• Pondělí, 21. leden 2019
  • Svátek má Rukojmí Běla

Starý Procházka zase v Praze!
Počet návštěv: 573

Starý Procházka zase v Praze!

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Za několik dní si připomeneme 100. výročí vzniku republiky. Jak jsme se dozvěděli z médií, bude z panteonu Národního muzea na tuto slávu pokukovat císař František Josef I. (1830 – 1916) a císařovna Alžběta. Nabízí se otázka, proč tento jeho návrat právě v tyto slavnostní dny. Je to jen stesk po bývalém mocnáři? Nebo je snaha vykreslit jej v tom nejlepším světle a udělat studentům v hlavě zmatek? Nebo pokus o potlačení významu 28. října 1918.

Obdivovatelům rakouského mocnářství je připomenout, že za císaře pána a jeho rodinu muselo bojovat v 1. světové válce přes jeden a půl milionu našich občanů. Umírali na srbské, ruské, na italské frontě. Domů ke svým rodinám se jich nevrátilo na 150 tisíc, v každé naší obci je pomník obětem první světové války. Další desetitisíce vojáků se vrátilo zmrzačených. František Josef I. v Čechách nebyl oblíben, měl přezdívku „starý Procházka“, ta vznikla po zveřejnění fotografie císaře při slavnostním otevření nového mostu v Praze.

Obraz císaře musel za jeho panování viset v každé škole, na každém c.k. úřadu a jak víme ze Švejka, visel i v hospodě U Kalicha. Tu historku s obrazem mocnáře známe. Dle hostinského Palivce na něj „sraly mouchy“ a tak musel obraz na půdu. A hostinský Palivec za ty mouchy, šel na deset let do kriminálu. Měl nakonec štěstí, protože všichni ostatní museli rukovat na frontu, nevyhnul se jí ani těžkým revmatizmem postižený dobrý voják Švejk. Ani on Rakousko nezachránil.

Za tímto císařem stojí tisíce popravených českých vlastenců. Mnozí z nich, jen tak v hospodě u piva, řekli svůj názor na válku a pohotový rakouský soudce je hnal do vězení či rovnou na šibenici. V roce 1916 byl vynesen rozsudek smrti nad předními českými politiky Karlem Kramářem, Aloisem Rašínem, na rozsudek čekal i Václav Klofáč. Od popravy je zachránila jen smrt císaře Františka Josefa I. a amnestie nového císaře Karla I. Tisíce jiných to štěstí nemělo.

Aby toho falešného pohledu na dějiny nebylo málo, tak z panteonu Národního muzea bude odstraněn nacisty popravený novinář J. Fučík. Jeho místo zaujme císař František Josef I., hned vedle význačných osobností českého národa, jako je TGM, Jan Hus, František Palacký, Jan Amos Komenský, Karel Havlíček Borovský…

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

17.10.2018 19:47

Nevím,čemu se pan Votava diví.To je přece běžná věc.Stačí se jen podívat,co "renomovaných historiků" se snaží národ přesvědčit,že žádným národem nejsou.Pro ně je národ americká pouliční směska v USA.Český národ je těmito lidmi pouze dehonestován.Podle jistého historika máme nejblíž k Bavorákům,protože oba jíme knedlíky.A to bylo oficiální zdůvodnění jeho tzv.výzkumné zprávy.Proto tam nemůže být Fučík,ale c.k. monarcha,který byl zaslepeným nepřítelem českého národa.A tak je to dnes se všemi bývalými nepřáteli.Obratem ruky jsou z nich přátelé!


 
Jak se gauneři umí vyhnout trestu za své zločiny; Bakala nakradl cca 10 miliard a je vysmátý ve Švýcarsku, prezident Kosova Thaci je miláčkem Albrightové a šéfa EU, byť srbská hlava státu musela v Paříži do kouta

Jak se gauneři umí vyhnout trestu za své zločiny; Bakala nakradl cca 10 miliard a je vysmátý ve Švýcarsku, prezident Kosova Thaci je miláčkem Albrightové a šéfa EU, byť srbská hlava státu musela v Paříži do kouta

A je tu alespoň oživení v nekonečné kauze kosovských vražd z let 2008. Veřejnost se nyní ptá, jakou roli hrál haagský žalobce Geoffrey Nice při zničení důkazů souvisejících s obchodováním s lidskými orgány v kauze „Žlutého domu“? Podle médií v Prištině by mohl Nice také působit jako obhájce kosovského prezidenta Hashima Thaciho a předsedy kosovského parlamentu Kadri Veseliho, pokud se u speciálního soudu ocitnou v dubnu 2019 jako obvinění.

O narozeninách Josefa Škvoreckého, které se nesly v duchu  bonmotu: Chlapi pili, baby kuřily, fajně bylo; oslavenci se moc líbil, jen ho bystře zkrátil na polovinu: Chlapi pili a fajně bylo…

O narozeninách Josefa Škvoreckého, které se nesly v duchu bonmotu: Chlapi pili, baby kuřily, fajně bylo; oslavenci se moc líbil, jen ho bystře zkrátil na polovinu: Chlapi pili a fajně bylo…

Znovu si s laskavou nostalgií v těchto dnech vybavuji to naše torontské setkání zpřed dvaadvaceti roky... Pořád vidím Josefa Škvoreckého, jak celý růžolící s úsměvem popíjí whisku; byla to tak trochu před oslava v duchu pánské jízdy, jíž byl přítomen i domácí pán Lumír Salivar, literátův švagr, v jehož bytě se oslava konala.

Jair Bolsonaro

Jair Bolsonaro

Čerstvě inaugurovaný prezident Brazílie Jair Bolsonaro v proklamaci k národu uvedl, že nejlidnatější země Latinské Ameriky se nyní začala „osvobozovat od socialismu, od úpadku hodnot a od politické korektnosti“ a slíbil obnovu pořádku v zemi.

Poslední domácí zprávy