• Středa, 24. červenec 2019
  • Svátek má Rukojmí Kristýna

Nejsou ty reakce na Zemanovo „vměšování“ do slovenských voleb trochu hysterické?
Počet návštěv: 574

Nejsou ty reakce na Zemanovo „vměšování“ do slovenských voleb trochu hysterické?

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Prezident Miloš Zeman přijal v neděli na zámku v Lánech kandidáta na úřad slovenského prezidenta Maroše Šefčoviče. Setkání, které se uskutečnilo na Šefčovičovu žádost, vyvolalo v českých médiích řadu negativních reakcí...  

Snaží se český prezident Miloš Zeman cíleně ovlivnit slovenské prezidentské volby, když v neděli přijal na zámku v Lánech jednoho z jejich finalistů Maroše Šefčoviče? A je vůbec reálné, aby Miloš Zeman či kterýkoliv jiný český politik výsledek slovenských voleb v Šefčovičův prospěch ovlivnil? Takové otázky asi napadly nejenom mě v reakci na rozruch, který nedělní lánské setkání v některých českých médiích vyvolalo.

Fakta jsou taková, že o setkání se Zemanem požádal sám Šefkovič. Tento člověk je v současné době místopředsedou Evropské komise a ve slovenských volbách kandiduje jako nestraník za stranu Smer. K této straně má přitom, jak známo, současný český prezident blízko. Přátelské vztahy ho pojí především s předsedou strany Smer, kterým je bývalý slovenský premiér Róbert Fico. Tomu Zeman například v roce 2014 udělil nejvyšší české státní vyznamenání, Řád Bílého lva. Měl Zeman i přes tuto skutečnost Šefčovičovu žádost o přijetí odmítnout, aby nebyl obviňován z pokusu o ovlivňování slovenských prezidentských voleb?

Zemanovi odpůrci mají dle očekávání jasno v tom, že měl, a i já, jakožto člověk, který Miloše Zemana za prezidenta volil, se spíše přikláním k tomu, že po zkušenostech s tím, jakou kritiku vyvolalo v roce 2016 Zemanovo přijetí tehdejšího kandidáta na rakouského prezidenta Norberta Hofera, raději měl Šefčoviče zdvořile odmítnout. Jenže na druhou stranu všichni dobře vědí, že Zeman na mínění politologů, novinářů či svých politických odpůrců nikdy příliš nedbá a negativní kritikou se obvykle až tak moc netrápí. Navíc kandidáta na slovenského prezidenta nejenom přijal na jeho žádost, ale také sám do těchto okamžiků nepřednesl žádnou veřejnou výzvu ohledně toho, že slovenští voliči mají ve druhém kole Šefčoviče upřednostnit před jeho protikandidátkou Zuzanou Čaputovou.

Ostatně, i kdyby tak učinil, je jen velmi málo pravděpodobné, že by dokázal veřejné mínění na Slovensku zvrátit tak dramaticky, aby pomohl k vítězství kandidátovi Smeru. Vždyť paní Čaputová zvítězila v prvním kole před druhým v pořadí Šefčovičem s náskokem více než 20 procent, a i dle posledních zveřejněných průzkumů před druhým kolem vede Čaputová nad svým protikandidátem v poměru zhruba 60:40. A opravdu lze stěží věřit tomu, že by se díky podpoře českého prezidenta tento poměr zásadním způsobem změnil, zvlášť když Miloš Zeman kvůli svým někdejším výrokům o slovenském pivu či o Alexandru Dubčekovi u Slováků až tak moc oblíbený není.

Proto mi přišla kritika Zemanova počinu v některých médiích hodně přehnaná, místy až hysterická. Například redaktor Reflexu Karel Steigerwald českého prezidenta ostře zkritizoval v komentáři s výmluvným titulkem Zeman načichl ruskými mravy, pokouší se ovlivnit slovenské volby. K tomu bych snad dodal jen to, že výsledky voleb v řadě zemí se v dnešní době pokouší ovlivňovat nejenom Rusové, ovšem hlavní zásluhu na tom, jak dopadly například poslední výsledky amerických voleb, českých voleb či britského referenda o vystoupení z EU, nejspíš nemají ruští hackeři.

Další známý „zemanobijec“, redaktor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych, zase napsal komentář s titulkem Neotesanec Zeman se plete do slovenských voleb, ve kterém mimo jiné vyjadřuje obavy nad tím, že v případě pravděpodobného vítězství Čaputové může mít Zemanova podpora Šefčoviče negativní vliv na pozdější vztahy mezi prezidenty České republiky a Slovenska. Mně ovšem nepřijde, že by například někdejší výše zmíněná Zemanova podpora neúspěšného prezidentského kandidáta Hofera měla v současné době jakýkoliv negativní vliv na vztahy mezi Českou republikou a Rakouskem. Ale oni si ti „zemanobijci“ holt vždycky něco najdou...

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

27.03.2019 20:41

Ať Zeman udělá co chce,stejně bude kritizován.Když přijal Štefkoviče,je to špatně a pokud by ho nepřijal,zase by to bylo špatně.Presstituti mají hůl a oběť si také našli.K těm dvěma presstitutům nemá cenu více sdělovat.


 
Turecký přístup. Platil by i pro opálené mladé muže, co nás

Turecký přístup. Platil by i pro opálené mladé muže, co nás "obohacují" prodejem drog a jinou kriminalitou v Praze ?

Slova „Turecké hospodářství”, bývala v našich končinách po dlouhou dobu termínem, vhodným k označení zmatků, neschopnosti a nekompetentnosti. Možná, že kdysi dávno i právem. Ale teď si naši rekreanti, na dovolené v tureckých turistických destinacích, často s překvapením protírají oči nad vyspělostí, funkčností a moderností místní techniky a infrastruktury. Alespoň tedy ve velkoměstech a na turisticky zajímavých místech.

Přichází antimajdan a bude pěkně hustej…

Přichází antimajdan a bude pěkně hustej…

Ani jsem nepředpokládal, že tak brzy budu znovu reagovat na to, co se děje a hlavně bude dít nejen na Ukrajině, ale zřejmě i ve světě, který euromajdan vyvolal, podporoval a nyní přijde čas nést náklady svého neblahého jednání před pěti lety.

Že se mu huba nezkřiví, komediantovi!

Že se mu huba nezkřiví, komediantovi!

Stejně jako je „vysazený“ pan Jan Hrušínský na osobu prezidenta Zemana, jsem zase já „vysazený“ na pana principála. Vadí mi totiž ta jeho neomalenost, drzost, bezohlednost a nenávist k člověku, který mu nic neudělal, nijak mu neuškodil, neublížil, jen se nemůže smířit se skutečností, že v přímé volbě porazil naději pražské kavárny, Karla Schwarzenberga. Proto také kde může do něj tu kopne, tu jej zesměšní, urazí, pomluví, nebo se o něm vyjádří způsobem, že z něj udělá ubožáka, neschopného vykonávat svou funkci prezidenta.

Poslední domácí zprávy

SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti...