• Středa, 27. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Valdemar

Proč? Nálety na Prahu, Kralupy, Plzeň…
Počet návštěv: 1620

Proč? Nálety na Prahu, Kralupy, Plzeň…

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Blížil se konec války, Velkoněmecká Říše byla v troskách. Naděje obyvatel na přežití válečných hrůz či nacistické perzekuce rostly. Přesto mnohá česká města zažila pár týdnů před koncem války nečekané válečné hrůzy v podobě amerických náletů.

Po zcela nesmyslném únorovém americkém náletu na Prahu, za kterým zůstalo přes 700 mrtvých, tisíce zraněných, následovaly v březnu 1945 další americké nálety na Kralupy nad Labem a zejména na Prahu.
 
Středočeské Kralupy nad Labem byly 22. března 1945 cílem náletu, 124 letadel svrhlo 300 tun bomb na město. Cílem měla být rafinérie minerálních olejů, nálet však zničil 2/3 Kralup. Zahynulo 145 obyvatel, stovky zraněných, vznikly obrovské materiální škody.
 
Následně 25. března byla opět Praha cílem těžkých amerických náletů, tentokráte na libeňské a vysočanské továrny. Nálet se zdařil, vysočanské továrny, pýcha československého průmyslu, byly zcela zničeny. Také tento nálet nepřežily další stovky obětí. Je otazníkem, proč se tak stalo měsíc před koncem války, proč až nyní se tento nálet zdařil… Nejspíš bylo už všem jasné, že Praha a převážná část Československa bude osvobozena Rudou armádou.
 
Také devastující nálet 25. dubna 1945 na plzeňskou Škodovku v Plzni, tedy 10 dnů před koncem války, vyvolává vážné pochybnosti o skutečném pozadí tohoto činu. Američané v té době osvobodili Cheb, Rudá armáda byla v Berlíně. I přes radiové varování před náletem na Škodovku také tento nálet vedle obrovských materiálních škod přinesl i další velké lidské oběti. Na Škodovku bylo svrženo 25. dubna na 526 tun bomb. Je otazníkem proč?
 
Je 74 let od konce války, přesto je nutné tyto věci stále připomínat, zejména dnes, kdy opět hrozí nebezpečí válečného konfliktu… Možná daleko zničujícího. Vždyť jenom tyto nálety na Prahu v konečné bilanci přinesly přes 1000 obětí mrtvých a na 2000 zraněných. A obrovské škody na majetku.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

26.03.2019 19:59

Proč?Vždyť to byla jen snaha co nejvíce poškodit ekonomiku států,které USA věnovaly do sféry sovětského vlivu.Nic jiného nemá cenu hledat.


 
SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

26.03.2019 19:50

Asi abychom z toho nevyšli tak lacino, zvlášť když už bylo jisté, že budeme nějakým způsobem patřit do východního bloku.


 
Nejchudší země Evropy zaplatí za plány Merkelové a Macrona!

Nejchudší země Evropy zaplatí za plány Merkelové a Macrona!

Francouzsko-německý plán na obnovu evropské ekonomiky zahrnuje vytvoření fondu, který bude financován nejchudšími zeměmi EU, píše The Daily Express s odkazem na novou studii.Francouzsko-německý plán na obnovu evropské ekonomiky zahrnuje vytvoření fondu, který bude financován nejchudšími zeměmi EU, píše The Daily Express s odkazem na novou studii.

Sedm rozsudků nestačí

Sedm rozsudků nestačí

V pondělí 25. května 2020 u Obvodního soudu pro Prahu 1 v senátu předsedy Luboše Svrčka dospělo k závěru řízení, o němž jsem opakovaně psal jako o ping-pongu. Předcházelo mu postupné projednání obžaloby třemi senáty téhož soudu s šesti zprošťujícími rozsudky. Proto jsem psal o ping-pongu: soud vynesl zprošťující rozsudek, státní zástupce se odvolal a Městský soud v Praze senátem Jaroslavy Liškové vrátil věc na 1. stupeň. To se opakovalo šestkrát.

Poslední domácí zprávy

Sedm rozsudků nestačí

Sedm rozsudků nestačí

V pondělí 25. května 2020 u Obvodního soudu pro Prahu 1 v senátu předsedy Luboše Svrčka dospělo k závěru řízení, o němž jsem opakovaně psal...

QUO VADIS, ODS?

QUO VADIS, ODS?

Institut Aleny Vitáskové z. s. (IAV) podal podnět na pozastavení, případně rozpuštění činnosti Občanské demokratické strany...