• Čtvrtek, 22. srpen 2019
  • Svátek má Rukojmí Bohuslav

Osvětim: stateční i v hodině smrti
Počet návštěv: 948

Osvětim: stateční i v hodině smrti

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

8. března 1944 byla provedena největší vražda československých občanů. Ten den bylo v rámci „konečného řešení židovské otázky“ zavražděno 3792 našich spoluobčanů. Místem tohoto zločinu se staly plynové komory koncentračního tábora Auschwitz (Osvětim) - Birkenau. Je to již 75 let…. 

V koncentračním táboře Osvětim – Birkenau se nacházel tzv. Terezínský rodinný tábor. Do tohoto tábora bylo od září 1943 převezeno z Terezína kolem 5000 našich židovských spoluobčanů. Od počátku příjezdu měli určitá „privilegia“, tedy z pohledu ostatních vězňů. Děti mohly zůstat u rodičů, vězni neprocházeli hrůznou selekcí…. Připomínám, že v tzv. rodinném táboře živořili podobně, jako ostatní vězni, jejich úmrtnost nebyla nižší…. 

Délka jejich pobytu byla nacistickým vedením tábora Osvětim přesně vymezena. Naděje skončily po půl roce, vězni z tzv. Terezínského rodinného tábora byli převezeni na nákladních vozech k plynovým komorám…. A zde v ranních hodinách 8.března 1944 bylo zavražděno 3792 našich občanů, mužů, žen i dětí. I těch malých dětí…. 

Cestou na popravu zpívali českou hymnu, byli stateční i v hodině své smrti. 3792 lidských bytostí, které by se vešly do města velikosti jihočeských Volar, bylo zavražděno během několika hodin. 

Zeptejte se dnešního studenta gymnázia na tuto událost, bude nejspíš tápat. V televizi, v knihkupectví jsou studentům nabízeni jiní hrdinové. Připomínám, že ten kdo nehledá poučení v dějinách, může se stát, že je prožije znovu. 

Hitlerovy myšlenky na „konečné řešení židovské otázky“ našly naplnění zejména při jeho tažení na Východ. Daleko od Velkoněmecké Říše vznikaly desítky vyhlazovacích táborů, Treblinka, Sobibór, Chelmno, Majdanek, tím největším peklem byl tábor Osvětim-Birkenau. V těchto táborech smrti probíhalo, dle zvrácené nacistické ideologie o nadřazené rase, hromadné vraždění mužů, žen i dětí. Na šest milionů židovských obětí bylo zavražděno, zplynováno, umučeno hladem. Před popravou byli zbaveni majetku, důstojnosti a nakonec i života. Mezi nimi byly i statisíce československých obětí. V táboře smrti Chelmnu našlo smrt i 82 českých dětí z Lidic. 

Nedávno jsme si připomenuli „Den památky obětí holocaustu“. Tento den je spojen s osvobozením koncentračního tábora Osvětim Rudou armádou. 27.ledna 1945 zde přežívalo posledních 7650 lidských trosek. Fotografie z tohoto pekla smrti obletěly celý svět. Osvětim, Treblinka a další tábory smrti, to byla nacisty dokonale vybudovaná továrna na smrt, včetně plynových komor, spalovacích pecí a zpracování všeho, co mohla poskytnout lidská bytost. Tyto zločiny a svou vinu na nich, ponese německý národ na dlouhé věky…. 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

07.03.2019 20:12

Není možná,pan Votava asi nečte dnešní historiky.Vždyť za všechno může Rusko a Putin(i když v té době nežil),jak nám tvrdí ukrofašouni,které stále podporujeme.Němci jsou přece poučeni a jsou změněni na mírotvorce,jak se nám snaží namluvit politici.Koncentráky přece Němci neprovozovali a ti lidé v nich asi neumírali německou rukou.Aspoň politici tak tvrdí a proto nám je vybrali za spojence spolu s těmi,kteří nás už jednou zradili.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

07.03.2019 10:48

Zde velice doporučuji prostudovat si dílo Ericha Kulky, který přežil osvětimské peklo. Napsal o vyhlazovacím táboře obsáhlý dokument. jeho spoluautorem byl Ota Kraus. Dokument nese název "Továrna na smrt". Po válce bojoval nejen za zájmy Židovské obce, ale snažil se o propojení českého židovstva s etnickými Čechy. (Zakladatel spolku izraelsko - československého přátelství). Po válce byl zahrnut mnoha významnými poctami. Jeho práce je dodnes vzorem schůdnosti cest k porozumění a vzájemného respektu obou kultur. Židé se do současnosti podílí na naší (nad)národní kultuře, kterou jsme přijali za svou. Stáli jsme nekonečné fronty na jejich díla (za všechny Amadeus), kdy bylo na týdny předem vyprodáno. Protože shodou okolností byli moji dětští kamarádi především děti židovského původu, z celého srdce bych si přál, aby naše provázanost nikdy nezanikla. Velice si vážím jejich rodičů, kteří přežili holocaust, že nás děti nezatěžovali vyprávěním hrůz, které prožili, přežili. Nechtěli nás tím zastrašovat. Svou cestu k pravdě si každý musí najít sám. Zdroje tu jsou. Každý z nás se ve svém životě dostane na trojcestí (trivium). Je to bod zlomu. Potom záleží na tom, jakou z nich se vydá. To nejdůležitější poznání...? Žádná lidská rasa není nadřazená. Jenom vyznávání mamonu a náboženství ohrožující svými ustanoveními životy těch, které prohlásí za bezvěrce. Víme všichni velice dobře, kam až dospěl šílený Hitler se svou rasovou nadřazeností (Rassenhass) a nenávistí ke všem, kdo nejsou Němci. Hledejme proto cesty k porozumění a naslouchejme si. Jako dítě vyrůstající s židovskými vrstevníky jsem zjistil, že jsme si všichni rovni. Rasové rozdíly nám byly zcela a úlpně ukradené. .....Mějte se hezky.


 
Paul Vinar

Paul Vinar

07.03.2019 08:38

Toto asi Stetina slavit nebude.


 
Nový ministr kultury Zaorálek blábolil ještě jako volební lídr ČSSD a šéf české diplomacie v červnu 2017:

Nový ministr kultury Zaorálek blábolil ještě jako volební lídr ČSSD a šéf české diplomacie v červnu 2017: "Mám vysoké ambice - vyhrát volby. Nikoho nenechám si do toho mluvit; přejímám celou zodpovědnost na sebe

Copak tedy víme o Lubomíru Zaorálkovi, tomto užvaněném a nyní i pátém náhradníkovi na post ministra kultury Česka? Není to tak dávno, co se stal hvězdou sjezdu ČSSD ve dnech 10. až 12. března 2017. Při svém projevu živě a sebevědomě gestikuloval, žertoval, až se konečně dostavilo to, po čem vždycky tento varietní všeuměl prahl; když odcházel od řečnického pultíku, dostalo se mu potlesku ve stoje.

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Legendární operní zpěvák a dirigent Plácido Domingo čelí obvinění, že řadu žen nutil k sexuálním stykům. Údajně jim nabízel práci a trestal je, když jeho návrhy odmítly. Informovala o tom v úterý agentura AP. Osmasedmdesátiletý Domingo tato obvinění označil za „hluboce znepokojivá a tak, jak byla představena, za nepřesná“. Dodal, že se domníval, že veškeré jeho chování a vztahy byly přijímány kladně a se souhlasem.

Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí, prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo. A než se jeho manželka vzpamatovala, „náhodou“ vyhořel jejich dům v Černošicích

Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí, prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo. A než se jeho manželka vzpamatovala, „náhodou“ vyhořel jejich dům v Černošicích

Život Radovana Krejčíře v johannesburgské věznici Leeuwkop s maximální mírou ostrahy, kde si Čech odpykává pětatřicetiletý trest, není ohrožen, ujistila právě jihoafrická vězeňská správa podle místních médií. Reagovala tak na tvrzení Krejčířových příbuzných, kteří si v tisku stěžovali, že Čech bude brzy zavražděn, pokud nebude z Leeuwkopu přeložen do jiného zařízení.

Exministryně obrany Parkanová pro Bushe s kreslířem Výčítalem bryskně, jako kdysi Gustav Brom bleskem sepsal píseň pro Gagarina, stvořila a nazpívala na stejnou melodii kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Exministryně obrany Parkanová pro Bushe s kreslířem Výčítalem bryskně, jako kdysi Gustav Brom bleskem sepsal píseň pro Gagarina, stvořila a nazpívala na stejnou melodii kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář 13. srpna 2019 u soudu z pozice svědka hájil pořízení letounů CASA pro českou armádu. Uvedl, že stroje se stoprocentně osvědčily doma i na zahraničních misích, a zmínil se též, že si nevzpomíná, že by při dojednávání nákupu zaznamenal výhrady, například k ceně.

Poslední domácí zprávy

ČSSD: Nejsou lidi

ČSSD: Nejsou lidi

Lubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým...