• Čtvrtek, 20. červen 2019
  • Svátek má Rukojmí Květa

„Blikance“ generála Pavla, aneb žonglování s pravdou a lží.
Počet návštěv: 1077

„Blikance“ generála Pavla, aneb žonglování s pravdou a lží.

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

Velmi zajímavý rozhovor na portále CFP se uskutečnil mezi panem generálem Petrem Pavlem a (blíže nejmenovanou) redaktorkou Martinou. Zajímavý tím, že pan generál mluvil „jako kniha“, resp. budil dojem, že „jakoby“ k rozumu přišel. Bohužel, byl to jen dojem. V mnoha odpovědích řči názorech působil jako známé „obrácení Ferdyše Pištory“, jindy jako „Alenka v říši divů!“, aby nás nakonec přesvědčil o tom, že sám je tzv. „delimitovaný“ trotl. Jeho některé výroky nejen hraničí s úlitbou pro politiku NATO a USA, ale hned následně vyjadřuje názory, které by (s nadsázkou) byly hodny představitele KSČM (on členem KSČ také kdysi skutečně byl).

Jinými slovy,je to jako na houpačce, jednou říká pravdu, bezvýhradně rezonující se západní strategií a politikou USA a NATO, jindy je to názor, kdy si není úplně jistý tím co říká, aby nakonec řekl to, co je již nejen všeobecně známo ale, co by od něj nikdo nečekal. Tak např.:

- pro nás by mělo být jedním z hlavních ponaučení, že nelze jednoduše implantovat naše vidění světa do jiných oblastí, ale je mnohem důležitější dát těm zemím prostor k tomu, aby se vyvíjely samy přirozenou cestou, i když třeba s naší pomocí, ale ne na základě našich předem stanovených šablon.

- odstranění Kaddáfího se dá považovat za krok zpátky, neboť v řadě případů je lepší, když vládne autokrat, než nefungující, implantovaná demokracie, kterou bychom tam chtěli nějakým způsobem dosadit. Zde není od věci poznamenat, že je škoda, že stejný či podobný názor nevyslovil v případě Ruska a prezidenta V. Putina, o kterém se rovněž tvrdošíjně tvrdí, stejně jako v případě Sýrie a jeho vůdce Asáda, že je „autokrat“.

- „Rusko sledovalo ještě další cíl, který byl v rozporu se zájmem Spojených států a tím bylo udržení Asada u moci. Zatímco Spojené státy po letech občanské války nabyly dojmu, že Asad už by neměl dál řídit Sýrii a že by měly dostat prostor opoziční (rozuměj proamerické ) skupiny, které se tvářily progresivněji než Asad, tak Ruská federace zcela jednoznačně stála na straně Asada. I zde se musím vrátit k výše zmíněné geniální poznámce pana generála, že „v řadě případů je lepší, když někde vládne autokrat, než nefungující, implantovaná demokracie!“ To lze však považovat za názor jako profesní deformace a myšlení dříve vojáka ČSLA, později vojáka, sloužícího v NATO.

- Měli bychom vycházet z toho, že ruské působení, ruská propaganda, jejich účast v ovlivňování voleb v řadě zemí, nejsou jenom prokázaným faktem, o kterém se stále hovoří jako o neprokázané hypotéze je realita, se kterou prostě musíme žít. A musíme si být vědomi, že velká část tohoto působení je legitimní, protože probíhá v rámci našeho právního systému, část přechází do řekněme šedé zóny, kdy je tak na hraně, a část je čistě nezákonná. Myslím, že by nikdo z nás neměl pochybovat, že skutečně žijeme

v době velice intenzivního informačního propagandistického působení Ruské federace. Pozoruhodné konstatování, zvláště to tvrzení, že jejich (ruská) účast v ovlivňování voleb v řadě zemí, nejsou jenom prokázaným faktem, o kterém se stále hovoří jako o neprokázané hypotéze, ale že je to realita. Jak prosté, Watsone, dalo by se říct, ovšem této realitě chybí jakékoliv relevantní a prokazatelné důkazy a domněnky nejsou ani důkazy, ani fakta, což ovšem pro pana generála není zas až tak podstatné. Ale pojďme dál.

- Neříkám, že chválím a blahořečím všechno, co je v Americe, v Německu, v Británii nebo ve Francii, ale když vezmu hlavní principy fungování těchto společností, tak s těmi se jako člověk ztotožním a to, co mi na nich vadí, mi právě ten systém dává možnost měnit. Zde bych rád upozornil na stupiditu tohoto názoru pana generála, neboť názor, že to, co mu v západní společnosti vadí, mu umožňuje systém měnit! No možná jemu, jako generálovi ano, ale pokud se podíváme do Francie, pak „No comment!“

- Říkám, proč mám a priori odmítat naše členství v unii poukazováním na všechno negativní, co se mi na ní nelíbí, když bych asi měl spíš říct: „Není náhodou soubor výhod a benefitů, které máme z členství v EU větší, než negativa?“ Pan generál si také hned uměl odpovědět: Pokud ano (tedy jakože se s tím ztotožňuje), tak jsem rád, že jsem součástí tohoto celku (rozuměj EU) a že mi členství v dává možnost přispívat k změně toho, co se mi na něm naopak nelíbí. Držím palce, pane generále!!

- Jedna skupina obyvatel mě považovala za rusofila, druhá naopak za rusofoba, podle toho, jak se kdo na to díval. Stejně tak to bylo i v alianci, protože pro ty, pro které jsem byl příliš nakloněn Rusku tím, že jsem s nimi chtěl o mnoha věcech diskutovat, že jsem chtěl dát prostor i pro vyjádření jejich názoru a obav, jsem byl příliš rusofilní. A jiní, kteří měli z Ruska mnohem menší obavu, tak ti mě zase dávali jinou nálepku. Sakra, že jsem si nevšiml, kdy byl pan generál ve svých názorech tu rusofilní, nebo rusofobní a naprosto trestuhodně mě uniklo, když se pan generál Pavel v Alianci (NATO) nějak projevil v tom smyslu, že když prý chtěl o věcech diskutovat, chtěl dát prostor i pro vyjádření jejich názoru a obav, tak prý byl příliš rusofilní. Co si však bezpečně pamatuji bylo jeho tvrzení, že největším nepřítelem a nebezpečím je pro nás Rusko, které s námi vede hybridní válku a že je třeba tomuto nebezpečí imrvere čelit!

Takto bych mohl pokračovat ještě dost dlouho, ale k tomu, udělat si o panu generálu relevantní úsudek, to myslím stačí. Dost už bylo těch „blikanců“ a žonglování od pana generála, protože vše naprosto věrohodně je popsáno a možné si přečíst na http://www.czechfreepress.cz/cfp-doporucuje/petr-pavel-meli-bychom-se-vic-zamerovat-na-to-nevykreslovat-rusko-jen-v-cernych-barvach-ale-pokud-mozno-take-ve-faktech.html.

Jedno je však zřejmé. Pan generál Pavel dnes, když skočil své angažmá v NATO sice nepřevléká kabát, alias uniformu, ale takticky mění politický diskurz na téma současné mezinárodní a politické situace. Tak nějak to připomíná známé: „Čí chleba jíš, toho píseň zpívej“. V jaké tónině zpívá pan generál mi není známo, ale každopádně to bude pro uši rozumných českých občanů něco, co zní hrozně, ale opravdu hrozně falešně!

 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

26.12.2018 21:23

Tento generál je klasickým příkladem převlékače kabátů.Více je zbytečné se o něm vůbec bavit.Přísahal věrnost ČSSR a poté už cizím mocnostem.Je s podivem,že takový člověk(pokud je to člověk) se může vyjadřovat na veřejnosti.Je to zrádce!


 
Je Británie výkladní skříní demokracie, či jen chaosem populismu?  Proč? Jelikož místo premiérky Mayové, co hlasovala proti brexitu, nastoupí do čela vlády asi šašek Boris Johnson, co veřejně lhal

Je Británie výkladní skříní demokracie, či jen chaosem populismu? Proč? Jelikož místo premiérky Mayové, co hlasovala proti brexitu, nastoupí do čela vlády asi šašek Boris Johnson, co veřejně lhal

Kdepak asi skončí Velká Británie, dnes varovný příklad světové demokracie? Podle  ankety z 12. června 2019 by konzervativci s ohledem na jednokolový volební systém, ve kterém vítěz „bere vše“, obsadili v parlamentu 395 mandátů. Labouristé by byli druzí se 151 poslanci. Liberálové by skončili až čtvrtí s 26 křesly a Faragova strana by jako v minulosti „ostrouhala“. Třetí by byla Skotská národní strana s 59 zástupci v dolní komoře britského parlamentu.

Toxicita radioaktivního mraku z Černobylu byla prý ekvivalentem 400 explozí, ke kterým došlo v Hirošimě. A co havárie reaktoru TMI-2 ? Dle Drábové se nelišila od rozsahu poškození reaktoru v Černobylu

Toxicita radioaktivního mraku z Černobylu byla prý ekvivalentem 400 explozí, ke kterým došlo v Hirošimě. A co havárie reaktoru TMI-2 ? Dle Drábové se nelišila od rozsahu poškození reaktoru v Černobylu

Toxicita radioaktivního mraku z Černobylu byla prý ekvivalentem 400 explozí, ke kterým došlo v Hirošimě. Jak to tedy bylo? Výbuch v Hirošimě byl rovnocenný asi 13 kilotunám TNT (54 TJ). Podle největších odhadů účinek výbuchu v Hirošimě okamžitě zabil asi 70 000 lidí.

Trump „honí několik zajíců“; na Floridě zahájil volební kampaň za své druhé zvolení, poslal tisíce vojáků na Blízký východ proti Íránu a souhlasil, že hranici s Mexikem bude chránit jen ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy USD ale trvá

Trump „honí několik zajíců“; na Floridě zahájil volební kampaň za své druhé zvolení, poslal tisíce vojáků na Blízký východ proti Íránu a souhlasil, že hranici s Mexikem bude chránit jen ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy USD ale trvá

Donald Trump si vzal velké sousto; „honí několik zajíců“ najednou; na Floridě zahájil kampaň za své druhé zvolení do Bílého domu. Navíc poslal tisíce vojáků na Blízký východ v kampani proti Íránu a „na žádost demokratů“ souhlasil v Kongresu, že hranici s Mexikem bude chránit jen ocelová bariéra. Na 5,7 miliardách USD (cca 127 miliard Kč) šéf Bílého domu trvá.

Místo epilogu - DOPIS MATCE VŠECH

Místo epilogu - DOPIS MATCE VŠECH

Milá Přírodo, už tomu bude třiasedmdesát let, co jsi dovolila, abych přišel na tento svět. V té době ještě zuřila druhá světová válka a moje rodička musela prchat se mnou v kočárku před nálety bombardérů do úkrytu na břehu řeky Odry. Tam jsem coby půldruha roku starý klučina spal při zurčení vody na brodech;, baldachýn hustých pobřežních houštin mě skrýval před pálícím sluncem, ale už jsem vnímal pískot komárů a trylky zpěvného ptactva. Když válka končila, louky voněly a kvetly kopretiny, zvonky, vlčí máky, pryskyřníky, kohoutci, chrpy, pomněnky, lilie zlatohlavé… Nejrannější mládí jsem doslova prožil v čase Tvého rozkvětu. 

Poslední domácí zprávy