• Neděle, 23. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Svatopluk

Nejsou ty reakce na Zemanovo „vměšování“ do slovenských voleb trochu hysterické?
Počet návštěv: 1417

Nejsou ty reakce na Zemanovo „vměšování“ do slovenských voleb trochu hysterické?

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Prezident Miloš Zeman přijal v neděli na zámku v Lánech kandidáta na úřad slovenského prezidenta Maroše Šefčoviče. Setkání, které se uskutečnilo na Šefčovičovu žádost, vyvolalo v českých médiích řadu negativních reakcí...  

Snaží se český prezident Miloš Zeman cíleně ovlivnit slovenské prezidentské volby, když v neděli přijal na zámku v Lánech jednoho z jejich finalistů Maroše Šefčoviče? A je vůbec reálné, aby Miloš Zeman či kterýkoliv jiný český politik výsledek slovenských voleb v Šefčovičův prospěch ovlivnil? Takové otázky asi napadly nejenom mě v reakci na rozruch, který nedělní lánské setkání v některých českých médiích vyvolalo.

Fakta jsou taková, že o setkání se Zemanem požádal sám Šefkovič. Tento člověk je v současné době místopředsedou Evropské komise a ve slovenských volbách kandiduje jako nestraník za stranu Smer. K této straně má přitom, jak známo, současný český prezident blízko. Přátelské vztahy ho pojí především s předsedou strany Smer, kterým je bývalý slovenský premiér Róbert Fico. Tomu Zeman například v roce 2014 udělil nejvyšší české státní vyznamenání, Řád Bílého lva. Měl Zeman i přes tuto skutečnost Šefčovičovu žádost o přijetí odmítnout, aby nebyl obviňován z pokusu o ovlivňování slovenských prezidentských voleb?

Zemanovi odpůrci mají dle očekávání jasno v tom, že měl, a i já, jakožto člověk, který Miloše Zemana za prezidenta volil, se spíše přikláním k tomu, že po zkušenostech s tím, jakou kritiku vyvolalo v roce 2016 Zemanovo přijetí tehdejšího kandidáta na rakouského prezidenta Norberta Hofera, raději měl Šefčoviče zdvořile odmítnout. Jenže na druhou stranu všichni dobře vědí, že Zeman na mínění politologů, novinářů či svých politických odpůrců nikdy příliš nedbá a negativní kritikou se obvykle až tak moc netrápí. Navíc kandidáta na slovenského prezidenta nejenom přijal na jeho žádost, ale také sám do těchto okamžiků nepřednesl žádnou veřejnou výzvu ohledně toho, že slovenští voliči mají ve druhém kole Šefčoviče upřednostnit před jeho protikandidátkou Zuzanou Čaputovou.

Ostatně, i kdyby tak učinil, je jen velmi málo pravděpodobné, že by dokázal veřejné mínění na Slovensku zvrátit tak dramaticky, aby pomohl k vítězství kandidátovi Smeru. Vždyť paní Čaputová zvítězila v prvním kole před druhým v pořadí Šefčovičem s náskokem více než 20 procent, a i dle posledních zveřejněných průzkumů před druhým kolem vede Čaputová nad svým protikandidátem v poměru zhruba 60:40. A opravdu lze stěží věřit tomu, že by se díky podpoře českého prezidenta tento poměr zásadním způsobem změnil, zvlášť když Miloš Zeman kvůli svým někdejším výrokům o slovenském pivu či o Alexandru Dubčekovi u Slováků až tak moc oblíbený není.

Proto mi přišla kritika Zemanova počinu v některých médiích hodně přehnaná, místy až hysterická. Například redaktor Reflexu Karel Steigerwald českého prezidenta ostře zkritizoval v komentáři s výmluvným titulkem Zeman načichl ruskými mravy, pokouší se ovlivnit slovenské volby. K tomu bych snad dodal jen to, že výsledky voleb v řadě zemí se v dnešní době pokouší ovlivňovat nejenom Rusové, ovšem hlavní zásluhu na tom, jak dopadly například poslední výsledky amerických voleb, českých voleb či britského referenda o vystoupení z EU, nejspíš nemají ruští hackeři.

Další známý „zemanobijec“, redaktor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych, zase napsal komentář s titulkem Neotesanec Zeman se plete do slovenských voleb, ve kterém mimo jiné vyjadřuje obavy nad tím, že v případě pravděpodobného vítězství Čaputové může mít Zemanova podpora Šefčoviče negativní vliv na pozdější vztahy mezi prezidenty České republiky a Slovenska. Mně ovšem nepřijde, že by například někdejší výše zmíněná Zemanova podpora neúspěšného prezidentského kandidáta Hofera měla v současné době jakýkoliv negativní vliv na vztahy mezi Českou republikou a Rakouskem. Ale oni si ti „zemanobijci“ holt vždycky něco najdou...

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

27.03.2019 20:41

Ať Zeman udělá co chce,stejně bude kritizován.Když přijal Štefkoviče,je to špatně a pokud by ho nepřijal,zase by to bylo špatně.Presstituti mají hůl a oběť si také našli.K těm dvěma presstitutům nemá cenu více sdělovat.


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy