním řízení dle platných zákonů.

Jak by se podle Vás měla řešit současná situace, kdy je evropská směrnice o nabývání a držení zbraní v rozporu s některými částmi českého zákona o zbraních a střelivu?

Obecně se ví, že Česká republika má jeden z nejlépe propracovaných a vyřešených funkčních legislativních systémů týkajících se legálního držení zbraní. Mnohé členské země EU se mu ještě ani nepřiblížily. Jakékoli změny a úpravy zákona o zbraních by měly podléhat pouze nařízením české vlády, reagující na „domácí poměry“ a se znalostí tuzemské problematiky a nepodléhat zahraničním diktátům. Souhlasím s názorem odborníků, kteří se celé problematice hluboce věnují, že je směrnici nutno odmítnout jako celek. Že nemá smysl pouze zmírňovat její dopady a hledat kličky, protože jak již bylo několikrát řečeno, směrnice je otevřená, podléhající co dva roky revizi a tudíž je hrozbou neustále. Evropská komise by si měla jednoznačně uvědomit, že jednotlivé členské státy mají vlastní historii, tradice, životní hodnoty a styl života, které opravdu nelze sjednotit. To ze strany komise vidím jako názor přinejmenším mocenský a tudíž zpátečnický. Vnitřní zákony té dané členské země by měly zůstat v direktivě národních vlád a to se týká mnoha zákonů a směrnic včetně národního zákona o civilních zbraních a střelivu.

Měli by podle Vás občané mít větší možnost se dobrovolně angažovat na zajišťování bezpečnosti státu? Pokud ano, jak by podle Vás měla taková možnost vypadat?

Jsem přesvědčen, že držitelé zbrojních průkazů a zároveň vlastníci zbraní představují pro stát v případě nutnosti obrany cennou skrytou rezervu. Aktivní střelci se na vlastní náklady a ve svém volném čase pravidelnými návštěvami střelnic a účastí na nejrůznějších střeleckých závodech zdokonalují v manipulaci a zacházením se zbraněmi, jak už u IPSC disciplín a jiných akčních střeleb nebo jen při přesných terčových střelbách. Souhlasím s návrhy, že spolupráce státu a občanů by byla řízena státními bezpečnostními složkami, které by vlastníkům zbraní přidělovaly plnění jednotlivých úkolů. Nicméně tato spolupráce by musela být regulována a jasně nastíněna právním předpisem, který by tuto problematiku zahrnoval a řešil.

Vaše případné další názory k tomuto tématu, které chcete sdělit svým voličům – střelecké komunitě…

Osobně jsem držitelem zbrojního průkazu, majitelem několika zbraní a zároveň aktivním střelcem. Právo vlastnit a nosit zbraň a v případě nutnosti použít ji k ochraně života a zdraví ostatních občanů, svých blízkých nebo jen sebe sama sebou nepřináší jen pocit svobody a bezpečí, ale také nesmírnou zodpovědnost a disciplínu. Podmínky pro získání zbrojního průkazu se za posledních několik let zpřísnily a věřím, že i tato skutečnost přispívá k větší bezpečnosti. Přesto nechci jako občan o tuto svobodnou volbu nikdy přijít a jako kandidát do senátu se budu snažit o to, aby v celé kauze zvítězil „zdravý český rozum“ nad  nesmyslným diktátem odkudkoliv. Přeji si, aby se na aktivní střelce a majitelé legálních zbraní pohlíželo s uznáním a byli společností dostatečně respektováni.

MUDr. Kamil Běrský

www.gunlex.cz

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

12.09.2018 20:00

Ze strany EU a její EK ještě nevyšel jediný smysluplný popud nějakého řešení a snad nejvážnější blbost je nařízení o ohnutí okurek.Vydávají nařízení na ochranu slepic,krav,mouřenínů a dalších živočichů.Jen se z jejich agendy ztratil člověk.Právě ten,díky jemuž si parazitují nad poměry.A nařízení o zbraních mohl vymyslet pouze superdebilníultrapablb.Normální člověk by na tohle nemohl přijít.Sebereme občanům zbraně a ubude násilí na migrantech.Jen dotyčný debil zapomněl,že teroristi své zbraně mají a snadno si je seženou.Je třeba vymlátit politiky podobného smýšlení!


 
Tak dlouho hlásala Slonková, že ji chtěli zastřelit za její údajnou investigativní žurnalistikou, až se odstřelila sama svým bulvárním humusem na úkor Andreje Babiše, z jehož deníku byla vyhozena

Tak dlouho hlásala Slonková, že ji chtěli zastřelit pro její údajnou investigativní žurnalistiku, až se odstřelila sama svým bulvárním humusem na úkor Andreje Babiše, z jehož deníku byla kdysi vyhozena

Premiéru Andreji Babišovi se musí otevírat nůž v kapse, když jen uslyší jména „novinářů“ Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka, kteří se zpronevěřili všem morálním normám; „natočili totiž reportáž“ se synem Andrejem Babišem, švýcarským občanem. Když s ním zmínění novináři vedli rozhovor, sdělili mu, že jsou žurnalisté, a on jim nezabouchl dveře před nosem.

17, listopad 1939 - 9 poopravených představitelů studentů, 1 200 jich bylo odvlečeno do koncentračních táborů, kde mučením zemřelo dalších několik desítek; 17. listopad 1989 - jeden údajný mrtvý student Šmídy

17. listopad 1939 - 9 popravených představitelů studentů, 1 200 jich bylo odvlečeno do koncentračních táborů, kde mučením zemřelo dalších několik desítek; 17. listopad 1989 - jeden údajný mrtvý student Šmíd

Letošní 17. listopad měl rovněž všechno perfektně načasované do posledního puntíku; v roce 2014 to napřed byly červené karty proti Miloši Zemanovi, tentokrát to byly demonstrace za demisi Andreje Babiš jako mafiána, který coby zlý muž "vláčí svého syna mafiánskými způsoby po světě". Tento nehorázný útok navíc zákeřně probíhal ve chvíli, kdy byl premiér Babiš v Palermu na Sicílii, kde má jako na zavolanou sídlo sicilská mafie Cosa Nostra. Už zase cizí moc útočí na premiéry české vlády, už opět mají padat jejich hlavy...?

Učme se spolupracovat napříč názory, řekl v pořadu Na prahu změn Ladislav Jakl

Učme se spolupracovat napříč názory, řekl v pořadu Na prahu změn Ladislav Jakl

Pořad Na prahu změn přináší každé pondělí banskobystrický Slobodný vysielač. Moderátorem je Stanislav Novotný, bývalý policejní prezident a předseda Asociace nezávislých médií, který si v pořadu povídá s výraznými českými osobnostmi. Hostem posledního dílu byl Ladislav Jakl, publicista, politik, hudebník a bývalý ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Aktivisti se aktivizují.

Aktivisti se aktivizují.

Už zítra se chystají oslavy výročí listopadu 1989. Co může občan krásné české kotliny očekávat? Bohužel, nepůjde jenom o připomínku, jak jsme proti pendrekům vyzvonili klíči demokracii!

 

Poslední domácí zprávy

Aktivisti se aktivizují.

Aktivisti se aktivizují.

Už zítra se chystají oslavy výročí listopadu 1989. Co může občan krásné české kotliny očekávat? Bohužel, nepůjde jenom o připomínku, jak...