• Čtvrtek, 21. březen 2019
  • Svátek má Rukojmí Radek

Bartoš ani Fiala nemají proti Babišovi šance…
Počet návštěv: 495

Bartoš ani Fiala nemají proti Babišovi šance…

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Ne že by Andrej Babiš nedělal chyby. Dělá a nemalé. Jeho trvání na Danu Ťokovi coby ministru dopravy, jeho uznání samozvaného prezidenta coby legitimní hlavou státu, jeho asi absurdní trvání na vytvoření vládního městečka v Letňanech, což obyčejného občana spíše naštve asi leckdo vidí. Ale vše to jsou jen jednotlivosti, zatímco natvrdo přijatá politika catch- all party a pragmatické a neideologické posuzování problémů ho činí z hlediska současných protivníků nepřekonatelným.

Proti němu úročí jednat echt ideologická politika Petra Fialy z ODS, který chrlí znovu a znovu klišé pravicové politiky někdy z počátku 90. let, opakující monotónně zkratky o nebezpečí komunistů, socialistické vládě (sic!) a cestě na Východ stejně jako čím dál tím agresivnější rétorika Pirátů opakující mantry o liberální Evropě, a zločinech Andreje Babiše a potřeba využití metod EK proti českému premiérovi. Těch 10 – 15 % takto vyhraněně politiky obou hlavních opozičních stran mohou dát, ale více ani ťuk.

Zato Andrej Babiš klidně a dnes již i téměř nekonfrontačně prosazuje politiku zcela objektivně pro většinu vrstev společnosti, kromě vyhraněně a razantně ideologických.

Přesně tak to po celý svůj život dělala německá kancléřka Angela Merkelová, která vždy vyčkala až nějaký problém ve společnosti po určitou dobu dominantně převážil a pak ho schlamstla bez jakýchkoliv výčitek. A tak vyluxovala – ona jaderná fyzička - zelený program proti existenci jaderných elektráren a Zelení jen mohli skřípat zubama, proto vyluxovala reformní a pragmatickou sociální reformu bývalého kancléře Schrödera a zrušila bez oka mrknutí velkou koalici. A mimochodem i to byste měli vědět. Proto schlamstla plán SPD na základě žádosti německých podnikatelů a bank pro nezbytný příliv migrantů s odůvodněním, že jinak dojde ke krachu pracovního trhu, a protože krátce předtím, před televizními obrazovkami rozplakala tuším palestinskou dívenku, že jí bude odmítnut azyl, ihned obrátila, když narazila na masivní odpor Západních Němců, obrátila a pozvala všechny uprchlíky ze Sýrie. Přišlo jich ze Sýrie v prvním roce přes milión a v první fázi západní Němci jásali a unášeli se nad svou laskavostí a dobrotou. Skřípat zubama a zase jen část začaly až po roce a půl.

Po kyjevském majdanu, který organizovala a který vyvolal pro celý Západ neočekávanou asertivní reakci Ruska na Krymu nejprve se jako lítá bojovnice postavila proti Putinovi, aby dnes, když podle Pew Reasearch Centrum 49 % Němců se obává hrozby USA a jen 30 % hrozby z Ruska už jen polehounku udržuje sankce s cílem oslabit odpor Poláků a Ukrajinců proti vybudování plynovodu Nord Stream II.

V podstatě byla neporazitelná, zejména když na každé své blbost trvala i kdyby na chleba nemělo být. To vytvářelo dojem, jak to má promyšlené. Neměla, ale trvala na tom.

V tomto ohledu je Babiš velmi jemný catch – all -ista. Tu vezme Okamurovi nesouhlas s přijetím migrantů, tu ostře vystoupí proti vítačům a kývačům, tu socanům schlamstne jejich sociální program a zejména si pohýčká i důchodce nesporně nejvýznamnějším jednorázovým nárůstem důchodů.

A Piráti a ODS už jen bzučí, ale jak jsem řekl na víc než 15 – 16 % do dát nemůže. Oproti široce rozkročené (v Německu se říká „všelidové straně či hnutí“ ANO) nemají šanci.

Ovšem aby bylo jasno. Tento styl politiky, stejně tak praktikovali skvělí sociálnědemokratičtí kancléři Brandt, Schmidt či Schröder, jež byli milováni dělníky i šéfy velkých monopolů.

A jedna, možná nejdůležitější poznámka.

Žijeme v době, kdy celý svět na mnohé otázky nezná odpovědi a musí je hledat. Týká se to ekonomiky, sociálních věcí, fungování Evropské unie či NATO.

Jen hlupáci v této chvíli se mohou tvářit, že existují jasná řešení. Celý náš sociekonomický, politický i institucionální „západní model“ krok zá krokem, měsíc za měsícem, jedněmi volbami za druhými se bude pokoušet najít řešení.

Na to nemohou mít správnou odpověď ani Piráti ani ODS a bohužel ani menší politické strany.

Nesplete se ten, kdo je připraven pragmaticky převzít nejlepší aktuální řešení.

A to je momentálně určitě u nás jen Babiš.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

18.02.2019 19:49

Problémem ale je,že se Babišovi nedá věřit.Něco jiného říká doma a něco jiného v hlubokém předklonu v Bruseli či Berlíně.Dalším,neméně význačným problémem je,že jeho kritici nejsou schopni mu konkurovat.A to právě proto,že jsou to lidé z akademického prostředí,viz.Fiala,nebo to jsou Bartošovy smažky.Ani jedni nemají dost inteligence a schopností se Babišovi postavit.


 
Zničit v My - Lai „vše co chodí, plazí se anebo roste“; mise “Search and Destroy” (vyhledej a znič). Zabito 534 starců, žen a dětí; poručík Calley byl odsouzen na doživotí, poté ho Nixon omilostnil

Zničit v My - Lai „vše co chodí, plazí se anebo roste“; mise “Search and Destroy” (vyhledej a znič). Zabito 534 starců, žen a dětí; poručík Calley byl odsouzen na doživotí, poté ho Nixon omilostnil

Časně ráno 16. března 1968 vkročili američtí vojáci při běžné kontrolní hlídce do vesnice My -Lai. Jedním z důvodů tohoto krvavého řádění mělo být zabití seržanta US Army Georga Cocksa v okolí vesnice My – Lai, ležící v Jižním Vietnamu v provincii Son My. Vojáci pod velením poručíka Williama Calleyho, vstoupili do vesnice a začalo zabíjení.

V USA získal Tomáš Etzler Cenu Emmy, zatímco jeho matku s Alzheimerovu chorobou, jež bývala sboristkou Státní opery v Ostravě, museli hledat po celé Ostravě; napsal mě: „Prekrocil jste hranici Olsere. Jste dobytek. A snad Vas potkam…“

V USA získal Tomáš Etzler Cenu Emmy, zatímco jeho matku s Alzheimerovu chorobou, jež bývala sboristkou Státní opery v Ostravě, museli hledat po celém městě; napsal mě: „Prekrocil jste hranici Olsere. Jste dobytek. A snad Vas potkam…“

Přišel mi v prosinci 2011 pozdrav z Číny. Nic divného, právě jsme se z Číny vrátili, a abychom měli památku, poslali jsme si z Říše středu pohled sami sobě. Nepřišel však onen pohled s Bitvou od Lipan od Marolda, ale e-mail...

BAJKA O BOŽÍM SOUDU

BAJKA O BOŽÍM SOUDU

 Když hříchy Člověka dospěly k vrcholu, předstoupila před Boha Matka Země. Předala vládci Všehomíra soupis všech činů, kterými Člověk ohrozil její samotnou existenci. Jména vymizelých druhů rostlin, zvířat, ptáků byla zapsána černě. Stejně tak byla černí zamazána veškerá vodstva, pramínky počínaje a oceány konče.

Jan Padych: Nikomu to neříkej!

Jan Padych: Nikomu to neříkej!

Každý člověk, kterého jsme kdy znali, se nám s odstupem času jeví jako příběh, ať si to připouštíme, nebo ne. Vždy podle toho, co všechno o něm víme. Ten Zdeňkův příběh je pro mě spojený s vlaky. Jiný ani nemůže být. Zdeňka jsem znal od malička. Vyrůstali jsme spolu v Havířově, chodili jsme do stejné třídy základní školy a pak jsme se potkali na vojně a nakonec na chodníku v centru Ostravy. To naše poslední setkání proběhlo v roce, kdy jsme oba slavili padesátku, já o něco dřív, na konci zimy, on uprostřed léta. Ale raději začnu od samého začátku.

Poslední domácí zprávy