• Středa, 24. červenec 2019
  • Svátek má Rukojmí Kristýna

Už i Jaromír Jágr má špatný „kádrový profil“
Počet návštěv: 2691

Už i Jaromír Jágr má špatný „kádrový profil“

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Na Pražském hradě se minulý týden konala oslava 100. výročí českého sportu. Pozvání na ni přijala řada bývalých českých i československých sportovců, mezi nimi i hokejista Jaromír Jágr.  

Jméno hokejisty Jaromíra Jágra je nejspíš dobře známé i těm, kteří jinak sledují sport jen okrajově. Během své mimořádně dlouhé sportovní kariéry totiž pomohl české hokejové reprezentaci ke zlatu na olympijských hrách v Naganu a ke dvěma titulům mistrů světa (v letech 2005 a 2010), velmi úspěšné bylo i jeho působení v kanadsko-americké NHL. Získal během něho dvakrát Stanleyův pohár, individuální cenu Hart Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče této soutěže a v historické tabulce NHL je kladenský rodák na druhém místě v kanadském bodování a na třetím místě v počtu vstřelených branek.

I když je dnes ve svých 46 letech Jágr limitován především svými zdravotními potížemi, pro velkou řadu českých sportovních fanoušků je stále takřka nedotknutelnou ikonou. A donedávna tak tomu bylo i v případě českých sportovních novinářů, přičemž v minulosti mi ta „Jágrománie“ v českých médiích občas přicházela až trochu přehnaná. V posledních zhruba dvou letech však Jaromír Jágr miláčkem některých novinářů být přestal, a hlavním důvodem nejspíš není to, že už nezáří v NHL a nedává góly v české reprezentaci.

V loňském roce se Jágr dočkal od některých novinářů hlasité kritiky za to, že na pozvání Andreje Babiše navštívil spolu se svou přítelkyní Čapí hnízdo. Majitele Agrofertu a současného českého premiéra přitom Jágr veřejně podpořil již v roce 2013, když natočil reklamu na Vodňanské kuře. Ani mně se příliš nelíbí, když je slavný sportovec využit či zneužit k podpoře některého politika nebo politické strany. Ovšem na druhou stranu je to jeho právo a především je v této souvislosti zajímavé, že když Jágr dříve podporoval ODS (ještě v roce 2012 byl jejím největším sponzorem), tak to novinářům nevadilo.

Jak jsem uvedl již v perexu, minulý týden se Jágr zúčastnil oslav stého výročí českého sportu, kterou na Pražském hradě uspořádal prezident Miloš Zeman. Kromě něho dorazila na Hrad i řada dalších bývalých i současných českých či československých reprezentantů – namátkou fotbalista Antonín Panenka, hokejisté Jozef Golonka, Jiří Holeček či Vladimír Martinec, kanoisté Martin Doktor a Josef Dostál, tenisté Helena Suková či Miloš Mečíř, lyžařka Kateřina Neumannová a mnozí další (viz odkaz zde).

Nezaznamenal jsem žádnou informaci o tom, že by někdo ze sportovců kvůli osobě Miloše Zemana pozvání na Pražský hrad odmítl, tak jak se to někdy stává při předávání státních vyznamenání zejména u osobností z řad české kultury. Novináři tudíž tentokrát neměli koho „oslavovat“, maximálně mohli napsat, že kdyby byla pozvána biatlonistka Gabriela Koukalová, tak by byla bývala určitě nepřišla... Redaktorka Johana Hovorková z internetového deníku Forum24 (který by s mírnou nadsázkou šlo označit za „antizemanovský“ deník) si proto našla z řad sportovců jednu oběť, které za její „neuvědomělý“ postoj vyčinila – a tou byl právě hokejista Jaromír Jágr.

V článku s výmluvným titulkem Jágr s ruskou spojkou Nejedlým za zády: Jak se mu nosí číslo 68? se Hovorková chytila toho, že na některých fotografiích z akce, které zveřejnil deník Blesk, stojí poblíž Jágra a jeho přítelkyně Veroniky Kopřivové kontroverzní prezidentův poradce Martin Nejedlý. A ve svém komentáři naráží na to, že Jágr, který na svém hokejovém dresu nosil prakticky celou kariéru číslo 68 jako symbol pražského jara a následné sovětské okupace, nyní tyto postoje popírá. A následně dodává: „Sportovci jsou reprezentanti své země. Zvláště lidé jako Jágr, celosvětové celebrity s dlouholetou, úspěšnou kariérou, jednoznačně ovlivňují veřejné mínění. A měli by si to uvědomovat.“

Tak nevím – já jsem přesvědčen, že žijeme již téměř tři desetiletí v demokracii, a proto by ani sportovci či jakékoliv jiné celebrity neměli být v médiích „kádrováni“ ohledně toho, s kterými politiky se setkávají a jaké politické postoje zastávají. A zvlášť nesmyslné mi pak přijde kvůli jedné fotografii s Nejedlým obviňovat Jaromíra Jágra z napomáhání ruským zájmům. Ostatně, ani výše zmíněný bývalý československý hokejový reprezentant z šedesátých let Jozef Golonka, který byl známý tím, že při soubojích se sovětskou „sbornou“ obzvlášť hecoval ostatní spoluhráče a své sovětské soupeře naopak často provokoval, neměl problém pozvání na Pražský hrad přijmout...

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

02.10.2018 22:15

A ještě se dal na pravoslaví, na to ta slep i ce zapomněla.


 
SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

02.10.2018 22:14


 
SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

02.10.2018 22:14

A to si dovolil hrát hokej i v ruské lize, kde také střílel góly, stejně jako v té československé. Ale ty mu novináři nepřipočítávají do statistik.


 
Turecký přístup. Platil by i pro opálené mladé muže, co nás

Turecký přístup. Platil by i pro opálené mladé muže, co nás "obohacují" prodejem drog a jinou kriminalitou v Praze ?

Slova „Turecké hospodářství”, bývala v našich končinách po dlouhou dobu termínem, vhodným k označení zmatků, neschopnosti a nekompetentnosti. Možná, že kdysi dávno i právem. Ale teď si naši rekreanti, na dovolené v tureckých turistických destinacích, často s překvapením protírají oči nad vyspělostí, funkčností a moderností místní techniky a infrastruktury. Alespoň tedy ve velkoměstech a na turisticky zajímavých místech.

Přichází antimajdan a bude pěkně hustej…

Přichází antimajdan a bude pěkně hustej…

Ani jsem nepředpokládal, že tak brzy budu znovu reagovat na to, co se děje a hlavně bude dít nejen na Ukrajině, ale zřejmě i ve světě, který euromajdan vyvolal, podporoval a nyní přijde čas nést náklady svého neblahého jednání před pěti lety.

Že se mu huba nezkřiví, komediantovi!

Že se mu huba nezkřiví, komediantovi!

Stejně jako je „vysazený“ pan Jan Hrušínský na osobu prezidenta Zemana, jsem zase já „vysazený“ na pana principála. Vadí mi totiž ta jeho neomalenost, drzost, bezohlednost a nenávist k člověku, který mu nic neudělal, nijak mu neuškodil, neublížil, jen se nemůže smířit se skutečností, že v přímé volbě porazil naději pražské kavárny, Karla Schwarzenberga. Proto také kde může do něj tu kopne, tu jej zesměšní, urazí, pomluví, nebo se o něm vyjádří způsobem, že z něj udělá ubožáka, neschopného vykonávat svou funkci prezidenta.

Poslední domácí zprávy

SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti...