• Sobota, 19. říjen 2019
  • Svátek má Rukojmí Michaela

Velká zlatá medaile pro Andreje Kisku = součást boje Bek versus Zeman?
Počet návštěv: 1005

Velká zlatá medaile pro Andreje Kisku = součást boje Bek versus Zeman?

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Že se prezident České republiky Miloš Zeman a rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek spolu zrovna moc „nemusí“, jistě není žádným tajemstvím...  

Brněnská Masarykova univerzita slavila tento týden stoleté výročí svého založení. Za 100 let její existence vystudovalo druhou nejstarší univerzitu u nás více než 200 tisíc absolventů, přičemž jedním z nich jsem i já. Už proto jsem si na stránkách univerzity i některých českých médiích se zájmem přečetl, jak oslavy probíhaly a které osobnosti byly v souvislosti se stoletým výročím založení vyznamenány.

Jak jsem se dočetl na stránkách školy zde, Zlatou medaili Masarykovy univerzity obdrželi například jeden ze zakladatelů zdejší fakulty informatiky Václav Račanský (na jeho zajímavé přednášky z umělé inteligence mimochodem vzpomínám dodnes) nebo bývalý rektor MU a dnešní předseda ODS Petr Fiala. Tahle jména mě v souvislosti s oceněním přišla naprosto v pořádku. Pochybnosti u mě naopak vyvolalo jméno toho, kdo obdržel úplně nejvyšší vyznamenání – takzvanou Velkou zlatou medaili Masarykovy univerzity. Dostal ji totiž současný slovenský prezident Andrej Kiska...

Proč zrovna pan Kiska? Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek jeho volbu zdůvodnil slovy: „Prezident Andrej Kiska patří mezi státníky, kteří ctí hodnoty, na nichž stojí i Masarykova univerzita a které jsou základem fungování demokratické společnosti. Hodnoty jako svoboda, úcta k pravidlům a zodpovědnost je potřeba stále prosazovat a chránit. A zejména v době, kdy často vítězí populismus a autoritářství, je nutné ocenit a vyzdvihovat ty, kteří na ně nerezignovali.“ (viz odkaz zde)

Slova jsou to jistě líbivá a nepochybuji o tom, že jim řada lidí zatleskala. Navíc, i mezi předchozími držiteli Velké zlaté medaile Masarykovy univerzity najdeme především zahraniční politiky (například bývalého polského, bulharského či tureckého prezidenta, nebo bývalou americkou ministryni zahraničí českého původu Madeleine Albrightovou.) Ovšem přece jen by mi při příležitosti stého výročí založení univerzity přišlo logičtější, kdyby její nejvýznamnější ocenění obdržela spíše osobnost, která se zásadní měrou zasloužila o rozvoj univerzity nebo osobnost, patřící k jejím významným absolventům (Andrej Kiska absolventem MU není, vystudoval Slovenskou technickou univerzitu v Bratislavě).

Proto asi nejenom mě v této souvislosti napadlo, zda současný slovenský prezident nebyl vybrán především kvůli tomu, že je mnohými lidmi v naší zemi dáván jako jakýsi protipól současného českého prezidenta Miloše Zemana. Přičemž jak asi vědí i ti, kteří se o politiku příliš nezajímají, současný rektor MU Mikuláš Bek se s Milošem Zemanem zrovna moc „nemusí.“ A "podezření“ ohledně účelového výběru Kisky ještě více umocňuje fakt, že Bek při slavnostním ceremoniálu mimo jiné mluvil o tom, že „Kiska ve své funkci nepodlehl ani šedivému úřednictví, ani svérázu vulgárního humoru a laciných bonmotů.“ Tedy zjevná narážka na současnou hlavu českého státu...

Vzájemná nesmířlivost mezi Mikulášem Bekem a Milošem Zemanem se táhne již od září roku 2013, kdy mu brněnský rektor neumožnil besedu se studenty jeho univerzity z obavy z údajné možné agitace před tehdejšími parlamentními volbami. Na oplátku pak Zeman Beka ani jednou nepozval na Pražský hrad na oslavu státního svátku 28. října (přičemž kvůli solidaritě s Mikulášem Bekem se oslav obvykle nezúčastňuje i většina rektorů jiných českých vysokých škol). Ješitnost či pomstychtivost bohužel k negativním vlastnostem současného českého prezidenta patří. Ovšem i současný rektor Masarykovy univerzity docela často ukazuje, že si v tomhle směru s Milošem Zemanem v ničem nezadá...

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

04.02.2019 20:11

Rektor MU Bek dělá přesně to,co slovně odsuzuje.Není ale sám,protože se stejným způsobem prezentují i další havlošvábi,kteří se dostali na své funkce díky svému politickému přesvědčení havlošvábů.Tedy zaprodávající svou zemi a svůj národ cizině.V běžné mluvě se tomu říká vlastizrada,ale tito havlošvábi v tom vidí svou záchranu.Proto jednají,jak jednají.Dělají to,co kladou za vinu druhým a nedovedou to rozpoznat.


 
SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

04.02.2019 19:22

Hoši co spolu mluví, se poplácávají po ramenou. Jak dlouho ještě to bude ?


 
Touzard Roger

Touzard Roger

04.02.2019 10:45

Dobrý den Vážení prátelé, drahí reditelé spolecnosti nebo milí podnikatelé nebo milí pastori, je to zpráva, kterou nesmíme prehlížet, protože je pro vaše dobro.
Vy, kterí hledáte pujcku, abyste dokoncili svuj projekt, nebo jinak.
Jsme sdružení, které poskytuje pujcky všem osobám, spolecnosti, církvi, obchodníkum a mnoha dalším tak, aby každá osoba mohla být spokojena s temito potrebami.
Jedná se o spolecnost, která žije ve Francii ve spolupráci s mnoha bankami pro analýzu souboru, abyste získali tuto pujcku.
Budte proto vážní, abyste meli tuto nabídku od nás, protože je to vážné.
Naše úroková sazba ve výši 2% z celku
doba trvání úveru, Naše nabídka je od 10 000 do 300 000 €, pokud potrebujete, mužete nám poslat zprávu nebo na našem kontaktním míste Whatsapp
Whatsapp: +33751970595
Nebo nám prosím dejte tuto žádost o úver na náš úcet zde.
Dekujeme, že jste byli informováni temi, kterí potrebují, aby mohli realizovat své projekty.


 
Kdoví, jak by dnes vzpomínaly na Dubčeka, který zemřel 7. 11. 1992, Kubišová a Janžurová, nebo již zesnulá antikomunistka Čáslavská, přestože to byl první tajemník ÚV KSČ, resp. právem nejmocnější komunista Československa?

Kdoví, jak by dnes vzpomínaly na Dubčeka, který zemřel 7. 11. 1992, Kubišová a Janžurová, nebo již zesnulá antikomunistka Čáslavská, přestože to byl první tajemník ÚV KSČ, resp. právem nejmocnější komunista Československa?

Automobilová nehoda 1. září 1992 na dálnici u Humpolce ukončila 7. listopadu 1992 politickou i životní cestu Alexandera Dubčeka. Řidič luxusního BMW dostal v dešti na problematickém úseku 88. kilometru smyk, nezvládl řízení a proletěl svodidly.

Halík obdržel kříž za zásluhy o česko-německé smíření, Herman na sjezdu landsmašaftu oslovil německy potomky henleinovců: “Milí přátelé“; jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet..

Halík obdržel kříž za zásluhy o česko-německé smíření, Herman na sjezdu landsmašaftu oslovil německy potomky henleinovců: “Milí přátelé“; jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet..

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní vyznamenání - Kříž za zásluhy 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo. Halík kříž obdržel za zásluhy o česko-německé smíření a angažovanost za spravedlivou občanskou společnost i dialog mezi národy a náboženstvími.

Prvenství Rusů: Gagarin - první člověk obletěl Zemi- Leonov první ve volném prostoru; Ruští vědci se též potopili na dno jezera Bajkal s více než 1700 druhů rostlin a živočichů; hloubkou 1 637 metrů vytvořili sladkovodní světový rekord…

Prvenství Rusů: Gagarin - první člověk obletěl Zemi- Leonov první ve volném prostoru; Ruští vědci se též potopili na dno jezera Bajkal s více než 1700 druhů rostlin a živočichů; hloubkou 1 637 metrů vytvořili sladkovodní světový rekord…

Ve věku 85 let zemřel 11, října 2019 bývalý sovětský kosmonaut Alexej Leonov, který 18. března 1965 jako první člověk vystoupil do otevřeného kosmu. Informovala o tom ruská média s odvoláním na páteční oznámení Leonovovy spolupracovnice Natalije Filimonovové.

Po 9 letech Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vynesl rozsudek; norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte Bude to precedent v kauze Evy Michalákové, které  tak byly odebráni její dva syny v roce 2011?

Po 9 letech Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku vynesl rozsudek; norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte Bude to precedent v kauze Evy Michalákové, které tak byly odebráni její dva syny v roce 2011?

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku konečně vynesl v říjnu 2019 rozsudek, podle nějž norská sociální služba Barnevernet porušila práva matky a dítěte, když jí ho odebrala a proti její vůli dala k adopci. Znamená to pro Norsko nějaké změny, nebo se přístup Barnevernetu měnit nebude?

Poslední domácí zprávy