• Středa, 19. červen 2019
  • Svátek má Rukojmí Leoš

Pozor na relikty socialismu, aneb co je lepší-Popelka,či Císařův pekař, nebo nová slátanina režiséra Zelenky s herci podřadné kvality???
Počet návštěv: 1858

Pozor na relikty socialismu, aneb co je lepší-Popelka,či Císařův pekař, nebo nová slátanina režiséra Zelenky s herci podřadné kvality???

Oldřich Rambousek Článek od Oldřich Rambousek

 Reliktem socialismu se dá samozřejmě označit ledacos-od toaletního papíru po atomovou elektrárnu. Je však ubohost sama, když se tímto způsobem snaží Pražská kavárna a třída takzvaných elit bagatelizovat a snižovat umění starých bardů filmových pláten na úkor novodobé a především nepovedené pohádky režiséra Zelenky. Dalo by se totiž říci, že Zelenkovo nepodařené dílo je zase reliktem kapitalismu a samozvané demokracie ve stylu Amerického braku.

                   Celý problém je trošku složitější a zkušený ideolog dobře ví, že ideologicky a propagandisticky lze upravit ledacos. Obyčejný konzument ani nepostřehne ideologický kontext. Drtivá většina lidí v ničem ideologii nehledá-jen konzumuje. Ideolog však ví, že cosi při neustálém opakování prosťáčkovi přeci jenom v té hlavičce zakotví a bude hlodat. Příkladem takovéhoto oblbování lidí jsou samozřejmě média, film, televize, ale daleko nejdříve s tímto svinstvem a gumováním mozků začala církev. Ta v tomto oboru má daleko největší praxi a umí to velmi dobře využít. Sama současnost nám ukazuje jak se dá pod rouškou takzvaného dobra šířit zlo po celém světě.

                    Rád bych se však na tomto místě zastal tvůrců filmové pohádky Císařův pekař. Samozřejmě je pravdou, že ji lze ideologicky podat divákovi jak z levé strany, tak z pravé. Vyjmu li z této pohádky takzvaný ideologický podtext, tak lze bez ostychu říci, že tato pohádka je ukázkou běžných špatných vlastností některých lidí. Od přemrštěného egoismu a zahleděnosti do sebe sama po úplně obyčejnou hamižnost, prospěchářství, úplatkářství, okrádání, podvádění atd. Autoři pohádky dali do ostrého kontrastu tyto špatné vlastnosti lidí s celospolečenskou prospěšností a myslím, že to tak má být. Člověk totiž není na světě jenom sám pro sebe a svět tu dozajista není jenom pro jediného člověka. Pohádka ukazuje dospělým a především dětem, co je úplně obyčejná prostá lidská sounáležitost a jaké z toho všeho plynou výhody pro celou společnost. Vždyť na takovýchto principech fungovaly prastaré společnosti Mayů, Aztéků, Inků a mnohé další. Není tedy pravdou, že lidská sounáležitost, či kolektivní práce je reliktem socialismu. To by v socialismu museli žít i výše zmíněné staré kultury.
 
                    Jan Werich se zhostil hlavní dvojrole s úplnou grácií a umem sobě vlastním. Vložil do své práce nejen své nadání a profesní zkušenosti, ale především srdce. To už dnes ti mladší herci vůbec neumí. Ti jsou soustředění na to, že je to obyčejný konzum a podle toho také k rolím přistupují-víme pane Zelenko??? Prostě jste chybně zvolil hlavní protagonisty!!! To už to mohli sehrát tamhle bezďáci Venca s Božkou od Nuselského mostu a možná by to vyznělo lépe! Bývalo by stačilo vzít si příklad od režiséra Trošky, který také točil pohádky už v té dnešní zamotané době. Princezna ze mlejna nemá chybu, ale jak říkám-je to o režisérovi a o tom, koho obsadí do hlavních rolí. Jednoduše řečeno pane Zelenko-NA TROŠKU NEMÁTE ANI OMYLEM A S TÍM SE SMIŘTE.
 
                    Musím konstatovat, že můžeme být velmi rádi, že ti zlí KOMUNISTÉ nám natočili tolik krásných pohádek od našich Českých autorů. Nebýt jich, tak nemají komerční, tak ta veřejnoprávní televize na vánoce co vysílat. Ano mohou vysílat ten Americký brak, ale toho mají lidé už plné zuby-už se to přežralo. Jako děti jsme s na vánoční programy televize moc těšili, ale dnes??? Není nač se těšit, protože už po mnoho let je to stále stejné-v mnohém jen brak. Veškeré televize by se za svůj vánoční program měly stydět.
 
Ram
Oldřich Rambousek
Mým principiálním základem, který uznávám je teorie Marxismu, ale tento se bohužel téměř nepraktikuje, protože nepřináší svým obsahem ten pravý byznys, který by každý chtěl z politiky mít. Já ho přesto preferuji, protože jsem přesvědčen o tom, že politika má být službou národu a nikoliv hmotným statkům.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Šedivý

Jiří Šedivý

31.12.2018 00:55

Spíš, než spílání hercům a režizérovi by bylo na místě posuzovat práci dramaturgů televize. Pro většinu diváků je pojem dramaturg pojem bezobsažný, ale to je omyl. Dramaturg je původní pachatel programového průseru. Dramaturg vybírá programový námět, téma a nakonec i scénář uvažovaného díla. Jestliže je sám námět blbý, tak ani génius nestvoří scénář ke koukání. I když dáte Fellinimu blbej námět a navíc s blbým scénářem, nedokáže nic jiného, než propadák (ale on by to nevzal). Špatní herci a špatná režie už tomu moc ublížit nemůže.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

30.12.2018 20:39

Nemohu kritizovat dílo pana Zelenky.Neviděl jsem to a podle reakce většiny lidí jsem o nic nepřišel.A porovnávat pana Wericha s dnešními pseudoherci je nesmysl.Stačí porovnat generaci dnes už vymírajících herců a jejich potomky,kteří se snaží být herci.Porovnat nelze pana R.Hrušínského st. a jeho syna Jana Hrušínského.Nebe a dudy.A pan Jan se ještě chlubí,jak ho lidé zachránili,když mu posílali finanční příspěvky na provoz jeho "divadla".Jenom potvrdil to,co jsem o něm(a nejen o něm) už napsal vícekrát.Jenom parazituje na společnosti a nic jí nedává.Zrovna tak nelze porovnávat režiséry.Některá díla se povedou a jiná ne.A ne pokaždé to je vinou režiséra.Prostě si pan Zelenka vybral lidi,kteří se na jeho dílo nehodili.Nakonec kůži na trh nese on a jeho,v tomto případě neherci,kteří se na obrazovce objevili.Faktem je,že je Zelenka dostatečně zkušený,aby dokázal odhadnout výsledek svého snažení.


 
Je Británie výkladní skříní demokracie, či jen chaosem populismu?  Proč? Jelikož místo premiérky Mayové, co hlasovala proti brexitu, nastoupí do čela vlády asi šašek Boris Johnson, co veřejně lhal

Je Británie výkladní skříní demokracie, či jen chaosem populismu? Proč? Jelikož místo premiérky Mayové, co hlasovala proti brexitu, nastoupí do čela vlády asi šašek Boris Johnson, co veřejně lhal

Kdepak asi skončí Velká Británie, dnes varovný příklad světové demokracie? Podle  ankety z 12. června 2019 by konzervativci s ohledem na jednokolový volební systém, ve kterém vítěz „bere vše“, obsadili v parlamentu 395 mandátů. Labouristé by byli druzí se 151 poslanci. Liberálové by skončili až čtvrtí s 26 křesly a Faragova strana by jako v minulosti „ostrouhala“. Třetí by byla Skotská národní strana s 59 zástupci v dolní komoře britského parlamentu.

Toxicita radioaktivního mraku z Černobylu byla prý ekvivalentem 400 explozí, ke kterým došlo v Hirošimě. A co havárie reaktoru TMI-2 ? Dle Drábové se nelišila od rozsahu poškození reaktoru v Černobylu

Toxicita radioaktivního mraku z Černobylu byla prý ekvivalentem 400 explozí, ke kterým došlo v Hirošimě. A co havárie reaktoru TMI-2 ? Dle Drábové se nelišila od rozsahu poškození reaktoru v Černobylu

Toxicita radioaktivního mraku z Černobylu byla prý ekvivalentem 400 explozí, ke kterým došlo v Hirošimě. Jak to tedy bylo? Výbuch v Hirošimě byl rovnocenný asi 13 kilotunám TNT (54 TJ). Podle největších odhadů účinek výbuchu v Hirošimě okamžitě zabil asi 70 000 lidí.

Trump „honí několik zajíců“; na Floridě zahájil volební kampaň za své druhé zvolení, poslal tisíce vojáků na Blízký východ proti Íránu a souhlasil, že hranici s Mexikem bude chránit jen ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy USD ale trvá

Trump „honí několik zajíců“; na Floridě zahájil volební kampaň za své druhé zvolení, poslal tisíce vojáků na Blízký východ proti Íránu a souhlasil, že hranici s Mexikem bude chránit jen ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy USD ale trvá

Donald Trump si vzal velké sousto; „honí několik zajíců“ najednou; na Floridě zahájil kampaň za své druhé zvolení do Bílého domu. Navíc poslal tisíce vojáků na Blízký východ v kampani proti Íránu a „na žádost demokratů“ souhlasil v Kongresu, že hranici s Mexikem bude chránit jen ocelová bariéra. Na 5,7 miliardách USD (cca 127 miliard Kč) šéf Bílého domu trvá.

Místo epilogu - DOPIS MATCE VŠECH

Místo epilogu - DOPIS MATCE VŠECH

Milá Přírodo, už tomu bude třiasedmdesát let, co jsi dovolila, abych přišel na tento svět. V té době ještě zuřila druhá světová válka a moje rodička musela prchat se mnou v kočárku před nálety bombardérů do úkrytu na břehu řeky Odry. Tam jsem coby půldruha roku starý klučina spal při zurčení vody na brodech;, baldachýn hustých pobřežních houštin mě skrýval před pálícím sluncem, ale už jsem vnímal pískot komárů a trylky zpěvného ptactva. Když válka končila, louky voněly a kvetly kopretiny, zvonky, vlčí máky, pryskyřníky, kohoutci, chrpy, pomněnky, lilie zlatohlavé… Nejrannější mládí jsem doslova prožil v čase Tvého rozkvětu. 

Poslední domácí zprávy

Máme fašistický senát

Máme fašistický senát

Je to neuvěřitelné, ale je to tak. A já sám tomu uvěřil, lépe řečeno jsem si tuhle skutečnost poprvé uvědomil ve středu minulého týdne, kdy...