• Pondělí, 20. květen 2019
  • Svátek má Rukojmí Zbyšek

Bartoš ani Fiala nemají proti Babišovi šance…
Počet návštěv: 672

Bartoš ani Fiala nemají proti Babišovi šance…

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Ne že by Andrej Babiš nedělal chyby. Dělá a nemalé. Jeho trvání na Danu Ťokovi coby ministru dopravy, jeho uznání samozvaného prezidenta coby legitimní hlavou státu, jeho asi absurdní trvání na vytvoření vládního městečka v Letňanech, což obyčejného občana spíše naštve asi leckdo vidí. Ale vše to jsou jen jednotlivosti, zatímco natvrdo přijatá politika catch- all party a pragmatické a neideologické posuzování problémů ho činí z hlediska současných protivníků nepřekonatelným.

Proti němu úročí jednat echt ideologická politika Petra Fialy z ODS, který chrlí znovu a znovu klišé pravicové politiky někdy z počátku 90. let, opakující monotónně zkratky o nebezpečí komunistů, socialistické vládě (sic!) a cestě na Východ stejně jako čím dál tím agresivnější rétorika Pirátů opakující mantry o liberální Evropě, a zločinech Andreje Babiše a potřeba využití metod EK proti českému premiérovi. Těch 10 – 15 % takto vyhraněně politiky obou hlavních opozičních stran mohou dát, ale více ani ťuk.

Zato Andrej Babiš klidně a dnes již i téměř nekonfrontačně prosazuje politiku zcela objektivně pro většinu vrstev společnosti, kromě vyhraněně a razantně ideologických.

Přesně tak to po celý svůj život dělala německá kancléřka Angela Merkelová, která vždy vyčkala až nějaký problém ve společnosti po určitou dobu dominantně převážil a pak ho schlamstla bez jakýchkoliv výčitek. A tak vyluxovala – ona jaderná fyzička - zelený program proti existenci jaderných elektráren a Zelení jen mohli skřípat zubama, proto vyluxovala reformní a pragmatickou sociální reformu bývalého kancléře Schrödera a zrušila bez oka mrknutí velkou koalici. A mimochodem i to byste měli vědět. Proto schlamstla plán SPD na základě žádosti německých podnikatelů a bank pro nezbytný příliv migrantů s odůvodněním, že jinak dojde ke krachu pracovního trhu, a protože krátce předtím, před televizními obrazovkami rozplakala tuším palestinskou dívenku, že jí bude odmítnut azyl, ihned obrátila, když narazila na masivní odpor Západních Němců, obrátila a pozvala všechny uprchlíky ze Sýrie. Přišlo jich ze Sýrie v prvním roce přes milión a v první fázi západní Němci jásali a unášeli se nad svou laskavostí a dobrotou. Skřípat zubama a zase jen část začaly až po roce a půl.

Po kyjevském majdanu, který organizovala a který vyvolal pro celý Západ neočekávanou asertivní reakci Ruska na Krymu nejprve se jako lítá bojovnice postavila proti Putinovi, aby dnes, když podle Pew Reasearch Centrum 49 % Němců se obává hrozby USA a jen 30 % hrozby z Ruska už jen polehounku udržuje sankce s cílem oslabit odpor Poláků a Ukrajinců proti vybudování plynovodu Nord Stream II.

V podstatě byla neporazitelná, zejména když na každé své blbost trvala i kdyby na chleba nemělo být. To vytvářelo dojem, jak to má promyšlené. Neměla, ale trvala na tom.

V tomto ohledu je Babiš velmi jemný catch – all -ista. Tu vezme Okamurovi nesouhlas s přijetím migrantů, tu ostře vystoupí proti vítačům a kývačům, tu socanům schlamstne jejich sociální program a zejména si pohýčká i důchodce nesporně nejvýznamnějším jednorázovým nárůstem důchodů.

A Piráti a ODS už jen bzučí, ale jak jsem řekl na víc než 15 – 16 % do dát nemůže. Oproti široce rozkročené (v Německu se říká „všelidové straně či hnutí“ ANO) nemají šanci.

Ovšem aby bylo jasno. Tento styl politiky, stejně tak praktikovali skvělí sociálnědemokratičtí kancléři Brandt, Schmidt či Schröder, jež byli milováni dělníky i šéfy velkých monopolů.

A jedna, možná nejdůležitější poznámka.

Žijeme v době, kdy celý svět na mnohé otázky nezná odpovědi a musí je hledat. Týká se to ekonomiky, sociálních věcí, fungování Evropské unie či NATO.

Jen hlupáci v této chvíli se mohou tvářit, že existují jasná řešení. Celý náš sociekonomický, politický i institucionální „západní model“ krok zá krokem, měsíc za měsícem, jedněmi volbami za druhými se bude pokoušet najít řešení.

Na to nemohou mít správnou odpověď ani Piráti ani ODS a bohužel ani menší politické strany.

Nesplete se ten, kdo je připraven pragmaticky převzít nejlepší aktuální řešení.

A to je momentálně určitě u nás jen Babiš.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

18.02.2019 19:49

Problémem ale je,že se Babišovi nedá věřit.Něco jiného říká doma a něco jiného v hlubokém předklonu v Bruseli či Berlíně.Dalším,neméně význačným problémem je,že jeho kritici nejsou schopni mu konkurovat.A to právě proto,že jsou to lidé z akademického prostředí,viz.Fiala,nebo to jsou Bartošovy smažky.Ani jedni nemají dost inteligence a schopností se Babišovi postavit.


 
Terezín - místo, které se stalo největším koncentračním táborem na území českých zemí.  Za necelé čtyři roky jím prošlo více než 150 000 mužů, žen i dětí, z nich nepřežilo 2. sv. válku 118 tisíc...

Terezín - místo, které se stalo největším koncentračním táborem na území českých zemí. Za necelé čtyři roky jím prošlo více než 150 000 mužů, žen i dětí, z nich nepřežilo 2. sv. válku 118 tisíc...

Na Národním hřbitově v Terezíně na Litoměřicku se v neděli 19. května 2019 uskutečnila tradiční vzpomínka na oběti nacistické perzekuce. Tryzny u příležitosti 74. výročí konce 2. sv. války se každý rok účastní stovky lidí, kromě pamětníků událostí také politici i diplomaté. Vzpomínková akce organizovaná Památníkem Terezín se koná pravidelně třetí květnovou neděli.

 

#Jsme tu, abychom prosadili ten „žádoucí“ názor. Iniciativa s vazbami na Člověka v tísní likviduje diskuze

#Jsme tu, abychom prosadili ten „žádoucí“ názor. Iniciativa s vazbami na Člověka v tísní likviduje diskuze

S blížícími se eurovolbami sílí hlasy nejrůznějších politických neziskovek, iniciativ, politiků a umělců, kteří jsou žádoucně názorově ukotvení. Jedním takovým hlasem je iniciativa #jsmetu, která se v rámci skupiny na Facebooku svolá do diskuze pod vytipovaný článek, kde jsou dle jejich názoru nevhodné (nenávistné) příspěvky. Tam se angažují a navzájem si podpoří a „olajkují“ své příspěvky, čímž svým „žádoucím“ názorem vytlačí ostatní diskutující. Není asi překvapením, že srdnatě obhajují EU, migraci nebo neziskovky. A administrátoři skupiny mají vazby na politické neziskovky Člověka v tísni a Evropské hodnoty.

Poslední domácí zprávy