• Sobota, 20. červenec 2019
  • Svátek má Rukojmí Ilja

Velká zlatá medaile pro Andreje Kisku = součást boje Bek versus Zeman?
Počet návštěv: 714

Velká zlatá medaile pro Andreje Kisku = součást boje Bek versus Zeman?

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Že se prezident České republiky Miloš Zeman a rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek spolu zrovna moc „nemusí“, jistě není žádným tajemstvím...  

Brněnská Masarykova univerzita slavila tento týden stoleté výročí svého založení. Za 100 let její existence vystudovalo druhou nejstarší univerzitu u nás více než 200 tisíc absolventů, přičemž jedním z nich jsem i já. Už proto jsem si na stránkách univerzity i některých českých médiích se zájmem přečetl, jak oslavy probíhaly a které osobnosti byly v souvislosti se stoletým výročím založení vyznamenány.

Jak jsem se dočetl na stránkách školy zde, Zlatou medaili Masarykovy univerzity obdrželi například jeden ze zakladatelů zdejší fakulty informatiky Václav Račanský (na jeho zajímavé přednášky z umělé inteligence mimochodem vzpomínám dodnes) nebo bývalý rektor MU a dnešní předseda ODS Petr Fiala. Tahle jména mě v souvislosti s oceněním přišla naprosto v pořádku. Pochybnosti u mě naopak vyvolalo jméno toho, kdo obdržel úplně nejvyšší vyznamenání – takzvanou Velkou zlatou medaili Masarykovy univerzity. Dostal ji totiž současný slovenský prezident Andrej Kiska...

Proč zrovna pan Kiska? Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek jeho volbu zdůvodnil slovy: „Prezident Andrej Kiska patří mezi státníky, kteří ctí hodnoty, na nichž stojí i Masarykova univerzita a které jsou základem fungování demokratické společnosti. Hodnoty jako svoboda, úcta k pravidlům a zodpovědnost je potřeba stále prosazovat a chránit. A zejména v době, kdy často vítězí populismus a autoritářství, je nutné ocenit a vyzdvihovat ty, kteří na ně nerezignovali.“ (viz odkaz zde)

Slova jsou to jistě líbivá a nepochybuji o tom, že jim řada lidí zatleskala. Navíc, i mezi předchozími držiteli Velké zlaté medaile Masarykovy univerzity najdeme především zahraniční politiky (například bývalého polského, bulharského či tureckého prezidenta, nebo bývalou americkou ministryni zahraničí českého původu Madeleine Albrightovou.) Ovšem přece jen by mi při příležitosti stého výročí založení univerzity přišlo logičtější, kdyby její nejvýznamnější ocenění obdržela spíše osobnost, která se zásadní měrou zasloužila o rozvoj univerzity nebo osobnost, patřící k jejím významným absolventům (Andrej Kiska absolventem MU není, vystudoval Slovenskou technickou univerzitu v Bratislavě).

Proto asi nejenom mě v této souvislosti napadlo, zda současný slovenský prezident nebyl vybrán především kvůli tomu, že je mnohými lidmi v naší zemi dáván jako jakýsi protipól současného českého prezidenta Miloše Zemana. Přičemž jak asi vědí i ti, kteří se o politiku příliš nezajímají, současný rektor MU Mikuláš Bek se s Milošem Zemanem zrovna moc „nemusí.“ A "podezření“ ohledně účelového výběru Kisky ještě více umocňuje fakt, že Bek při slavnostním ceremoniálu mimo jiné mluvil o tom, že „Kiska ve své funkci nepodlehl ani šedivému úřednictví, ani svérázu vulgárního humoru a laciných bonmotů.“ Tedy zjevná narážka na současnou hlavu českého státu...

Vzájemná nesmířlivost mezi Mikulášem Bekem a Milošem Zemanem se táhne již od září roku 2013, kdy mu brněnský rektor neumožnil besedu se studenty jeho univerzity z obavy z údajné možné agitace před tehdejšími parlamentními volbami. Na oplátku pak Zeman Beka ani jednou nepozval na Pražský hrad na oslavu státního svátku 28. října (přičemž kvůli solidaritě s Mikulášem Bekem se oslav obvykle nezúčastňuje i většina rektorů jiných českých vysokých škol). Ješitnost či pomstychtivost bohužel k negativním vlastnostem současného českého prezidenta patří. Ovšem i současný rektor Masarykovy univerzity docela často ukazuje, že si v tomhle směru s Milošem Zemanem v ničem nezadá...

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

04.02.2019 20:11

Rektor MU Bek dělá přesně to,co slovně odsuzuje.Není ale sám,protože se stejným způsobem prezentují i další havlošvábi,kteří se dostali na své funkce díky svému politickému přesvědčení havlošvábů.Tedy zaprodávající svou zemi a svůj národ cizině.V běžné mluvě se tomu říká vlastizrada,ale tito havlošvábi v tom vidí svou záchranu.Proto jednají,jak jednají.Dělají to,co kladou za vinu druhým a nedovedou to rozpoznat.


 
SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

04.02.2019 19:22

Hoši co spolu mluví, se poplácávají po ramenou. Jak dlouho ještě to bude ?


 
Touzard Roger

Touzard Roger

04.02.2019 10:45

Dobrý den Vážení prátelé, drahí reditelé spolecnosti nebo milí podnikatelé nebo milí pastori, je to zpráva, kterou nesmíme prehlížet, protože je pro vaše dobro.
Vy, kterí hledáte pujcku, abyste dokoncili svuj projekt, nebo jinak.
Jsme sdružení, které poskytuje pujcky všem osobám, spolecnosti, církvi, obchodníkum a mnoha dalším tak, aby každá osoba mohla být spokojena s temito potrebami.
Jedná se o spolecnost, která žije ve Francii ve spolupráci s mnoha bankami pro analýzu souboru, abyste získali tuto pujcku.
Budte proto vážní, abyste meli tuto nabídku od nás, protože je to vážné.
Naše úroková sazba ve výši 2% z celku
doba trvání úveru, Naše nabídka je od 10 000 do 300 000 €, pokud potrebujete, mužete nám poslat zprávu nebo na našem kontaktním míste Whatsapp
Whatsapp: +33751970595
Nebo nám prosím dejte tuto žádost o úver na náš úcet zde.
Dekujeme, že jste byli informováni temi, kterí potrebují, aby mohli realizovat své projekty.


 
Čtení na prázdniny: Podivné setkání

Čtení na prázdniny: Podivné setkání

Na louce u lesa si hrály děti. Některé si hrály na honěnou, jiné si prohlížely pestrobarevné květy a další se vzrušeně o čemsi dohadovaly u malého mraveniště.

Pojďte sem,děti, posaďte se a já vám budu vyprávět pohádku,“ svolal je k sobě učitel.

 
SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti jsem 17. července 2019 zkritizoval paní ministryni Marii Benešovou v článku Nesnesitelná lehkost vládnutí II.

 

(Ne)milý Jane Hrušínský,

(Ne)milý Jane Hrušínský,

sice jste nás občany láskyplně oslovil slovy „Milí voliči Miloše a Andreje, milí odpůrci eura. Milí největší odpůrci eura v Evropě!“, ale ve mně se v ten moment vybavil jistý vlastizrádný představitel KDU-ČSL, který na sjezdu bavorského Landsmančaftu oslovil přítomné německé delegáty slovy: „Milí krajané“! Je to náhoda, nebo záměr, pane Hrušínský? Proto také to „(ne)milý“ v oslovení. Ostatně, pro mne (a nejen pro mne mě) nebudete nikdy milý, i kdybyste se o to snažil sebevíc, což je vám jistě zcela lhostejné, protože Vy máte svůj okruh „přátel“, které milujete a oni milují Vás. Tak si to užijte! Ale k věci.

Poslední domácí zprávy

SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti...