• Sobota, 19. říjen 2019
  • Svátek má Rukojmí Michaela

Pozor na relikty socialismu, aneb co je lepší-Popelka,či Císařův pekař, nebo nová slátanina režiséra Zelenky s herci podřadné kvality???
Počet návštěv: 1971

Pozor na relikty socialismu, aneb co je lepší-Popelka,či Císařův pekař, nebo nová slátanina režiséra Zelenky s herci podřadné kvality???

Oldřich Rambousek Článek od Oldřich Rambousek

 Reliktem socialismu se dá samozřejmě označit ledacos-od toaletního papíru po atomovou elektrárnu. Je však ubohost sama, když se tímto způsobem snaží Pražská kavárna a třída takzvaných elit bagatelizovat a snižovat umění starých bardů filmových pláten na úkor novodobé a především nepovedené pohádky režiséra Zelenky. Dalo by se totiž říci, že Zelenkovo nepodařené dílo je zase reliktem kapitalismu a samozvané demokracie ve stylu Amerického braku.

                   Celý problém je trošku složitější a zkušený ideolog dobře ví, že ideologicky a propagandisticky lze upravit ledacos. Obyčejný konzument ani nepostřehne ideologický kontext. Drtivá většina lidí v ničem ideologii nehledá-jen konzumuje. Ideolog však ví, že cosi při neustálém opakování prosťáčkovi přeci jenom v té hlavičce zakotví a bude hlodat. Příkladem takovéhoto oblbování lidí jsou samozřejmě média, film, televize, ale daleko nejdříve s tímto svinstvem a gumováním mozků začala církev. Ta v tomto oboru má daleko největší praxi a umí to velmi dobře využít. Sama současnost nám ukazuje jak se dá pod rouškou takzvaného dobra šířit zlo po celém světě.

                    Rád bych se však na tomto místě zastal tvůrců filmové pohádky Císařův pekař. Samozřejmě je pravdou, že ji lze ideologicky podat divákovi jak z levé strany, tak z pravé. Vyjmu li z této pohádky takzvaný ideologický podtext, tak lze bez ostychu říci, že tato pohádka je ukázkou běžných špatných vlastností některých lidí. Od přemrštěného egoismu a zahleděnosti do sebe sama po úplně obyčejnou hamižnost, prospěchářství, úplatkářství, okrádání, podvádění atd. Autoři pohádky dali do ostrého kontrastu tyto špatné vlastnosti lidí s celospolečenskou prospěšností a myslím, že to tak má být. Člověk totiž není na světě jenom sám pro sebe a svět tu dozajista není jenom pro jediného člověka. Pohádka ukazuje dospělým a především dětem, co je úplně obyčejná prostá lidská sounáležitost a jaké z toho všeho plynou výhody pro celou společnost. Vždyť na takovýchto principech fungovaly prastaré společnosti Mayů, Aztéků, Inků a mnohé další. Není tedy pravdou, že lidská sounáležitost, či kolektivní práce je reliktem socialismu. To by v socialismu museli žít i výše zmíněné staré kultury.
 
                    Jan Werich se zhostil hlavní dvojrole s úplnou grácií a umem sobě vlastním. Vložil do své práce nejen své nadání a profesní zkušenosti, ale především srdce. To už dnes ti mladší herci vůbec neumí. Ti jsou soustředění na to, že je to obyčejný konzum a podle toho také k rolím přistupují-víme pane Zelenko??? Prostě jste chybně zvolil hlavní protagonisty!!! To už to mohli sehrát tamhle bezďáci Venca s Božkou od Nuselského mostu a možná by to vyznělo lépe! Bývalo by stačilo vzít si příklad od režiséra Trošky, který také točil pohádky už v té dnešní zamotané době. Princezna ze mlejna nemá chybu, ale jak říkám-je to o režisérovi a o tom, koho obsadí do hlavních rolí. Jednoduše řečeno pane Zelenko-NA TROŠKU NEMÁTE ANI OMYLEM A S TÍM SE SMIŘTE.
 
                    Musím konstatovat, že můžeme být velmi rádi, že ti zlí KOMUNISTÉ nám natočili tolik krásných pohádek od našich Českých autorů. Nebýt jich, tak nemají komerční, tak ta veřejnoprávní televize na vánoce co vysílat. Ano mohou vysílat ten Americký brak, ale toho mají lidé už plné zuby-už se to přežralo. Jako děti jsme s na vánoční programy televize moc těšili, ale dnes??? Není nač se těšit, protože už po mnoho let je to stále stejné-v mnohém jen brak. Veškeré televize by se za svůj vánoční program měly stydět.
 
Ram
Oldřich Rambousek
Mým principiálním základem, který uznávám je teorie Marxismu, ale tento se bohužel téměř nepraktikuje, protože nepřináší svým obsahem ten pravý byznys, který by každý chtěl z politiky mít. Já ho přesto preferuji, protože jsem přesvědčen o tom, že politika má být službou národu a nikoliv hmotným statkům.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Šedivý

Jiří Šedivý

31.12.2018 00:55

Spíš, než spílání hercům a režizérovi by bylo na místě posuzovat práci dramaturgů televize. Pro většinu diváků je pojem dramaturg pojem bezobsažný, ale to je omyl. Dramaturg je původní pachatel programového průseru. Dramaturg vybírá programový námět, téma a nakonec i scénář uvažovaného díla. Jestliže je sám námět blbý, tak ani génius nestvoří scénář ke koukání. I když dáte Fellinimu blbej námět a navíc s blbým scénářem, nedokáže nic jiného, než propadák (ale on by to nevzal). Špatní herci a špatná režie už tomu moc ublížit nemůže.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

30.12.2018 20:39

Nemohu kritizovat dílo pana Zelenky.Neviděl jsem to a podle reakce většiny lidí jsem o nic nepřišel.A porovnávat pana Wericha s dnešními pseudoherci je nesmysl.Stačí porovnat generaci dnes už vymírajících herců a jejich potomky,kteří se snaží být herci.Porovnat nelze pana R.Hrušínského st. a jeho syna Jana Hrušínského.Nebe a dudy.A pan Jan se ještě chlubí,jak ho lidé zachránili,když mu posílali finanční příspěvky na provoz jeho "divadla".Jenom potvrdil to,co jsem o něm(a nejen o něm) už napsal vícekrát.Jenom parazituje na společnosti a nic jí nedává.Zrovna tak nelze porovnávat režiséry.Některá díla se povedou a jiná ne.A ne pokaždé to je vinou režiséra.Prostě si pan Zelenka vybral lidi,kteří se na jeho dílo nehodili.Nakonec kůži na trh nese on a jeho,v tomto případě neherci,kteří se na obrazovce objevili.Faktem je,že je Zelenka dostatečně zkušený,aby dokázal odhadnout výsledek svého snažení.


 
Kdoví, jak by dnes vzpomínaly na Dubčeka, který zemřel 7. 11. 1992, Kubišová a Janžurová, nebo již zesnulá antikomunistka Čáslavská, přestože to byl první tajemník ÚV KSČ, resp. právem nejmocnější komunista Československa?

Kdoví, jak by dnes vzpomínaly na Dubčeka, který zemřel 7. 11. 1992, Kubišová a Janžurová, nebo již zesnulá antikomunistka Čáslavská, přestože to byl první tajemník ÚV KSČ, resp. právem nejmocnější komunista Československa?

Automobilová nehoda 1. září 1992 na dálnici u Humpolce ukončila 7. listopadu 1992 politickou i životní cestu Alexandera Dubčeka. Řidič luxusního BMW dostal v dešti na problematickém úseku 88. kilometru smyk, nezvládl řízení a proletěl svodidly.

Halík obdržel kříž za zásluhy o česko-německé smíření, Herman na sjezdu landsmašaftu oslovil německy potomky henleinovců: “Milí přátelé“; jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet..

Halík obdržel kříž za zásluhy o česko-německé smíření, Herman na sjezdu landsmašaftu oslovil německy potomky henleinovců: “Milí přátelé“; jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet..

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní vyznamenání - Kříž za zásluhy 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo. Halík kříž obdržel za zásluhy o česko-německé smíření a angažovanost za spravedlivou občanskou společnost i dialog mezi národy a náboženstvími.

Prvenství Rusů: Gagarin - první člověk obletěl Zemi- Leonov první ve volném prostoru; Ruští vědci se též potopili na dno jezera Bajkal s více než 1700 druhů rostlin a živočichů; hloubkou 1 637 metrů vytvořili sladkovodní světový rekord…

Prvenství Rusů: Gagarin - první člověk obletěl Zemi- Leonov první ve volném prostoru; Ruští vědci se též potopili na dno jezera Bajkal s více než 1700 druhů rostlin a živočichů; hloubkou 1 637 metrů vytvořili sladkovodní světový rekord…

Ve věku 85 let zemřel 11, října 2019 bývalý sovětský kosmonaut Alexej Leonov, který 18. března 1965 jako první člověk vystoupil do otevřeného kosmu. Informovala o tom ruská média s odvoláním na páteční oznámení Leonovovy spolupracovnice Natalije Filimonovové.

Po 9 letech Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vynesl rozsudek; norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte Bude to precedent v kauze Evy Michalákové, které  tak byly odebráni její dva syny v roce 2011?

Po 9 letech Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vynesl rozsudek; norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte Bude to precedent v kauze Evy Michalákové, které tak byly odebráni její dva syny v roce 2011?

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku konečně vynesl v říjnu 2019 rozsudek, podle nějž norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte, když jí ho odebrala a proti její vůli dala k adopci. Znamená to pro Norsko nějaké změny, nebo se přístup Barnevernetu měnit nebude?

Poslední domácí zprávy