• Pondělí, 19. srpen 2019
  • Svátek má Rukojmí Ludvík

Penze: Maláčová chce jít dál než Kalousek?
Počet návštěv: 982

Penze: Maláčová chce jít dál než Kalousek?

Radim Valenčík Článek od Radim Valenčík

Jako blesk z čistého nebe se objevil námět (prezentovaný na ČT) ministryně práce a sociálních věcí Maláčové zavést tzv. 3. pilíř penzijního systému jako povinný, viz:

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvažuje v rámci důchodové reformy o možnosti, že by se soukromé penzijní spoření stalo povinným. V současnosti je důchodové spoření v tak zvaném 3. pilíři dobrovolné a stát ho podporuje příspěvkem i daňovými úlevami. Plán ministryně by se mohl stát po projednání v důchodové komisi součástí penzijní reformy. Většina opozičních stran je ale k návrhu skeptická.

Třetí pilíř v současnosti dobrovolně využívá téměř čtyři a půl milionu Čechů a naspořeno mají v penzijních fondech téměř 438 a půl miliardy korun. "Nově se budeme zabývat zmapováním třetího pilíře. Jsme na úrovni námětů pro jednání důchodové komise. Je to jedna z věcí, která padla v rámci koaliční rady jako námět, a v tuto chvíli se ustavuje důchodová komise," vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

V komisi k důchodové reformě by měli zasedat politici ze všech sněmovních stran a vedle nich i zástupci odborů, zaměstnavatelů nebo seniorských organizací. Poprvé by se mohla sejít už na konci ledna. Ministryně práce také na půdě komise navrhne zvýšit důchody ženám a vyřešit předčasné penze u fyzicky náročných povolání.

Lidé poměrně často vnímají penzijní spoření jako pojistku na důchod. Například Iveta Mazáčová z Mělníka si měsíčně posílá na penzijní účet 300 korun. "Je to vlastně nejnižší částka, na kterou získám státní podporu. A motivace toho, že si do důchodu naspořím nějakou rozumnou částku, je taky poměrně významná, určitě se nespoléhám na stát," vysvětluje.

Někteří ho ale naopak – jako Milan Paul z Prahy – berou jako krátkodobější investici. Paul už své penzijní spoření vypověděl a klíčový pro něj byl pětisetkorunový měsíční příspěvek zaměstnavatele, který mu zůstal i po vypovězení smlouvy.

Ministryně práce teď ale uvažuje o návrhu, že by do budoucna měli mít povinné důchodové spoření všichni lidé, a právě tento její záměr budí největší rozpaky opozice. "Třetí pilíř byl vždy plánován jako dobrovolný a podle mého názoru nelze lidi státem nutit, že se budou povinně připojišťovat," konstatuje místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček.

Podobně smýšlejí i Piráti. "Podporujeme svobodu volby, takže nám nepřijde úplně šťastné nutit lidi k tomu, aby povinně dávali peníze do banky," říká místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Mikuláš Ferjenčík (Piráti). "Obecně myšlenka povinnosti jakéhokoli spoření je trošičku zavádějící," souhlasí i předsedkyně rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Miloslava Vostrá (KSČM).

Další strany upozorňují, že už v současnosti do povinného prvního státního pilíře zaměstnanci spolu s firmami odvádí 28 procent hrubé mzdy. "Představa, že nad těchto 28 procent povinných ještě něco povinně si lidé budou muset spořit, jenom zdraží cenu práce," říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. "Zatím se domníváme, že povinný třetí pilíř není nutný," dodává místopředsedkyně STAN Věra Kovářová.

Naopak vládní hnutí ANO je ochotné o jakémkoli návrhu ministerstva práce jednat. "Musíme prosadit důchodovou reformu, protože v tuto chvíli státní rozpočet dlouhodobě neutáhne, aby se důchody financovaly jenom ze státního rozpočtu. V roce 2030 zhruba nám odejdou do důchodu takzvané Husákovy děti," připomíná ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO).

A podle předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy je potřeba se situací "každopádně něco udělat, protože jednozdrojové financování důchodů nebude stačit".

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce mít první návrh důchodové reformy hotový do poloviny letošního roku. Hned poté ho posoudí česká vláda. Poslední slovo ale budou mít při schvalování důchodové reformy poslanci. Názory jednotlivých politických stran na to, jak změnit penzijní systém, jsou zatím velmi odlišné.

Viz: https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2698358-malacova-navrhuje-aby-bylo-soukrome-penzijni-sporeni-povinne-opozice-je-skepticka

Návrh nevzbudil nadšení, spíše naopak. Kritickým článkem na výše uvedený návrh reagoval dokonce i časopis Reflex, viz:

https://www.reflex.cz/clanek/komentare/92206/nesystemova-hloupost-ministryne-chce-aby-soukrome-duchodove-sporeni-bylo-povinne-pro-vsechny.html

Otázkou je, jak se takový nesmysl vůbec mohl objevit:

1. Jedná se o podobně (ale ještě více) nebezpečnou věc, jakou byla snaha za každou cenu prosadit tzv. 2. pilíř, jehož zrušení iniciovala samotná ČSSD a jehož zrušení Českou republiku stálo nemalé finanční prostředky.

2. Návrh Maláčové jde dokonce dál, než byl ten Kalouskův:

- Chce, aby systém byl povinný.

- Byl by tak mohutně dotovaný státem, že by na to stát neměl.

3. Bez masivních dotací by výnosy byly záporné (jsou dlouhodobě záporné prakticky u všech penzijních pojišťoven u nás).

4. Všechny fondové systémy v okolních zemích (Slovensko, Polsko, Pobaltí) mají v současné době záporné výnosy a většinou nevyplácejí žádné částky, natož slibované (7% výnosy z akcií afrických firem apod., jak u nás sliboval dokonce Švejnar či Zámečník), viz např.: "Dluhopisové penzijní fondy, ve kterých je na Slovensku nejvíce klientů druhého důchodové pilíře a které dlouhodobě vykazují nízké zhodnocení majetku, loni (2017) prodělaly v průměru 0,9 procenta. Akciové a indexové fondy ztratily v průměru 5,9 procenta."

Viz: https://eurozpravy.cz/zahranicni/eu/245221-slovaci-maji-v-penzijnich-fondech-osm-miliard-eur-loni-prodelali/

5. Většina anlýz finančního světa se shoduje v tom, že světová ekonomika (a ekonomika EU zvlášť) jde do dost velkých a nepředvídatelných turbulencí, které mohou vážně poškodit fondové systémy, přičemž průběžné systémy jsou v takových turbulencích nesrovnatelně stabilnější.

Vzniká otázka, jak je možné, že někdo může takovou věc vůbec navrhnout, jaký zájem se za tím skrývá? Odpověď je drsná: Je to snaha tváří v tvář blížícám se turbulencím na finančních trzích udělat i z Česka skládku toxických finančních aktiv, která vznikají na globálních finančních trzích.

A také to svědčí o neznalosti toho, jak je možné problémy řešit. K tomu se vrátím podrobněji, nyní jen připomenu dva materiály, které se k návrhu pozitivního řešení vztahují:

http://radimvalencik.pise.cz/6304-vize-344-penze-dalsi-katastrofa-na-obzoru.html

http://radimvalencik.pise.cz/6313-penzijni-system-jak-odvratit-hrozici-katastrofu.html

A jak se mimo jiné ukazuje, cesta od teorie do praxe je velmi složitá. Tak například i člověk, kterého považuji za velmi rozumného, navíc nejen předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala, ale i můj jmenovec, rovněž zastává obecně oblíbený omyl, že je nutné "každopádně něco udělat, protože jednozdrojové financovánídůchodů nebude stačit" (viz výše citovaný článek). Ano, něco udělat lze, ale lze to udělat v rámci turbulencím odolném průběžném systému. 

Radim Valenčík
Vysokoškolský učitel - Vysoká škola finanční a správní, první soukromá ekonomická univerzita.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Karel Zábrodský

Karel Zábrodský

13.01.2019 14:59

Další snaha o krůček ke zrušení a nebo alespoň oslabení průběžného systému důchodového pojištění. Salámovou metodou se dostat ke kapitálovému důchodovému systému. Tento trend je typický pro pravicové politické směry. Na tomto návrhu je jasně vidět odklon ČSSD od levicové politiky. V této změně vidím především snahu o státní podporu soukromého bankovního podnikání. Je jasné, že penzijní systém potřebuje úpravu, ale především v tom, aby podporoval populační politiku a vysokou zaměstnanost. Jedině maximální legální zaměstnanost a přinejmenším udržení počtu obyvatel v produktivním věku jsou podmínkou udržitelnosti průběžného důchodového systému. Řečeno jednoduše, je důležité kolik lidí v produktivním věku odvádí prostředky do důchodového fondu a tím kolik lidí pracuje na jednoho důchodce. Takže je důležitý nejenom počet narozených dětí, ale i věk rodičů v době jejich narození. Je v této době velmi nereálné zvýšit průměrný počet dětí na rodinu nad 2. Ale je možné různými pobídkami a systémem přispívání do penzijního fondu docílit snížení věku rodičů, což by vedlo rovněž ke konečnému navýšení plátců do penzijního fondu. A myslím, že navýšení by bylo vyšší než zvýšení průměrného počtu dětí na rodinu o několik desetin.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

12.01.2019 19:29

Co si hloupí Češi zvolili za pomoci stejně hloupých Moraváků a Slezanů,to jim vládne.Takže si mohou stěžovat jen sami na sebe.Jen raději hledají nepřítele,místo aby používali mozek.Sliby se slibují a blázni se radují.Jenom je dříve,nebo později,radost přejde,aby v příštích volbách volili to samé.


 

12.01.2019 13:14

Dostupnost bydlení "ve svém" se snížila pro nadpoloviční většinu nastupující generace. Rodiče i prarodiče finančně pomáhají potomkům co to dá. Celá řada důchodců si přivydělává, jen aby jejich vnoučata mohla zakládat rodinu. Tak dlouho jsme si zvyšovali životní úroveň, až jsme se dostali do bodu, kdy měsíční položka za bydlení přesahuje možnosti těch, kdo mají nižší příjmy, než je současný nájem. Kdo to asi tak je...? Jsou to všichni ti, kteří mají plat pod 40.000.-Kč. čistého měsíčně. Mnoho mladých lidí je tak nahnáno do garzonek za dva, tři miliony. V garzonce rodinu nezaložíš. Nezbývá než makat a spoléhat na pomoc nejbližších. V Praze je dnes draze. Dráž, než kdy bylo. Poměr mezi platovými možnostmi a danou cenou bytu v přažských lokalitách je stále nepříznivější pro ty, kdo nemají na splátky vlastního bytu. Kdo je zodpovědný, problém jeho "nízkého" platu vyřeší kondom. A tak pomalu vymíráme. Jenom díky cizincům na našem území je bilance přírůstků příznivá. Statisíce Ukrajinců, Slováků a Romů se starají o to, abychom nebyli v červených číslech. Jistě pane profesore Valenčíku věnujete pozornost takovým faktům, jakými je finanční nedostupnost bydlení pro takové profese, jakými jsou například pekaři. Nechci se za ně skrývat. Mnoho pracujících (i v nepřetržitých provozech) prostě na vlastní byt nemá. Ani zastání, ani odsudek jejich, ani veřejná diskuze situaci nevyřeší. Pouze peníze.....Mějte se hezky.


 
Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Legendární operní zpěvák a dirigent Plácido Domingo čelí obvinění, že řadu žen nutil k sexuálním stykům. Údajně jim nabízel práci a trestal je, když jeho návrhy odmítly. Informovala o tom v úterý agentura AP. Osmasedmdesátiletý Domingo tato obvinění označil za „hluboce znepokojivá a tak, jak byla představena, za nepřesná“. Dodal, že se domníval, že veškeré jeho chování a vztahy byly přijímány kladně a se souhlasem.

Exministryně obrany Parkanová pro Bushe s kreslířem Výčítalem bryskně, jako kdysi Gustav Brom bleskem sepsal píseň pro Gagarina, stvořila a nazpívala na stejnou melodii kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Exministryně obrany Parkanová pro Bushe s kreslířem Výčítalem bryskně, jako kdysi Gustav Brom bleskem sepsal píseň pro Gagarina, stvořila a nazpívala na stejnou melodii kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář 13. srpna 2019 u soudu z pozice svědka hájil pořízení letounů CASA pro českou armádu. Uvedl, že stroje se stoprocentně osvědčily doma i na zahraničních misích, a zmínil se též, že si nevzpomíná, že by při dojednávání nákupu zaznamenal výhrady, například k ceně.

"Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí,“ prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo podle serveru Ewn.co.za. Stížnosti odmítl jako neopodstatněnou...

Život Radovana Krejčíře v johannesburgské věznici Leeuwkop s maximální mírou ostrahy, kde si Čech odpykává pětatřicetiletý trest, není ohrožen, ujistila právě jihoafrická vězeňská správa podle místních médií. Reagovala tak na tvrzení Krejčířových příbuzných, kteří si v tisku stěžovali, že Čech bude brzy zavražděn, pokud nebude z Leeuwkopu přeložen do jiného zařízení.

I přes údajný konec studené války mají jaderné zbraně hlavně její bývalí aktéři - Rusko a USA: Rusko cca 5000 strategických hlavic, USA 8000 hlavic; zbývajících cca tisíc je rozděleno mezi Francii, Velkou Británii a Čínu…

I přes údajný konec studené války mají jaderné zbraně hlavně její bývalí aktéři - Rusko a USA: Rusko cca 5000 strategických hlavic, USA 8000 hlavic; zbývajících cca tisíc je rozděleno mezi Francii, Velkou Británii a Čínu…

Spojené státy mají přes 8 tisíc jaderných hlavic, rozmístěných na stovkách svých vojenských základen po celém světě. Jen na německém území je rozmístěno na 35 tisíc amerických vojáků ne desítkách základen, kde je také asi 17 tisíc amerických civilistů ve službách armády; všichni by se prý měli z Německa stěhovat..

Poslední domácí zprávy