• Čtvrtek, 21. březen 2019
  • Svátek má Rukojmí Radek

A je to tady: čeští poslanci navrhuji změnu pohlaví úředním hlášením pro 12leté dětí
Počet návštěv: 2146

A je to tady: čeští poslanci navrhuji změnu pohlaví úředním hlášením pro 12leté dětí

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Tento týden se čeští poslanci zabývali projednáváním novely občanského zákoníku, která by měla umožnit změnu pohlaví prohlášením na úřadě bez nutnosti chirurgických zákroků. Podle portálu Echo24.cz novelu připravilo ministerstvo spravedlnosti a zároveň navrhlo povolení v rozhodování o této záležitostí i dětem od 12 let.

S návrhem na provedení úřední změny pohlaví přišla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Echo24 uvádí, že novelu současně prosazuje Jan Kněžínek, nástupce bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Šabatová odůvodnila svou legislativní iniciativu následovně: „Důsledkem (současné) právní úpravy jsou zejména praktické problémy v životě trans lidí, kteří chirurgický zákrok z vážných či osobních důvodů podstoupit nemohou či nechtějí, a úplné úřední změny pohlaví tudíž nemohou dosáhnout."

I když tato iniciativa získala podporu u České pirátské strany, lékařští odborníci upozorňují na řadu možných potíží, které novela může způsobit. Jolana Kopsa Těšinová, přednostka Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, vidí především možnou hrozbu i v rozhodování o hospitalizaci.

„Změna pohlaví byla doposud podmíněna chirurgickou proměnou. A když teď nebude muset být, tak se bude stávat, že člověk bude mít úředně jedno pohlaví, ale orgány druhého pohlaví. To může mít i řadu praktických dopadů. Dnes musí být například v nemocnicích hospitalizovaní muži odděleně od žen a je otázka, jak se to poté bude vnímat," okomentovala přednostka.

Nízká věková hranice pro úřední nahlášení

Podle portálu byl ministerský návrh připraven během funkčního období bývalého ministra Roberta Pelikána a počítal s možností žádosti o změnu pohlaví nejen dospělými, ale i dětmi od 12 let. Změna by měla být v takovém případě možná se souhlasem zákonných zástupců, zcela samostatně by se dospívající mohli rozhodovat o tři roky později.

Tak nízká věková hranice je nezvyklá v českém právním prostředí. „V našich poměrech České republiky, kde v podstatě nedovolujeme šestnáctiletým či sedmnáctiletým dětem, aby rozhodovaly o přijetí k hospitalizaci, aby dávaly souhlas k jednoduchým výkonům, bojíme se toho a pořád se snažíme mít všude souhlas rodičů. Aktuálně se schvaluje hranice 15 let pro nakládání s osobními údaji a tady dáváme věk 12 let pro takovou změnu," vyjádřila se k tomu Jolana Těšinová.

Ministerstvo vnitra se také postavilo proti novele: „Věková hranice 12 let pro změnu pohlaví je z našeho pohledu nepřijatelně nízká." Mimo jiné by mohly vzniknout i potíže s registrací na matrice. Portál uvádí, že by mohlo dojít například k situaci, kdy se narodí dítě, které má formálně dva rodiče stejného pohlaví. Přitom takovou možnost v současné době neupravuje žádný český zákon.

Více než polovina zemí EU má jasno v úřední změně pohlaví

Novela o úřední změně pohlaví vznikla z rozsudku Evropského soudu pro lidská práva. Podle důvodové zprávy ministerstva spravedlnosti největší volnost v rozhodování o otázkách změn pohlaví mají občané Malty, kde k úřednímu uznání změny pohlaví stačí pouhé prohlášení osoby, přičemž nezáleží na věku. Osobní prohlášení stačí k úřední změně v Dánsku, Belgii, Francii, Řecku a Norsku. Ovšem v 21 státech se vyžaduje chirurgický zákrok a sterilizace pro provedení změny pohlaví.

Právní úprava není jedinou diskutabilní otázkou. Dalším sporným bodem se v jednotlivých zemích stává i etický přístup k otázce pohlaví. Většina lékařů se shoduje v tom, že zahájení takové léčby není vhodné pro dospívající lidi před pubertou.

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201812168716991-cesko-novela-zmena-pohlavi-urad-hlaseni-deti/

Putin splnil přání nemocného chlapce: https://cz.sputniknews.com/video/201812168718181-putin-prani-dite/

https://cz.sputniknews.com/video/201812158714182-72leta-babuska-cvici-ve-venkovni-telocvicne-kaliningrad-video/

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Kateřina Marie Posoldová

Kateřina Marie Posoldová

18.12.2018 12:37

Zajímalo by mne, zda se řešilo, kolikrát ročně i může pubertální dítě, ale i dospělí, mohou zažádat o změnu pohlaví, když si to zase rozmyslí.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

16.12.2018 20:10

Pelikán a Šabatová to nemají v hlavě v pořádku.Posranci také ne.Vždyť by bylo normální,nezařadit takový návrh na pořad jednání a je konečná.Také by měli odvolat "ochránkyni lidských práv"Šabatovou pro její neschopnost zastávat svěřenou funkci,což už mnohokrát předvedla.Nebo se jedná o další dosmrtnou funkci?Nevycházím z úžasu,co všechno si čeští voliči nechají líbit.Nebo touží po světovosti opičením se po debilních a zdegenerovaných společnostech z tolik proklamovaného západu?Já jsem zásadně proti takovým nesmyslům.Změnit pohlaví v dospělosti chápu.U dětí mi to zavání účelovostí.V tu dobu se děvčata začnou rozvíjet do ženskosti a chlapci ze sebe vyhlásí,že jsou ženského pohlaví.Jistě nemusím rozvádět důvody jejich jednání.


 
Jiří Šedivý

Jiří Šedivý

16.12.2018 20:01

Tak nevím jak bych se zachoval, kdyby na mužský veřejný hajzlík přišla vyvinutá samice druhu homo sapiens s šestkama kozama a na krku by měla tabulku s nápisem: Jsem úředně uznaný chlap a mám zákonné právo se u vás vychcat. Asi bych trval na tom, že to musí udělat přede všemi a do žlábku. Nebo opačně: Zcela jednoznačný chlap na dámském záchodě je poněkud zrůdná představa. Jak to budou řešit v nemocnicích nebo lázních si nedovedu představit. Ideální situace pro exhibující zvrhlíky. V jedné scifi povídce kdysi dávno jsem četl o mimozemské civilizaci, kde bylo k rozmnožování zapotřebí devíti jedinců, ten poslední lichý byl koordinátor. A připomnělo mi to starý vtip z kategorie "Dotaz na rádio Jerevan": Víte, co je na světě nejkrásnější? Píča, ale nesmí to bejt chlap. V genderovém šílenství se zdravý rozum vytrácí.


 
Zničit v My - Lai „vše co chodí, plazí se anebo roste“; mise “Search and Destroy” (vyhledej a znič). Zabito 534 starců, žen a dětí; poručík Calley byl odsouzen na doživotí, poté ho Nixon omilostnil

Zničit v My - Lai „vše co chodí, plazí se anebo roste“; mise “Search and Destroy” (vyhledej a znič). Zabito 534 starců, žen a dětí; poručík Calley byl odsouzen na doživotí, poté ho Nixon omilostnil

Časně ráno 16. března 1968 vkročili američtí vojáci při běžné kontrolní hlídce do vesnice My -Lai. Jedním z důvodů tohoto krvavého řádění mělo být zabití seržanta US Army Georga Cocksa v okolí vesnice My – Lai, ležící v Jižním Vietnamu v provincii Son My. Vojáci pod velením poručíka Williama Calleyho, vstoupili do vesnice a začalo zabíjení.

V USA získal Tomáš Etzler Cenu Emmy, zatímco jeho matku s Alzheimerovu chorobou, jež bývala sboristkou Státní opery v Ostravě, museli hledat po celé Ostravě; napsal mě: „Prekrocil jste hranici Olsere. Jste dobytek. A snad Vas potkam…“

V USA získal Tomáš Etzler Cenu Emmy, zatímco jeho matku s Alzheimerovu chorobou, jež bývala sboristkou Státní opery v Ostravě, museli hledat po celém městě; napsal mě: „Prekrocil jste hranici Olsere. Jste dobytek. A snad Vas potkam…“

Přišel mi v prosinci 2011 pozdrav z Číny. Nic divného, právě jsme se z Číny vrátili, a abychom měli památku, poslali jsme si z Říše středu pohled sami sobě. Nepřišel však onen pohled s Bitvou od Lipan od Marolda, ale e-mail...

BAJKA O BOŽÍM SOUDU

BAJKA O BOŽÍM SOUDU

 Když hříchy Člověka dospěly k vrcholu, předstoupila před Boha Matka Země. Předala vládci Všehomíra soupis všech činů, kterými Člověk ohrozil její samotnou existenci. Jména vymizelých druhů rostlin, zvířat, ptáků byla zapsána černě. Stejně tak byla černí zamazána veškerá vodstva, pramínky počínaje a oceány konče.

Jan Padych: Nikomu to neříkej!

Jan Padych: Nikomu to neříkej!

Každý člověk, kterého jsme kdy znali, se nám s odstupem času jeví jako příběh, ať si to připouštíme, nebo ne. Vždy podle toho, co všechno o něm víme. Ten Zdeňkův příběh je pro mě spojený s vlaky. Jiný ani nemůže být. Zdeňka jsem znal od malička. Vyrůstali jsme spolu v Havířově, chodili jsme do stejné třídy základní školy a pak jsme se potkali na vojně a nakonec na chodníku v centru Ostravy. To naše poslední setkání proběhlo v roce, kdy jsme oba slavili padesátku, já o něco dřív, na konci zimy, on uprostřed léta. Ale raději začnu od samého začátku.

Poslední domácí zprávy