• Čtvrtek, 22. srpen 2019
  • Svátek má Rukojmí Bohuslav

Hrdinové od Sokolova
Počet návštěv: 1153

Hrdinové od Sokolova

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Kolik historie a hrdinství je skryto v tomto jednom dnu a jednom místě - 8. březen 1943 a Sokolovo. Tisíce hrobů našich statečných spoluobčanů leží někde daleko od vlasti.

Kolik studentů dokáže vyhodnotit správně výraz bitva u Sokolova? Co jim říká jméno nadporučík Otakar Jaroš? Pro novou generaci pracně hledáme hrdiny, dokonce je i vymýšlíme, přitom na ty skutečné zapomínáme. Regály knihkupectví jsou plné memoárů nacistických generálů, ti naši hrdinové jsou někde zastrčeni v koutě.

Sokolovo, ukrajinská vesnice u Charkova. Za druhé světové války zde proběhlo první bojové vystoupení Československého polního praporu na východní frontě. Před 76 lety necelá tisícovka mužů a žen, na 10km úseku fronty měla zabránit německému přechodu řeky Mža. Naši vojáci bojovali proti desítkám tanků a obrněné techniky. Svůj úkol splnili.

Sokolovo, to je hrdinství zejména 1. roty npor. Otakara Jaroše. Svůj hrob zde našlo 86 našich vojáků, dalších 114 jich bylo zraněno. Velitel obrany u Sokolova nadporučík Otakar Jaroš padl v boji, za statečnost obdržel, jako první cizí státní příslušník. nejvyšší sovětské vyznamenání Hrdina SSSR, vysoké sovětské řády a medaile obdrželo dalších 87 příslušníků Československého polního praporu.

Po bitvě u Sokolova následovala krutá německá odplata. Desítky našich zraněných od Sokolova a léčených v charkovské nemocnici, byly Němci postříleny, mnozí bestiálně umučeni…. Československý polní prapor po Sokolovu se stal 1. československým armádním sborem. Od Sokolova postupoval přes Kyjev, Bílou Cerekev, Duklu, na Slovensko, poté až do Prahy. V září 1944 byla Československá paradesantní brigáda vysazena na pomoc Slovenskému národnímu povstání. Naši hrdinové od Sokolova napravovali politiku usmiřování Anglie a Francie, vůči Hitlerovi v Mnichově.

Místo obdivu a úcty k našim hrdinům, jsme svědky ponižování našeho národního povědomí a národní hrdosti. Noví vykladači dějin, překreslují dějiny II. světové války. Dnešní doba není vstřícná k vlastenectví, poklonkujeme cizím vzorům, na ty české zapomínáme. Kácíme jejich odkaz, kádrujeme je i po smrti.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

06.03.2019 21:38

Již několikrát jsem psal o tom, že mě zaráží, když novodobí hrdinové našich dějin jsou spjati s kolaborantskými předky. Václav Havel i jeho bratr jsou syny jedněch z největších kolaborantů s Říšskou mocí. Lucerna film vyráběl za války desítky filmů určených Němcům. Byly především relaxační, společenské i komedie. U Havlů se dveře s nacistickými pohlaváry netrhly. Především filmové děvy měly velikou protekci u nejvyšších představitelů tehdejší nacistické říše. Řada českých herců žila na tehdejší poměry nadstandardně. Cožpak se nanašel nikdo, kdo by byl potomkem některých z hrdinů, kteří byli odhodláni umřít v boji za svobodu našeho národa? I Schwarzenberg pochází z nacistické svoloče. I v jeho rodokmenu se nacházeli ti, kteří byli na nejvyšších postech nacistické moci. To celé charakterizuje náš posametový vývoj. Od potomků nacistů (Schwarzenberg) po potomky kolaborantů s říšskou mocí (Havlové) jsme to dotáhli k podpoře banderismu a blahořečení vrahům, kteří měli a mají na svědomí přes stotisích obětí především polského původu. (Poláci nenávidí Rusy především proto, že zapomínají, že jejich zavražděné mají na svědomí především banderovci. Ti neměli s etnickými Rusy nic do činění. Bojovali na straně nacistické říše v jednotce "Galizien" - Halič.) ....Jakýsi nešťastný ubožák s vymytým mozkem současnou pronacistickou propagandou se odvážil napsat do diskuse: " Tito lidé zničeni sovětskou politikou, zákonitě bojovali proti SSSR a použili k tomu cokoliv, co by likvidovalo komunisty". Tato vymytá dušička jaksi zapomněla, že ukrofašisti likvidovali především Poláky. Pobaltské země bojovaly za války proti Sovětům především tak, že likvidovali především Židy. (V LItvě přežila z 99.000 židů pouhá tisícovka). Estonsko a Lotyšsko se chovaly k Židům stejně krutě. Je historický fakt, že masové vyhlazování Židů začalo právě v Pobaltských zemích. HItler se k tomuto běsnění rád připojil. Zlikvidovat Židy = zlikvidovat dluhy. Dnes z těchto (vylidňujících se) zemí děláme potenciální oběti ruské agrese. Rusové dohlédli na to, aby v těchto zemích zničili projevy nacismu, který byl v těchto zemích ukotven. Dnes je vše nazpět. Hajlující sebranka, pochodňové průvody, provokativní a sebevědomé vystupování tamních neonacistů. Jako by Havel a Schwarzenberg byli předznamenáním pro neonacistické provokace sviní, které původně měly být utěsněny do rakve věčného prokletí. .....Mějte se hezky.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

06.03.2019 20:06

Pan Votava se asi mýlí.Podle nového výkladu historie jsou to bandité,kteří bojovali proti našim bratrům Banderovi a hitlerovskému Německu!O takových se přece nebude psát.Je to stejné,jako s Janem Žižkou,který byl podle novodobých zdrojů lapka,který vyjížděl za hranice k loupeživým výpravám.Jen mi novodobí pohádkáři zapomněli vysvětlit přínos křižáckých výprav do Čech.Ti sem táhli vraždit a loupit.Nakonec husity opět porazili sami čeští zrádci,jak je v tomto národě zvykem.


 
Vladimír ing.Flössel

Vladimír ing.Flössel

06.03.2019 09:44

Toto téma není dosti důstojné pro naši ČT, no znají jen ty jiné hrdiny, že p.Wolnere, Moravče?


 
Nový ministr kultury Zaorálek blábolil ještě jako volební lídr ČSSD a šéf české diplomacie v červnu 2017:

Nový ministr kultury Zaorálek blábolil ještě jako volební lídr ČSSD a šéf české diplomacie v červnu 2017: "Mám vysoké ambice - vyhrát volby. Nikoho nenechám si do toho mluvit; přejímám celou zodpovědnost na sebe

Copak tedy víme o Lubomíru Zaorálkovi, tomto užvaněném a nyní i pátém náhradníkovi na post ministra kultury Česka? Není to tak dávno, co se stal hvězdou sjezdu ČSSD ve dnech 10. až 12. března 2017. Při svém projevu živě a sebevědomě gestikuloval, žertoval, až se konečně dostavilo to, po čem vždycky tento varietní všeuměl prahl; když odcházel od řečnického pultíku, dostalo se mu potlesku ve stoje.

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Legendární operní zpěvák a dirigent Plácido Domingo čelí obvinění, že řadu žen nutil k sexuálním stykům. Údajně jim nabízel práci a trestal je, když jeho návrhy odmítly. Informovala o tom v úterý agentura AP. Osmasedmdesátiletý Domingo tato obvinění označil za „hluboce znepokojivá a tak, jak byla představena, za nepřesná“. Dodal, že se domníval, že veškeré jeho chování a vztahy byly přijímány kladně a se souhlasem.

Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí, prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo. A než se jeho manželka vzpamatovala, „náhodou“ vyhořel jejich dům v Černošicích

Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí, prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo. A než se jeho manželka vzpamatovala, „náhodou“ vyhořel jejich dům v Černošicích

Život Radovana Krejčíře v johannesburgské věznici Leeuwkop s maximální mírou ostrahy, kde si Čech odpykává pětatřicetiletý trest, není ohrožen, ujistila právě jihoafrická vězeňská správa podle místních médií. Reagovala tak na tvrzení Krejčířových příbuzných, kteří si v tisku stěžovali, že Čech bude brzy zavražděn, pokud nebude z Leeuwkopu přeložen do jiného zařízení.

Exministryně obrany Parkanová pro Bushe s kreslířem Výčítalem bryskně, jako kdysi Gustav Brom bleskem sepsal píseň pro Gagarina, stvořila a nazpívala na stejnou melodii kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Exministryně obrany Parkanová pro Bushe s kreslířem Výčítalem bryskně, jako kdysi Gustav Brom bleskem sepsal píseň pro Gagarina, stvořila a nazpívala na stejnou melodii kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář 13. srpna 2019 u soudu z pozice svědka hájil pořízení letounů CASA pro českou armádu. Uvedl, že stroje se stoprocentně osvědčily doma i na zahraničních misích, a zmínil se též, že si nevzpomíná, že by při dojednávání nákupu zaznamenal výhrady, například k ceně.

Poslední domácí zprávy

ČSSD: Nejsou lidi

ČSSD: Nejsou lidi

Lubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým...