• Úterý, 19. únor 2019
  • Svátek má Rukojmí Patrik

Klinická smrt vlastnictví
Počet návštěv: 488

Klinická smrt vlastnictví

Ladislav  Jakl Článek od Ladislav Jakl

Co je tvoje, to je moje. A co je moje, do toho ti nic není. Tuhle průpovídku známe každý už od dětství. Zesměšňuje všechny, co si dělají nárok na to, co je ostatních, ale své si urputně drží.  

O dnes vybydleném žižkovském domě, anarchisty a piráty přezdívaném Klinika, psal už každý. Nebudu předvádět svou verzi slohové práce na zadání hypotetické paní učitelky, jako to činí smečky jiných publicistů (a činí tak celkem pochopitelně, nic proti nim). Napíšu o svém konkrétním osobním zážitku s touto okupovanou vybydleninou spojeném.

Někdy v polovině září jsem před onou budovou natáčel propagační spot společně s místními obyvateli (zde). Natáčení trvalo dejmetomu čtvrt hodiny. Za tu dobu ke vchodu přišli po jednom asi tři lidi, klepali a zevnitř jim vždy kdosi odemkl. Vešli dovnitř. Pak někteří zas vyšli a někdo za nimi zamkl. Pak vyšla ven dvojice, zamkla za sebou a s taškami v ruce odešla, asi nakoupit.

Na tom všem jsou zásadní ona slova zámek a klíč. To jsou přímo symboly vlastnictví. Dveře opatřené zámkem odpradávna ohraničují vlastní od cizího, držitelství klíče je znakem vlastnictví (nebo výhradního držení) toho, co je za dveřmi.

Jestliže ultralevicoví extremisté, kteří tuto budovu násilně obsadili a drželi, argumentují tím, že byla k nepotřebě a oni mají tedy právo ji využít, musí následovat otázka: kdo ji má právo využít? Jen vy, nebo kdokoli? Pokud jste vyměnili zámek a držíte klíče, pak se pasujete do role jistého kvazivlastníka, který rozhoduje, kdo a kdy dovnitř smí a kdo už ne. Jakým právem? Byli jste tam první? To jsme na Divokém západě? Zatluču kolík do louky a ta je odnynějška moje?

Jestliže svůj nárok budovu stavějí na základě teze o tom, že institut vlastnictví příliš fetišizujeme a že vlastnictví je třeba demokratizovat (což si lze představit tak, že dva si odhlasují, že jim patří večeře toho třetího), jak je možné, že si sami přivlastňují výsadu obdobnou výsadě vlastníka: výhradní držitelství klíčů? Neměly ony dveře na „Kliniku“ být otevřené pro všechny?

O několik dnů později skupina těchto klininářských extremistů přišla napadat předvolební petiční stánek na Náměstí Míru. A tak jsem se tam jedné klinické dívenky rovnou zeptal, že pokud jejich nárok budovu užívat plyne z toho, že barák zrovna ležel ladem, jestli tam mohu i já s přáteli přijít a udělat si tam třeba přednášku. A ona na to: že tam může každý, kdo dodržuje pravidla a českou ústavu. A já: ta přednáška byla by proti feminismu. A ona: a proč proti feminismu? A já: no to bych vysvětlil na té přednášce. Bezelstně nakonec reagovala, že takovou přednášku bych tam teda mít nemohl zde.

Proč to vše píšu? Obhájci oněch klinických případů používají jako argument, že vlastnictví samo je sporné, a zvláště státní, a zvláště pokud majetek není zrovna užíván, a že z toho plyne právo veřejnosti takový majetek užívat. Právo veřejnosti? Tedy kohokoli? Ani náhodou. Jen právo samozvaných držitelů klíčů a té správné ideologie.

Ladislav Jakl
Ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause, novinář, rockový muzikant a pivovarnický expert.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

17.01.2019 20:04

Vzhledem k tomu,že tento protiprávní systém je v ČR tolerován(obzvlášť politickými debily typu Piráti),nemůže se nikdo divit,jak na to smečka feťáků,drogových dealerů a jiných zločinců v pohodě reaguje.Jsou si jisti,že se proti nim málokdy něco podnikne a když už,tak až po několika letech.A když tito šmejdi vidí,jak to dělají netahaví cikáni(ti pracující bydlí normálně) a ještě si vyskakují a jsou chráněnmi i "demokratickými mlátičkami",tak se jejich jednání nelze divit.Na vině je stát,který pracujícího člověka nestydatě okrádá a přispívá parazitům na jejich zahálčivý způsob života.Při protestech proti nim pošle na protestující své "demokratické mlátičky",které klidně zbijí i invalidy na vozíku.Lidé by měli před volbami více přemýšlet,koho budou volit.Zatím žádná partaj pro občany nic nedělá kromě toho,že je okrade přes jimi schválené zákony o minimálně třetinu příjmů.To aby měli na svůj parzitní způsob života dostatek financí.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

17.01.2019 17:54

K tomu lze přičíst vybydlená sídliště v různých lokalitách, kde bydlí "nepřizpůsobiví". Vybydlené domy, hluk v nočních hodinách a nechuť k práci. Klinika je pouhým nepatrným vzorkem těchto negativních jevů. Zatímco u určitého typu lidí v naší společnosti jsme si zvykli, rozum nám nebere, že je něčeho takového schopná i naše rasa. Proto hurá na zteč(!), zatímco v případě tisíců vybydlených bytů jsme rezignovali. Náš stát jim za to přilepšuje a umožńuje jim, aby žili ve skeletech domů bez vody, plynu i elektřiny. Kontejnery na odpad zcela chybí. Ti, kdo provozují obchod s chudobou nezahrnují "obyvatele" Kliniky do své klientely. A tak tento problém chceme promptně řešit, protože nás v tomto případě nikdo neobviní z rasismu. ......Mějte se hezky. .....Skutečný, colospolečenský problém pro řádné občany nastal ve chvíli, kdy se podražily nájmy i poplatky za suroviny. Nájemní byty jsou pro většinovou společnost předražené. Zatímco v Německu nájmy činí čtvrtinu až třetinu z měsíční výplaty, u nás se mnohde překrývají nebo jsou nedostupné (19.000.-Kč měsíčně, nebo 3+1 za 5 milionů v Praze). V levnějších lokalitách jje pro změnu hůře placená práce, takže to vyjde nastejno. Je to skutečný problém pro lidi, co celý svůj život řádně pracovali a odměnou jim zbývá nejistota či bydlení ve vlastních zateplených chatách v zahrádkářských koloniích. Těch přibývá geometrickou řadou. Sociální odbor sice důchodci doplatí z fondu na bydlení nájem, ale i tak částka, která z důchodu zbyde se rovná "výši" sociálního doplatku pro nepřizpůsobivé. A tak jsou všichni na jedné lodi. Ti, kteří po celý život makali, i ti, co se flákali. Obě tyto skupiny obyvatel mají stejně. Rozdíl je v tom, že ti co makali své byty, kdy jsou mnohdy dotováni sociálkou nevybydlují na rozdíl od těch, jimž byty padla zcela grátis do klína. Co potom s takovými byty...? Zničit co se dá a pod okny mít haldy zapáchajících odpadků zalévaných obsahem nočníků. ......JP.


 
Před nedávnem řekla bývalá wimbledonská šampiónka Martina Navrátilová, tenistka českého původu, směrem k transgender sportovkyním: „Je to šílenství a je to podvádění”. S penisem nelze s ženami soutěžit, dodala...

Před nedávnem řekla bývalá wimbledonská šampiónka Martina Navrátilová, tenistka českého původu, směrem k transgender sportovkyním: „Je to šílenství a je to podvádění”. S penisem nelze s ženami soutěžit, dodala...

Už loni v prosinci bývalá světová tenisová jednička Martina Navrátilová na svém Twitteru kritizovala účast transgender žen na ženských turnajích. „Nemůžete jen sama sebe prohlásit za ženu a najednou soutěžit proti ženám. Musí existovat nějaké standardy, a to, že má někdo penis, ale soutěží se ženami, do nich rozhodně nezapadá,” napsala tenistka na sociální síti.

Prošli od Buzuluku doslova peklem; nálety nepřátelských letadel, explozemi bomb, dělostřeleckou palbou, mrazy i blátem zákopů; Ludvík Svoboda, Alexander Ber či Heliodor Píka, jež spolu vytvořili 1. Československý. armádní sbor v SSSR

Prošli od Buzuluku doslova peklem; nálety nepřátelských letadel, explozemi bomb, dělostřeleckou palbou, mrazy i blátem zákopů; Ludvík Svoboda, Alexander Beer či Heliodor Píka, jež spolu vytvořili 1. Československý. armádní sbor v SSSR

Bude to deset let od chvile, kdy se 24. února 2009 uskutečnil v Domě knihy Kanzelsberger v Praze na Můstku křest knihy „Deník z doby válečné“ Ludvíka Svobody. Rukopis k vydání připravila jeho dcera Zoe Klusáková-Svobodová. Jde o první úplné vydání válečných zápisků významného československého důstojníka z období červen 1939 až leden 1943.

Poslední domácí zprávy