• Pondělí, 20. květen 2019
  • Svátek má Rukojmí Zbyšek

Ztroskotanci a samozvanci? Koluje závažná věc o Zdeňku Svěrákovi
Počet návštěv: 3474

Ztroskotanci a samozvanci? Koluje závažná věc o Zdeňku Svěrákovi

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Již před dvěma týdny jsme vás informovali o rozhovoru europoslance Luďka Niedermayera s hercem Zdeňkem Svěrákem. V něm herec vysvětloval, jak se to má s Čechy a EU a jak „nás neurvalci chtějí vytrhnout jako zub z chrupu EU“. Internetem ovšem koluje srovnání Svěrákových slov se slovy z Rudého práva o Chartě 77.

„Zejména po posledních volbách u nás se stalo, že se ti neurvalci dostali na výsluní, využili této vlastnosti demokracie a chtějí nás pod rouškou vlastenectví – oni se právě pokládají za vlastence – pod tímto krytím nás chtějí vytrhnout jako zub z toho chrupu Evropské unie. Já myslím, že když tohle připustíme, tak vlastně pošlapeme to, za co praví vlastenci umírali, protože oni umírali za demokracii,“ řekl v rozhovoru Svěrák.

Dodal také: „Síly zla se snaží společnost rozdělit, aby ji mohly opanovat a aby mohly rozmlžit pojmy. Jak se rozmývají barvy, tak se rozmývají pojmy – pravda, správné, nesprávné, dobro, zlo, aby člověk byl dezorientován.“ Svěrák také varoval před informačními technologiemi.

Psali jsme:

Jeho rétoriku však někdo na internetu spojil s textem „Ztroskotanci a samozvanci“ z Rudého práva, který se týká Charty 77.

Repro Facebook

Autor srovnání si všímá podobné chvály životní úrovně jak ve Svěrákově videu, tak ve článku Rudého práva. V obou se nachází i apel na vlastenectví, spolu s obviněním „sil zla“ a varováním před pomluvami. „Když tohle připustíme, tak vlastně pošlapeme to, za co praví vlastenci umírali, protože oni umírali za demokracii,“ tvrdí Svěrák. Gustáv Husák pro změnu prohlásil: „Napadají nás za to, že uskutečňujeme ideály, za které bojovali, strádali a umírali nejlepší synové a dcery našich národů.“

V Rudém právu se také hovoří o ztroskotancích spojených s „reakčním pamfletem“. J. Hájek je označen za „zkrachovalého politika, který chtěl pod heslem neutrality vyčlenit náš stát ze společenství socialistických zemí“. Svěrák pro změnu hovoří o neurvalcích, kteří se dostali na výsluní. „Využili této vlastnosti demokracie a chtějí nás pod rouškou vlastenectví – oni se právě pokládají za vlastence – pod tímto krytím nás chtějí vytrhnout jako zub z toho chrupu Evropské unie,“ říká Svěrák.

Jak moc se rétorika podobá, necháváme na úvaze čtenáře. Článek Rudého práva je dostupný v archivu Ústavu pro českou literaturu.

Celý článek Rudého práva ZDE

Psali jsme:

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Ladislav Andres

Ladislav Andres

20.02.2019 19:43

Svěrák byl komunista. Kdo se jednou upsal ďáblu komunizmu ztratil charakter a čest. Svěrák je typicky lidsky vyžirka... Žádný herec, vše jen politikaření ve vlastní prospěch. Tvrdě amorální jedinec.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

15.02.2019 20:13

Svěráka si vážím jako herce.Jako občan je vlastně vlastizrádce,protože pro něho má cizí mocnost větší váhu,než národ,ze kterého vzešel.Pan Smoljak by Svěráka asi nepochválil.On byl totiž ten vedoucí duch celé skupiny.


 
Terezín - místo, které se stalo největším koncentračním táborem na území českých zemí.  Za necelé čtyři roky jím prošlo více než 150 000 mužů, žen i dětí, z nich nepřežilo 2. sv. válku 118 tisíc...

Terezín - místo, které se stalo největším koncentračním táborem na území českých zemí. Za necelé čtyři roky jím prošlo více než 150 000 mužů, žen i dětí, z nich nepřežilo 2. sv. válku 118 tisíc...

Na Národním hřbitově v Terezíně na Litoměřicku se v neděli 19. května 2019 uskutečnila tradiční vzpomínka na oběti nacistické perzekuce. Tryzny u příležitosti 74. výročí konce 2. sv. války se každý rok účastní stovky lidí, kromě pamětníků událostí také politici i diplomaté. Vzpomínková akce organizovaná Památníkem Terezín se koná pravidelně třetí květnovou neděli.

 

#Jsme tu, abychom prosadili ten „žádoucí“ názor. Iniciativa s vazbami na Člověka v tísní likviduje diskuze

#Jsme tu, abychom prosadili ten „žádoucí“ názor. Iniciativa s vazbami na Člověka v tísní likviduje diskuze

S blížícími se eurovolbami sílí hlasy nejrůznějších politických neziskovek, iniciativ, politiků a umělců, kteří jsou žádoucně názorově ukotvení. Jedním takovým hlasem je iniciativa #jsmetu, která se v rámci skupiny na Facebooku svolá do diskuze pod vytipovaný článek, kde jsou dle jejich názoru nevhodné (nenávistné) příspěvky. Tam se angažují a navzájem si podpoří a „olajkují“ své příspěvky, čímž svým „žádoucím“ názorem vytlačí ostatní diskutující. Není asi překvapením, že srdnatě obhajují EU, migraci nebo neziskovky. A administrátoři skupiny mají vazby na politické neziskovky Člověka v tísni a Evropské hodnoty.

Poslední domácí zprávy