• Středa, 24. červenec 2019
  • Svátek má Rukojmí Kristýna

V rámci soudržnosti Evropské unie je zřejmě třeba konzumovat i zkažené maso
Počet návštěv: 1729

V rámci soudržnosti Evropské unie je zřejmě třeba konzumovat i zkažené maso

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Evropská komise nařídila České republice, aby do konce týdne ukončila mimořádné kontroly hovězího masa, dováženého z Polska. Kontroly označila jako „nepřiměřené.“  

Zkažené hovězí maso z Polska bylo nejprve odhaleno koncem ledna ve Francii a v Portugalsku. Hlavní polský veterinář poté přiznal, že z jeho země bylo vyvezeno podezřelé hovězí v celkovém objemu 2,7 tuny do 10 zemí Evropské unie. Naši občané byli prvně ujišťováni, že Česká republika mezi těmito zeměmi není...

Jenže český ministr zemědělství Miroslav Toman poměrně záhy oznámil, že zkažené polské hovězí se dostalo i k nám: nejprve mělo jít o 4 česká města, později bylo zkažené maso odhaleno i ve Zlínském kraji, konkrétně v masokombinátu ve Valašském Meziřičí. Přičemž bylo zjištěno, že část masa, napadeného salmonelou, byla již například zkonzumována v kroměřížské nemocnici, na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži či na několika základních školách na Zlínsku (viz odkaz zde). Bylo proto dle mého názoru naprosto logické, když české ministerstvo zemědělství nařídilo, že veškeré z Polska dovážené hovězí maso musí projít před uvedením na trh mimořádnou kontrolou.

S ohledem na to, že nešlo o první problémy podobného rázu u potravin, vyvážených ze země našeho severního souseda do ostatních unijních zemí, možná i někdo naivně očekával, že centrální orgány Evropské unie se budou snažit tuto situaci řešit a sjednat nápravu ohledně toho, aby se podobné aféry už v budoucnu neopakovaly. Zvláště když chytré hlavy v Bruselu či Štrasburku v zájmu našeho blaha řeší třeba i to, kolik čeho můžeme vyprodukovat, jak se některé potravinové výrobky mohou či nemohou jmenovat a jaké musí mít povinné složení.

A v Bruselu se kauzou zkaženého polského masa skutečně tento týden zabývali. Příslušná Evropská komise však neapelovala na Polsko, aby podniklo opatření, které by podobným aférám zabránilo nebo aspoň výrazně zmírnilo riziko jejich opakování. Naopak nařídila České republice, aby mimořádné kontroly hovězího masa z Polska zrušila, neboť prý nejsou přiměřené možnému ohrožení a dle slov evropského komisaře Vytenise Andriukaitise odporují zásadám společné zemědělské politiky členských zemí EU (viz odkaz zde)!

Nevím, zda Vytenis Andriukaitis a další „papaláši“ v Bruselu mívají někdy na oběd či na večeři maso, původem z Polska (dost o tom pochybuji). Ovšem přijde mi naprosto absurdní, aby nám z Bruselu či ze Štraburku někdo nařizoval už i to, co můžeme a nemůžeme kvůli možnému ohrožení zdraví našich občanů kontrolovat. Případně, že bychom v zájmu úspěchu společné zemědělské politiky Evropské unie měli riskovat i to, že se naši občané nakazí salmonelou (paradoxní mimochodem je, že včera objevili veterináři v Lounech salmonelu i z Polska dovezeného drůbežího masa). Pomyslný palec nahoru proto dávám české Státní veterinární správě, která absurdní výzvu Evropské komise odmítla a v kontrolách polského masa hodlá pokračovat i nadále.

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

02.03.2019 19:55

Okamžitě měla následovat odpověď do Brusele,jak si máme její slova vyložit.Zda máme ohrožovat zdraví občanů pro nějaký obchod.Ať se celá Brusel otevře a řekne,co má pro ni větší význam.EU raději obchod se shnilým a zdravotně závadným masem.Tak ať se vyjádří jasně!Buď musíme přestat v zájmu obchodu s ochranou zdraví občanů z rozhodnutí EU,nebo budeme ochraňovat zdraví i proti Bruseli.Ale musí to rozhodnutí vydat právě EU!


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

02.03.2019 19:12

Pane Nožičko, rád Vaše příspěvky čtu. Jen se podivuji, že jste v této záležitosti neodhalil Putinovu stopu. Kdo jiný má zálem na tom, abychom se v případě agrese všichni po.....Už i Bruseli má své agenty! ...Mějte se hezky.


 
Turecký přístup. Platil by i pro opálené mladé muže, co nás

Turecký přístup. Platil by i pro opálené mladé muže, co nás "obohacují" prodejem drog a jinou kriminalitou v Praze ?

Slova „Turecké hospodářství”, bývala v našich končinách po dlouhou dobu termínem, vhodným k označení zmatků, neschopnosti a nekompetentnosti. Možná, že kdysi dávno i právem. Ale teď si naši rekreanti, na dovolené v tureckých turistických destinacích, často s překvapením protírají oči nad vyspělostí, funkčností a moderností místní techniky a infrastruktury. Alespoň tedy ve velkoměstech a na turisticky zajímavých místech.

Přichází antimajdan a bude pěkně hustej…

Přichází antimajdan a bude pěkně hustej…

Ani jsem nepředpokládal, že tak brzy budu znovu reagovat na to, co se děje a hlavně bude dít nejen na Ukrajině, ale zřejmě i ve světě, který euromajdan vyvolal, podporoval a nyní přijde čas nést náklady svého neblahého jednání před pěti lety.

Že se mu huba nezkřiví, komediantovi!

Že se mu huba nezkřiví, komediantovi!

Stejně jako je „vysazený“ pan Jan Hrušínský na osobu prezidenta Zemana, jsem zase já „vysazený“ na pana principála. Vadí mi totiž ta jeho neomalenost, drzost, bezohlednost a nenávist k člověku, který mu nic neudělal, nijak mu neuškodil, neublížil, jen se nemůže smířit se skutečností, že v přímé volbě porazil naději pražské kavárny, Karla Schwarzenberga. Proto také kde může do něj tu kopne, tu jej zesměšní, urazí, pomluví, nebo se o něm vyjádří způsobem, že z něj udělá ubožáka, neschopného vykonávat svou funkci prezidenta.

Poslední domácí zprávy

SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti...