• Neděle, 20. leden 2019
  • Svátek má Rukojmí Ilona

Záštiplný a domýšlivý Hřebejk.
Počet návštěv: 1357

Záštiplný a domýšlivý Hřebejk.

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

Pan režisér Hřebejk, aniž by mu bylo jakkoli upíráno právo se k věcem veřejným vyjadřovat a vyslovovat svůj názor na dění ve společnosti, se tohoto práva zhošťuje způsobem nehodným intelektuála, potažmo uznávaného umělce děl filmových, řečeno slovy básníka. Již v jiném místě jsem zmínil, že lidé jako on, chtíc se vyjádřit k některým skutečnostem ve společnosti nebo politice se snad domnívají, že čím pejorativnější, tj. hrubší, drsnější, vulgárnějí a urážlivější bude jejich vyjádření, zvláště pokud jde o osoby prezidenta či premiéra, tím větší budeodezva a ohlas na jejich bezskrupolozní vyjádření.

Nemyslím, že toho dosáhnou, nicméně pokud se kladný či pozitivní ohlas přece jen projeví, pak je to hlavně z řad jejich kolegů a přátel, resp. uskupení pražské kavárny. Ti dovedou autora takových vyjádření adorovat a podporovat, což má za následek falešnou domněnku, že tak činí demokraticky a správně. Jejich vyjádření je nejen eticky hodně pod průměrem slušnosti, ale hlavně emocionálně irelevantní. Ostatně jsou to vždy emoce, kterými jsou unášeni, protože způsob vyjádření má v podstatě nulový efekt. Lidově řečeno, jen „vyzvracejí“ své pocity a názory, čímž se zřejmě upokojí jejich rozvášněné ego a dál ničeho nedosáhnou. Již několikrát se z veřejnosti ozvaly hlasy a názory, že když se jim něco z principu nelíbí, nejsou s něčím spokojeni, mají možnost: nechť sami kandidují a budou-li tou „větší“ menšinou, nebo „menší“ většinou svých sympatizantů zvoleni, mají šanci to změnit. Takto jen bez efektu remcají a dělají dusno ve společnosti.

Pokud jde o poslední veřejně a emocionálně vyslovený názor pana Hřebejka, https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Hrebejk-uderil-Zeman-a-Babis-nam-skodi-vic-nez-uprchlici-a-muslimove-A-vyzval-oponenty-aby-ho-prokleli-564907)je co do výraziva výjimečně zdrženlivý, i když jeho slova mají stejně drsný, irelevantní obsah: „Klidně mě proklejte, vy, kteří jste si je – i ze strachu nebo proč – zvolili, ale Miloš Zeman a Andrej Babiš (opřený o reálné komunisty a fašisty z SPD) škodí naší zemi, tedy i vám nepoměrně více, než všichni ti uprchlíci‘ ‚muslimové‘, ‚sudeťáci‘ světa dohromady. Sorry,“ napsal Hřebejk. Nechápu, proč jej proklínat, když jsme schopni si o něm udělat dostatečně odsuzující úsudek. Pokud si snad myslí, že jeho prokletím se zmírní jeho zášť a nenávist vůči Zemanovi a Babišovi, tak to bychom mu to hodně usnadnili.

Lze-li soudit, že pan Hřebejk má jisté nadání, které dokazuje ve své režisérské práci (a o tom, že úspěšný je, není pochyb), pak pokud jde o jeho všeobecný pohled na společnost a politiku, má v tomto směru jeho IQ značné slabiny. Snad jen zaslepená zášť a nenávist může v jinak tvořivém a plodném člověku vyvolat takové konotace, kterými se snaží dehonestovat jistou skupinu osob a lidí. Je ovšem otázka, zda si pan Hřebejk ve svém emočním zápalu vůbec uvědomuje (což by měl), jaké pitomosti říká a sice, že Zeman a Babiš škodí naší zemí a všem nám víc, než všichni uprchlíci (tedy muslimové, islámští teroristé, Sudeťáci) dohromady. Lze si ledaco myslet o inteligenci, úrovni myšlení a životních hodnotách pana režiséra Hřebejka, že však bude při svém společenském postavení a umělecké úrovni až tak primitivní, ne-li debilní, je velkým překvapením a zklamáním.

Bohužel pan Hřebejk není jediný, kdo se takto prezentuje v blahém domnění, jakou že nám občanům dělá (resp. dělají) „medvědí“ službu pro naše dobro. Rádi by se prezentovali jako jakási intelektuální pátá kolona, coby ochránci demokracie a svobody Možná ano, ale jakkoli se snaží (alespoň náznakem) dělat něco pro lidi, pro občany, opak je pravdou. A to je moment, který rozděluje společnost. Všechno co dělají má význam jen a jen pro ně a to přesto, že se (někteří z nich) mají velmi dobře, chtějí se mít ještě líp. Je také pravda, že o své bytí, resp. živobytí musí někteří často usilovat a snažit se, ale to nemá s emocionálními výpady vůči prezidentovi a premiérovi nic společného. A tato faleš je na jejich jednání nejhorší a nebezpečná.

Pokud si snad myslí, že svým obhroublým jednáním a hanlivými projevy vůči prezidentovi či předsedovi vlády se snaží o záchranu demokracie, lidských práv a svobody slova, velmi se mýlí. Stejně se mýlí, pokud si myslí, že chrání naše členství v EU a NATO, resp. příslušnost k západnímu společenství, protože se domnívají, že nás prezident a premiér táhnou na východ a zpět do totality. Je to jen pouhý „výkřik do tmy“, populistické gesto, kterým se mezi sebou navzájem častují a předhání, kdo použije silnějších slov a drsnějšího výraziva, jak však bylo řečeno, žádného pozitivního efektu tím nedosáhnou. Že si naopak popudí občany, potažmo své diváky, kteří je také živí, jim díky intelektuální nedostatečnosti uniká. Mají-li nějaké výhrady, nespokojenost nebo opodstatněné výtky na adresu vrcholných představitelů státu, lze to vyjádřit mnohem přijatelnější formou, což ovšem vyvolává otázku, jestli jim to dovolí jejich IQ. Aby bylo jasno: není umělec jako umělec. Umělec je totiž jedna věc, ale charakterní a slušný umělec je věc druhá. Někteří naši herci a režiséři jsou možná umělci, ale těch opravdu charakterních je mezi nimi, bohužel, jako šafránu. Pan Hřebejk mezi ně rozhodně nepatří.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Pavel Petro

Pavel Petro

31.12.2018 12:54

"Umělci", jako je, začnu na H - Hřebejk a Hrušínský jsou v zajetí svého egoismu. Myslí si, že hájí zájmy morálky a demokracie a nějak jim nedochází, že hájí zájmy menší skupinky lidí, kteří se cítíohrožení ve svých právech určovat co je a není dobré. Základní princip demokracie-svobodné volby- je jim dobrý jen potud, pokud jim z toho něco kápne. O moráku jim jde až naposledy. O to více ječí...je ohrožena demokracie!!!! Pro mě osobně jsou tyhle kreatury neschopné domyslet co způsobí a proto je považuji za primitivy.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

30.12.2018 20:27

Hřebejk,jako každý komediant,je jenom domýšlivý parazit společnosti.Kde je po něm nějaké dílo,které přineslo ekonomický efekt?Žádné takové neexistuje.Vždyť by bez těch lidí,na které se dívíá z vrchu,neměl anity svoje brýle,bez nichž se neobejde.Nebo mu je snad vyrobí některý z jeho kolegů,komediantů?Těžko.Je to jen typický komediantský parazit.Nevidím důvod,aby ho někdo proklínal.Toto jeho prohlášení je pouze snahou dělat ze sebe mučedníka.Pokud se mu zdejší poměry nelíbí,má možnost legálně vcycestovat a pokusit se nějakým svým dílem zaujmout ty chytřejší a lepší lidi na vysněném západě.Jenom jsem přesvědčen,že se svými schopnostmi může dělat machra jedině v ČR,nikde jinde.Opět jeden,který se povyšuje nad ty,kteří ho živí a šatí,nemluvě o dalších jeho potřebách.


 
Jak se gauneři umí vyhnout trestu za své zločiny; Bakala nakradl cca 10 miliard a je vysmátý ve Švýcarsku, prezident Kosova Thaci je miláčkem Albrightové a šéfa EU, byť srbská hlava státu musela v Paříži do kouta

Jak se gauneři umí vyhnout trestu za své zločiny; Bakala nakradl cca 10 miliard a je vysmátý ve Švýcarsku, prezident Kosova Thaci je miláčkem Albrightové a šéfa EU, byť srbská hlava státu musela v Paříži do kouta

A je tu alespoň oživení v nekonečné kauze kosovských vražd z let 2008. Veřejnost se nyní ptá, jakou roli hrál haagský žalobce Geoffrey Nice při zničení důkazů souvisejících s obchodováním s lidskými orgány v kauze „Žlutého domu“? Podle médií v Prištině by mohl Nice také působit jako obhájce kosovského prezidenta Hashima Thaciho a předsedy kosovského parlamentu Kadri Veseliho, pokud se u speciálního soudu ocitnou v dubnu 2019 jako obvinění.

O narozeninách Josefa Škvoreckého, které se nesly v duchu  bonmotu: Chlapi pili, baby kuřily, fajně bylo; oslavenci se moc líbil, jen ho bystře zkrátil na polovinu: Chlapi pili a fajně bylo…

O narozeninách Josefa Škvoreckého, které se nesly v duchu bonmotu: Chlapi pili, baby kuřily, fajně bylo; oslavenci se moc líbil, jen ho bystře zkrátil na polovinu: Chlapi pili a fajně bylo…

Znovu si s laskavou nostalgií v těchto dnech vybavuji to naše torontské setkání zpřed dvaadvaceti roky... Pořád vidím Josefa Škvoreckého, jak celý růžolící s úsměvem popíjí whisku; byla to tak trochu před oslava v duchu pánské jízdy, jíž byl přítomen i domácí pán Lumír Salivar, literátův švagr, v jehož bytě se oslava konala.

Jak mocnou Ruskou říši i s Aljaškou během 150 roků prošustrovali za 5 centů za hektar a notnou dávku politické blbosti postupně ruský car Alexandr II., kukuřicový Nikita Chruščov, perestrojkový Michail Gorbačov a opilec Boris Jelcin

Jak mocnou Ruskou říši i s Aljaškou během 150 roků prošustrovali za 5 centů za hektar a notnou dávku politické blbosti postupně ruský car Alexandr II., kukuřicový Nikita Chruščov, perestrojkový Michail Gorbačov a opilec Boris Jelcin

Jak to bylo aljašská pohádko, když za působení prezidenta USA Eisenhowera byla Aljaška přijata za stát USA. Ve čtvrtek 3. ledna 2019 tomu bylo přesně 60 let, co se Aljaška stala 49. státem USA. Od doby jejího prodeje uplynulo více jak 200 let; podle oficiální historie se jakutskému kozáku Simonu Děžněvovi podařilo jako prvnímu dostat na Aljašku a zmapovat tamní břehy.

Poslední domácí zprávy