• Čtvrtek, 21. březen 2019
  • Svátek má Rukojmí Radek

Ztroskotanci a samozvanci? Koluje závažná věc o Zdeňku Svěrákovi
Počet návštěv: 2543

Ztroskotanci a samozvanci? Koluje závažná věc o Zdeňku Svěrákovi

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Již před dvěma týdny jsme vás informovali o rozhovoru europoslance Luďka Niedermayera s hercem Zdeňkem Svěrákem. V něm herec vysvětloval, jak se to má s Čechy a EU a jak „nás neurvalci chtějí vytrhnout jako zub z chrupu EU“. Internetem ovšem koluje srovnání Svěrákových slov se slovy z Rudého práva o Chartě 77.

„Zejména po posledních volbách u nás se stalo, že se ti neurvalci dostali na výsluní, využili této vlastnosti demokracie a chtějí nás pod rouškou vlastenectví – oni se právě pokládají za vlastence – pod tímto krytím nás chtějí vytrhnout jako zub z toho chrupu Evropské unie. Já myslím, že když tohle připustíme, tak vlastně pošlapeme to, za co praví vlastenci umírali, protože oni umírali za demokracii,“ řekl v rozhovoru Svěrák.

Dodal také: „Síly zla se snaží společnost rozdělit, aby ji mohly opanovat a aby mohly rozmlžit pojmy. Jak se rozmývají barvy, tak se rozmývají pojmy – pravda, správné, nesprávné, dobro, zlo, aby člověk byl dezorientován.“ Svěrák také varoval před informačními technologiemi.

Psali jsme:

Jeho rétoriku však někdo na internetu spojil s textem „Ztroskotanci a samozvanci“ z Rudého práva, který se týká Charty 77.

Repro Facebook

Autor srovnání si všímá podobné chvály životní úrovně jak ve Svěrákově videu, tak ve článku Rudého práva. V obou se nachází i apel na vlastenectví, spolu s obviněním „sil zla“ a varováním před pomluvami. „Když tohle připustíme, tak vlastně pošlapeme to, za co praví vlastenci umírali, protože oni umírali za demokracii,“ tvrdí Svěrák. Gustáv Husák pro změnu prohlásil: „Napadají nás za to, že uskutečňujeme ideály, za které bojovali, strádali a umírali nejlepší synové a dcery našich národů.“

V Rudém právu se také hovoří o ztroskotancích spojených s „reakčním pamfletem“. J. Hájek je označen za „zkrachovalého politika, který chtěl pod heslem neutrality vyčlenit náš stát ze společenství socialistických zemí“. Svěrák pro změnu hovoří o neurvalcích, kteří se dostali na výsluní. „Využili této vlastnosti demokracie a chtějí nás pod rouškou vlastenectví – oni se právě pokládají za vlastence – pod tímto krytím nás chtějí vytrhnout jako zub z toho chrupu Evropské unie,“ říká Svěrák.

Jak moc se rétorika podobá, necháváme na úvaze čtenáře. Článek Rudého práva je dostupný v archivu Ústavu pro českou literaturu.

Celý článek Rudého práva ZDE

Psali jsme:

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Ladislav Andres

Ladislav Andres

20.02.2019 19:43

Svěrák byl komunista. Kdo se jednou upsal ďáblu komunizmu ztratil charakter a čest. Svěrák je typicky lidsky vyžirka... Žádný herec, vše jen politikaření ve vlastní prospěch. Tvrdě amorální jedinec.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

15.02.2019 20:13

Svěráka si vážím jako herce.Jako občan je vlastně vlastizrádce,protože pro něho má cizí mocnost větší váhu,než národ,ze kterého vzešel.Pan Smoljak by Svěráka asi nepochválil.On byl totiž ten vedoucí duch celé skupiny.


 
Zničit v My - Lai „vše co chodí, plazí se anebo roste“; mise “Search and Destroy” (vyhledej a znič). Zabito 534 starců, žen a dětí; poručík Calley byl odsouzen na doživotí, poté ho Nixon omilostnil

Zničit v My - Lai „vše co chodí, plazí se anebo roste“; mise “Search and Destroy” (vyhledej a znič). Zabito 534 starců, žen a dětí; poručík Calley byl odsouzen na doživotí, poté ho Nixon omilostnil

Časně ráno 16. března 1968 vkročili američtí vojáci při běžné kontrolní hlídce do vesnice My -Lai. Jedním z důvodů tohoto krvavého řádění mělo být zabití seržanta US Army Georga Cocksa v okolí vesnice My – Lai, ležící v Jižním Vietnamu v provincii Son My. Vojáci pod velením poručíka Williama Calleyho, vstoupili do vesnice a začalo zabíjení.

V USA získal Tomáš Etzler Cenu Emmy, zatímco jeho matku s Alzheimerovu chorobou, jež bývala sboristkou Státní opery v Ostravě, museli hledat po celé Ostravě; napsal mě: „Prekrocil jste hranici Olsere. Jste dobytek. A snad Vas potkam…“

V USA získal Tomáš Etzler Cenu Emmy, zatímco jeho matku s Alzheimerovu chorobou, jež bývala sboristkou Státní opery v Ostravě, museli hledat po celém městě; napsal mě: „Prekrocil jste hranici Olsere. Jste dobytek. A snad Vas potkam…“

Přišel mi v prosinci 2011 pozdrav z Číny. Nic divného, právě jsme se z Číny vrátili, a abychom měli památku, poslali jsme si z Říše středu pohled sami sobě. Nepřišel však onen pohled s Bitvou od Lipan od Marolda, ale e-mail...

BAJKA O BOŽÍM SOUDU

BAJKA O BOŽÍM SOUDU

 Když hříchy Člověka dospěly k vrcholu, předstoupila před Boha Matka Země. Předala vládci Všehomíra soupis všech činů, kterými Člověk ohrozil její samotnou existenci. Jména vymizelých druhů rostlin, zvířat, ptáků byla zapsána černě. Stejně tak byla černí zamazána veškerá vodstva, pramínky počínaje a oceány konče.

Jan Padych: Nikomu to neříkej!

Jan Padych: Nikomu to neříkej!

Každý člověk, kterého jsme kdy znali, se nám s odstupem času jeví jako příběh, ať si to připouštíme, nebo ne. Vždy podle toho, co všechno o něm víme. Ten Zdeňkův příběh je pro mě spojený s vlaky. Jiný ani nemůže být. Zdeňka jsem znal od malička. Vyrůstali jsme spolu v Havířově, chodili jsme do stejné třídy základní školy a pak jsme se potkali na vojně a nakonec na chodníku v centru Ostravy. To naše poslední setkání proběhlo v roce, kdy jsme oba slavili padesátku, já o něco dřív, na konci zimy, on uprostřed léta. Ale raději začnu od samého začátku.

Poslední domácí zprávy