• Neděle, 20. leden 2019
  • Svátek má Rukojmí Ilona

A je to tady: čeští poslanci navrhuji změnu pohlaví úředním hlášením pro 12leté dětí
Počet návštěv: 1928

A je to tady: čeští poslanci navrhuji změnu pohlaví úředním hlášením pro 12leté dětí

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Tento týden se čeští poslanci zabývali projednáváním novely občanského zákoníku, která by měla umožnit změnu pohlaví prohlášením na úřadě bez nutnosti chirurgických zákroků. Podle portálu Echo24.cz novelu připravilo ministerstvo spravedlnosti a zároveň navrhlo povolení v rozhodování o této záležitostí i dětem od 12 let.

S návrhem na provedení úřední změny pohlaví přišla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Echo24 uvádí, že novelu současně prosazuje Jan Kněžínek, nástupce bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Šabatová odůvodnila svou legislativní iniciativu následovně: „Důsledkem (současné) právní úpravy jsou zejména praktické problémy v životě trans lidí, kteří chirurgický zákrok z vážných či osobních důvodů podstoupit nemohou či nechtějí, a úplné úřední změny pohlaví tudíž nemohou dosáhnout."

I když tato iniciativa získala podporu u České pirátské strany, lékařští odborníci upozorňují na řadu možných potíží, které novela může způsobit. Jolana Kopsa Těšinová, přednostka Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, vidí především možnou hrozbu i v rozhodování o hospitalizaci.

„Změna pohlaví byla doposud podmíněna chirurgickou proměnou. A když teď nebude muset být, tak se bude stávat, že člověk bude mít úředně jedno pohlaví, ale orgány druhého pohlaví. To může mít i řadu praktických dopadů. Dnes musí být například v nemocnicích hospitalizovaní muži odděleně od žen a je otázka, jak se to poté bude vnímat," okomentovala přednostka.

Nízká věková hranice pro úřední nahlášení

Podle portálu byl ministerský návrh připraven během funkčního období bývalého ministra Roberta Pelikána a počítal s možností žádosti o změnu pohlaví nejen dospělými, ale i dětmi od 12 let. Změna by měla být v takovém případě možná se souhlasem zákonných zástupců, zcela samostatně by se dospívající mohli rozhodovat o tři roky později.

Tak nízká věková hranice je nezvyklá v českém právním prostředí. „V našich poměrech České republiky, kde v podstatě nedovolujeme šestnáctiletým či sedmnáctiletým dětem, aby rozhodovaly o přijetí k hospitalizaci, aby dávaly souhlas k jednoduchým výkonům, bojíme se toho a pořád se snažíme mít všude souhlas rodičů. Aktuálně se schvaluje hranice 15 let pro nakládání s osobními údaji a tady dáváme věk 12 let pro takovou změnu," vyjádřila se k tomu Jolana Těšinová.

Ministerstvo vnitra se také postavilo proti novele: „Věková hranice 12 let pro změnu pohlaví je z našeho pohledu nepřijatelně nízká." Mimo jiné by mohly vzniknout i potíže s registrací na matrice. Portál uvádí, že by mohlo dojít například k situaci, kdy se narodí dítě, které má formálně dva rodiče stejného pohlaví. Přitom takovou možnost v současné době neupravuje žádný český zákon.

Více než polovina zemí EU má jasno v úřední změně pohlaví

Novela o úřední změně pohlaví vznikla z rozsudku Evropského soudu pro lidská práva. Podle důvodové zprávy ministerstva spravedlnosti největší volnost v rozhodování o otázkách změn pohlaví mají občané Malty, kde k úřednímu uznání změny pohlaví stačí pouhé prohlášení osoby, přičemž nezáleží na věku. Osobní prohlášení stačí k úřední změně v Dánsku, Belgii, Francii, Řecku a Norsku. Ovšem v 21 státech se vyžaduje chirurgický zákrok a sterilizace pro provedení změny pohlaví.

Právní úprava není jedinou diskutabilní otázkou. Dalším sporným bodem se v jednotlivých zemích stává i etický přístup k otázce pohlaví. Většina lékařů se shoduje v tom, že zahájení takové léčby není vhodné pro dospívající lidi před pubertou.

https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201812168716991-cesko-novela-zmena-pohlavi-urad-hlaseni-deti/

Putin splnil přání nemocného chlapce: https://cz.sputniknews.com/video/201812168718181-putin-prani-dite/

https://cz.sputniknews.com/video/201812158714182-72leta-babuska-cvici-ve-venkovni-telocvicne-kaliningrad-video/

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Kateřina Marie Posoldová

Kateřina Marie Posoldová

18.12.2018 12:37

Zajímalo by mne, zda se řešilo, kolikrát ročně i může pubertální dítě, ale i dospělí, mohou zažádat o změnu pohlaví, když si to zase rozmyslí.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

16.12.2018 20:10

Pelikán a Šabatová to nemají v hlavě v pořádku.Posranci také ne.Vždyť by bylo normální,nezařadit takový návrh na pořad jednání a je konečná.Také by měli odvolat "ochránkyni lidských práv"Šabatovou pro její neschopnost zastávat svěřenou funkci,což už mnohokrát předvedla.Nebo se jedná o další dosmrtnou funkci?Nevycházím z úžasu,co všechno si čeští voliči nechají líbit.Nebo touží po světovosti opičením se po debilních a zdegenerovaných společnostech z tolik proklamovaného západu?Já jsem zásadně proti takovým nesmyslům.Změnit pohlaví v dospělosti chápu.U dětí mi to zavání účelovostí.V tu dobu se děvčata začnou rozvíjet do ženskosti a chlapci ze sebe vyhlásí,že jsou ženského pohlaví.Jistě nemusím rozvádět důvody jejich jednání.


 
Jiří Šedivý

Jiří Šedivý

16.12.2018 20:01

Tak nevím jak bych se zachoval, kdyby na mužský veřejný hajzlík přišla vyvinutá samice druhu homo sapiens s šestkama kozama a na krku by měla tabulku s nápisem: Jsem úředně uznaný chlap a mám zákonné právo se u vás vychcat. Asi bych trval na tom, že to musí udělat přede všemi a do žlábku. Nebo opačně: Zcela jednoznačný chlap na dámském záchodě je poněkud zrůdná představa. Jak to budou řešit v nemocnicích nebo lázních si nedovedu představit. Ideální situace pro exhibující zvrhlíky. V jedné scifi povídce kdysi dávno jsem četl o mimozemské civilizaci, kde bylo k rozmnožování zapotřebí devíti jedinců, ten poslední lichý byl koordinátor. A připomnělo mi to starý vtip z kategorie "Dotaz na rádio Jerevan": Víte, co je na světě nejkrásnější? Píča, ale nesmí to bejt chlap. V genderovém šílenství se zdravý rozum vytrácí.


 
Jak se gauneři umí vyhnout trestu za své zločiny; Bakala nakradl cca 10 miliard a je vysmátý ve Švýcarsku, prezident Kosova Thaci je miláčkem Albrightové a šéfa EU, byť srbská hlava státu musela v Paříži do kouta

Jak se gauneři umí vyhnout trestu za své zločiny; Bakala nakradl cca 10 miliard a je vysmátý ve Švýcarsku, prezident Kosova Thaci je miláčkem Albrightové a šéfa EU, byť srbská hlava státu musela v Paříži do kouta

A je tu alespoň oživení v nekonečné kauze kosovských vražd z let 2008. Veřejnost se nyní ptá, jakou roli hrál haagský žalobce Geoffrey Nice při zničení důkazů souvisejících s obchodováním s lidskými orgány v kauze „Žlutého domu“? Podle médií v Prištině by mohl Nice také působit jako obhájce kosovského prezidenta Hashima Thaciho a předsedy kosovského parlamentu Kadri Veseliho, pokud se u speciálního soudu ocitnou v dubnu 2019 jako obvinění.

O narozeninách Josefa Škvoreckého, které se nesly v duchu  bonmotu: Chlapi pili, baby kuřily, fajně bylo; oslavenci se moc líbil, jen ho bystře zkrátil na polovinu: Chlapi pili a fajně bylo…

O narozeninách Josefa Škvoreckého, které se nesly v duchu bonmotu: Chlapi pili, baby kuřily, fajně bylo; oslavenci se moc líbil, jen ho bystře zkrátil na polovinu: Chlapi pili a fajně bylo…

Znovu si s laskavou nostalgií v těchto dnech vybavuji to naše torontské setkání zpřed dvaadvaceti roky... Pořád vidím Josefa Škvoreckého, jak celý růžolící s úsměvem popíjí whisku; byla to tak trochu před oslava v duchu pánské jízdy, jíž byl přítomen i domácí pán Lumír Salivar, literátův švagr, v jehož bytě se oslava konala.

Jak mocnou Ruskou říši i s Aljaškou během 150 roků prošustrovali za 5 centů za hektar a notnou dávku politické blbosti postupně ruský car Alexandr II., kukuřicový Nikita Chruščov, perestrojkový Michail Gorbačov a opilec Boris Jelcin

Jak mocnou Ruskou říši i s Aljaškou během 150 roků prošustrovali za 5 centů za hektar a notnou dávku politické blbosti postupně ruský car Alexandr II., kukuřicový Nikita Chruščov, perestrojkový Michail Gorbačov a opilec Boris Jelcin

Jak to bylo aljašská pohádko, když za působení prezidenta USA Eisenhowera byla Aljaška přijata za stát USA. Ve čtvrtek 3. ledna 2019 tomu bylo přesně 60 let, co se Aljaška stala 49. státem USA. Od doby jejího prodeje uplynulo více jak 200 let; podle oficiální historie se jakutskému kozáku Simonu Děžněvovi podařilo jako prvnímu dostat na Aljašku a zmapovat tamní břehy.

Poslední domácí zprávy