• Pondělí, 20. květen 2019
  • Svátek má Rukojmí Zbyšek

Ježíšku usedni k našemu stolu!
Počet návštěv: 732

Ježíšku usedni k našemu stolu!

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Náš Ježíšek je bojovník, každý rok bojuje o místo u našeho vánočního stolu. V minulosti nám ho zakazovali. Tak se i stalo, že místo Ježíška k nám na saních, přijížděl Děda Mráz se Sněhurkou až z daleké Čukotky. Děda Mráz se Sněhurkou u nás neuspěli. Pustili je do továren, do škol, ale za naše domovní dveře se nedostal, tam kraloval náš Ježíšek. Zpívali jsme mu naše české koledy a společně jsme udržovali staleté tradice….

Ale jen jsme se zbavili Dědy Mráze už na nás začal pokukovat jiný mužíček s červenou čepičkou, nejdříve opatrně a když viděl, že u nás má vše dovoleno, měli jsme ho hned všude. Pokukoval na nás z každé výlohy. Tento nezvaný host má také červenou čepičku, jako ten Děda Mráz. Tento nový vetřelec je z druhé strany zeměkoule, jmenuje se Santa Claus, má nás ohromit leskem a konzumem. Je bohatší ale cíl má stejný, podrobit a vykořenit naši kulturu. Vyhnat Ježíška z našich domovů, zapomenout na české tradice.

Polistopadová doba deformuje české Vánoce, útočí na nás konzumní reklama, pro české pojetí Vánoc není místo. V posledních letech cítíme snahu potlačit křesťanské pojetí Vánoc. Západním konzumem vedle dalších křesťanských hodnot, trpí i česká kultura.

Toho malého Ježíška bráníme před nezvaným mužíčkem v červené čepičce, toho by naši předkové hnali od baráku metlou…...

České Vánoce jsou těmi nejkrásnějšími svátky v roce. Mají staletou tradici, těšíme se na ně, pro tu jejich krásu, i pro ty rozzářené oči dětí. K českým Vánocům patří zvyky zděděné po našich předcích. Ježíšek do našich domovů vstupuje již po dlouhá staletí, přináší nám vánoční radost, ale také zamyšlení a lásku k bližnímu. Braňme ho !

Za několik hodin do našich domácností, pravda trochu nesměle, vstoupí Ježíšek, uvítejme ho a dejme mu místo u našeho stolu.

„Ježíšku nedej se, máš místo u našeho stolu. Jsme s Tebou…!“

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Šedivý

Jiří Šedivý

24.12.2018 00:16

Souhlas s vámi pane Majevský. Ano o dědovi Mrázovi a o Jolce z Ruska se nám ve škole zmiňovali jako o tradici spřátelené kultury. Na tom nelze vidět nic závadného. Taky jsme se dozvěděli o francouzském Noel Noel a o americkém Halloweenu, Jenom nějak o sv, Valentinu byl informační nedostatek. Ze všeho nejvíc miluju idioty, kteří nejen mě přesvědčují, že jsem v dobách socialismu nežral banány, maso, nevěděl nic o světě nebo dokonce informace o Čapkovi mi byly na škole zatajeny. A poslední 3 odstavce jsou tím nejodpornějším, co může hloupý propagandista vyplodit. Proč mi vnucuje, že jsou vánoce nejkrásnějším svátkem? Jen proto, že to tak cítí on? Já je považuji za pokryteckou oslavu mamonu a nakupovací hysterie a za fantastickou příležitost na můj úkor zbohatnout šíbrům a jiným obchodníkům podvodnou reklamou. A kdo má pravdu?


 
Petr Majevský

Petr Majevský

23.12.2018 19:54

Komentovat tohoto pána je zbytečné.Má klapky na očích a jede si podle svého a přitom nemluví pravdu.Nepamatuji si,že by mě ve škole dohazovali Dědu Mráze,jako je to dnes se Santa Klausem.Nikdo mi nikdy ve škole nezakazoval ježíška.Stejně mne vánoce zajímaly pouze do osmi let a potom už mi byly lhostejné.Tento pán asi chodil do politické školy typu VUML.Nakonec jeho členství v tomto spolku vypovídá o něm dost.


 
Terezín - místo, které se stalo největším koncentračním táborem na území českých zemí.  Za necelé čtyři roky jím prošlo více než 150 000 mužů, žen i dětí, z nich nepřežilo 2. sv. válku 118 tisíc...

Terezín - místo, které se stalo největším koncentračním táborem na území českých zemí. Za necelé čtyři roky jím prošlo více než 150 000 mužů, žen i dětí, z nich nepřežilo 2. sv. válku 118 tisíc...

Na Národním hřbitově v Terezíně na Litoměřicku se v neděli 19. května 2019 uskutečnila tradiční vzpomínka na oběti nacistické perzekuce. Tryzny u příležitosti 74. výročí konce 2. sv. války se každý rok účastní stovky lidí, kromě pamětníků událostí také politici i diplomaté. Vzpomínková akce organizovaná Památníkem Terezín se koná pravidelně třetí květnovou neděli.

 

#Jsme tu, abychom prosadili ten „žádoucí“ názor. Iniciativa s vazbami na Člověka v tísní likviduje diskuze

#Jsme tu, abychom prosadili ten „žádoucí“ názor. Iniciativa s vazbami na Člověka v tísní likviduje diskuze

S blížícími se eurovolbami sílí hlasy nejrůznějších politických neziskovek, iniciativ, politiků a umělců, kteří jsou žádoucně názorově ukotvení. Jedním takovým hlasem je iniciativa #jsmetu, která se v rámci skupiny na Facebooku svolá do diskuze pod vytipovaný článek, kde jsou dle jejich názoru nevhodné (nenávistné) příspěvky. Tam se angažují a navzájem si podpoří a „olajkují“ své příspěvky, čímž svým „žádoucím“ názorem vytlačí ostatní diskutující. Není asi překvapením, že srdnatě obhajují EU, migraci nebo neziskovky. A administrátoři skupiny mají vazby na politické neziskovky Člověka v tísni a Evropské hodnoty.

Poslední domácí zprávy