• Středa, 24. červenec 2019
  • Svátek má Rukojmí Kristýna

Voliči Bělobrádka a Hermana zůstali doma
Počet návštěv: 1096

Voliči Bělobrádka a Hermana zůstali doma

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Za jedno z největších překvapení letošních senátních voleb považuji skutečnost, že do horní parlamentní komory nebyli zvoleni předseda KDU-ČSL Bělobrádek ani bývalý ministr kultury Daniel Herman.  

O tom, kolik občanů naší země považuje Senát za významnou a potřebnou instituci, asi nejvíce vypovídá volební účast v druhém kole senátních voleb: dle oficiálních statistik činila pouhých 16,5 %. Přičemž v této souvislosti nešlo o nikterak výjimečné číslo: před dvěma lety přišlo v druhém senátním kole k urnám dokonce jenom 15,38 %, před čtyřmi lety 16,69 %, atd.

To samozřejmě nic nemění na tom, že je třeba pogratulovat všem, kteří byli do horní parlamentní komory zvoleni, přičemž jednoznačně nejúspěšnější stranou byla ODS. Byť bych její takřka dominantní vítězství v souvislosti s ohrožením pozice Babišova ANO na české politické scéně nepřeceňoval, ODS ukázala, že je i přes svého slabšího lídra na vzestupu a má ve svých řadách stále dostatek osobností. Na vítězství v senátních volbách si přitom brousili zuby i lidovci, kteří se toužili stát nejsilnějším senátorským klubem. Uspěli však pouze dva její kandidáti ve Zlínském kraji, kde zejména díky disciplinovanosti svých voličů prohrávají lidovci v senátních volbách jen zcela výjimečně.

V Čechách už to holt taková sláva není, a tak zde do Senátu nepronikla ani taková lidovecká esa, jako jsou předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek (ten včera prohlásil, že příští rok již pozici šéfa strany obhajovat nebude) a bývalý ministr kultury Daniel Herman. Což pro mě bylo určitým překvapením a ještě překvapivější pak bylo, jak zástupci KDU-ČSL omlouvali jejich neúspěch. Dle slov jednoho z členů volebního štábu lidovců Hermanovi příliš nepomohlo, že byl kritikem Benešových dekretů a spojili se proti němu i voliči „nacionálnějších“ stran a komunistů. Ale dle toho, co se píše zde v článku na iDNES, má Daniel Herman především velkou radost z toho, že do Senátu letos nepronikl ani jediný komunista (tuto radost vyjádřil na tiskové konferenci dvěma sevřenými prsty do písmene V)..

Pavel Bělobrádek pak na téma svého volebního neúspěchu uvedl vskutku originální důvod: jeho voliči prý zůstali doma. A ve včerejším rozhovoru pro Radiožurnál navíc dodal: „Dalo se to z velké části očekávat, protože hnutí ANO vyjádřilo podporu ODS. Jsem rád, že se mi podařilo vytlačit z druhého místa kandidáta ANO. V tomto obvodě lidovci nikdy kandidáta neměli.”

Vskutku úžasné, dalo by se napsat. Daniel Herman obdržel ve druhém kole jen něco málo přes 36 % hlasů, ale podstatné pro něho je, že do Senátu nebyl v celé České republice zvolen ani jediný komunista (na čemž má zřejmě největší zásluhu pan Herman a možná i jeho americký strýc Brady). A pro Pavla Bělobrádka je evidentně ze všeho nejdůležitější, že i přes své nezvolení zabránil postupu jednoho zlého Babišovce do druhého kola. Co k tomu dodat? ODS nefandím, ale v tomto případě jsem opravdu rád, že díky jejím kandidátům pánové Bělobrádek i Herman do horní parlamentní komory nepronikli.

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

15.10.2018 20:29

Aspoň vidíte,co jsou naši politici zač.Hermanovi ublížila hlavně jeho návštěva sudeťáků a jeho milí krajané.Brady je totiž už dávno zapomenut.A Bělobrádkovi jeho poněkud podivný přístup k smrti,ať se jedná o zvíře či člověka.Dohnaly ho výsledky jeho politiky.To je vše.


 
Turecký přístup. Platil by i pro opálené mladé muže, co nás

Turecký přístup. Platil by i pro opálené mladé muže, co nás "obohacují" prodejem drog a jinou kriminalitou v Praze ?

Slova „Turecké hospodářství”, bývala v našich končinách po dlouhou dobu termínem, vhodným k označení zmatků, neschopnosti a nekompetentnosti. Možná, že kdysi dávno i právem. Ale teď si naši rekreanti, na dovolené v tureckých turistických destinacích, často s překvapením protírají oči nad vyspělostí, funkčností a moderností místní techniky a infrastruktury. Alespoň tedy ve velkoměstech a na turisticky zajímavých místech.

Přichází antimajdan a bude pěkně hustej…

Přichází antimajdan a bude pěkně hustej…

Ani jsem nepředpokládal, že tak brzy budu znovu reagovat na to, co se děje a hlavně bude dít nejen na Ukrajině, ale zřejmě i ve světě, který euromajdan vyvolal, podporoval a nyní přijde čas nést náklady svého neblahého jednání před pěti lety.

Že se mu huba nezkřiví, komediantovi!

Že se mu huba nezkřiví, komediantovi!

Stejně jako je „vysazený“ pan Jan Hrušínský na osobu prezidenta Zemana, jsem zase já „vysazený“ na pana principála. Vadí mi totiž ta jeho neomalenost, drzost, bezohlednost a nenávist k člověku, který mu nic neudělal, nijak mu neuškodil, neublížil, jen se nemůže smířit se skutečností, že v přímé volbě porazil naději pražské kavárny, Karla Schwarzenberga. Proto také kde může do něj tu kopne, tu jej zesměšní, urazí, pomluví, nebo se o něm vyjádří způsobem, že z něj udělá ubožáka, neschopného vykonávat svou funkci prezidenta.

Poslední domácí zprávy

SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti...