• Neděle, 17. únor 2019
  • Svátek má Rukojmí Miloslava

Alena Vitásková: Požadujeme transparentní ceny energií, jinak podáme žalobu
Počet návštěv: 891

Alena Vitásková: Požadujeme transparentní ceny energií, jinak podáme žalobu

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Vážení občané, sledujeme dlouhodobě podivný vývoj na ERÚ. Samotné vedení ERÚ zpochybňuje jím vydané cenové rozhodnutí na rok 2019 na regulované ceny energií, které musíme povinně hradit nejen v účtech za elektřinu, ale v každém rohlíku. Jelikož se může jednat o stovky miliónu korun, o které bychom mohli uhradit distributorům více, než požaduje zákon, obrátil se náš Institut na MPO na paní ministryni Martu Novákovou. MPO je gestorem energetického zákona a paní ministryně je odpovědna za návrh vládě při jmenování a odvolání členů Rady ERÚ. Jako další krok, nebude-li sjednána náprava, připravuje Institut AV žalobu v zájmu občanů naší vlasti. Ing. Alena Vitásková- předsedkyně IAV  

Dopis, který jí byl zaslán přikládáme:

Vážená paní ministryně,

vývoj na ERÚ je dlouhodobě neúnosný, instituce tak důležitá pro energetický trh je v rozkladu. Tato skutečnost je Vám dlouhodobě známá, stejně jako široké veřejnosti. Přesto nebyla sjednána náprava a negativní situace v průběhu letošního roku se dále prohlubuje.

V rozporu s Energetickým zákonem byl v červenci letošního roku odvolán a jmenován předseda Rady ERÚ. Tento krok rozhodně nebyl proveden ve veřejném zájmu a zlepšení činnosti tohoto úřadu. Naopak přináší soudní tahanice, kdo je vlastně předsedou rady, veřejnou nejistotu v činnost této instituce, netransparentnost a v neposlední řadě finanční dopady, pokud budou v budoucnu vyplaceny dva platy na jedno místo – tj. obdoba generálního ředitele vězeňské služby. Důsledkem netransparentního řízení je vyvoláván chaos na energetickém trhu, právní nejistota všech účastníků energetického trhu, občanů nevyjímaje.

Pravděpodobně je vám známá situace, kdy jsem byla před několika týdny nepravomocně odsouzena k podmíněnému trestu právě za údajné porušení Energetického zákona, kdy jsem v absolutní dlouhodobé nouzi (trvale se nedařilo obsadit systemizována místa – právníky cca 25 míst) jmenovala údajně v rozporu s EZ do funkce místopředsedkyně ERÚ pro věci právní JUDr. Renatu Veseckou. Přestože se jednalo na ERÚ o kritický stav především v oblasti personálního zajištění chodu úřadu právníky, přestože jsem jednala ve veřejném zájmu, přestože prokazatelně ERÚ nutně potřeboval právníky, nota bene s takovou kvalifikací, jako je bývalá nejvyšší státní zástupkyně, odešla jsem od soudu jako zločinec. Toliko jen k připomenutí stavu na ERÚ. Pokud nebylo mé stíhání jen účelovou politicko-ekonomickou zakázkou, tak si dokážete vyvodit důsledky z následujících kroků, které se na ERÚ dějí.

Vývoj na ERÚ v této chvíli ohrožuje celý energetický trh, spotřebitelé. Vydaná cenová rozhodnutí k regulovaným cenám energie a plynu pro rok 2019 jsou údajně chybná, jak se vyjádřili někteří členové Rady ERÚ, údajně by cena mohla být nižší. Dokonce jeden z nich, vámi navrhovaný pravděpodobně nezákonný předseda JUDr. Vratislav Košťál minulý týden rezignoval, protože s Cenovým rozhodnutím nesouhlasil. Rovněž se ve veřejnoprávní televizi několik dnů před tímto krokem vyjádřil k regulaci. Laikovi z toho vyplynulo, že regulace není zrovna silná stránka předsedy. Jmenovat na pozici předsedy Rady ERÚ osobu, které je regulace silně vzdálená, to raději nebudu v kontextu výše uvedeného odstavce vůbec komentovat.

Kolaps na trhu spatřujeme právě v nejasnosti, jaké ceny budou platit, když sám regulátor veřejně zpochybnil krátce po vydání cenových rozhodnutí jejich relevantnost a zmínil se, že by mohly být tyto ceny nižší.

Žádáme Vás o bezodkladné stanovisko, jaké ceny tedy platí. Jako gestor Energetického zákona, ministryně zodpovědná za návrh jmenování, či odvolání členů Rady ERÚ, veřejnost žádá jasné stanovisko, co má občan v roce 2019 platit. Zda je možné požadovat po občanech úhradu cen, kterou sám ERÚ zpochybnil. Při počtu odběrných míst, jen při např. neoprávněném navýšení ceny ročně o 100,00 Kč/na odběrné místo se jedná o stovky milionu korun, které by spotřebitel uhradil nad rámec zákona.

Institut AV by rád tento problém řešil smírčí cestou a nápravou cenového rozhodnutí tak, aby spotřebitel nemusel hradit více, než je zákonná povinnost.

Na základě výše uvedeného žádáme o nápravu cen pro rok 2019 a ochranu spotřebitelů. Dále požadujeme ve veřejném zájmu bezodkladnou nápravu řízení ERÚ. Energetika je jedním z klíčových témat nejen naší vlády, ale je celoevropským zájmem.

Nefunkční instituce ERÚ má hluboké dlouhodobé dopady na hospodářství a životní úroveň našich občanů. O této skutečnosti jsme se mohli přesvědčit, kdy se ERÚ nechvalně proslavilo při fotovolatickém boomu koncem roku 2010, kdy negativní dopady na naši vlast budeme pociťovat ještě další desetiletí a to v řádech stovek miliard korun.

Neobdržíme-li uspokojivou odpověď, budeme nuceni podat v zájmu občanů České republiky žalobu.

S pozdravem

Ing. Alena Vitásková v.r.

Předsedkyně Institutu AV

 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Eduard  Vápeník

Eduard Vápeník

05.12.2018 17:21

No co k tomu říci? Není potřeba v naší slavné televizi pořádat debaty v natolik odborné hladině, že diskusi polovina(možná více než polovina) takové diskusi stejně rozumět nebude...Ale postavit to jako jeden z bodů volební/předvolební kampaně by mohlo být užitečnější...AchAchJo


 
Vladimír ing.Flössel

Vladimír ing.Flössel

05.12.2018 12:20

Jistě velmi závažná informace, která se dotýká většiny našich občanů. O tom by nás , občany. měla hlavně informovat Česká televize a ne , že nějaký europoslanec se domnívá, že se budou vracet dotace EU


 
Prošli od Buzuluku doslova peklem; nálety nepřátelských letadel, explozemi bomb, dělostřeleckou palbou, mrazy i blátem zákopů; Ludvík Svoboda, Alexander Ber či Heliodor Píka, jež spolu vytvořili 1. Československý. armádní sbor v SSSR

Prošli od Buzuluku doslova peklem; nálety nepřátelských letadel, explozemi bomb, dělostřeleckou palbou, mrazy i blátem zákopů; Ludvík Svoboda, Alexander Beer či Heliodor Píka, jež spolu vytvořili 1. Československý. armádní sbor v SSSR

Bude to deset let od chvil, kdy se 24. února 2009 uskutečnil v Domě knihy Kanzelsberger v Praze na Můstku křest knihy „Deník z doby válečné“ Ludvíka Svobody. Rukopis k vydání připravila jeho dcera Zoe Klusáková-Svobodová. Jde o první úplné vydání válečných zápisků významného československého důstojníka z období červen 1939 až leden 1943.

Kupujte zbraně od USA a ne od Ruska a Číny, je to bezpečnostní riziko; zvyšujete rozpočty na obranu, aby bylo NATO nejsilnější. Uvalte další sankce na Východ, odkud hrozí největší nebezpečí světu…

Kupujte zbraně od USA a ne od Ruska a Číny, je to bezpečnostní riziko; zvyšujete rozpočty na obranu, aby bylo NATO nejsilnější. Uvalte další sankce na Východ, odkud hrozí největší nebezpečí světu…

Během víkendové mnichovské bezpečnostní konferenci to však jiskřilo hlavně mezi USA a Německem, potažmo celou Evropskou unii. Proto americký viceprezident Mike Pence zastával ve svém projevu nepokrytě zcela jiné priority než německá kancléřka Angela Merkelová.

Asi by nás chtěli mít bezpohlavní!

Asi by nás chtěli mít bezpohlavní!

Bývalý velitel speciální protiteroristické jednotky Vojenské policie Lumír Němec poskytl rozhovor Parlamentním Listům.cz ve kterém říká, že jej vytáčí skutečnost, že chlapi přestávají být „chlapama, ženy ženama“. Velmi se mu nelíbí trendy, které k nám v poslední době ze světa přicházejí. Říká, že na módních přehlídkách se muži  ukazují v barevných legínách. na vysokých podpatcích, nebo muži, kteří mají vousy a nosí ženské šaty. Myslí si, že chlap by měl být chlap a ženská ženskou. Tyto módní trendy bourají po tisíciletí zavedené osvědčené vzory.

Poslední domácí zprávy