• Pátek, 26. duben 2019
  • Svátek má Rukojmí Oto

Hledá se Sámo.  Motto: A tak nám znovu vzniká francká říše. Okolní národy, třeste se! (Miroslav Macek)
Počet návštěv: 816

Hledá se Sámo. Motto: A tak nám znovu vzniká francká říše. Okolní národy, třeste se! (Miroslav Macek)

Jaromír Bradávka Článek od Jaromír Bradávka

Odcházející německá spolková kancléřka a propadající se francouzský prezident podepsali 22. ledna 2019 tajnou dohodu o nové úrovni spolupráce Německa a Francie. Podle dostupných informací o této smlouvě nebyly dopředu informovány ani Bundestag ani Národní shromáždění. Jejím obsahem jsou zejména úzká spolupráce v ekonomické, bezpečnostní a imigrační oblasti, včetně vzniku společných poradních i výkonných orgánů. Vypadá to, že byl zařazen nejrychlejší stupeň vícerychlostní Evropy.

Proč náhle ten spěch? Příčin je víc.

 

Na prvním místě jmenujme Brexit. Odchodem Velké (Malé?) Británie končí dlouholeté mocenské vyvažování na ose Londýn – Berlín a misky vah se jednostranně překlápějí na stranu Německa, které se definitivně stává vůdčí (především ekonomickou) silou na evropském kontinentu. A ekonomický obr chce být i politickým obrem.

 

Francie brexitem ztrácí spolehlivého partnera v Radě bezpečnosti OSN a potřebuje nového. Německo je samozřejmě tím nejbližším, jak z hlediska zeměpisné polohy, tak z hlediska ekonomického (navzájem se dobře doplňují v oblasti průmyslové a zemědělské výroby) i politického – jak v oblasti vztahů s Ruskem, tak v oblasti přijímání migrantů a postupné přeměny v islámskou zemi.

 

Dalším důvodem je politika amerického prezidenta Trumpa. Jeho odklon od euro – atlantických vazeb, pohrdání evropskými spojenci, přenesení zájmu do jihovýchodní Asie a blížící se rozpad NATO (!) je signálem pro nejsilnější evropské země k vzájemnému sbližování.

 

Další příčinou je „vzpoura“ Itálie, která se po volbách zřetelně odklání od principů bruselského (= německého) pojetí evropské integrace a začíná provádět samostatnou politiku jak uvnitř EU, tak směrem ven. Týká se to zejména omezení přijímání migrantů z Afriky a volání po zrušení sankcí vůči Rusku.

 

A nakonec je to i dlouhodobý odpor zemí V4 vůči bruselským manýrům, které, i když jsou s Německem těsně ekonomicky propojeny, politicky vzhlížejí (kromě České republiky) k americkým konzervaticům.

 

Zdá se, že nastartovala nová etapa ve vývoji Evropské unie – vzniká „tvrdé jádro“ ze zakládajících a současně nejsilnějších zemí a ostatní dostanou jednu (1!) příležitost se připojit. Kdo odmítne nebo promešká, bude ponechán svému osudu . Protože tak jako USA nebudou válčit s Ruskem kvůli Lotyšsku, Franko-Deutschland nebude s nikým válčit kvůli Slovensku, Bulharsku a dalším státům. O Řecko se povedou dlouhé tahanice, které nakonec vyhraje Čína a Česká republika (spíš jen Čechy, protože Moravané, Slezané, Valaši, Horňáci, Dolňáci, Kyjované i Kopaničáři nikdy s Germány nepekli) bude v krajním případě připojena jako další spolková země, pokud se ovšem rozumnější politici (máme takové?) nepostaví do čela lidové vzpoury (máme takový lid?).

 

A jako to celé nakonec dopadne? Vzpomínám si, že v r. 631 byl francký král Dagobert u Wogastisburku poražen knížetem Sámem, který velel vojskům spojených slovanských kmenů. Bude se historie opakovat? A přidají se ke Slovanům také Maďaři, Slovinci (o Srbech nepochybuji, o Chorvatech ano) či Rumuni? Co udělají Poláci, zaměstnaní svou protiruskou nenávistí? A jak se k této smlouvě postaví obyčejní Němci a Francouzi? Budoucnost nám jistě brzy odpoví.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

24.01.2019 20:38

Pan Bradávka se opět mýlí.Na Moravě a ve Slezsku bylo usídleno mnoho Němců a jak dokazují různá nářečí,jsou ovlivněna němčinou,viz např.slovo špígl(Speigel) a řadou dalších.Kromě toho právě na Moravě byla k životu znovu vzkříšena KDU-ČSL a brněnská radnice se jela oficiálně omlouvat sudeťákům.Nebo mi to chce pan Bradávka zapřít?Ať se nenechá mýlit.Něco jiného je sousedství a něco jiného je další okupace.I když v pohraničí se SRN se objevují řeči na připojení k Německu.To hlavně kvůli práci.


 
Že za válku v Libyi v roce 2019 může armáda maršála Chalífa Haftara? Omyl; zodpovědnost mají USA, resp. NATO a miliony běženců přes Libyi do Evropy, resp. tzv. bezletová zóna z roku 2011, kdy byl slavnostně otevřen libyjský veletrh zbraní páté generace

Že za válku v Libyi v roce 2019 může armáda maršála Chalífa Haftara? Omyl; zodpovědnost mají USA, resp. NATO a miliony běženců přes Libyi do Evropy, resp. tzv. bezletová zóna z roku 2011, kdy byl slavnostně otevřen libyjský veletrh zbraní páté generace

Uběhlo již osm tragických let a přibyly desítky mrtvých, které si v dubnu 2019 už vyžádaly boje o libyjské hlavní město Tripolis. Jednotky maršála Chalífy Haftara se snaží město, kde sídlí mezinárodně uznávaná vláda, už týden dobýt. Rezoluci Rady bezpečnosti OSN vyzývající Haftara k ukončení ofenzivy zablokovalo Rusko.

Omluva Merkelové satirikovi za kritiku jeho veršů: „Vocas, srab a delikvent je Erdogan, turecký prezident. Po kebabu tolik smrdí, že i prase lépe prdí, …nejradši však kozí mívá, menšinám však volnost nedá…“

Omluva Merkelové satirikovi za kritiku jeho veršů: „Vocas, srab a delikvent je Erdogan, turecký prezident. Po kebabu tolik smrdí, že i prase lépe prdí, …nejradši však kozí mívá, menšinám však volnost nedá…“

A aby toho v současném boomu „lidských práv a svobody slova ï projevu“ nebylo málo, vysloužil si německý satirik Jan Böhmermann žalobu od tureckého prezidenta Erdogana, za jehož urážku čeká básníka možná trest odnětí svobody na tři roky. Urážku tureckého majestátu žene Merkelová před soud; tedy spíš ještě předloni hnala..…

Ministerstvo financí Řecka už v roce 2015 odhadlo škody způsobené nacisty na částku 278,7 miliard eur; spolu s úrokem to dnes bude násobně víc. Co na to NATO a SRN...?

Ministerstvo financí Řecka už v roce 2015 odhadlo škody způsobené nacisty na částku 278,7 miliard eur; spolu s úrokem to dnes bude násobně víc. Co na to NATO a SRN...?

Řecký parlament v polovině dubna 2019 schválil návrh, který se týká předložení požadavků vůči Německu, aby zaplatilo náhrady škod způsobených během druhé světové války.  Odpovídající výzva bude zaslána vládě, aby orgány země podnikly nezbytné diplomatické a právní kroky.

Kandidát za ANO naministra dopravy Kremlík se má vrátit na ministerstvo, kde kdysi podepsal pro stát nevýhodnou smlouvu za půl miliardy korun za právní služby, kterou tehdejší ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček dlouho tajil

Kandidát za ANO na ministra dopravy Kremlík se má vrátit na ministerstvo, kde kdysi podepsal pro stát nevýhodnou smlouvu za půl miliardy korun za právní služby, kterou tehdejší ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček dlouho tajil

Nynější kandidát za ANO na pozici ministra dopravy Vladimír Kremlík, který mám být jmenován na tento post 30. dubna 2019, má prý škraloup; jakmile totiž přišel v roce 2007 na ministerstvo dopravy pod vedením Řebíčka, byl ihned jmenován ředitelem nově vytvořeného právního a IT úseku. Právě díky tomu smlouvu podepisoval on sám.

Poslední domácí zprávy

VZKAZ POLITIKŮM

VZKAZ POLITIKŮM

Je však otázka – kterým? Podle toho, jak přibývá kritických vzkazů mnoha autorů, jimž není lhostejný osud této země, osud národa Čechů,...