• Sobota, 30. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Ferdinand

V rámci soudržnosti Evropské unie je zřejmě třeba konzumovat i zkažené maso
Počet návštěv: 2970

V rámci soudržnosti Evropské unie je zřejmě třeba konzumovat i zkažené maso

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Evropská komise nařídila České republice, aby do konce týdne ukončila mimořádné kontroly hovězího masa, dováženého z Polska. Kontroly označila jako „nepřiměřené.“  

Zkažené hovězí maso z Polska bylo nejprve odhaleno koncem ledna ve Francii a v Portugalsku. Hlavní polský veterinář poté přiznal, že z jeho země bylo vyvezeno podezřelé hovězí v celkovém objemu 2,7 tuny do 10 zemí Evropské unie. Naši občané byli prvně ujišťováni, že Česká republika mezi těmito zeměmi není...

Jenže český ministr zemědělství Miroslav Toman poměrně záhy oznámil, že zkažené polské hovězí se dostalo i k nám: nejprve mělo jít o 4 česká města, později bylo zkažené maso odhaleno i ve Zlínském kraji, konkrétně v masokombinátu ve Valašském Meziřičí. Přičemž bylo zjištěno, že část masa, napadeného salmonelou, byla již například zkonzumována v kroměřížské nemocnici, na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži či na několika základních školách na Zlínsku (viz odkaz zde). Bylo proto dle mého názoru naprosto logické, když české ministerstvo zemědělství nařídilo, že veškeré z Polska dovážené hovězí maso musí projít před uvedením na trh mimořádnou kontrolou.

S ohledem na to, že nešlo o první problémy podobného rázu u potravin, vyvážených ze země našeho severního souseda do ostatních unijních zemí, možná i někdo naivně očekával, že centrální orgány Evropské unie se budou snažit tuto situaci řešit a sjednat nápravu ohledně toho, aby se podobné aféry už v budoucnu neopakovaly. Zvláště když chytré hlavy v Bruselu či Štrasburku v zájmu našeho blaha řeší třeba i to, kolik čeho můžeme vyprodukovat, jak se některé potravinové výrobky mohou či nemohou jmenovat a jaké musí mít povinné složení.

A v Bruselu se kauzou zkaženého polského masa skutečně tento týden zabývali. Příslušná Evropská komise však neapelovala na Polsko, aby podniklo opatření, které by podobným aférám zabránilo nebo aspoň výrazně zmírnilo riziko jejich opakování. Naopak nařídila České republice, aby mimořádné kontroly hovězího masa z Polska zrušila, neboť prý nejsou přiměřené možnému ohrožení a dle slov evropského komisaře Vytenise Andriukaitise odporují zásadám společné zemědělské politiky členských zemí EU (viz odkaz zde)!

Nevím, zda Vytenis Andriukaitis a další „papaláši“ v Bruselu mívají někdy na oběd či na večeři maso, původem z Polska (dost o tom pochybuji). Ovšem přijde mi naprosto absurdní, aby nám z Bruselu či ze Štraburku někdo nařizoval už i to, co můžeme a nemůžeme kvůli možnému ohrožení zdraví našich občanů kontrolovat. Případně, že bychom v zájmu úspěchu společné zemědělské politiky Evropské unie měli riskovat i to, že se naši občané nakazí salmonelou (paradoxní mimochodem je, že včera objevili veterináři v Lounech salmonelu i z Polska dovezeného drůbežího masa). Pomyslný palec nahoru proto dávám české Státní veterinární správě, která absurdní výzvu Evropské komise odmítla a v kontrolách polského masa hodlá pokračovat i nadále.

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

02.03.2019 19:55

Okamžitě měla následovat odpověď do Brusele,jak si máme její slova vyložit.Zda máme ohrožovat zdraví občanů pro nějaký obchod.Ať se celá Brusel otevře a řekne,co má pro ni větší význam.EU raději obchod se shnilým a zdravotně závadným masem.Tak ať se vyjádří jasně!Buď musíme přestat v zájmu obchodu s ochranou zdraví občanů z rozhodnutí EU,nebo budeme ochraňovat zdraví i proti Bruseli.Ale musí to rozhodnutí vydat právě EU!


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

02.03.2019 19:12

Pane Nožičko, rád Vaše příspěvky čtu. Jen se podivuji, že jste v této záležitosti neodhalil Putinovu stopu. Kdo jiný má zálem na tom, abychom se v případě agrese všichni po.....Už i Bruseli má své agenty! ...Mějte se hezky.


 
Nenávist patří k životu

Nenávist patří k životu

Vážené kolegyně, kolegové, jenom krátká reakce na pana místopředsedu Sněmovny Vojtěcha Pikala. Pane místopředsedo, já váš názor plně respektuji a přeji vám, aby vás za něj jednou nezavřeli. (Potlesk v sále.) Vážené – a teď vážně. Karla toho už hodně řekla, ale myslím si, že je velmi důležité celou tu věc pojmenovat a říct si, o co vlastně jde. Podle mého názoru – a mrzí mě, že tady není pan ministr vnitra Hamáček, který by to určitě měl slyšet – je Karla Maříková jenom střípkem celé té věci, která tady kolem nás jakoby letí.

 Značná část potravin prudce zdražuje a dále bude. Určitě za to může Babiš a Agrofert za přispění Putina.

Značná část potravin prudce zdražuje a dále bude. Určitě za to může Babiš a Agrofert za přispění Putina.

My všichni, kdož chodíme nakupovat, to vidíme. Ceny potravin rostou, brambory jsou už pomalu sváteční jídlo a nyní prosakují zprávy o tom, že v Evropě dochází maso. Už i viníci se hledají a v Česku za to jako obvykle může Babiš a jeho Agrofert. Už jen čekám, až vyskočí nějaký blbec a bude vyřvávat, že za tuto situaci může Rusko a Putin. Skutečně je to trapné takhle lidem lhát!!

Začněme přemýšlet o renesanci moderní Středoevropské konfederace

Začněme přemýšlet o renesanci moderní Středoevropské konfederace

Připouštím, že matematika není mou silnou stránkou, i proto jsem kdysi za tolerantního „komunistického“ režimu mohl absolvovat tzv. humanitní gymnázium. Nakonec jsem se stal doktorem práv, možná špatným, možná dobrým, ale ta matematika mi nikdy nechyběla. Ne, neumím vyhodnocovat ty miliardy, které by se měly rozházet v rámci EU. Ale nezdá se mi to.

Poslední domácí zprávy