• Neděle, 21. duben 2019
  • Svátek má Rukojmí Alexandra

Pozor na relikty socialismu, aneb co je lepší-Popelka,či Císařův pekař, nebo nová slátanina režiséra Zelenky s herci podřadné kvality???
Počet návštěv: 1688

Pozor na relikty socialismu, aneb co je lepší-Popelka,či Císařův pekař, nebo nová slátanina režiséra Zelenky s herci podřadné kvality???

Oldřich Rambousek Článek od Oldřich Rambousek

 Reliktem socialismu se dá samozřejmě označit ledacos-od toaletního papíru po atomovou elektrárnu. Je však ubohost sama, když se tímto způsobem snaží Pražská kavárna a třída takzvaných elit bagatelizovat a snižovat umění starých bardů filmových pláten na úkor novodobé a především nepovedené pohádky režiséra Zelenky. Dalo by se totiž říci, že Zelenkovo nepodařené dílo je zase reliktem kapitalismu a samozvané demokracie ve stylu Amerického braku.

                   Celý problém je trošku složitější a zkušený ideolog dobře ví, že ideologicky a propagandisticky lze upravit ledacos. Obyčejný konzument ani nepostřehne ideologický kontext. Drtivá většina lidí v ničem ideologii nehledá-jen konzumuje. Ideolog však ví, že cosi při neustálém opakování prosťáčkovi přeci jenom v té hlavičce zakotví a bude hlodat. Příkladem takovéhoto oblbování lidí jsou samozřejmě média, film, televize, ale daleko nejdříve s tímto svinstvem a gumováním mozků začala církev. Ta v tomto oboru má daleko největší praxi a umí to velmi dobře využít. Sama současnost nám ukazuje jak se dá pod rouškou takzvaného dobra šířit zlo po celém světě.

                    Rád bych se však na tomto místě zastal tvůrců filmové pohádky Císařův pekař. Samozřejmě je pravdou, že ji lze ideologicky podat divákovi jak z levé strany, tak z pravé. Vyjmu li z této pohádky takzvaný ideologický podtext, tak lze bez ostychu říci, že tato pohádka je ukázkou běžných špatných vlastností některých lidí. Od přemrštěného egoismu a zahleděnosti do sebe sama po úplně obyčejnou hamižnost, prospěchářství, úplatkářství, okrádání, podvádění atd. Autoři pohádky dali do ostrého kontrastu tyto špatné vlastnosti lidí s celospolečenskou prospěšností a myslím, že to tak má být. Člověk totiž není na světě jenom sám pro sebe a svět tu dozajista není jenom pro jediného člověka. Pohádka ukazuje dospělým a především dětem, co je úplně obyčejná prostá lidská sounáležitost a jaké z toho všeho plynou výhody pro celou společnost. Vždyť na takovýchto principech fungovaly prastaré společnosti Mayů, Aztéků, Inků a mnohé další. Není tedy pravdou, že lidská sounáležitost, či kolektivní práce je reliktem socialismu. To by v socialismu museli žít i výše zmíněné staré kultury.
 
                    Jan Werich se zhostil hlavní dvojrole s úplnou grácií a umem sobě vlastním. Vložil do své práce nejen své nadání a profesní zkušenosti, ale především srdce. To už dnes ti mladší herci vůbec neumí. Ti jsou soustředění na to, že je to obyčejný konzum a podle toho také k rolím přistupují-víme pane Zelenko??? Prostě jste chybně zvolil hlavní protagonisty!!! To už to mohli sehrát tamhle bezďáci Venca s Božkou od Nuselského mostu a možná by to vyznělo lépe! Bývalo by stačilo vzít si příklad od režiséra Trošky, který také točil pohádky už v té dnešní zamotané době. Princezna ze mlejna nemá chybu, ale jak říkám-je to o režisérovi a o tom, koho obsadí do hlavních rolí. Jednoduše řečeno pane Zelenko-NA TROŠKU NEMÁTE ANI OMYLEM A S TÍM SE SMIŘTE.
 
                    Musím konstatovat, že můžeme být velmi rádi, že ti zlí KOMUNISTÉ nám natočili tolik krásných pohádek od našich Českých autorů. Nebýt jich, tak nemají komerční, tak ta veřejnoprávní televize na vánoce co vysílat. Ano mohou vysílat ten Americký brak, ale toho mají lidé už plné zuby-už se to přežralo. Jako děti jsme s na vánoční programy televize moc těšili, ale dnes??? Není nač se těšit, protože už po mnoho let je to stále stejné-v mnohém jen brak. Veškeré televize by se za svůj vánoční program měly stydět.
 
Ram
Oldřich Rambousek
Mým principiálním základem, který uznávám je teorie Marxismu, ale tento se bohužel téměř nepraktikuje, protože nepřináší svým obsahem ten pravý byznys, který by každý chtěl z politiky mít. Já ho přesto preferuji, protože jsem přesvědčen o tom, že politika má být službou národu a nikoliv hmotným statkům.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Šedivý

Jiří Šedivý

31.12.2018 00:55

Spíš, než spílání hercům a režizérovi by bylo na místě posuzovat práci dramaturgů televize. Pro většinu diváků je pojem dramaturg pojem bezobsažný, ale to je omyl. Dramaturg je původní pachatel programového průseru. Dramaturg vybírá programový námět, téma a nakonec i scénář uvažovaného díla. Jestliže je sám námět blbý, tak ani génius nestvoří scénář ke koukání. I když dáte Fellinimu blbej námět a navíc s blbým scénářem, nedokáže nic jiného, než propadák (ale on by to nevzal). Špatní herci a špatná režie už tomu moc ublížit nemůže.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

30.12.2018 20:39

Nemohu kritizovat dílo pana Zelenky.Neviděl jsem to a podle reakce většiny lidí jsem o nic nepřišel.A porovnávat pana Wericha s dnešními pseudoherci je nesmysl.Stačí porovnat generaci dnes už vymírajících herců a jejich potomky,kteří se snaží být herci.Porovnat nelze pana R.Hrušínského st. a jeho syna Jana Hrušínského.Nebe a dudy.A pan Jan se ještě chlubí,jak ho lidé zachránili,když mu posílali finanční příspěvky na provoz jeho "divadla".Jenom potvrdil to,co jsem o něm(a nejen o něm) už napsal vícekrát.Jenom parazituje na společnosti a nic jí nedává.Zrovna tak nelze porovnávat režiséry.Některá díla se povedou a jiná ne.A ne pokaždé to je vinou režiséra.Prostě si pan Zelenka vybral lidi,kteří se na jeho dílo nehodili.Nakonec kůži na trh nese on a jeho,v tomto případě neherci,kteří se na obrazovce objevili.Faktem je,že je Zelenka dostatečně zkušený,aby dokázal odhadnout výsledek svého snažení.


 
Babiš má šanci pomoci Vietnamu; exmajitel Agrofertu, resp. i Spolany Neratovice, vyrábějící dioxin, zneužitý USA ve formě Agent Orange, který během 10leté války svými 75 miliony litrů otrávil miliony Vietnamců

Babiš má šanci pomoci Vietnamu; exmajitel Agrofertu, resp. i Spolany Neratovice, vyrábějící dioxin, zneužitý USA ve formě Agent Orange, který během 10leté války svými 75 miliony litrů otrávil bezpočet Vietnamců

Gesto dobré vůle a zdravotní pomoci by se hodilo, když se premiér Andrej Babiš se ve středu 17. dubna 2019 setkal s předsedou vlády Vietnamské socialistické republiky Nguyenem Xuanem Phucem. Hovořili o vzájemných bilaterálních vztazích, ekonomické spolupráci zemí či možnosti spolupráce rovněž v oblasti obranného průmyslu…

Ministerstvo financí Řecka už v roce 2015 odhadlo škody způsobené nacisty na částku 278,7 miliard eur; spolu s úrokem to dnes bude násobně víc. Co na to NATO a SRN...?

Ministerstvo financí Řecka už v roce 2015 odhadlo škody způsobené nacisty na částku 278,7 miliard eur; spolu s úrokem to dnes bude násobně víc. Co na to NATO a SRN...?

Řecký parlament v polovině dubna 2019 schválil návrh, který se týká předložení požadavků vůči Německu, aby zaplatilo náhrady škod způsobených během druhé světové války.  Odpovídající výzva bude zaslána vládě, aby orgány země podnikly nezbytné diplomatické a právní kroky.

Kandidát za ANO naministra dopravy Kremlík se má vrátit na ministerstvo, kde kdysi podepsal pro stát nevýhodnou smlouvu za půl miliardy korun za právní služby, kterou tehdejší ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček dlouho tajil

Kandidát za ANO na ministra dopravy Kremlík se má vrátit na ministerstvo, kde kdysi podepsal pro stát nevýhodnou smlouvu za půl miliardy korun za právní služby, kterou tehdejší ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček dlouho tajil

Nynější kandidát za ANO na pozici ministra dopravy Vladimír Kremlík, který mám být jmenován na tento post 30. dubna 2019, má prý škraloup; jakmile totiž přišel v roce 2007 na ministerstvo dopravy pod vedením Řebíčka, byl ihned jmenován ředitelem nově vytvořeného právního a IT úseku. Právě díky tomu smlouvu podepisoval on sám.

Že za válku v Libyi v roce 2019 může armáda maršála Chalífa Haftara? Omyl; zodpovědnost mají USA, resp. NATO a miliony běženců přes Libyi do Evropy, resp. tzv. bezletová zóna z roku 2011, kdy byl slavnostně otevřen libyjský veletrh zbraní páté generace

Že za válku v Libyi v roce 2019 může armáda maršála Chalífa Haftara? Omyl; zodpovědnost mají USA, resp. NATO a miliony běženců přes Libyi do Evropy, resp. tzv. bezletová zóna z roku 2011, kdy byl slavnostně otevřen libyjský veletrh zbraní páté generace

Uběhlo již osm tragických let a přibyly desítky mrtvých, které si v dubnu 2019 už vyžádaly boje o libyjské hlavní město Tripolis. Jednotky maršála Chalífy Haftara se snaží město, kde sídlí mezinárodně uznávaná vláda, už týden dobýt. Rezoluci Rady bezpečnosti OSN vyzývající Haftara k ukončení ofenzivy zablokovalo Rusko.

Poslední domácí zprávy