• Středa, 19. prosinec 2018
  • Svátek má Rukojmí Ester

Sabina Adamová: Samopaly Zastava M70B a Zastava M92. Ilustrační foto
Počet návštěv: 556

Sabina Adamová: Samopaly Zastava M70B a Zastava M92. Ilustrační foto

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Popularita vlastnění zbraní u Čechů každoročně roste, upozorňují česká média. Co způsobuje rostoucí počty držitelů zbrojního průkazu a odkud mají Češi zájem o nákup nových zbraní? Na tyto otázky se Sputnik zeptal vrchní komisařky odboru tisku a prevence policejního prezidia České republiky kapitánky Evy Kropáčové.

Vnitrostátní právní předpisy zemí EU se vyznačují různým stupněm liberality v této oblasti. Stojí za zmínku, že český zákon o zbraních je jedním z nejvíce liberálních. Vždyť zájem na usnadnění legislativy má i prezident země Miloš Zeman. V květnu v reakci na evropskou směrnici, která by mohla zakázat některé druhy poloautomatických zbraní s kapacitou nad dvacet nábojů, podepsal petici proti regulaci zbraní, podle které mohou čeští občané vlastnit zbraně pro zajištění ochrany a bezpečnosti země.

Podle údajů policie v roce 2015 mělo zbraně asi 292 tisíc Čechů, v roce 2016 asi 300 tisíc. V minulém roce zbrojní průkaz mělo skoro 303 tisíc lidí. Počet zbraní registrovaných u držitelů zbrojních průkazů se zvýšil od roku 2015 z 807 do úrovně 826 tisíc v roce 2017.

Kapitánka Kropáčová poznamenává, že každoroční nárůst počtů registrovaných držitelů zbrojních průkazů je způsoben různými faktory.

„Všeobecně je to zapříčiněno vývojem společnosti, stále se zlepšující ekonomickou situací obyvatel, stále se zvětšující tendencí ochrany jak majetku, tak i svých rodin (i přesto, že kriminalita v celé České republice každý rok klesá), v neposlední řadě bezpečnostní situací ve světě," uvádí komisařka.

Zároveň policie uvedla, že počet trestných činů klesl. Samozřejmě, že nárůst zájmu Čechů o zbraně lze částečně vysvětlit zvýšeným příjmů — více peněz a více příležitostí — ale stojí za tímto trendem ještě něco? Čeho se tak bojí Češi, že kupují stále více zbraní? Orgány činné v trestním řízení neposkytují odpověď na tuto otázku. V každém případě, domnívají se v policii, se dá počítat s tím, že „rostoucí počet ozbrojených lidí nepovede k šíření zločinu se zbraněmi" a že masakry podle amerického scénáře se v Česku neuskuteční.

„I přesto, že každoročně evidujeme mírný nárůst držitelů zbrojních průkazů, nedochází ke zvýšení počtu činů páchaných se zbraněmi," ujistila Kropáčová.

Získat zbrojní průkaz se dá za různými účely. Jedná se o sběratelské, sportovní, lovecké účely, k výkonu zaměstnání nebo povolání a k ochraně zdraví, života a majetku, uvádí mluvčí policie.

Aby osoba žijící v ČR získala zbrojní průkaz, musí po dosažení věku 21 let (pro průkaz skupiny A, D a E) nebo 18 let (pro průkaz skupiny B a C) být způsobilá k právním úkonům, zdravotně způsobilá, bezúhonná a spolehlivá, tvrdí zákon.

Ne všichni však dostávají povolení k vlastnění zbraní. Kvůli nemožnosti získat zbraň zákonně prosperuje černý trh se zbraněmi. Jak velký ale v České republice černé trh se zbraněmi je, se Sputniku zjistit nepodařilo.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201810118233425-Cesko-policie-zbrane/

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

12.10.2018 19:39

Ovšem ten pravý důvod se nikdo neodváží říct.Protože zákony tohoto státu chrání pachatele trestných činů a bránící je povinen,(podle našich soudců), ještě pomoci pachatelům k jejich cíli.Jak může projít parlamentem něco tak stupidního,jako je nepřiměřená obrana?Je vidět,že v tom parlamentu sedí ne elita,ale banda debilů,která si těmito zákony ochraňuje svou vlastní trestnou činnost.Jedna poslankyně kradla v samoobsluze rohlíky,její synáček jezdil a měl kartu na pohonné hmoty,která byla placena daňovými poplatníky a dokonce měla tu drzost,kandidovat na prezidenta republiky.A zcela jistě všichni ví,o koho se jedná a přesto je volena?Spíše to ukazuje na machinace s volebními výsledky.A nebyla sama,kdo se takto choval a to i na krajské úrovni a nevidí v tom nic špatného.Až budou české soudy soudit pachatele a ne oběti,pak asi počet uchazečů o zbrojní pas bude menší.Jen stačí uvést ty správné důvody!


 
Mezi 18. a 29. prosincem 1972 připravila US Army pro vánoční bombardování nejprve 42 letounů B-52D v úpravě Big Belly, tj. velké břicho; bylo tak svrženo více než 15 000 tun bomb na Hanoj, Haiphong a řadu dalších cílů na severu Vietnamu

Mezi 18. a 29. prosincem 1972 připravila US Army pro vánoční bombardování nejprve 42 letounů B-52D v úpravě Big Belly, tj. velké břicho; bylo tak svrženo více než 15 000 tun bomb na Hanoj, Haiphong a řadu dalších cílů na severu Vietnamu

Rád bych nyní během laskavých dnů zrození připomenul jednu z nejbestiálnějších akcí US Army, která se navíc uskutečnila o vánočních svátcích, když při bombardování Hanoje počátkem 70. let nechal prezident Richard Nixon shodit větší množství bomb, než kolik bylo svrženo na Drážďany během druhé světové války.

Kalousek k Savčenkové: Byla jste pro nás několik let symbolem svobody a odporu proti agresorovi,” uvedl loni tento sněmovní šašek po jejím věznění v Rusku. Co řekne dnes na mříže ukrajinské?

Kalousek k Savčenkové: Byla jste pro nás několik let symbolem svobody a odporu proti agresorovi,” uvedl loni tento sněmovní šašek po jejím věznění v Rusku. Co řekne dnes na mříže ukrajinské?

Dnes začal ukrajinský soud v pokračování toho, co začal už letos v březnu; z národní hrdinky Nadiji Savčenkové stala vlastizrádkyně. Objevila se totiž nahrávka, na níž nabádá k útoku na vládu a parlament. „Co navrhuje Voloďa, je revoluce. Já navrhuji puč. Musí být všichni naráz fyzicky zlikvidováni,“ říká Savčenková na nahrávce.

EU se budovala na písčitém politickém podkladě, dnes hrozí, že se takto vzniklá soustava států časem zhroutí. Tímto rizikovým územím dnes Evropská unie je; jedním ze základních kamenů tvoří též exod běženců zvaný EUROMED

Program EUROMED počítá s přistěhováním až 80 milionů islámských migrantů. Vyrovnají demografický úbytek v Evropě; ČR s porodností 1,9 děti nemá šanci přežít, plodné islámské rodičky s čs. občanstvím a 5 dětmi tak zajistí udržení české identity

Evropskému parlamentu řekli voliči před řadou let sice tiché, ale přesto jasné „Ne“ muslimským imigrantům a multikulturnímu zákonu; napětí však povolilo jen zdánlivě, katarze se nekonala. Přesto se EU, tento nevydařený klon RVHP, postupně potýká se zásadní krizí...

Poslední domácí zprávy

Dál-nic-e.

Dál-nic-e.

Ani nemusím být psycholog, abych rozpoznal, že lidé řídí automobil tak jako žijí. Zjednodušeně řečeno – stav na silnicích je nastaveným...