• Pondělí, 20. květen 2019
  • Svátek má Rukojmí Zbyšek

Exhumace Zdeny Mašínové st.- ano nebo ne?
Počet návštěv: 607

Exhumace Zdeny Mašínové st.- ano nebo ne?

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

Oceňuji, že matka bratří Mašínů byla posmrtně uznána jako aktivní bojovnice proti komunistickému režimu. Osobnosti s takovou odvahou by neměly být zapomenuty. To jsou slova ultrapravicového politika, europoslance a předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila, který sice zapomněl na jejich sestru Zdenu,  nicméně s jeho nadšením ani samotným uznáním se zásadně neztotožňuji, ale co naplat, jsou jisté síly, které dokáží bez revolveru u hlavy prosadit mnohé

     Navíc, pan Pospíšil je člověk, který zvedne ruku pro každou špatnost a bude ji tvrdě obhajovat. Dalo by se říct, že takový charakter může být příkladný jiným, zvláště mladým, ale není. On pan Pospíšil totiž není, bohužel, zrovna ideál muže a už vůbec ne mužnosti. Jenom jeho nadšení nad uznáním Z. Mašínové za bojovnici proti komunismu rychle pohaslo po zjištění, že pražský magistrát zamítl žádost rodiny Mašínů (přesněji Zdeny Mašínové ml.) na exhumaci této „statečné ženy“ z hromadného hrobu (za státní peníze), a tím znemožnil její důstojný pohřeb. Proto se pan europoslanec a předseda TOP 09 rozhodl společně s historikem Petrem Blažkem (ÚSTR) a zastupitelským klubem TOP 09 navzdory všemu tento požadavek aktivně řešit!

     Pokud se nemýlím, pražský magistrát zamítnutí žádosti pí. Mašínové řádně posoudil, zdůvodnil a není nejmenších pochyb, že naprosto opodstatněně. Jde o to, že exhumace pozůstatků jedné osoby v hrobě s tisíci ostatky jiných osob skýtá mnoho složitých úředních postupů, schválení pozůstalých, vyzvednutí ostatků, jejich identifikace náročnou metodou DNA, zajištění jejich dalšího uložení atd., je práce složitá, ale i časově a finančně velmi náročná. Nicméně populista a politický šejdíř pan Pospíšil, který se rozhodl na exhumaci této „statečné ženy“ z hromadného hrobu „zapracovat“, nebere v potaz žádný z uvedených logických důvodů.

     Znamená to, že se jeho „velkorysou“ osobní iniciativou budou zabývat členové zastupitelského klubu TOP 09, že bude časově, ale i finančně obtěžovat a zatěžovat různé orgány, bude vytvářet „politické“, resp. antikomunistické dusno, aby se nakonec došlo k předem danému závěru, že žádosti o exhumaci jedné „statečné ženy“ nelze a nebude vyhověno! Kolik času a peněz to bude stát občany, pana Pospíšila také vůbec nezajímá. Otázka je, zda pan  Pospíšil nemá jiné, třeba mnohem vážnější a důležitější  úkoly a záležitosti na práci v EP ve prospěch občanů ČR, než se zabývat tímto předem ztraceným případem! Nebo že by snad nic důležitějšího skutečně neměl? Tak co v EP vlastně dělá?

     Měl bych však řešení a sice, aby veškeré úsilí a hlavně náklady, spojené s prosazováním žádosti o „exhumaci“, financoval buďto ze zdrojů partaje, tedy TOP 09 a ještě lépe, ze svých soukromých, bezpracně, resp. v lepším případě snadno získaných milionů z EP s přispěním samotné Zdeny Mašínové ml., místo peněz občanů. Nepochybuji, že by jej velmi rychle opustila populistická aktivita s exhumací „statečné ženy“, matky vrahů a vyvrhelů!

      Nakonec ještě poznamenávám, že tento můj názor na iniciativu předsedy tOP 09 Pospíšila vyjadřuji velmi kulantní formou, protože ohlasy na jeho „rozhodnutí“ v diskuzi na portále PL.cz jsou natolik otevřené, že pokud by měl v sobě kousek hrdosti a cti, pak by jako politik chodil kanálama. A že v Praze o ně není zrovna nouze! Jenže, to by nebyl Pospíšil, aby z hnoje, pardon z boje utíkal! A mimochodem, to sasako, které má na sobě, to je také ušité z „ostudy“!

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

20.02.2019 20:49

V tom případě se Vám omlouvám,že jsem to špatně pochopil.


 
Ladislav Matějka

Ladislav Matějka

20.02.2019 09:04

..já neměl na mysli bratry a jejich činy, ale postoj k jejich matce. Na rodinných příslušnících se mstili pouze nacisté a komunisté. Nevím, co autor článku zamýšlel těmi uvozovkami. Statečná žena to bezesporu byla, už jen proto, co si vytrpěla kvůli svému muži. Co provedli její dávno dospělí synové - za to nesou odpovědnost jen a jen oni...


 
Petr Majevský

Petr Majevský

19.02.2019 19:50

Pane Matějko,oni nebyli žádní odpůrci režimu,ale obyčejní loupežníci.Pokud máte jiný názor,tak nám řekněte,kolik zlikvidovali komoušských papalášů?Dokázali zabít jednoho omámeného venkovského policajta,který měl v gesci krádeže drůbeže a podobných záležitostí.Kvůli penězům,které potřebovali pro sebe,zabili pokladníka,který vezl výplaty dělníkům do továrny.To byl odboj,ukrást peníze dělníkům?To byla jednoznačně loupež!Uloupením peněz nezpůsobili žádnou újmu režimu,ale jenom dělníkům,kteří pak neměli za co nakrmit svoje děti.To u mne skutečně není odboj.Nikdy režim nepoškodili a jenom sobě pomohli.Když zjistili,že po nich jde policie,tak šlo hrdinství stranou a honem se spasili útěkem.Otázkou je,zda jejich matka o jejich činnosti vůbec věděla.


 
Terezín - místo, které se stalo největším koncentračním táborem na území českých zemí.  Za necelé čtyři roky jím prošlo více než 150 000 mužů, žen i dětí, z nich nepřežilo 2. sv. válku 118 tisíc...

Terezín - místo, které se stalo největším koncentračním táborem na území českých zemí. Za necelé čtyři roky jím prošlo více než 150 000 mužů, žen i dětí, z nich nepřežilo 2. sv. válku 118 tisíc...

Na Národním hřbitově v Terezíně na Litoměřicku se v neděli 19. května 2019 uskutečnila tradiční vzpomínka na oběti nacistické perzekuce. Tryzny u příležitosti 74. výročí konce 2. sv. války se každý rok účastní stovky lidí, kromě pamětníků událostí také politici i diplomaté. Vzpomínková akce organizovaná Památníkem Terezín se koná pravidelně třetí květnovou neděli.

 

#Jsme tu, abychom prosadili ten „žádoucí“ názor. Iniciativa s vazbami na Člověka v tísní likviduje diskuze

#Jsme tu, abychom prosadili ten „žádoucí“ názor. Iniciativa s vazbami na Člověka v tísní likviduje diskuze

S blížícími se eurovolbami sílí hlasy nejrůznějších politických neziskovek, iniciativ, politiků a umělců, kteří jsou žádoucně názorově ukotvení. Jedním takovým hlasem je iniciativa #jsmetu, která se v rámci skupiny na Facebooku svolá do diskuze pod vytipovaný článek, kde jsou dle jejich názoru nevhodné (nenávistné) příspěvky. Tam se angažují a navzájem si podpoří a „olajkují“ své příspěvky, čímž svým „žádoucím“ názorem vytlačí ostatní diskutující. Není asi překvapením, že srdnatě obhajují EU, migraci nebo neziskovky. A administrátoři skupiny mají vazby na politické neziskovky Člověka v tísni a Evropské hodnoty.

Poslední domácí zprávy