• Sobota, 29. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Horymír

11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova
Počet návštěv: 1726

11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

Ivan David Článek od Ivan David

17. 2. 2008 v 15.50 hodin bylo Kosovo prohlášeno samostatným státem: „demokratickým, světským a multietnickým“ státem. V jeho čele jako premiér a pozdější prezident stanul válečný zločinec Hashim Thaçi. Kosovo bylo uznáno Spojenými státy a mnohými dalšími. Dnes jich je 108. Naši představitelé se ovšem také přidali. Konkrétně ministr Schwarzenberg na výjezdním zasedání vlády v Teplicích. Deset let před tím 23. 3. 1998 označil velvyslanec USA pro Balkán Robert Gebard UÇK, takzvanou Kosovskou osvobozeneckou armádu jako „nepochybně teroristickou organizaci“. 

Její akce byly financovány z výtěžku obchodu s drogami, z prostituce, krádeží aut a obchodu s orgány zavražděných. Před bombardováním Srbska se s Hashimem Thaçi nechala vyfotografovat Madeleine Albrightová, aby bylo jasno, koho a co USA podporují. 

23. 3. 1999 zahájilo obranné souručenství NATO útok na Jugoslávii formou humanitárního bombardování. 

Tomu předcházelo ultimátům USA Jugoslávii, zvané "Dohoda" z Rambouillet, kterou připravila hlavně paní Allbrightová. Poněkud to připomíná Mnichov. Srbsko si mělo vybrat, buď po jeho území budou jezdit vojska NATO jak se jim zlíbí, budou pobývat, kde se jim zachce a Srbsko je bude muset zadarmo živit, nebo bude Srbsko bombardováno a vojensky napadeno. ZDE 

Před tím prosazoval zájmy kosovských Albánců Ibrahim Rugova. Vystudoval filologii v Paříži, ale Francie ho označovala jako extrémistu. V roce 1998 obdržel Sacharovovu cenu Evropského parlamentu za svobodu myšlení. 

Po druhé světové válce mnoho Srbů muselo z Kosova prchnout. Mnoho Albánců přišlo do Kosova z ještě chudší Albánie. Prezident Tito zabránil jejich návratu a jejich pozemky byly rozděleny chudým Albáncům, domy Srbů byly vypalovány, a ti kteří zůstali byli vystaveni teroru albánských bojůvek. Albánci vytvářeli uzavřené komunity a vyháněli Srby. Dnes bychom řekli „No-go“ zóny. O teroru muslimských albánských bojůvek se v Jugoslávii nesmělo psát, aby nebyl podporován nacionalismus. 

Albánci-muslimové se postarali o rychlý populační růst. Ten přesáhl možnosti jimi obývaného území, které tak bylo sužováno nezaměstnaností. Nezaměstnanost plodí sociální patologii. Tu pak vyváželi kosovští Albánci do západní Evropy, kde vytvořili jednu z nejtvrdších mafiánských struktur, zaměřených zejména na obchod s drogami, neštítili se však ani jiných společnost rozvracejících komodit a služeb. Peníze přinášejí vliv, a proto i dnes Kosovo ovládá domácí mafie. 

Kosovo bylo kolébkou pravoslavného křesťanství na Balkáně. Z klášterů dochovaných ze středověku až do 20. století už zbývají jen trosky. 

Když před 630 lety 1389 v bitvě na Kosovském poli byla poražena Osmanským sultanátem vojska srbského knížete Lazara, bojovaly na jeho straně proti rozpínajícím se muslimům i Albánci, kteří byli ještě křesťany, bitvy se zúčastnily i české oddíly. 

Později Albánci přestoupili na muslimskou víru a stejně jako Srbové kteří tak učinili a dnes se nazývají „bosenskými muslimy“, byli osmanskou říší zvýhodňováni. 

Dnes na konci cesty smáčené krví stojí v Kosovu vojenská základna USA Bondsteel. 

Západní Evropa stojí na začátku cesty. Muslimové na blízkém východu a v Africe se postarali o rychlý populační růst. Ten přesáhl možnosti jimi obývaného území, které tak je sužováno nezaměstnaností. Migrují na bohatý Západ. O teroru muslimských bojůvek a No-go zónách se nesmí psát, aby nebyl podporován „nacionalismus“. Následovat bude vyhlášení států „demokratických světských a multietnických“, ale možná už otevřeně podle zákona šaria. Naši představitelé se jistě přidají.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

18.02.2019 20:12

Nedoučený hajný,který byl ministrem zahraničí,měl od parlamentu zákaz uznat Kosovo za samostatný stát.Přesto to udělal a na straně parlamentu to nevzbudilo žádnou reakci a parlament to ratifikoval.Jinými slovy je celý parlament k ničemu,když s jeho rozhodnutím si fašoun Schwarzenberg v klidu vytře pozadí.Nakonec Havel celou akci schvaloval svými slovy,že se přece jedná o bombardování z humanitárních důvodů.A tehdejší Zemanova vláda schválila přelet bombardérů přes naše území.Zkrátka se "naši politici" zdravě posr..i a klidně se tímto způsobem podíleli na teroristické akci NATO proti suverennímu státu.Každý,kdo jde do politiky a slibuje ,že bude pracivat ve prospěch národa je lhář a podvodník.Jenže hloupým českým voličům stačí naslibovat i nemožné a hned se najdou jejich voliči.Nakonec slibem nezarmoutíš a snadno se na něj zapomene.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

18.02.2019 09:33

Pokud napíšu obšírnější příspěvek, nenačítá se moje jméno. Nikdy se neschovávám. Nejsem bezejmenný. ....JP.


 

18.02.2019 09:25

K faktům, na něž jste čtenáře odkázal, lze přiřadit film dokumentaristů ČT "Uloupené Kosovo". Dále je to seriál italské televize RAI 3 "Nekonečná válka". Je to strohá, surová faktografie. Každý má příležitost seznámit se se světem zločinu, jenž podporují USA a nuceně i členové tohoto euroatlantického válečnického paktu. Stali jsme se členy smrtící aliance, která přináší celému světu bídu, zkázu a války. Před několika měsíci jsme si zde sdělili, že jenom blázen by při současné bojové technice rozpoutal celosvětovou válku. Mám potíž se slovm blázen. Blázni řídící severoatlantickou alianci se totiž dávno změnili na šílence. Pokud nebudou izolováni, odstaveni od moci, hrozí nám Armagedon. (Politická) spolupráce se šílenci je cestou nikam. Kolaboranti s touto mocí se mohou připravit jenom na smrt, stejně tak jako jejich oběti. V žádném případě to neznamená jejich vítězství, ale jejich potupu, prohru. Stejně tak přesvědčuje pátou kolonu v Rusku V. V. Pjakin, s jehož názory se seznámíme po zadání jeho jména do vyhledávače. Jsou opatřeny českými titulky. Vřele doporučuji. Pořad se jmenuje "Otázky a odpovědi". Vysoce si cením lidi, kterým není náš osud, osud naší vlasti lhostejný. Děkuji za každou iniciativu, která nás sbližuje a dává nám sílu čelit světovému agresoru a světovému zlu. ..."Kto za pravdu horí v svätej obeti, toho moja pieseň slávou posvieti". Tu vlasteneckou báseň, píseň, byť pronášenou slovensky, jistě znal Jan Palach. Nás vlastence pojí společná, vzájemná odpovědnost za náš národ a naši milovanou, krásnou vlast...zemský ráj to napohled. .....Mějte se hezky.


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy