• Čtvrtek, 20. červen 2019
  • Svátek má Rukojmí Květa

Místopředseda Krajského soudu v Brně Flídr urážel stěžovatele, dostal pokárání
Počet návštěv: 554

Petr Dimun: Místopředseda Krajského soudu v Brně Flídr urážel stěžovatele, dostal pokárání

- Zdeněk Jemelík - Článek od - Zdeněk Jemelík -

Místopředseda Krajského soudu v Brně (KS) Aleš Flídr se podle svého nadřízeného dopustil „nevhodné formy“ a „nevhodných výroků“, když svévolně reagoval na podnět ke kárné žalobě od aktivisty Zdeňka Jemelíka, který dostal od předsedy soudu k vyjádření. Nevhodnost Flídrovy reakce konstatoval i ministr spravedlnosti, který postoupil věc předsedovi KS s žádostí o „důrazné upozornění“.

Každý funkcionář soudu se s opakovanými a dlouhými podáními stěžovatelů v různých věcech setkává pravidelně a jistě by si dokázal představit způsob vyřízení, který by mu byl nejmilejší. Avšak jako zástupce státní správy soudu by měl respektovat skutečnost, že vykonává svěřenou pravomoc, a v úředním styku by se neměl snížit k osobní úrovni.

Mezi velice aktivní, až aktivistické a obtížné stěžovatele spadá i Zdeněk Jemelík, který dříve působil ve spolku Šalamoun, nyní ve spolku Chamurappi. Jemelík sleduje i jako občanský aktivista případy, v nichž figuruje u moravských soudů Shahram Abdullah Zadeh, či případ Aleny Vitáskové. Ve věci, kde došlo k „nevhodné“ reakci místopředsedy Flídra, se domáhal na ministerstvu spravedlnosti zvážení zahájení kárného řízení se soudcem KS Alešem Novotným. K podnětu si vyžádalo ministerstvo stanovisko předsedy soudu, který tím pověřil místopředsedu pro trestní úsek Aleše Flídra. A ten vzal vyřízení do vlastních rukou.

„Pane inženýre, jistě jste mile překvapen, že Váš podnět vyřizuji opět já“, začíná jeho dopis Jemelíkovi. V něm Flídr popisuje i jiné případy, v nichž Jemelík má jako aktivista figurovat a rozebírá důvody, proč jsou podání na některé konkrétní soudce účelové a s ohledem na opakované výroky různých soudů také obsolentní.

Své stanovisko, pro něž lze mít třeba i po věcné stránce pochopení, měl ovšem postoupit předsedovi soudu, popřípadě ministerstvu spravedlnosti, nikoliv jej odeslat stěžovateli samotnému. Navíc se subjektivně hodnotícími soudy typu „při zlomkové inteligenci“, „osoba právně negramotná“ či „evokuje úvahu o Vašem nedostatku přirozené inteligence či nadbytku drzosti“.

Ministerstvo spravedlnosti konstatovalo, že „pan ministr se s obsahem výše uvedených dokumentů seznámil a považuje formu a formulace zvolené ve výše označené odpovědi JUDr. Flídra za nevhodné. Obrátil se proto na předsedu Krajského soudu v Brně JUDr. Milana Bořka, aby jako vedoucí funkcionář jeho výhrady k přípisu s JUDr. Flídrem projednal a na nevhodnost odpovědi jej důrazně upozornil“.

Předseda KS v Brně Milan Bořek se Jemelíkovi za Flídra omluvil. „Po prošetření věci jsem zjistil, že JUDr. Aleš Flídr v dopise reagoval na podnět k zahájení kárného řízení s předsedou senátu Krajského soudu v Brně Mgr. Alešem Novotným ze dne 21. 10. 2018, který obdrželo Ministerstvo spravedlnosti a 14. 11. 2018 požádalo o stanovisko předsedu Krajského soudu v Brně. Dožádání bylo k vyhotovení stanoviska přiděleno JUDr. Flídrovi, který Vás krajně nevhodnou formou vyrozuměl o vyřízení podnětu. Z odpovědi ze dne 27. 12. 2018 není dostatečně zřejmé, na které podání odpovídal, a jeho postup byl nesprávný i z toho důvodu, že vyřízení podnětu bylo v kompetenci Ministerstva spravedlnosti,“ konstatoval Bořek. Ten v dopise z konce února uvádí, že věc s Flídrem projednal a vytknul „nesprávný postup a nevhodnou formu“ s tím, že jej vyzval, aby se takového jednání do budoucna zdržel.

Stanovisko samotného Aleše Flídra se České justici získat nepodařilo. Přes poměrně dlouhý čas pro reakci a opakované urgence nechal dotaz, zda nepovažuje za vhodné se za své jednání sám omluvit, bez odpovědi.

Převzato z České justice 22.3.2019 se souhlasem autora

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

22.03.2019 19:31

Pan Jemelík je osoba právně negramotná.Pan soudce je právně gramotný gauner.


 
Je Británie výkladní skříní demokracie, či jen chaosem populismu?  Proč? Jelikož místo premiérky Mayové, co hlasovala proti brexitu, nastoupí do čela vlády asi šašek Boris Johnson, co veřejně lhal

Je Británie výkladní skříní demokracie, či jen chaosem populismu? Proč? Jelikož místo premiérky Mayové, co hlasovala proti brexitu, nastoupí do čela vlády asi šašek Boris Johnson, co veřejně lhal

Kdepak asi skončí Velká Británie, dnes varovný příklad světové demokracie? Podle  ankety z 12. června 2019 by konzervativci s ohledem na jednokolový volební systém, ve kterém vítěz „bere vše“, obsadili v parlamentu 395 mandátů. Labouristé by byli druzí se 151 poslanci. Liberálové by skončili až čtvrtí s 26 křesly a Faragova strana by jako v minulosti „ostrouhala“. Třetí by byla Skotská národní strana s 59 zástupci v dolní komoře britského parlamentu.

Toxicita radioaktivního mraku z Černobylu byla prý ekvivalentem 400 explozí, ke kterým došlo v Hirošimě. A co havárie reaktoru TMI-2 ? Dle Drábové se nelišila od rozsahu poškození reaktoru v Černobylu

Toxicita radioaktivního mraku z Černobylu byla prý ekvivalentem 400 explozí, ke kterým došlo v Hirošimě. A co havárie reaktoru TMI-2 ? Dle Drábové se nelišila od rozsahu poškození reaktoru v Černobylu

Toxicita radioaktivního mraku z Černobylu byla prý ekvivalentem 400 explozí, ke kterým došlo v Hirošimě. Jak to tedy bylo? Výbuch v Hirošimě byl rovnocenný asi 13 kilotunám TNT (54 TJ). Podle největších odhadů účinek výbuchu v Hirošimě okamžitě zabil asi 70 000 lidí.

Trump „honí několik zajíců“; na Floridě zahájil volební kampaň za své druhé zvolení, poslal tisíce vojáků na Blízký východ proti Íránu a souhlasil, že hranici s Mexikem bude chránit jen ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy USD ale trvá

Trump „honí několik zajíců“; na Floridě zahájil volební kampaň za své druhé zvolení, poslal tisíce vojáků na Blízký východ proti Íránu a souhlasil, že hranici s Mexikem bude chránit jen ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy USD ale trvá

Donald Trump si vzal velké sousto; „honí několik zajíců“ najednou; na Floridě zahájil kampaň za své druhé zvolení do Bílého domu. Navíc poslal tisíce vojáků na Blízký východ v kampani proti Íránu a „na žádost demokratů“ souhlasil v Kongresu, že hranici s Mexikem bude chránit jen ocelová bariéra. Na 5,7 miliardách USD (cca 127 miliard Kč) šéf Bílého domu trvá.

Místo epilogu - DOPIS MATCE VŠECH

Místo epilogu - DOPIS MATCE VŠECH

Milá Přírodo, už tomu bude třiasedmdesát let, co jsi dovolila, abych přišel na tento svět. V té době ještě zuřila druhá světová válka a moje rodička musela prchat se mnou v kočárku před nálety bombardérů do úkrytu na břehu řeky Odry. Tam jsem coby půldruha roku starý klučina spal při zurčení vody na brodech;, baldachýn hustých pobřežních houštin mě skrýval před pálícím sluncem, ale už jsem vnímal pískot komárů a trylky zpěvného ptactva. Když válka končila, louky voněly a kvetly kopretiny, zvonky, vlčí máky, pryskyřníky, kohoutci, chrpy, pomněnky, lilie zlatohlavé… Nejrannější mládí jsem doslova prožil v čase Tvého rozkvětu. 

Poslední domácí zprávy