• Středa, 24. duben 2019
  • Svátek má Rukojmí Jiří

Klinická smrt vlastnictví
Počet návštěv: 625

Klinická smrt vlastnictví

Ladislav  Jakl Článek od Ladislav Jakl

Co je tvoje, to je moje. A co je moje, do toho ti nic není. Tuhle průpovídku známe každý už od dětství. Zesměšňuje všechny, co si dělají nárok na to, co je ostatních, ale své si urputně drží.  

O dnes vybydleném žižkovském domě, anarchisty a piráty přezdívaném Klinika, psal už každý. Nebudu předvádět svou verzi slohové práce na zadání hypotetické paní učitelky, jako to činí smečky jiných publicistů (a činí tak celkem pochopitelně, nic proti nim). Napíšu o svém konkrétním osobním zážitku s touto okupovanou vybydleninou spojeném.

Někdy v polovině září jsem před onou budovou natáčel propagační spot společně s místními obyvateli (zde). Natáčení trvalo dejmetomu čtvrt hodiny. Za tu dobu ke vchodu přišli po jednom asi tři lidi, klepali a zevnitř jim vždy kdosi odemkl. Vešli dovnitř. Pak někteří zas vyšli a někdo za nimi zamkl. Pak vyšla ven dvojice, zamkla za sebou a s taškami v ruce odešla, asi nakoupit.

Na tom všem jsou zásadní ona slova zámek a klíč. To jsou přímo symboly vlastnictví. Dveře opatřené zámkem odpradávna ohraničují vlastní od cizího, držitelství klíče je znakem vlastnictví (nebo výhradního držení) toho, co je za dveřmi.

Jestliže ultralevicoví extremisté, kteří tuto budovu násilně obsadili a drželi, argumentují tím, že byla k nepotřebě a oni mají tedy právo ji využít, musí následovat otázka: kdo ji má právo využít? Jen vy, nebo kdokoli? Pokud jste vyměnili zámek a držíte klíče, pak se pasujete do role jistého kvazivlastníka, který rozhoduje, kdo a kdy dovnitř smí a kdo už ne. Jakým právem? Byli jste tam první? To jsme na Divokém západě? Zatluču kolík do louky a ta je odnynějška moje?

Jestliže svůj nárok budovu stavějí na základě teze o tom, že institut vlastnictví příliš fetišizujeme a že vlastnictví je třeba demokratizovat (což si lze představit tak, že dva si odhlasují, že jim patří večeře toho třetího), jak je možné, že si sami přivlastňují výsadu obdobnou výsadě vlastníka: výhradní držitelství klíčů? Neměly ony dveře na „Kliniku“ být otevřené pro všechny?

O několik dnů později skupina těchto klininářských extremistů přišla napadat předvolební petiční stánek na Náměstí Míru. A tak jsem se tam jedné klinické dívenky rovnou zeptal, že pokud jejich nárok budovu užívat plyne z toho, že barák zrovna ležel ladem, jestli tam mohu i já s přáteli přijít a udělat si tam třeba přednášku. A ona na to: že tam může každý, kdo dodržuje pravidla a českou ústavu. A já: ta přednáška byla by proti feminismu. A ona: a proč proti feminismu? A já: no to bych vysvětlil na té přednášce. Bezelstně nakonec reagovala, že takovou přednášku bych tam teda mít nemohl zde.

Proč to vše píšu? Obhájci oněch klinických případů používají jako argument, že vlastnictví samo je sporné, a zvláště státní, a zvláště pokud majetek není zrovna užíván, a že z toho plyne právo veřejnosti takový majetek užívat. Právo veřejnosti? Tedy kohokoli? Ani náhodou. Jen právo samozvaných držitelů klíčů a té správné ideologie.

Ladislav Jakl
Ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause, novinář, rockový muzikant a pivovarnický expert.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

17.01.2019 20:04

Vzhledem k tomu,že tento protiprávní systém je v ČR tolerován(obzvlášť politickými debily typu Piráti),nemůže se nikdo divit,jak na to smečka feťáků,drogových dealerů a jiných zločinců v pohodě reaguje.Jsou si jisti,že se proti nim málokdy něco podnikne a když už,tak až po několika letech.A když tito šmejdi vidí,jak to dělají netahaví cikáni(ti pracující bydlí normálně) a ještě si vyskakují a jsou chráněnmi i "demokratickými mlátičkami",tak se jejich jednání nelze divit.Na vině je stát,který pracujícího člověka nestydatě okrádá a přispívá parazitům na jejich zahálčivý způsob života.Při protestech proti nim pošle na protestující své "demokratické mlátičky",které klidně zbijí i invalidy na vozíku.Lidé by měli před volbami více přemýšlet,koho budou volit.Zatím žádná partaj pro občany nic nedělá kromě toho,že je okrade přes jimi schválené zákony o minimálně třetinu příjmů.To aby měli na svůj parzitní způsob života dostatek financí.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

17.01.2019 17:54

K tomu lze přičíst vybydlená sídliště v různých lokalitách, kde bydlí "nepřizpůsobiví". Vybydlené domy, hluk v nočních hodinách a nechuť k práci. Klinika je pouhým nepatrným vzorkem těchto negativních jevů. Zatímco u určitého typu lidí v naší společnosti jsme si zvykli, rozum nám nebere, že je něčeho takového schopná i naše rasa. Proto hurá na zteč(!), zatímco v případě tisíců vybydlených bytů jsme rezignovali. Náš stát jim za to přilepšuje a umožńuje jim, aby žili ve skeletech domů bez vody, plynu i elektřiny. Kontejnery na odpad zcela chybí. Ti, kdo provozují obchod s chudobou nezahrnují "obyvatele" Kliniky do své klientely. A tak tento problém chceme promptně řešit, protože nás v tomto případě nikdo neobviní z rasismu. ......Mějte se hezky. .....Skutečný, colospolečenský problém pro řádné občany nastal ve chvíli, kdy se podražily nájmy i poplatky za suroviny. Nájemní byty jsou pro většinovou společnost předražené. Zatímco v Německu nájmy činí čtvrtinu až třetinu z měsíční výplaty, u nás se mnohde překrývají nebo jsou nedostupné (19.000.-Kč měsíčně, nebo 3+1 za 5 milionů v Praze). V levnějších lokalitách jje pro změnu hůře placená práce, takže to vyjde nastejno. Je to skutečný problém pro lidi, co celý svůj život řádně pracovali a odměnou jim zbývá nejistota či bydlení ve vlastních zateplených chatách v zahrádkářských koloniích. Těch přibývá geometrickou řadou. Sociální odbor sice důchodci doplatí z fondu na bydlení nájem, ale i tak částka, která z důchodu zbyde se rovná "výši" sociálního doplatku pro nepřizpůsobivé. A tak jsou všichni na jedné lodi. Ti, kteří po celý život makali, i ti, co se flákali. Obě tyto skupiny obyvatel mají stejně. Rozdíl je v tom, že ti co makali své byty, kdy jsou mnohdy dotováni sociálkou nevybydlují na rozdíl od těch, jimž byty padla zcela grátis do klína. Co potom s takovými byty...? Zničit co se dá a pod okny mít haldy zapáchajících odpadků zalévaných obsahem nočníků. ......JP.


 
Že za válku v Libyi v roce 2019 může armáda maršála Chalífa Haftara? Omyl; zodpovědnost mají USA, resp. NATO a miliony běženců přes Libyi do Evropy, resp. tzv. bezletová zóna z roku 2011, kdy byl slavnostně otevřen libyjský veletrh zbraní páté generace

Že za válku v Libyi v roce 2019 může armáda maršála Chalífa Haftara? Omyl; zodpovědnost mají USA, resp. NATO a miliony běženců přes Libyi do Evropy, resp. tzv. bezletová zóna z roku 2011, kdy byl slavnostně otevřen libyjský veletrh zbraní páté generace

Uběhlo již osm tragických let a přibyly desítky mrtvých, které si v dubnu 2019 už vyžádaly boje o libyjské hlavní město Tripolis. Jednotky maršála Chalífy Haftara se snaží město, kde sídlí mezinárodně uznávaná vláda, už týden dobýt. Rezoluci Rady bezpečnosti OSN vyzývající Haftara k ukončení ofenzivy zablokovalo Rusko.

Omluva Merkelové satirikovi za kritiku jeho veršů: „Vocas, srab a delikvent je Erdogan, turecký prezident. Po kebabu tolik smrdí, že i prase lépe prdí, …nejradši však kozí mívá, menšinám však volnost nedá…“

Omluva Merkelové satirikovi za kritiku jeho veršů: „Vocas, srab a delikvent je Erdogan, turecký prezident. Po kebabu tolik smrdí, že i prase lépe prdí, …nejradši však kozí mívá, menšinám však volnost nedá…“

A aby toho v současném boomu „lidských práv a svobody slova ï projevu“ nebylo málo, vysloužil si německý satirik Jan Böhmermann žalobu od tureckého prezidenta Erdogana, za jehož urážku čeká básníka možná trest odnětí svobody na tři roky. Urážku tureckého majestátu žene Merkelová před soud; tedy spíš ještě předloni hnala..…

Ministerstvo financí Řecka už v roce 2015 odhadlo škody způsobené nacisty na částku 278,7 miliard eur; spolu s úrokem to dnes bude násobně víc. Co na to NATO a SRN...?

Ministerstvo financí Řecka už v roce 2015 odhadlo škody způsobené nacisty na částku 278,7 miliard eur; spolu s úrokem to dnes bude násobně víc. Co na to NATO a SRN...?

Řecký parlament v polovině dubna 2019 schválil návrh, který se týká předložení požadavků vůči Německu, aby zaplatilo náhrady škod způsobených během druhé světové války.  Odpovídající výzva bude zaslána vládě, aby orgány země podnikly nezbytné diplomatické a právní kroky.

Kandidát za ANO naministra dopravy Kremlík se má vrátit na ministerstvo, kde kdysi podepsal pro stát nevýhodnou smlouvu za půl miliardy korun za právní služby, kterou tehdejší ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček dlouho tajil

Kandidát za ANO na ministra dopravy Kremlík se má vrátit na ministerstvo, kde kdysi podepsal pro stát nevýhodnou smlouvu za půl miliardy korun za právní služby, kterou tehdejší ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček dlouho tajil

Nynější kandidát za ANO na pozici ministra dopravy Vladimír Kremlík, který mám být jmenován na tento post 30. dubna 2019, má prý škraloup; jakmile totiž přišel v roce 2007 na ministerstvo dopravy pod vedením Řebíčka, byl ihned jmenován ředitelem nově vytvořeného právního a IT úseku. Právě díky tomu smlouvu podepisoval on sám.

Poslední domácí zprávy

VZKAZ POLITIKŮM

VZKAZ POLITIKŮM

Je však otázka – kterým? Podle toho, jak přibývá kritických vzkazů mnoha autorů, jimž není lhostejný osud této země, osud národa Čechů,...