• Pondělí, 21. leden 2019
  • Svátek má Rukojmí Běla

Co mají společného Tomáš Halík a Jiří Dienstbier? Stanislav Křeček našel zajímavou paralelu
Počet návštěv: 808

Co mají společného Tomáš Halík a Jiří Dienstbier? Stanislav Křeček našel zajímavou paralelu

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Zástupce ombudsmanky Anny Šabatové Stanislav Křeček se zájmem sleduje spory dvou kněží – Petra Piťhy a Tomáše Halíka. Na Halíka se dívá stejně jako na sociálního demokrata Jiřího Dienstbiera, kterého vnímá jako katastrofu pro celou ČSSD. Halík prý může být stejnou pohromou pro křesťanství.

Osmdesátiletý Stanislav Křeček dal v Lidových novinách najevo, že nelibě nese, když někdo útočí na starší lidi. Nelíbí se mu proto útoky na Miloše Zemana, k nimž se občas uchyloval např. sociální demokrat Jiří Dienstbier.

Stejně tak se mu nelíbí výroky teologa Tomáše Halíka, který nešetří tvrdými slovy na adresu svého kolegy kněze Petra Piťhy. Ten si od Halíka vysloužil velkou porci kritiky za své kázání, v němž varoval před schválením Istanbulské úmluvy v Parlamentu ČR. Úmluva by podle Piťhy postupem času vedla k tomu, že by naši společnost ovládli homosexuálové, zatímco zastánci tradiční rodiny by byli upozaděni, což jako katolický kněz odmítá připustit.

Halík za toto kázání v Lidových novinách Piťhu odsoudil. Křeček se prý nechce příliš plést do teologických debat, ale přece jen mu to nedá a dovolí si poznamenat, že jedno z přikázání říká: „Cti otce svého a matku svou“. Přičemž otcem podle Bible není míněna žena žijící s druhou ženou v registrovaném partnerství anebo jinak řečeno, matkou není v tomto přikázání míněn muž, který by žil s otcem taktéž v registrovaném partnerství.

„T. Halík, když píše o škodlivé činnosti P. Piťhy, ztotožňuje, mylně, křesťanství a katolicismus a tvrdí, že Piťha „odrazuje od křesťanství, mate a skutečně pohoršuje zejména mladé a vzdělané lidi“. Myslím, že v tomto smyslu je T. Halík pro katolickou církev asi totéž, co J. Dienstbier pro ČSSD. Předkládá jakoby nové, moderní pojetí. Jak dopadla ČSSD s J. Dienstbierem, víme, a hodnocení toho, zda katolickou církev nebo křesťanství vůbec v očích občanů více poškozuje Piťha nebo Halík, bych rád přenechal povolanějším,“ uzavřel Křeček text, který uveřejnil také na blogu serveru Aktuálně.cz.

Psali jsme:

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

18.10.2018 20:38

Katolickou církev a vůbec všechny církve se poškozují samy už díky divným církevním "restitucím".Typy Halík a spol.už na mizerném kreditu církví moc špatného udělat nemůže.Mladý Dientsbier je Američan a jeho pojetí se nelze divit.Divit se lze jen tomu,že mu vůbec někdo dá hlas.Halík je lhář bez doktorandského vzdělání a přesto užíva titul doktora i profesora.Ten hlupák ani neví,že se tím dopouští trestného činu.Ale jako každý idiot by chtěl rozkazovat.


 
Jak se gauneři umí vyhnout trestu za své zločiny; Bakala nakradl cca 10 miliard a je vysmátý ve Švýcarsku, prezident Kosova Thaci je miláčkem Albrightové a šéfa EU, byť srbská hlava státu musela v Paříži do kouta

Jak se gauneři umí vyhnout trestu za své zločiny; Bakala nakradl cca 10 miliard a je vysmátý ve Švýcarsku, prezident Kosova Thaci je miláčkem Albrightové a šéfa EU, byť srbská hlava státu musela v Paříži do kouta

A je tu alespoň oživení v nekonečné kauze kosovských vražd z let 2008. Veřejnost se nyní ptá, jakou roli hrál haagský žalobce Geoffrey Nice při zničení důkazů souvisejících s obchodováním s lidskými orgány v kauze „Žlutého domu“? Podle médií v Prištině by mohl Nice také působit jako obhájce kosovského prezidenta Hashima Thaciho a předsedy kosovského parlamentu Kadri Veseliho, pokud se u speciálního soudu ocitnou v dubnu 2019 jako obvinění.

O narozeninách Josefa Škvoreckého, které se nesly v duchu  bonmotu: Chlapi pili, baby kuřily, fajně bylo; oslavenci se moc líbil, jen ho bystře zkrátil na polovinu: Chlapi pili a fajně bylo…

O narozeninách Josefa Škvoreckého, které se nesly v duchu bonmotu: Chlapi pili, baby kuřily, fajně bylo; oslavenci se moc líbil, jen ho bystře zkrátil na polovinu: Chlapi pili a fajně bylo…

Znovu si s laskavou nostalgií v těchto dnech vybavuji to naše torontské setkání zpřed dvaadvaceti roky... Pořád vidím Josefa Škvoreckého, jak celý růžolící s úsměvem popíjí whisku; byla to tak trochu před oslava v duchu pánské jízdy, jíž byl přítomen i domácí pán Lumír Salivar, literátův švagr, v jehož bytě se oslava konala.

Jair Bolsonaro

Jair Bolsonaro

Čerstvě inaugurovaný prezident Brazílie Jair Bolsonaro v proklamaci k národu uvedl, že nejlidnatější země Latinské Ameriky se nyní začala „osvobozovat od socialismu, od úpadku hodnot a od politické korektnosti“ a slíbil obnovu pořádku v zemi.

Poslední domácí zprávy