• Sobota, 17. srpen 2019
  • Svátek má Rukojmí Petra

Klinická smrt vlastnictví
Počet návštěv: 867

Klinická smrt vlastnictví

Ladislav  Jakl Článek od Ladislav Jakl

Co je tvoje, to je moje. A co je moje, do toho ti nic není. Tuhle průpovídku známe každý už od dětství. Zesměšňuje všechny, co si dělají nárok na to, co je ostatních, ale své si urputně drží.  

O dnes vybydleném žižkovském domě, anarchisty a piráty přezdívaném Klinika, psal už každý. Nebudu předvádět svou verzi slohové práce na zadání hypotetické paní učitelky, jako to činí smečky jiných publicistů (a činí tak celkem pochopitelně, nic proti nim). Napíšu o svém konkrétním osobním zážitku s touto okupovanou vybydleninou spojeném.

Někdy v polovině září jsem před onou budovou natáčel propagační spot společně s místními obyvateli (zde). Natáčení trvalo dejmetomu čtvrt hodiny. Za tu dobu ke vchodu přišli po jednom asi tři lidi, klepali a zevnitř jim vždy kdosi odemkl. Vešli dovnitř. Pak někteří zas vyšli a někdo za nimi zamkl. Pak vyšla ven dvojice, zamkla za sebou a s taškami v ruce odešla, asi nakoupit.

Na tom všem jsou zásadní ona slova zámek a klíč. To jsou přímo symboly vlastnictví. Dveře opatřené zámkem odpradávna ohraničují vlastní od cizího, držitelství klíče je znakem vlastnictví (nebo výhradního držení) toho, co je za dveřmi.

Jestliže ultralevicoví extremisté, kteří tuto budovu násilně obsadili a drželi, argumentují tím, že byla k nepotřebě a oni mají tedy právo ji využít, musí následovat otázka: kdo ji má právo využít? Jen vy, nebo kdokoli? Pokud jste vyměnili zámek a držíte klíče, pak se pasujete do role jistého kvazivlastníka, který rozhoduje, kdo a kdy dovnitř smí a kdo už ne. Jakým právem? Byli jste tam první? To jsme na Divokém západě? Zatluču kolík do louky a ta je odnynějška moje?

Jestliže svůj nárok budovu stavějí na základě teze o tom, že institut vlastnictví příliš fetišizujeme a že vlastnictví je třeba demokratizovat (což si lze představit tak, že dva si odhlasují, že jim patří večeře toho třetího), jak je možné, že si sami přivlastňují výsadu obdobnou výsadě vlastníka: výhradní držitelství klíčů? Neměly ony dveře na „Kliniku“ být otevřené pro všechny?

O několik dnů později skupina těchto klininářských extremistů přišla napadat předvolební petiční stánek na Náměstí Míru. A tak jsem se tam jedné klinické dívenky rovnou zeptal, že pokud jejich nárok budovu užívat plyne z toho, že barák zrovna ležel ladem, jestli tam mohu i já s přáteli přijít a udělat si tam třeba přednášku. A ona na to: že tam může každý, kdo dodržuje pravidla a českou ústavu. A já: ta přednáška byla by proti feminismu. A ona: a proč proti feminismu? A já: no to bych vysvětlil na té přednášce. Bezelstně nakonec reagovala, že takovou přednášku bych tam teda mít nemohl zde.

Proč to vše píšu? Obhájci oněch klinických případů používají jako argument, že vlastnictví samo je sporné, a zvláště státní, a zvláště pokud majetek není zrovna užíván, a že z toho plyne právo veřejnosti takový majetek užívat. Právo veřejnosti? Tedy kohokoli? Ani náhodou. Jen právo samozvaných držitelů klíčů a té správné ideologie.

Ladislav Jakl
Ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause, novinář, rockový muzikant a pivovarnický expert.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

17.01.2019 20:04

Vzhledem k tomu,že tento protiprávní systém je v ČR tolerován(obzvlášť politickými debily typu Piráti),nemůže se nikdo divit,jak na to smečka feťáků,drogových dealerů a jiných zločinců v pohodě reaguje.Jsou si jisti,že se proti nim málokdy něco podnikne a když už,tak až po několika letech.A když tito šmejdi vidí,jak to dělají netahaví cikáni(ti pracující bydlí normálně) a ještě si vyskakují a jsou chráněnmi i "demokratickými mlátičkami",tak se jejich jednání nelze divit.Na vině je stát,který pracujícího člověka nestydatě okrádá a přispívá parazitům na jejich zahálčivý způsob života.Při protestech proti nim pošle na protestující své "demokratické mlátičky",které klidně zbijí i invalidy na vozíku.Lidé by měli před volbami více přemýšlet,koho budou volit.Zatím žádná partaj pro občany nic nedělá kromě toho,že je okrade přes jimi schválené zákony o minimálně třetinu příjmů.To aby měli na svůj parzitní způsob života dostatek financí.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

17.01.2019 17:54

K tomu lze přičíst vybydlená sídliště v různých lokalitách, kde bydlí "nepřizpůsobiví". Vybydlené domy, hluk v nočních hodinách a nechuť k práci. Klinika je pouhým nepatrným vzorkem těchto negativních jevů. Zatímco u určitého typu lidí v naší společnosti jsme si zvykli, rozum nám nebere, že je něčeho takového schopná i naše rasa. Proto hurá na zteč(!), zatímco v případě tisíců vybydlených bytů jsme rezignovali. Náš stát jim za to přilepšuje a umožńuje jim, aby žili ve skeletech domů bez vody, plynu i elektřiny. Kontejnery na odpad zcela chybí. Ti, kdo provozují obchod s chudobou nezahrnují "obyvatele" Kliniky do své klientely. A tak tento problém chceme promptně řešit, protože nás v tomto případě nikdo neobviní z rasismu. ......Mějte se hezky. .....Skutečný, colospolečenský problém pro řádné občany nastal ve chvíli, kdy se podražily nájmy i poplatky za suroviny. Nájemní byty jsou pro většinovou společnost předražené. Zatímco v Německu nájmy činí čtvrtinu až třetinu z měsíční výplaty, u nás se mnohde překrývají nebo jsou nedostupné (19.000.-Kč měsíčně, nebo 3+1 za 5 milionů v Praze). V levnějších lokalitách jje pro změnu hůře placená práce, takže to vyjde nastejno. Je to skutečný problém pro lidi, co celý svůj život řádně pracovali a odměnou jim zbývá nejistota či bydlení ve vlastních zateplených chatách v zahrádkářských koloniích. Těch přibývá geometrickou řadou. Sociální odbor sice důchodci doplatí z fondu na bydlení nájem, ale i tak částka, která z důchodu zbyde se rovná "výši" sociálního doplatku pro nepřizpůsobivé. A tak jsou všichni na jedné lodi. Ti, kteří po celý život makali, i ti, co se flákali. Obě tyto skupiny obyvatel mají stejně. Rozdíl je v tom, že ti co makali své byty, kdy jsou mnohdy dotováni sociálkou nevybydlují na rozdíl od těch, jimž byty padla zcela grátis do klína. Co potom s takovými byty...? Zničit co se dá a pod okny mít haldy zapáchajících odpadků zalévaných obsahem nočníků. ......JP.


 
Exministryně obrany Parkanová pro Bushe s kreslířem Výčítalem bryskně, jako kdysi Gustav Brom bleskem sepsal píseň pro Gagarina, stvořila a nazpívala na stejnou melodii kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Exministryně obrany Parkanová pro Bushe s kreslířem Výčítalem bryskně, jako kdysi Gustav Brom bleskem sepsal píseň pro Gagarina, stvořila a nazpívala na stejnou melodii kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář 13. srpna 2019 u soudu z pozice svědka hájil pořízení letounů CASA pro českou armádu. Uvedl, že stroje se stoprocentně osvědčily doma i na zahraničních misích, a zmínil se též, že si nevzpomíná, že by při dojednávání nákupu zaznamenal výhrady, například k ceně.

"Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí,“ prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo podle serveru Ewn.co.za. Stížnosti odmítl jako neopodstatněnou...

Život Radovana Krejčíře v johannesburgské věznici Leeuwkop s maximální mírou ostrahy, kde si Čech odpykává pětatřicetiletý trest, není ohrožen, ujistila právě jihoafrická vězeňská správa podle místních médií. Reagovala tak na tvrzení Krejčířových příbuzných, kteří si v tisku stěžovali, že Čech bude brzy zavražděn, pokud nebude z Leeuwkopu přeložen do jiného zařízení.

I přes údajný konec studené války mají jaderné zbraně hlavně její bývalí aktéři - Rusko a USA: Rusko cca 5000 strategických hlavic, USA 8000 hlavic; zbývajících cca tisíc je rozděleno mezi Francii, Velkou Británii a Čínu…

I přes údajný konec studené války mají jaderné zbraně hlavně její bývalí aktéři - Rusko a USA: Rusko cca 5000 strategických hlavic, USA 8000 hlavic; zbývajících cca tisíc je rozděleno mezi Francii, Velkou Británii a Čínu…

Spojené státy mají přes 8 tisíc jaderných hlavic, rozmístěných na stovkách svých vojenských základen po celém světě. Jen na německém území je rozmístěno na 35 tisíc amerických vojáků ne desítkách základen, kde je také asi 17 tisíc amerických civilistů ve službách armády; všichni by se prý měli z Německa stěhovat..

Když Turecko, členská země NATO, okupovalo severní Kypr v roce 1974, nikomu to ze Západu nevadilo, zato okupace Československa 21. srpna 1968 je však navždy zločinem SSSR a dalších zemí Varšavské smlouvy

Když Turecko, členská země NATO, okupovalo severní Kypr v roce 1974, nikomu to ze Západu nevadilo, zato okupace Československa 21. srpna 1968 je však navždy zločinem SSSR a dalších zemí Varšavské smlouvy

Zatímco od nás okupantští Sověti ze srpna 1968 dávno odešli, Turecko v tajnosti v srpnu 2019 přepravilo do okupované části severního Kypru 42 tanků Leopard 2A4. Stroje německé výroby se nachází jen deset kilometrů od Nikósie, metropole Kyperské republiky. Informoval o tom turecký server Ahval s odvoláním na řecká média.

Poslední domácí zprávy