• Středa, 19. prosinec 2018
  • Svátek má Rukojmí Ester

Jemenské hladovějící děti mají smůlu, nejsou to uprchlíci
Počet návštěv: 694

Jemenské hladovějící děti mají smůlu, nejsou to uprchlíci

Jiřina Holotová Článek od Jiřina Holotová

Ve stínu sporu o padesát syrských dospívajících sirotků stojí dlouhotrvající humanitární katastrofa z důvodu války v Jemenu. Tolik zubožených dětí, které nemají už ani sílu plakat, není v žádné jiné zemi na světě.  

Až půl miliónu dětí v nejchudší arabské zemi Jemenu, ze kterých je část sirotků bez domova, trpí vyhladověním z podvýživy, jsou ohroženy válečným bombardováním a epidemií cholery. Velké utrpení a hladomor v této zemi trvá od roku 2014, kdy se naplno rozhořela občanská náboženská válka mezi dvěma největšími odnožemi islámu, sunnitskou a šíitskou větví. Konflikt je podle expertů zástupnou válkou mezi Saúdskou Arábií, která podporuje jemenskou vládu a Íránem, který stojí za šíitskými povstalci. Saúdské letectvo několikrát bombardovalo cíle k distribuci jídla, útoky dopadají i na civilisty. Jídlo se stalo hlavní zbraní téhle války.

Častá je blokáda hranic zabraňující humanitárním organizacím dodávat jídlo, léky, zdravotnický materiál a nyní došlo provládní koalicí k blokování hlavního jemenského přístavu, do kterého míří potravinová pomoc.

Utrpení jemenského obyvatelstva a obrovská humanitární katastrofa stojí na okraji světového zájmu a takřka nikoho nezajímá. Provládní koalice, kterou mimo Saudů tvoří SAE a další země Arabského poloostrova, má ze známých obchodních a ekonomických důvodů podporu Spojených států amerických, Velké Británie a jiných západních zemí.

Strádající děti a obyvatelstvo Jemenu se nehodí ani do současné humanitární politiky a pokrytecké propagace migrační solidarity Evropské Unie. Všeobecný zájem o vyhladovělé, opuštěné, náboženským konfliktem týrané a vyčerpané děti, které začínají umírat po desetitisících a pomoc by skutečně potřebovaly, nikdo z Evropské Unie neřeší. Jemenské hladovějící děti, i když UNICEF určitou pomoc organizuje, mají prostě smůlu.

Ani z České republiky se ze strany našich politiků pomoci nedočkají. Nikdo z nich o tuhle situaci neprojevuje zájem. Na ní se totiž nedá poukazovat na dodržování evropských hodnot a dělat předvolební kampaň. Jemenské děti nejsou přece uprchlíci a takové téma ve společnosti nerezonuje. Proto si jich nevezmeme ani deset a necháme je stranou naší politiky, i kdyby paní europoslankyně Šojdrová a jiní populisté z KDU, TOP 09, STAN, Pirátů na koze jezdili. Taková je trpká realita a odvrácená tvář české, potažmo unijní a světové, geopolitické strategie.

Zdroje:

https://eurozpravy.cz/zahranicni/blizky-vychod/235056-hladomor-v-jemenu-hrozi-dalsimu-milionu-deti-cena-jidla-zavratne-stoupa/

https://wave.rozhlas.cz/konflikt-ktery-nikoho-nezajima-saudska-arabie-pustosi-jemen-hladomorem-s-tichou-6821621

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

21.09.2018 19:15

Na jemenských dětech by Šojdrová žádné body a peníze nenadělala.Tak proč by se o ně měla zajímat.Když to nic nevynese,tak se tím Šojdrová vůbec nebude zabývat.Ona i ta humanita je čímsi ohraničená.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

21.09.2018 18:37

Ti, kteří dnes předstírají svou humanitu, jsou strůjci nespočetných lidských humanitárních tragédií. Řinčení zbraní v mnoha oblastech světa je vedeno s ďábelským úmyslem zvyšování odbytu zbraní a udržování "lokálních" válek. Tyto zbraně jsou určeny k likvidaci lidí. Obyvatelé napadených zemí tak přicházejí o vše, co je motivovalo žít. Z ruin měst k nám přichází pomsta. Tisíce dětí umírají na bídu, hlad a zhoubné nemoci. O tom se nepíše. Oficiálně se o tom nesmíme dozvědět. Hladomor a smrt desetitisíců dětí nechávají náš mainstream lhostejnými. Taktéž válečné tažení ukronacistů do jihovýchodních území Ukrajiny bylo provázeno masovým vyvražďováním místního, převážně ruskojazyčného obyvatelstva. V tomto konfliktu jsme byli zcela na straně vraždících neonacistických monster, banderovců. O zničených městech, ztmasakrovaných místních občanech a soustavném ostřelování měst a vesnic se nesmí oficiálně mluvit. Naši politici, kteří mají díky svým rozhodnutím na svých rukou krev tisíců nevinných, dnes chtějí adoptovat 50 vousatých adolescentů. (Pouze mužské pohlaví). V oblastech skutečné humanitární katastrofy je udržována válka. Zbraně mají přednost. Jsou určeny především k tomu, aby roznášely smrt. Jeich obětí se v poválečné době stalo na dvacet milionů mrtvých, obětí. Dětem z Jemenu, ani z Ukrajiny nikdo nepomůže. Ti, kteří mají na svědomí zničené země, města a statisíce nevinných obětí své válečné perverze, se k desetitisícům potřebných otočí zády. Naopak, podporují ty, kteří je přišli vyvraždit. Politici USA udělali vše pro to, aby tato zvěrstva byla beztrestná. To nejsou válečné zločiny, to je pouhopouhé humanitární bombardování. .....Mějte se hezky.


 
Mezi 18. a 29. prosincem 1972 připravila US Army pro vánoční bombardování nejprve 42 letounů B-52D v úpravě Big Belly, tj. velké břicho; bylo tak svrženo více než 15 000 tun bomb na Hanoj, Haiphong a řadu dalších cílů na severu Vietnamu

Mezi 18. a 29. prosincem 1972 připravila US Army pro vánoční bombardování nejprve 42 letounů B-52D v úpravě Big Belly, tj. velké břicho; bylo tak svrženo více než 15 000 tun bomb na Hanoj, Haiphong a řadu dalších cílů na severu Vietnamu

Rád bych nyní během laskavých dnů zrození připomenul jednu z nejbestiálnějších akcí US Army, která se navíc uskutečnila o vánočních svátcích, když při bombardování Hanoje počátkem 70. let nechal prezident Richard Nixon shodit větší množství bomb, než kolik bylo svrženo na Drážďany během druhé světové války.

Kalousek k Savčenkové: Byla jste pro nás několik let symbolem svobody a odporu proti agresorovi,” uvedl loni tento sněmovní šašek po jejím věznění v Rusku. Co řekne dnes na mříže ukrajinské?

Kalousek k Savčenkové: Byla jste pro nás několik let symbolem svobody a odporu proti agresorovi,” uvedl loni tento sněmovní šašek po jejím věznění v Rusku. Co řekne dnes na mříže ukrajinské?

Dnes začal ukrajinský soud v pokračování toho, co začal už letos v březnu; z národní hrdinky Nadiji Savčenkové stala vlastizrádkyně. Objevila se totiž nahrávka, na níž nabádá k útoku na vládu a parlament. „Co navrhuje Voloďa, je revoluce. Já navrhuji puč. Musí být všichni naráz fyzicky zlikvidováni,“ říká Savčenková na nahrávce.

EU se budovala na písčitém politickém podkladě, dnes hrozí, že se takto vzniklá soustava států časem zhroutí. Tímto rizikovým územím dnes Evropská unie je; jedním ze základních kamenů tvoří též exod běženců zvaný EUROMED

Program EUROMED počítá s přistěhováním až 80 milionů islámských migrantů. Vyrovnají demografický úbytek v Evropě; ČR s porodností 1,9 děti nemá šanci přežít, plodné islámské rodičky s čs. občanstvím a 5 dětmi tak zajistí udržení české identity

Evropskému parlamentu řekli voliči před řadou let sice tiché, ale přesto jasné „Ne“ muslimským imigrantům a multikulturnímu zákonu; napětí však povolilo jen zdánlivě, katarze se nekonala. Přesto se EU, tento nevydařený klon RVHP, postupně potýká se zásadní krizí...

Poslední domácí zprávy

Dál-nic-e.

Dál-nic-e.

Ani nemusím být psycholog, abych rozpoznal, že lidé řídí automobil tak jako žijí. Zjednodušeně řečeno – stav na silnicích je nastaveným...