• Úterý, 25. červen 2019
  • Svátek má Rukojmí Ivan

Sabina Adamová: Samopaly Zastava M70B a Zastava M92. Ilustrační foto
Počet návštěv: 906

Sabina Adamová: Samopaly Zastava M70B a Zastava M92. Ilustrační foto

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Popularita vlastnění zbraní u Čechů každoročně roste, upozorňují česká média. Co způsobuje rostoucí počty držitelů zbrojního průkazu a odkud mají Češi zájem o nákup nových zbraní? Na tyto otázky se Sputnik zeptal vrchní komisařky odboru tisku a prevence policejního prezidia České republiky kapitánky Evy Kropáčové.

Vnitrostátní právní předpisy zemí EU se vyznačují různým stupněm liberality v této oblasti. Stojí za zmínku, že český zákon o zbraních je jedním z nejvíce liberálních. Vždyť zájem na usnadnění legislativy má i prezident země Miloš Zeman. V květnu v reakci na evropskou směrnici, která by mohla zakázat některé druhy poloautomatických zbraní s kapacitou nad dvacet nábojů, podepsal petici proti regulaci zbraní, podle které mohou čeští občané vlastnit zbraně pro zajištění ochrany a bezpečnosti země.

Podle údajů policie v roce 2015 mělo zbraně asi 292 tisíc Čechů, v roce 2016 asi 300 tisíc. V minulém roce zbrojní průkaz mělo skoro 303 tisíc lidí. Počet zbraní registrovaných u držitelů zbrojních průkazů se zvýšil od roku 2015 z 807 do úrovně 826 tisíc v roce 2017.

Kapitánka Kropáčová poznamenává, že každoroční nárůst počtů registrovaných držitelů zbrojních průkazů je způsoben různými faktory.

„Všeobecně je to zapříčiněno vývojem společnosti, stále se zlepšující ekonomickou situací obyvatel, stále se zvětšující tendencí ochrany jak majetku, tak i svých rodin (i přesto, že kriminalita v celé České republice každý rok klesá), v neposlední řadě bezpečnostní situací ve světě," uvádí komisařka.

Zároveň policie uvedla, že počet trestných činů klesl. Samozřejmě, že nárůst zájmu Čechů o zbraně lze částečně vysvětlit zvýšeným příjmů — více peněz a více příležitostí — ale stojí za tímto trendem ještě něco? Čeho se tak bojí Češi, že kupují stále více zbraní? Orgány činné v trestním řízení neposkytují odpověď na tuto otázku. V každém případě, domnívají se v policii, se dá počítat s tím, že „rostoucí počet ozbrojených lidí nepovede k šíření zločinu se zbraněmi" a že masakry podle amerického scénáře se v Česku neuskuteční.

„I přesto, že každoročně evidujeme mírný nárůst držitelů zbrojních průkazů, nedochází ke zvýšení počtu činů páchaných se zbraněmi," ujistila Kropáčová.

Získat zbrojní průkaz se dá za různými účely. Jedná se o sběratelské, sportovní, lovecké účely, k výkonu zaměstnání nebo povolání a k ochraně zdraví, života a majetku, uvádí mluvčí policie.

Aby osoba žijící v ČR získala zbrojní průkaz, musí po dosažení věku 21 let (pro průkaz skupiny A, D a E) nebo 18 let (pro průkaz skupiny B a C) být způsobilá k právním úkonům, zdravotně způsobilá, bezúhonná a spolehlivá, tvrdí zákon.

Ne všichni však dostávají povolení k vlastnění zbraní. Kvůli nemožnosti získat zbraň zákonně prosperuje černý trh se zbraněmi. Jak velký ale v České republice černé trh se zbraněmi je, se Sputniku zjistit nepodařilo.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201810118233425-Cesko-policie-zbrane/

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

12.10.2018 19:39

Ovšem ten pravý důvod se nikdo neodváží říct.Protože zákony tohoto státu chrání pachatele trestných činů a bránící je povinen,(podle našich soudců), ještě pomoci pachatelům k jejich cíli.Jak může projít parlamentem něco tak stupidního,jako je nepřiměřená obrana?Je vidět,že v tom parlamentu sedí ne elita,ale banda debilů,která si těmito zákony ochraňuje svou vlastní trestnou činnost.Jedna poslankyně kradla v samoobsluze rohlíky,její synáček jezdil a měl kartu na pohonné hmoty,která byla placena daňovými poplatníky a dokonce měla tu drzost,kandidovat na prezidenta republiky.A zcela jistě všichni ví,o koho se jedná a přesto je volena?Spíše to ukazuje na machinace s volebními výsledky.A nebyla sama,kdo se takto choval a to i na krajské úrovni a nevidí v tom nic špatného.Až budou české soudy soudit pachatele a ne oběti,pak asi počet uchazečů o zbrojní pas bude menší.Jen stačí uvést ty správné důvody!


 
V pravěké politické minulosti zakladatel TOP 09 Karel Schwarzenberg dnes chce, aby stranu opět vedl aristokrat; jen se neví, jestli to nebude další „šlofíkový“ šlechtic Tomáš Spáč II.

V pravěké politické minulosti zakladatel TOP 09 Karel Schwarzenberg dnes chce, aby stranu opět vedl aristokrat; jen se neví, jestli to nebude další „šlofíkový“ šlechtic Tomáš Spáč II.

Táhne mu na 82 let, v uplynulých měsících prodělal zápal plic, pak byl v nemocnici kvůli problémům se srdcem. A zrovna teď si Karel Schwarzenberg připomíná deset let od doby, kdy s Miroslavem Kalouskem založil TOP 09. Ve Výzvě Seznamu mluví o demonstracích, kondici TOP 09 i svém zdravotním stavu.

Géniové mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat mají definitivně jasno: za katastrofu malajsijského letounu na lince MH17, při níž v roce 2014 zahynulo na východě Ukrajiny 298 lidí, může opět a jen Rusko

Géniové mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat mají definitivně jasno: za katastrofu malajsijského letounu na lince MH17, při níž v roce 2014 zahynulo na východě Ukrajiny 298 lidí, může opět a jen Rusko

Mezinárodní tým vyšetřovatelských šašků složený z nizozemských, belgických, australských a ukrajinských údajných expertů už 24. května 2018 v nizozemském městě Bunnik znovu po čtyřech letech prezentoval jen předběžné výsledky vyšetřování tragického pádu malajsijského letadla Boeing 777, v jehož troskách zahynulo 298 lidí. Důkazy žádné, nicméně Rusko je viníkem

Jsem unavený z Milionů šašků, nechtěl jsem už ani psát o Andhropoidu; synonymu umučených  obyvatel Lidic a Ležáků: Nejstarší oběti z Lidic bylo 84, nejmladšímu 14 let, resp. Ležáky a zastřelení všech 33 lidí starších 15 let

Jsem unavený z Milionů šašků, nechtěl jsem už ani psát o Andhropoidu; synonymu umučených obyvatel Lidic a Ležáků: Nejstarší oběti z Lidic bylo 84, nejmladšímu 14 let, resp. Ležáky a zastřelení všech 33 lidí starších 15 let

To, že jsem zase prožíval ty zbytečné a nelidské masakry vlastně způsobila Mgr. Martina Lehmannová, co je od 1. dubna 2017 je ředitelkou Památníku Lidice a předsedkyně Českého výboru Mezinárodní rady muzeí ICOM. Byla též u toho, když 24. června 2019 uplynulo 77 let od vypálení a vyhlazení osady Ležáky.

Všimli jste si? Na Letné o volbách ani slovo!

Všimli jste si? Na Letné o volbách ani slovo!

Řečí o demokracii, že byste je mohli vidlema přehazovat, plamenná chvála vynikajícího „čuchu“ 250 tisíců těch, kteří se na Letnou dostavili – ale že by ať už samotného oslavovatele toho čuchu či kohokoli jiného zajímala kvalita čuchu celého národa – to tedy ani nápad a též za žádnou cenu.

Poslední domácí zprávy