• Pondělí, 20. květen 2019
  • Svátek má Rukojmí Zbyšek

Hrdinové od Sokolova
Počet návštěv: 855

Hrdinové od Sokolova

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Kolik historie a hrdinství je skryto v tomto jednom dnu a jednom místě - 8. březen 1943 a Sokolovo. Tisíce hrobů našich statečných spoluobčanů leží někde daleko od vlasti.

Kolik studentů dokáže vyhodnotit správně výraz bitva u Sokolova? Co jim říká jméno nadporučík Otakar Jaroš? Pro novou generaci pracně hledáme hrdiny, dokonce je i vymýšlíme, přitom na ty skutečné zapomínáme. Regály knihkupectví jsou plné memoárů nacistických generálů, ti naši hrdinové jsou někde zastrčeni v koutě.

Sokolovo, ukrajinská vesnice u Charkova. Za druhé světové války zde proběhlo první bojové vystoupení Československého polního praporu na východní frontě. Před 76 lety necelá tisícovka mužů a žen, na 10km úseku fronty měla zabránit německému přechodu řeky Mža. Naši vojáci bojovali proti desítkám tanků a obrněné techniky. Svůj úkol splnili.

Sokolovo, to je hrdinství zejména 1. roty npor. Otakara Jaroše. Svůj hrob zde našlo 86 našich vojáků, dalších 114 jich bylo zraněno. Velitel obrany u Sokolova nadporučík Otakar Jaroš padl v boji, za statečnost obdržel, jako první cizí státní příslušník. nejvyšší sovětské vyznamenání Hrdina SSSR, vysoké sovětské řády a medaile obdrželo dalších 87 příslušníků Československého polního praporu.

Po bitvě u Sokolova následovala krutá německá odplata. Desítky našich zraněných od Sokolova a léčených v charkovské nemocnici, byly Němci postříleny, mnozí bestiálně umučeni…. Československý polní prapor po Sokolovu se stal 1. československým armádním sborem. Od Sokolova postupoval přes Kyjev, Bílou Cerekev, Duklu, na Slovensko, poté až do Prahy. V září 1944 byla Československá paradesantní brigáda vysazena na pomoc Slovenskému národnímu povstání. Naši hrdinové od Sokolova napravovali politiku usmiřování Anglie a Francie, vůči Hitlerovi v Mnichově.

Místo obdivu a úcty k našim hrdinům, jsme svědky ponižování našeho národního povědomí a národní hrdosti. Noví vykladači dějin, překreslují dějiny II. světové války. Dnešní doba není vstřícná k vlastenectví, poklonkujeme cizím vzorům, na ty české zapomínáme. Kácíme jejich odkaz, kádrujeme je i po smrti.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

06.03.2019 21:38

Již několikrát jsem psal o tom, že mě zaráží, když novodobí hrdinové našich dějin jsou spjati s kolaborantskými předky. Václav Havel i jeho bratr jsou syny jedněch z největších kolaborantů s Říšskou mocí. Lucerna film vyráběl za války desítky filmů určených Němcům. Byly především relaxační, společenské i komedie. U Havlů se dveře s nacistickými pohlaváry netrhly. Především filmové děvy měly velikou protekci u nejvyšších představitelů tehdejší nacistické říše. Řada českých herců žila na tehdejší poměry nadstandardně. Cožpak se nanašel nikdo, kdo by byl potomkem některých z hrdinů, kteří byli odhodláni umřít v boji za svobodu našeho národa? I Schwarzenberg pochází z nacistické svoloče. I v jeho rodokmenu se nacházeli ti, kteří byli na nejvyšších postech nacistické moci. To celé charakterizuje náš posametový vývoj. Od potomků nacistů (Schwarzenberg) po potomky kolaborantů s říšskou mocí (Havlové) jsme to dotáhli k podpoře banderismu a blahořečení vrahům, kteří měli a mají na svědomí přes stotisích obětí především polského původu. (Poláci nenávidí Rusy především proto, že zapomínají, že jejich zavražděné mají na svědomí především banderovci. Ti neměli s etnickými Rusy nic do činění. Bojovali na straně nacistické říše v jednotce "Galizien" - Halič.) ....Jakýsi nešťastný ubožák s vymytým mozkem současnou pronacistickou propagandou se odvážil napsat do diskuse: " Tito lidé zničeni sovětskou politikou, zákonitě bojovali proti SSSR a použili k tomu cokoliv, co by likvidovalo komunisty". Tato vymytá dušička jaksi zapomněla, že ukrofašisti likvidovali především Poláky. Pobaltské země bojovaly za války proti Sovětům především tak, že likvidovali především Židy. (V LItvě přežila z 99.000 židů pouhá tisícovka). Estonsko a Lotyšsko se chovaly k Židům stejně krutě. Je historický fakt, že masové vyhlazování Židů začalo právě v Pobaltských zemích. HItler se k tomuto běsnění rád připojil. Zlikvidovat Židy = zlikvidovat dluhy. Dnes z těchto (vylidňujících se) zemí děláme potenciální oběti ruské agrese. Rusové dohlédli na to, aby v těchto zemích zničili projevy nacismu, který byl v těchto zemích ukotven. Dnes je vše nazpět. Hajlující sebranka, pochodňové průvody, provokativní a sebevědomé vystupování tamních neonacistů. Jako by Havel a Schwarzenberg byli předznamenáním pro neonacistické provokace sviní, které původně měly být utěsněny do rakve věčného prokletí. .....Mějte se hezky.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

06.03.2019 20:06

Pan Votava se asi mýlí.Podle nového výkladu historie jsou to bandité,kteří bojovali proti našim bratrům Banderovi a hitlerovskému Německu!O takových se přece nebude psát.Je to stejné,jako s Janem Žižkou,který byl podle novodobých zdrojů lapka,který vyjížděl za hranice k loupeživým výpravám.Jen mi novodobí pohádkáři zapomněli vysvětlit přínos křižáckých výprav do Čech.Ti sem táhli vraždit a loupit.Nakonec husity opět porazili sami čeští zrádci,jak je v tomto národě zvykem.


 
Vladimír ing.Flössel

Vladimír ing.Flössel

06.03.2019 09:44

Toto téma není dosti důstojné pro naši ČT, no znají jen ty jiné hrdiny, že p.Wolnere, Moravče?


 
Terezín - místo, které se stalo největším koncentračním táborem na území českých zemí.  Za necelé čtyři roky jím prošlo více než 150 000 mužů, žen i dětí, z nich nepřežilo 2. sv. válku 118 tisíc...

Terezín - místo, které se stalo největším koncentračním táborem na území českých zemí. Za necelé čtyři roky jím prošlo více než 150 000 mužů, žen i dětí, z nich nepřežilo 2. sv. válku 118 tisíc...

Na Národním hřbitově v Terezíně na Litoměřicku se v neděli 19. května 2019 uskutečnila tradiční vzpomínka na oběti nacistické perzekuce. Tryzny u příležitosti 74. výročí konce 2. sv. války se každý rok účastní stovky lidí, kromě pamětníků událostí také politici i diplomaté. Vzpomínková akce organizovaná Památníkem Terezín se koná pravidelně třetí květnovou neděli.

 

#Jsme tu, abychom prosadili ten „žádoucí“ názor. Iniciativa s vazbami na Člověka v tísní likviduje diskuze

#Jsme tu, abychom prosadili ten „žádoucí“ názor. Iniciativa s vazbami na Člověka v tísní likviduje diskuze

S blížícími se eurovolbami sílí hlasy nejrůznějších politických neziskovek, iniciativ, politiků a umělců, kteří jsou žádoucně názorově ukotvení. Jedním takovým hlasem je iniciativa #jsmetu, která se v rámci skupiny na Facebooku svolá do diskuze pod vytipovaný článek, kde jsou dle jejich názoru nevhodné (nenávistné) příspěvky. Tam se angažují a navzájem si podpoří a „olajkují“ své příspěvky, čímž svým „žádoucím“ názorem vytlačí ostatní diskutující. Není asi překvapením, že srdnatě obhajují EU, migraci nebo neziskovky. A administrátoři skupiny mají vazby na politické neziskovky Člověka v tísni a Evropské hodnoty.

Poslední domácí zprávy