• Pondělí, 19. srpen 2019
  • Svátek má Rukojmí Ludvík

Není okupace jako okupace.
Počet návštěv: 943

Není okupace jako okupace.

Jaromír Bradávka Článek od Jaromír Bradávka

Uplynulo půl roku a máme tady další kulaté výročí okupace. Tentokrát opravdové, se všemi průvodními jevy. Nejsem její pamětník, zažil jsem jen rok 1968, ale moji rodiče prožili dětství v protektorátu a moji prarodiče zažili první světovou válku, první republiku, nástup Hitlera a Henleina k moci a samozřejmě Mnichov, nacistickou okupaci, heydrichiádu a osvobození v r. 1945. Mohu tedy s klidným svědomím položit vedle sebe jejich zážitky z té doby s těmi z období po r.1968. Srovnávat se však nedají, neboť jejich jediným společným jmenovatelem je vpád a přítomnost cizích armád na území Československa. Tím jakákoliv podobnost končí.  

Pro větší názornost se pokusím stručně vypsat nejdůležitější události.

 

Po obsazení zbytku Československa 15.3.1939 byl vytvořen Protektorát Čechy a Morava, který neměl mezinárodní subjektivitu a byl přímo začleněn do administrativního a politického systému Říše. Na Slovensku vznikl loutkový Slovenský stát – vazal Říše.

 

Byly vytvořeny samostané německé říšské orgány s působností na celém území Protektorátu a veškeré české úřady byly podřízeny německé okupační správě.

 

Byla znehodnocena československá měna a státní zlatý poklad byl německou okupační správou zabaven. Nad důležitými československými firmami převzala dohled německá okupační správa.

 

Československá armáda byla rozpuštěna a její výzbroj a objekty převzala německá armáda.

 

Na celém území protektorátu zahájily činnost SD a Gestapo, jimž padly za oběť desetitisíce českých odbojářů i nevinných civilistů.

 

Byly zřízeny sběrné a pracovní tábory pro Židy, komunisty, inteligenci, národnostní menšiny a ostatní nepohodlné skupiny obyvatelstva, odkud vedla cesta do koncentračních táborů, na nucené práce a na smrt.

 

Po 17. listopadu 1939 byly zavřeny české vysoké školy.

 

Po atentátu na říšského protektora R. Heydricha bylo vyhlášeno stanné právo, vypáleno několik vesnic a začalo období zvýšených represí vůči celému národu. Začaly vznikat partyzánské oddíly, které aktivně bojovaly proti okupační moci.

 

V letech 1942 – 44 byly desetitisíce obyvatel Protektorátu odvezeny do Německa na nucené práce v převážně zbrojním průmylu.

 

V období 1938 – 1945 zahynulo nacistickým terorem, v odboji a na frontách cca 360 000 obyvatel Československa.

 

Po válce bylo rozhodnutím vítězných mocností na Postupimské konferenci odsunuto z Československa téměř 3 miliony sudetských Němců. Jejich majetek byl státem zkonfiskován a přerozdělen, neboť většina z nich zradila svou vlast a aktivně se podílela na jejím rozbití, za což byli Adolfem Hitlerem vyznamenáni.

 

Nic podobného tomu, co jsem vyjmenoval, se po r. 1968 nestalo.

 

Někdo může namítnout: a co mrtví a ranění po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968? Co normalizace?

 

Ano, v srpnu 1968 zahynulo a bylo zraněno několik desítek lidí. Tyto oběti jdou plně na vrub okupačních vojsk a těch, kdo je sem pozvali.

V srpnu 1969 ale už zasahovaly československé ozbrojené složky (SNB, StB, Lidové milice) na příkaz československých státních a stranických (KSČ) orgánů.

Normalizace pak byla dílem opět československých stranických a státních orgánů – zjednodušeně řečeno v boji o směřování země zvítězily prosovětské skupiny, které zradily svou zemi a její lid. Jejich vláda trvala 21 let a byla nahrazena vládou jiných skupin – tentokrát prozápadních, které zemi vrátily do poměrů před r. 1938. Ale to už je jiná kapitola.

 

Vzdávám úctu všem, kdo nesklonili před útiskem; vzdávám úctu těm, kdo se se zbraní v ruce postavili na odpor cizí nadvládě; a vzdávám úctu všem, kdo přišli o své blízké nebo sami zahynuli v této kruté době. Nikdo a nic nesmí být zapomenuto.

 

Vzdávám hold pamětníkům, kteří se nebojí veřejně mluvit o tom, co prožili; občanům, kteří zachránili dobové dokumenty a nebojí se je zveřejnit; nestranným historikům, že pravdivě popisují události, které se staly, a důsledky, které přinesly; a všem zmíněným za to, že předávají historickou pravdu dalším generacím.

 

 

https://www.stoplusjednicka.cz/nejen-uzemni-ztraty-co-vsechno-se-zmenilo-po-vzniku-protektoratu

 

https://www.stoplusjednicka.cz/konecne-reseni-ceske-otazky-co-planovali-naciste-s-ceskym-narodem

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

14.03.2019 20:21

Tak už to v životě chodí,blbost odkvete a přinese plody.Dostali se k moci lidé,kteří měli zájem na likvidaci české samostatnosti(i když značně omezené).Ti nám zařídili jiné pány a podstatně horší,než ty ze SSSR.Ti nás totiž netahali do svých válečných dobrodružství,jako teroristé z NATO.


 
Josh Ommi

Josh Ommi

14.03.2019 15:53

Ironie osudu... Zradci a valecni zlocinci jsou nasi pratale... Ti, co nas osvobodili nasi nepratele... Zivot tropi hlouposti....


 
Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Legendární operní zpěvák a dirigent Plácido Domingo čelí obvinění, že řadu žen nutil k sexuálním stykům. Údajně jim nabízel práci a trestal je, když jeho návrhy odmítly. Informovala o tom v úterý agentura AP. Osmasedmdesátiletý Domingo tato obvinění označil za „hluboce znepokojivá a tak, jak byla představena, za nepřesná“. Dodal, že se domníval, že veškeré jeho chování a vztahy byly přijímány kladně a se souhlasem.

Exministryně obrany Parkanová pro Bushe s kreslířem Výčítalem bryskně, jako kdysi Gustav Brom bleskem sepsal píseň pro Gagarina, stvořila a nazpívala na stejnou melodii kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Exministryně obrany Parkanová pro Bushe s kreslířem Výčítalem bryskně, jako kdysi Gustav Brom bleskem sepsal píseň pro Gagarina, stvořila a nazpívala na stejnou melodii kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář 13. srpna 2019 u soudu z pozice svědka hájil pořízení letounů CASA pro českou armádu. Uvedl, že stroje se stoprocentně osvědčily doma i na zahraničních misích, a zmínil se též, že si nevzpomíná, že by při dojednávání nákupu zaznamenal výhrady, například k ceně.

"Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí,“ prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo podle serveru Ewn.co.za. Stížnosti odmítl jako neopodstatněnou...

Život Radovana Krejčíře v johannesburgské věznici Leeuwkop s maximální mírou ostrahy, kde si Čech odpykává pětatřicetiletý trest, není ohrožen, ujistila právě jihoafrická vězeňská správa podle místních médií. Reagovala tak na tvrzení Krejčířových příbuzných, kteří si v tisku stěžovali, že Čech bude brzy zavražděn, pokud nebude z Leeuwkopu přeložen do jiného zařízení.

I přes údajný konec studené války mají jaderné zbraně hlavně její bývalí aktéři - Rusko a USA: Rusko cca 5000 strategických hlavic, USA 8000 hlavic; zbývajících cca tisíc je rozděleno mezi Francii, Velkou Británii a Čínu…

I přes údajný konec studené války mají jaderné zbraně hlavně její bývalí aktéři - Rusko a USA: Rusko cca 5000 strategických hlavic, USA 8000 hlavic; zbývajících cca tisíc je rozděleno mezi Francii, Velkou Británii a Čínu…

Spojené státy mají přes 8 tisíc jaderných hlavic, rozmístěných na stovkách svých vojenských základen po celém světě. Jen na německém území je rozmístěno na 35 tisíc amerických vojáků ne desítkách základen, kde je také asi 17 tisíc amerických civilistů ve službách armády; všichni by se prý měli z Německa stěhovat..

Poslední domácí zprávy