• Sobota, 17. srpen 2019
  • Svátek má Rukojmí Petra

Bartoš ani Fiala nemají proti Babišovi šance…
Počet návštěv: 764

Bartoš ani Fiala nemají proti Babišovi šance…

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Ne že by Andrej Babiš nedělal chyby. Dělá a nemalé. Jeho trvání na Danu Ťokovi coby ministru dopravy, jeho uznání samozvaného prezidenta coby legitimní hlavou státu, jeho asi absurdní trvání na vytvoření vládního městečka v Letňanech, což obyčejného občana spíše naštve asi leckdo vidí. Ale vše to jsou jen jednotlivosti, zatímco natvrdo přijatá politika catch- all party a pragmatické a neideologické posuzování problémů ho činí z hlediska současných protivníků nepřekonatelným.

Proti němu úročí jednat echt ideologická politika Petra Fialy z ODS, který chrlí znovu a znovu klišé pravicové politiky někdy z počátku 90. let, opakující monotónně zkratky o nebezpečí komunistů, socialistické vládě (sic!) a cestě na Východ stejně jako čím dál tím agresivnější rétorika Pirátů opakující mantry o liberální Evropě, a zločinech Andreje Babiše a potřeba využití metod EK proti českému premiérovi. Těch 10 – 15 % takto vyhraněně politiky obou hlavních opozičních stran mohou dát, ale více ani ťuk.

Zato Andrej Babiš klidně a dnes již i téměř nekonfrontačně prosazuje politiku zcela objektivně pro většinu vrstev společnosti, kromě vyhraněně a razantně ideologických.

Přesně tak to po celý svůj život dělala německá kancléřka Angela Merkelová, která vždy vyčkala až nějaký problém ve společnosti po určitou dobu dominantně převážil a pak ho schlamstla bez jakýchkoliv výčitek. A tak vyluxovala – ona jaderná fyzička - zelený program proti existenci jaderných elektráren a Zelení jen mohli skřípat zubama, proto vyluxovala reformní a pragmatickou sociální reformu bývalého kancléře Schrödera a zrušila bez oka mrknutí velkou koalici. A mimochodem i to byste měli vědět. Proto schlamstla plán SPD na základě žádosti německých podnikatelů a bank pro nezbytný příliv migrantů s odůvodněním, že jinak dojde ke krachu pracovního trhu, a protože krátce předtím, před televizními obrazovkami rozplakala tuším palestinskou dívenku, že jí bude odmítnut azyl, ihned obrátila, když narazila na masivní odpor Západních Němců, obrátila a pozvala všechny uprchlíky ze Sýrie. Přišlo jich ze Sýrie v prvním roce přes milión a v první fázi západní Němci jásali a unášeli se nad svou laskavostí a dobrotou. Skřípat zubama a zase jen část začaly až po roce a půl.

Po kyjevském majdanu, který organizovala a který vyvolal pro celý Západ neočekávanou asertivní reakci Ruska na Krymu nejprve se jako lítá bojovnice postavila proti Putinovi, aby dnes, když podle Pew Reasearch Centrum 49 % Němců se obává hrozby USA a jen 30 % hrozby z Ruska už jen polehounku udržuje sankce s cílem oslabit odpor Poláků a Ukrajinců proti vybudování plynovodu Nord Stream II.

V podstatě byla neporazitelná, zejména když na každé své blbost trvala i kdyby na chleba nemělo být. To vytvářelo dojem, jak to má promyšlené. Neměla, ale trvala na tom.

V tomto ohledu je Babiš velmi jemný catch – all -ista. Tu vezme Okamurovi nesouhlas s přijetím migrantů, tu ostře vystoupí proti vítačům a kývačům, tu socanům schlamstne jejich sociální program a zejména si pohýčká i důchodce nesporně nejvýznamnějším jednorázovým nárůstem důchodů.

A Piráti a ODS už jen bzučí, ale jak jsem řekl na víc než 15 – 16 % do dát nemůže. Oproti široce rozkročené (v Německu se říká „všelidové straně či hnutí“ ANO) nemají šanci.

Ovšem aby bylo jasno. Tento styl politiky, stejně tak praktikovali skvělí sociálnědemokratičtí kancléři Brandt, Schmidt či Schröder, jež byli milováni dělníky i šéfy velkých monopolů.

A jedna, možná nejdůležitější poznámka.

Žijeme v době, kdy celý svět na mnohé otázky nezná odpovědi a musí je hledat. Týká se to ekonomiky, sociálních věcí, fungování Evropské unie či NATO.

Jen hlupáci v této chvíli se mohou tvářit, že existují jasná řešení. Celý náš sociekonomický, politický i institucionální „západní model“ krok zá krokem, měsíc za měsícem, jedněmi volbami za druhými se bude pokoušet najít řešení.

Na to nemohou mít správnou odpověď ani Piráti ani ODS a bohužel ani menší politické strany.

Nesplete se ten, kdo je připraven pragmaticky převzít nejlepší aktuální řešení.

A to je momentálně určitě u nás jen Babiš.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

18.02.2019 19:49

Problémem ale je,že se Babišovi nedá věřit.Něco jiného říká doma a něco jiného v hlubokém předklonu v Bruseli či Berlíně.Dalším,neméně význačným problémem je,že jeho kritici nejsou schopni mu konkurovat.A to právě proto,že jsou to lidé z akademického prostředí,viz.Fiala,nebo to jsou Bartošovy smažky.Ani jedni nemají dost inteligence a schopností se Babišovi postavit.


 
Exministryně obrany Parkanová pro Bushe s kreslířem Výčítalem bryskně, jako kdysi Gustav Brom bleskem sepsal píseň pro Gagarina, stvořila a nazpívala na stejnou melodii kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Exministryně obrany Parkanová pro Bushe s kreslířem Výčítalem bryskně, jako kdysi Gustav Brom bleskem sepsal píseň pro Gagarina, stvořila a nazpívala na stejnou melodii kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář 13. srpna 2019 u soudu z pozice svědka hájil pořízení letounů CASA pro českou armádu. Uvedl, že stroje se stoprocentně osvědčily doma i na zahraničních misích, a zmínil se též, že si nevzpomíná, že by při dojednávání nákupu zaznamenal výhrady, například k ceně.

"Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí,“ prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo podle serveru Ewn.co.za. Stížnosti odmítl jako neopodstatněnou...

Život Radovana Krejčíře v johannesburgské věznici Leeuwkop s maximální mírou ostrahy, kde si Čech odpykává pětatřicetiletý trest, není ohrožen, ujistila právě jihoafrická vězeňská správa podle místních médií. Reagovala tak na tvrzení Krejčířových příbuzných, kteří si v tisku stěžovali, že Čech bude brzy zavražděn, pokud nebude z Leeuwkopu přeložen do jiného zařízení.

I přes údajný konec studené války mají jaderné zbraně hlavně její bývalí aktéři - Rusko a USA: Rusko cca 5000 strategických hlavic, USA 8000 hlavic; zbývajících cca tisíc je rozděleno mezi Francii, Velkou Británii a Čínu…

I přes údajný konec studené války mají jaderné zbraně hlavně její bývalí aktéři - Rusko a USA: Rusko cca 5000 strategických hlavic, USA 8000 hlavic; zbývajících cca tisíc je rozděleno mezi Francii, Velkou Británii a Čínu…

Spojené státy mají přes 8 tisíc jaderných hlavic, rozmístěných na stovkách svých vojenských základen po celém světě. Jen na německém území je rozmístěno na 35 tisíc amerických vojáků ne desítkách základen, kde je také asi 17 tisíc amerických civilistů ve službách armády; všichni by se prý měli z Německa stěhovat..

Když Turecko, členská země NATO, okupovalo severní Kypr v roce 1974, nikomu to ze Západu nevadilo, zato okupace Československa 21. srpna 1968 je však navždy zločinem SSSR a dalších zemí Varšavské smlouvy

Když Turecko, členská země NATO, okupovalo severní Kypr v roce 1974, nikomu to ze Západu nevadilo, zato okupace Československa 21. srpna 1968 je však navždy zločinem SSSR a dalších zemí Varšavské smlouvy

Zatímco od nás okupantští Sověti ze srpna 1968 dávno odešli, Turecko v tajnosti v srpnu 2019 přepravilo do okupované části severního Kypru 42 tanků Leopard 2A4. Stroje německé výroby se nachází jen deset kilometrů od Nikósie, metropole Kyperské republiky. Informoval o tom turecký server Ahval s odvoláním na řecká média.

Poslední domácí zprávy