• Čtvrtek, 21. únor 2019
  • Svátek má Rukojmí Lenka

Pane prezidente, je správné, že chcete ocenit M. Davida
Počet návštěv: 772

Pane prezidente, je správné, že chcete ocenit M. Davida

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Věřím, že mě nikdo nemůže kritizovat, že bych od ráno do večera bojoval za Miloše Zemana a jeho názory. Samozřejmě, že s ním často souhlasím a hold také někdy nesouhlasím, ale to je normální. Ale rozhodně sdílím jeho názor že Gott, David či Bílá jsou špičky naší hudební pop kultury, kteří rozdávali po desetiletí radost celému národu.

Marně mě napadají takové podivné postavy, plné nenávistné žluče, kteří tvrdili, jak je minulý systém pronásledoval. Nuže přišel nový systém , a oni jsou zase ztroskotanci. Písničkář Jaroslav Hutka humánně přeje Zemanovi brzkou smrt a útočí: V songu přeje Zemanovi brzkou smrt! A nenávidí Jarka Nohavicu, který je zkrátka skvělý a na rozdíl od něho má svou velkou obec podporovatelů.

Jacísi bezvýznamní umělci, jejichž jména jsem fakt nezaznamenal a nic pro mě neznamenají a hlavně neznamenají nic pro tento národ odmítli, aby v Sasku na knižním veletrhu vystoupil Karel Gott, protože je to stará struktura. Němci ostře protestovali. Kdo je proboha ztělesněním české kultury více než Karel Gott? No je to zpěvák, který byl významnější než všichni prezidenti, které zažil, blbečkové.

A teď chce Miloš Zeman vyznamenat Michala Davida na Pražském Hradě. A koho proboha jiného? Nikdo z těch dnešních lemounů nezaplní Arénu… Po bezmála třiceti letech.

Fakt nevím, zda zrovna tohle jsme chtěli. Určitě ne…

Když Lucie Bílá, zřejmě nejskvělejší zpěvačka posledních 25 let měla zpívat na koncertě ke 100. výročí republiky, pravdoláskařští fanatici hvízdali, i když to byla píseň na počest Jana Palacha.

Tak už to prostě je…

Před rokem 1989 jsme oceňovali 99% umělců, byli prostě naši, měli jsme je rádi a většina z nás jim přála, aby se vzdorovali.

Dnes na rozdíl od doby před rokem 1989, už bychom za málokoho z nich bojovali.

Na rovinu přiznávám a stále to budu opakovat, že jsem nechtěl ten zcela nový režim po roce 1989. Třikrát jsem měl vystoupit z balkonu Melantrichu před zaplněným Václavským náměstím, ale nevystoupil. Nedělal jsem si prostě iluze o tom, co přijde. Kapitalismus či liberální demokracie prostě není procházka růžovým sadem…

Držím palce zpěvákům, kteří po třicet či čtyřicet pět let udržují radost v té zemi…

Jsou součástí našeho života. Ti současní nejsou schopni je nahradit…

Pane prezidente, je správné, že chcete ocenit Michala Davida u příležitosti 100. výročí vzniku Československa.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jindřich  Hegr

Jindřich Hegr

12.10.2018 21:10

A ještě něco, pane Majevský, prohlásit o někom, komu se nelíbí vyznamenání Michala Davida, že není dostatečně hudebně kvalifikovaný, je znamením doby, ve které se opět dávají velmi neslušné a nepravdivé nálepky, jen proto, abych svým názorům dodal patřičnou váhu. A to přesně vy děláte. Evidentně máte zájem pouze urážet a argumentovat vám moc nejde. Už jsem vám to psal jednou a jinde. Chováte se a píšete, jako kovanej bolševik.


 
Jindřich  Hegr

Jindřich Hegr

12.10.2018 20:59

Ani slovem jsem se nezmínil o tom, že je Davidova hudba špatná. Mám vystudovanou konzervatoř a dost dlouho jsem se v osmdesátých letech živil jako rockový hudebník. S Michalem Davidem jsem nesouhlasil hudebně ani politicky. Ani tehdy ani potom. Ale pro vás, pane Majevský, to zkusím ještě jednou! Michal David nikdy žádné umění nevytvářel a nevytváří. Michal David je velmi šikovný bavič, který se zkrátka umí prodat. Pro mne jsou jeho věci odrhovačky, přestože vím, že je i velmi dobrý jazzový instrumentalista. Nicméně, pro mne je to prostě, vedle také vyznamenaného, Vladimíra Mišíka, velmi málo. I pokud se týče hudby i pokud se týče životních postojů. A právě ty životní postoje k onomu státnímu vyznamenání patří. Pokud tohle nechápete, není absolutně o čem diskutovat.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

12.10.2018 20:14

Panu Hegrovi se to nelíbí a tak se to nemá konat.Je mi zcela lhostejné,koho chce prezident vyznamenat a koho ne.Nenávist k Michalu Davidovi se nese od spartakiády 1985 a to jenom proto,že jeho hudba byla vybrána na cvičení a hudba jiného ne.Hned se objevily komentáře o jeho prorežimním postoji a tím se zdůvodňovalo,proč byla jeho hudba vybrána.Jen si myslím, na rozdíl od pana Hegra,že je jeho hudba dost kvalitní,když po takovou dobu má stále mnoho posluchačů.Že se nelíbí panu Hegrovi ještě neznamená,že je špatná.Jeho neoslovuje a pravděpodobně není dost kvalifikovaný na vynášení soudu o rozdílu mezi kvalitou a popularitou.Pan Hegr se sám pasoval do role svědka i soudce.Mimochodem,muziku Michala Davida neposlouchám.Mne neoslovuje,ale to neznamená,že je špatná.Stejně tak mne neoslovuje jazz a nikdy bych si nedovolil říct,že je to špatná muzika a její interpreti jsou neumělové.Dělají to,co je baví a možná i živí a posouzení na jejich kvalitu nechávám na povolanějších.


 
Jaký je rozdíl mezi diktaturou proletariátu a diktaturou pár desítek oligarchů, co si za rok vydělají dohromady víc, než přes tři miliardy chudých lidí planety. Kdo koho víc oškubavá…?

Jaký je rozdíl mezi diktaturou proletariátu a diktaturou pár desítek oligarchů, co si za rok vydělají dohromady víc, než přes tři miliardy chudých lidí planety. Kdo koho víc oškubavá…?

Tak si nalijme čistého vína, jak se praví na jihu Moravy. Jaký je tedy rozdíl mezi diktaturou proletariátu a diktaturou pár desítek nechutně bohatých oligarchů, co si nakradli tolik, že si za kalendářní rok vydělají dohromady víc, než na oněch dvanáct měsíců přes tři miliardy chudých lidí planety. Kdo koho víc oškubavá, která pak z těch výše jmenovaných diktatur…?

Před nedávnem řekla bývalá wimbledonská šampiónka Martina Navrátilová, tenistka českého původu, směrem k transgender sportovkyním: „Je to šílenství a je to podvádění”. S penisem nelze s ženami soutěžit, dodala...

Před nedávnem řekla bývalá wimbledonská šampiónka Martina Navrátilová, tenistka českého původu, směrem k transgender sportovkyním: „Je to šílenství a je to podvádění”. S penisem nelze s ženami soutěžit, dodala...

Už loni v prosinci bývalá světová tenisová jednička Martina Navrátilová na svém Twitteru kritizovala účast transgender žen na ženských turnajích. „Nemůžete jen sama sebe prohlásit za ženu a najednou soutěžit proti ženám. Musí existovat nějaké standardy, a to, že má někdo penis, ale soutěží se ženami, do nich rozhodně nezapadá,” napsala tenistka na sociální síti.

Jan Padych: Byznys a takové ty jemnosti

Jan Padych: Byznys a takové ty jemnosti

 Před čtyřiadvaceti lety, šestý rok po sametové revoluci. Kdekdo zkoušel podnikat v rámci svých možností. Někomu to šlo, někomu vůbec. Ani já jsem nezůstal stranou a také jsem přiložil ruku k dílu. A to nejednou. Nicméně zrovna tento příběh by jako rada pro začínající podnikatele zcela určitě neobstál.

Poslední domácí zprávy