• Čtvrtek, 21. únor 2019
  • Svátek má Rukojmí Lenka

Jemenské hladovějící děti mají smůlu, nejsou to uprchlíci
Počet návštěv: 815

Jemenské hladovějící děti mají smůlu, nejsou to uprchlíci

Jiřina Holotová Článek od Jiřina Holotová

Ve stínu sporu o padesát syrských dospívajících sirotků stojí dlouhotrvající humanitární katastrofa z důvodu války v Jemenu. Tolik zubožených dětí, které nemají už ani sílu plakat, není v žádné jiné zemi na světě.  

Až půl miliónu dětí v nejchudší arabské zemi Jemenu, ze kterých je část sirotků bez domova, trpí vyhladověním z podvýživy, jsou ohroženy válečným bombardováním a epidemií cholery. Velké utrpení a hladomor v této zemi trvá od roku 2014, kdy se naplno rozhořela občanská náboženská válka mezi dvěma největšími odnožemi islámu, sunnitskou a šíitskou větví. Konflikt je podle expertů zástupnou válkou mezi Saúdskou Arábií, která podporuje jemenskou vládu a Íránem, který stojí za šíitskými povstalci. Saúdské letectvo několikrát bombardovalo cíle k distribuci jídla, útoky dopadají i na civilisty. Jídlo se stalo hlavní zbraní téhle války.

Častá je blokáda hranic zabraňující humanitárním organizacím dodávat jídlo, léky, zdravotnický materiál a nyní došlo provládní koalicí k blokování hlavního jemenského přístavu, do kterého míří potravinová pomoc.

Utrpení jemenského obyvatelstva a obrovská humanitární katastrofa stojí na okraji světového zájmu a takřka nikoho nezajímá. Provládní koalice, kterou mimo Saudů tvoří SAE a další země Arabského poloostrova, má ze známých obchodních a ekonomických důvodů podporu Spojených států amerických, Velké Británie a jiných západních zemí.

Strádající děti a obyvatelstvo Jemenu se nehodí ani do současné humanitární politiky a pokrytecké propagace migrační solidarity Evropské Unie. Všeobecný zájem o vyhladovělé, opuštěné, náboženským konfliktem týrané a vyčerpané děti, které začínají umírat po desetitisících a pomoc by skutečně potřebovaly, nikdo z Evropské Unie neřeší. Jemenské hladovějící děti, i když UNICEF určitou pomoc organizuje, mají prostě smůlu.

Ani z České republiky se ze strany našich politiků pomoci nedočkají. Nikdo z nich o tuhle situaci neprojevuje zájem. Na ní se totiž nedá poukazovat na dodržování evropských hodnot a dělat předvolební kampaň. Jemenské děti nejsou přece uprchlíci a takové téma ve společnosti nerezonuje. Proto si jich nevezmeme ani deset a necháme je stranou naší politiky, i kdyby paní europoslankyně Šojdrová a jiní populisté z KDU, TOP 09, STAN, Pirátů na koze jezdili. Taková je trpká realita a odvrácená tvář české, potažmo unijní a světové, geopolitické strategie.

Zdroje:

https://eurozpravy.cz/zahranicni/blizky-vychod/235056-hladomor-v-jemenu-hrozi-dalsimu-milionu-deti-cena-jidla-zavratne-stoupa/

https://wave.rozhlas.cz/konflikt-ktery-nikoho-nezajima-saudska-arabie-pustosi-jemen-hladomorem-s-tichou-6821621

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

21.09.2018 19:15

Na jemenských dětech by Šojdrová žádné body a peníze nenadělala.Tak proč by se o ně měla zajímat.Když to nic nevynese,tak se tím Šojdrová vůbec nebude zabývat.Ona i ta humanita je čímsi ohraničená.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

21.09.2018 18:37

Ti, kteří dnes předstírají svou humanitu, jsou strůjci nespočetných lidských humanitárních tragédií. Řinčení zbraní v mnoha oblastech světa je vedeno s ďábelským úmyslem zvyšování odbytu zbraní a udržování "lokálních" válek. Tyto zbraně jsou určeny k likvidaci lidí. Obyvatelé napadených zemí tak přicházejí o vše, co je motivovalo žít. Z ruin měst k nám přichází pomsta. Tisíce dětí umírají na bídu, hlad a zhoubné nemoci. O tom se nepíše. Oficiálně se o tom nesmíme dozvědět. Hladomor a smrt desetitisíců dětí nechávají náš mainstream lhostejnými. Taktéž válečné tažení ukronacistů do jihovýchodních území Ukrajiny bylo provázeno masovým vyvražďováním místního, převážně ruskojazyčného obyvatelstva. V tomto konfliktu jsme byli zcela na straně vraždících neonacistických monster, banderovců. O zničených městech, ztmasakrovaných místních občanech a soustavném ostřelování měst a vesnic se nesmí oficiálně mluvit. Naši politici, kteří mají díky svým rozhodnutím na svých rukou krev tisíců nevinných, dnes chtějí adoptovat 50 vousatých adolescentů. (Pouze mužské pohlaví). V oblastech skutečné humanitární katastrofy je udržována válka. Zbraně mají přednost. Jsou určeny především k tomu, aby roznášely smrt. Jeich obětí se v poválečné době stalo na dvacet milionů mrtvých, obětí. Dětem z Jemenu, ani z Ukrajiny nikdo nepomůže. Ti, kteří mají na svědomí zničené země, města a statisíce nevinných obětí své válečné perverze, se k desetitisícům potřebných otočí zády. Naopak, podporují ty, kteří je přišli vyvraždit. Politici USA udělali vše pro to, aby tato zvěrstva byla beztrestná. To nejsou válečné zločiny, to je pouhopouhé humanitární bombardování. .....Mějte se hezky.


 
Jaký je rozdíl mezi diktaturou proletariátu a diktaturou pár desítek oligarchů, co si za rok vydělají dohromady víc, než přes tři miliardy chudých lidí planety. Kdo koho víc oškubavá…?

Jaký je rozdíl mezi diktaturou proletariátu a diktaturou pár desítek oligarchů, co si za rok vydělají dohromady víc, než přes tři miliardy chudých lidí planety. Kdo koho víc oškubavá…?

Tak si nalijme čistého vína, jak se praví na jihu Moravy. Jaký je tedy rozdíl mezi diktaturou proletariátu a diktaturou pár desítek nechutně bohatých oligarchů, co si nakradli tolik, že si za kalendářní rok vydělají dohromady víc, než na oněch dvanáct měsíců přes tři miliardy chudých lidí planety. Kdo koho víc oškubavá, která pak z těch výše jmenovaných diktatur…?

Před nedávnem řekla bývalá wimbledonská šampiónka Martina Navrátilová, tenistka českého původu, směrem k transgender sportovkyním: „Je to šílenství a je to podvádění”. S penisem nelze s ženami soutěžit, dodala...

Před nedávnem řekla bývalá wimbledonská šampiónka Martina Navrátilová, tenistka českého původu, směrem k transgender sportovkyním: „Je to šílenství a je to podvádění”. S penisem nelze s ženami soutěžit, dodala...

Už loni v prosinci bývalá světová tenisová jednička Martina Navrátilová na svém Twitteru kritizovala účast transgender žen na ženských turnajích. „Nemůžete jen sama sebe prohlásit za ženu a najednou soutěžit proti ženám. Musí existovat nějaké standardy, a to, že má někdo penis, ale soutěží se ženami, do nich rozhodně nezapadá,” napsala tenistka na sociální síti.

Jan Padych: Byznys a takové ty jemnosti

Jan Padych: Byznys a takové ty jemnosti

 Před čtyřiadvaceti lety, šestý rok po sametové revoluci. Kdekdo zkoušel podnikat v rámci svých možností. Někomu to šlo, někomu vůbec. Ani já jsem nezůstal stranou a také jsem přiložil ruku k dílu. A to nejednou. Nicméně zrovna tento příběh by jako rada pro začínající podnikatele zcela určitě neobstál.

Poslední domácí zprávy