• Úterý, 25. červen 2019
  • Svátek má Rukojmí Ivan

Hledá se Sámo.  Motto: A tak nám znovu vzniká francká říše. Okolní národy, třeste se! (Miroslav Macek)
Počet návštěv: 982

Hledá se Sámo. Motto: A tak nám znovu vzniká francká říše. Okolní národy, třeste se! (Miroslav Macek)

Jaromír Bradávka Článek od Jaromír Bradávka

Odcházející německá spolková kancléřka a propadající se francouzský prezident podepsali 22. ledna 2019 tajnou dohodu o nové úrovni spolupráce Německa a Francie. Podle dostupných informací o této smlouvě nebyly dopředu informovány ani Bundestag ani Národní shromáždění. Jejím obsahem jsou zejména úzká spolupráce v ekonomické, bezpečnostní a imigrační oblasti, včetně vzniku společných poradních i výkonných orgánů. Vypadá to, že byl zařazen nejrychlejší stupeň vícerychlostní Evropy.

Proč náhle ten spěch? Příčin je víc.

 

Na prvním místě jmenujme Brexit. Odchodem Velké (Malé?) Británie končí dlouholeté mocenské vyvažování na ose Londýn – Berlín a misky vah se jednostranně překlápějí na stranu Německa, které se definitivně stává vůdčí (především ekonomickou) silou na evropském kontinentu. A ekonomický obr chce být i politickým obrem.

 

Francie brexitem ztrácí spolehlivého partnera v Radě bezpečnosti OSN a potřebuje nového. Německo je samozřejmě tím nejbližším, jak z hlediska zeměpisné polohy, tak z hlediska ekonomického (navzájem se dobře doplňují v oblasti průmyslové a zemědělské výroby) i politického – jak v oblasti vztahů s Ruskem, tak v oblasti přijímání migrantů a postupné přeměny v islámskou zemi.

 

Dalším důvodem je politika amerického prezidenta Trumpa. Jeho odklon od euro – atlantických vazeb, pohrdání evropskými spojenci, přenesení zájmu do jihovýchodní Asie a blížící se rozpad NATO (!) je signálem pro nejsilnější evropské země k vzájemnému sbližování.

 

Další příčinou je „vzpoura“ Itálie, která se po volbách zřetelně odklání od principů bruselského (= německého) pojetí evropské integrace a začíná provádět samostatnou politiku jak uvnitř EU, tak směrem ven. Týká se to zejména omezení přijímání migrantů z Afriky a volání po zrušení sankcí vůči Rusku.

 

A nakonec je to i dlouhodobý odpor zemí V4 vůči bruselským manýrům, které, i když jsou s Německem těsně ekonomicky propojeny, politicky vzhlížejí (kromě České republiky) k americkým konzervaticům.

 

Zdá se, že nastartovala nová etapa ve vývoji Evropské unie – vzniká „tvrdé jádro“ ze zakládajících a současně nejsilnějších zemí a ostatní dostanou jednu (1!) příležitost se připojit. Kdo odmítne nebo promešká, bude ponechán svému osudu . Protože tak jako USA nebudou válčit s Ruskem kvůli Lotyšsku, Franko-Deutschland nebude s nikým válčit kvůli Slovensku, Bulharsku a dalším státům. O Řecko se povedou dlouhé tahanice, které nakonec vyhraje Čína a Česká republika (spíš jen Čechy, protože Moravané, Slezané, Valaši, Horňáci, Dolňáci, Kyjované i Kopaničáři nikdy s Germány nepekli) bude v krajním případě připojena jako další spolková země, pokud se ovšem rozumnější politici (máme takové?) nepostaví do čela lidové vzpoury (máme takový lid?).

 

A jako to celé nakonec dopadne? Vzpomínám si, že v r. 631 byl francký král Dagobert u Wogastisburku poražen knížetem Sámem, který velel vojskům spojených slovanských kmenů. Bude se historie opakovat? A přidají se ke Slovanům také Maďaři, Slovinci (o Srbech nepochybuji, o Chorvatech ano) či Rumuni? Co udělají Poláci, zaměstnaní svou protiruskou nenávistí? A jak se k této smlouvě postaví obyčejní Němci a Francouzi? Budoucnost nám jistě brzy odpoví.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

24.01.2019 20:38

Pan Bradávka se opět mýlí.Na Moravě a ve Slezsku bylo usídleno mnoho Němců a jak dokazují různá nářečí,jsou ovlivněna němčinou,viz např.slovo špígl(Speigel) a řadou dalších.Kromě toho právě na Moravě byla k životu znovu vzkříšena KDU-ČSL a brněnská radnice se jela oficiálně omlouvat sudeťákům.Nebo mi to chce pan Bradávka zapřít?Ať se nenechá mýlit.Něco jiného je sousedství a něco jiného je další okupace.I když v pohraničí se SRN se objevují řeči na připojení k Německu.To hlavně kvůli práci.


 
V pravěké politické minulosti zakladatel TOP 09 Karel Schwarzenberg dnes chce, aby stranu opět vedl aristokrat; jen se neví, jestli to nebude další „šlofíkový“ šlechtic Tomáš Spáč II.

V pravěké politické minulosti zakladatel TOP 09 Karel Schwarzenberg dnes chce, aby stranu opět vedl aristokrat; jen se neví, jestli to nebude další „šlofíkový“ šlechtic Tomáš Spáč II.

Táhne mu na 82 let, v uplynulých měsících prodělal zápal plic, pak byl v nemocnici kvůli problémům se srdcem. A zrovna teď si Karel Schwarzenberg připomíná deset let od doby, kdy s Miroslavem Kalouskem založil TOP 09. Ve Výzvě Seznamu mluví o demonstracích, kondici TOP 09 i svém zdravotním stavu.

Géniové mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat mají definitivně jasno: za katastrofu malajsijského letounu na lince MH17, při níž v roce 2014 zahynulo na východě Ukrajiny 298 lidí, může opět a jen Rusko

Géniové mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat mají definitivně jasno: za katastrofu malajsijského letounu na lince MH17, při níž v roce 2014 zahynulo na východě Ukrajiny 298 lidí, může opět a jen Rusko

Mezinárodní tým vyšetřovatelských šašků složený z nizozemských, belgických, australských a ukrajinských údajných expertů už 24. května 2018 v nizozemském městě Bunnik znovu po čtyřech letech prezentoval jen předběžné výsledky vyšetřování tragického pádu malajsijského letadla Boeing 777, v jehož troskách zahynulo 298 lidí. Důkazy žádné, nicméně Rusko je viníkem

Jsem unavený z Milionů šašků, nechtěl jsem už ani psát o Andhropoidu; synonymu umučených  obyvatel Lidic a Ležáků: Nejstarší oběti z Lidic bylo 84, nejmladšímu 14 let, resp. Ležáky a zastřelení všech 33 lidí starších 15 let

Jsem unavený z Milionů šašků, nechtěl jsem už ani psát o Andhropoidu; synonymu umučených obyvatel Lidic a Ležáků: Nejstarší oběti z Lidic bylo 84, nejmladšímu 14 let, resp. Ležáky a zastřelení všech 33 lidí starších 15 let

To, že jsem zase prožíval ty zbytečné a nelidské masakry vlastně způsobila Mgr. Martina Lehmannová, co je od 1. dubna 2017 je ředitelkou Památníku Lidice a předsedkyně Českého výboru Mezinárodní rady muzeí ICOM. Byla též u toho, když 24. června 2019 uplynulo 77 let od vypálení a vyhlazení osady Ležáky.

Všimli jste si? Na Letné o volbách ani slovo!

Všimli jste si? Na Letné o volbách ani slovo!

Řečí o demokracii, že byste je mohli vidlema přehazovat, plamenná chvála vynikajícího „čuchu“ 250 tisíců těch, kteří se na Letnou dostavili – ale že by ať už samotného oslavovatele toho čuchu či kohokoli jiného zajímala kvalita čuchu celého národa – to tedy ani nápad a též za žádnou cenu.

Poslední domácí zprávy