• Středa, 19. prosinec 2018
  • Svátek má Rukojmí Ester

Pane prezidente, je správné, že chcete ocenit M. Davida
Počet návštěv: 613

Pane prezidente, je správné, že chcete ocenit M. Davida

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Věřím, že mě nikdo nemůže kritizovat, že bych od ráno do večera bojoval za Miloše Zemana a jeho názory. Samozřejmě, že s ním často souhlasím a hold také někdy nesouhlasím, ale to je normální. Ale rozhodně sdílím jeho názor že Gott, David či Bílá jsou špičky naší hudební pop kultury, kteří rozdávali po desetiletí radost celému národu.

Marně mě napadají takové podivné postavy, plné nenávistné žluče, kteří tvrdili, jak je minulý systém pronásledoval. Nuže přišel nový systém , a oni jsou zase ztroskotanci. Písničkář Jaroslav Hutka humánně přeje Zemanovi brzkou smrt a útočí: V songu přeje Zemanovi brzkou smrt! A nenávidí Jarka Nohavicu, který je zkrátka skvělý a na rozdíl od něho má svou velkou obec podporovatelů.

Jacísi bezvýznamní umělci, jejichž jména jsem fakt nezaznamenal a nic pro mě neznamenají a hlavně neznamenají nic pro tento národ odmítli, aby v Sasku na knižním veletrhu vystoupil Karel Gott, protože je to stará struktura. Němci ostře protestovali. Kdo je proboha ztělesněním české kultury více než Karel Gott? No je to zpěvák, který byl významnější než všichni prezidenti, které zažil, blbečkové.

A teď chce Miloš Zeman vyznamenat Michala Davida na Pražském Hradě. A koho proboha jiného? Nikdo z těch dnešních lemounů nezaplní Arénu… Po bezmála třiceti letech.

Fakt nevím, zda zrovna tohle jsme chtěli. Určitě ne…

Když Lucie Bílá, zřejmě nejskvělejší zpěvačka posledních 25 let měla zpívat na koncertě ke 100. výročí republiky, pravdoláskařští fanatici hvízdali, i když to byla píseň na počest Jana Palacha.

Tak už to prostě je…

Před rokem 1989 jsme oceňovali 99% umělců, byli prostě naši, měli jsme je rádi a většina z nás jim přála, aby se vzdorovali.

Dnes na rozdíl od doby před rokem 1989, už bychom za málokoho z nich bojovali.

Na rovinu přiznávám a stále to budu opakovat, že jsem nechtěl ten zcela nový režim po roce 1989. Třikrát jsem měl vystoupit z balkonu Melantrichu před zaplněným Václavským náměstím, ale nevystoupil. Nedělal jsem si prostě iluze o tom, co přijde. Kapitalismus či liberální demokracie prostě není procházka růžovým sadem…

Držím palce zpěvákům, kteří po třicet či čtyřicet pět let udržují radost v té zemi…

Jsou součástí našeho života. Ti současní nejsou schopni je nahradit…

Pane prezidente, je správné, že chcete ocenit Michala Davida u příležitosti 100. výročí vzniku Československa.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jindřich  Hegr

Jindřich Hegr

12.10.2018 21:10

A ještě něco, pane Majevský, prohlásit o někom, komu se nelíbí vyznamenání Michala Davida, že není dostatečně hudebně kvalifikovaný, je znamením doby, ve které se opět dávají velmi neslušné a nepravdivé nálepky, jen proto, abych svým názorům dodal patřičnou váhu. A to přesně vy děláte. Evidentně máte zájem pouze urážet a argumentovat vám moc nejde. Už jsem vám to psal jednou a jinde. Chováte se a píšete, jako kovanej bolševik.


 
Jindřich  Hegr

Jindřich Hegr

12.10.2018 20:59

Ani slovem jsem se nezmínil o tom, že je Davidova hudba špatná. Mám vystudovanou konzervatoř a dost dlouho jsem se v osmdesátých letech živil jako rockový hudebník. S Michalem Davidem jsem nesouhlasil hudebně ani politicky. Ani tehdy ani potom. Ale pro vás, pane Majevský, to zkusím ještě jednou! Michal David nikdy žádné umění nevytvářel a nevytváří. Michal David je velmi šikovný bavič, který se zkrátka umí prodat. Pro mne jsou jeho věci odrhovačky, přestože vím, že je i velmi dobrý jazzový instrumentalista. Nicméně, pro mne je to prostě, vedle také vyznamenaného, Vladimíra Mišíka, velmi málo. I pokud se týče hudby i pokud se týče životních postojů. A právě ty životní postoje k onomu státnímu vyznamenání patří. Pokud tohle nechápete, není absolutně o čem diskutovat.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

12.10.2018 20:14

Panu Hegrovi se to nelíbí a tak se to nemá konat.Je mi zcela lhostejné,koho chce prezident vyznamenat a koho ne.Nenávist k Michalu Davidovi se nese od spartakiády 1985 a to jenom proto,že jeho hudba byla vybrána na cvičení a hudba jiného ne.Hned se objevily komentáře o jeho prorežimním postoji a tím se zdůvodňovalo,proč byla jeho hudba vybrána.Jen si myslím, na rozdíl od pana Hegra,že je jeho hudba dost kvalitní,když po takovou dobu má stále mnoho posluchačů.Že se nelíbí panu Hegrovi ještě neznamená,že je špatná.Jeho neoslovuje a pravděpodobně není dost kvalifikovaný na vynášení soudu o rozdílu mezi kvalitou a popularitou.Pan Hegr se sám pasoval do role svědka i soudce.Mimochodem,muziku Michala Davida neposlouchám.Mne neoslovuje,ale to neznamená,že je špatná.Stejně tak mne neoslovuje jazz a nikdy bych si nedovolil říct,že je to špatná muzika a její interpreti jsou neumělové.Dělají to,co je baví a možná i živí a posouzení na jejich kvalitu nechávám na povolanějších.


 
Mezi 18. a 29. prosincem 1972 připravila US Army pro vánoční bombardování nejprve 42 letounů B-52D v úpravě Big Belly, tj. velké břicho; bylo tak svrženo více než 15 000 tun bomb na Hanoj, Haiphong a řadu dalších cílů na severu Vietnamu

Mezi 18. a 29. prosincem 1972 připravila US Army pro vánoční bombardování nejprve 42 letounů B-52D v úpravě Big Belly, tj. velké břicho; bylo tak svrženo více než 15 000 tun bomb na Hanoj, Haiphong a řadu dalších cílů na severu Vietnamu

Rád bych nyní během laskavých dnů zrození připomenul jednu z nejbestiálnějších akcí US Army, která se navíc uskutečnila o vánočních svátcích, když při bombardování Hanoje počátkem 70. let nechal prezident Richard Nixon shodit větší množství bomb, než kolik bylo svrženo na Drážďany během druhé světové války.

Kalousek k Savčenkové: Byla jste pro nás několik let symbolem svobody a odporu proti agresorovi,” uvedl loni tento sněmovní šašek po jejím věznění v Rusku. Co řekne dnes na mříže ukrajinské?

Kalousek k Savčenkové: Byla jste pro nás několik let symbolem svobody a odporu proti agresorovi,” uvedl loni tento sněmovní šašek po jejím věznění v Rusku. Co řekne dnes na mříže ukrajinské?

Dnes začal ukrajinský soud v pokračování toho, co začal už letos v březnu; z národní hrdinky Nadiji Savčenkové stala vlastizrádkyně. Objevila se totiž nahrávka, na níž nabádá k útoku na vládu a parlament. „Co navrhuje Voloďa, je revoluce. Já navrhuji puč. Musí být všichni naráz fyzicky zlikvidováni,“ říká Savčenková na nahrávce.

EU se budovala na písčitém politickém podkladě, dnes hrozí, že se takto vzniklá soustava států časem zhroutí. Tímto rizikovým územím dnes Evropská unie je; jedním ze základních kamenů tvoří též exod běženců zvaný EUROMED

Program EUROMED počítá s přistěhováním až 80 milionů islámských migrantů. Vyrovnají demografický úbytek v Evropě; ČR s porodností 1,9 děti nemá šanci přežít, plodné islámské rodičky s čs. občanstvím a 5 dětmi tak zajistí udržení české identity

Evropskému parlamentu řekli voliči před řadou let sice tiché, ale přesto jasné „Ne“ muslimským imigrantům a multikulturnímu zákonu; napětí však povolilo jen zdánlivě, katarze se nekonala. Přesto se EU, tento nevydařený klon RVHP, postupně potýká se zásadní krizí...

Poslední domácí zprávy

Dál-nic-e.

Dál-nic-e.

Ani nemusím být psycholog, abych rozpoznal, že lidé řídí automobil tak jako žijí. Zjednodušeně řečeno – stav na silnicích je nastaveným...