• Středa, 27. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Valdemar

Místo brambor do škubánků banány?
Počet návštěv: 1403

Místo brambor do škubánků banány?

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Zkoušel jsem to, ale nechutná to! Proč můj experiment? Na trhu totiž schází brambory. Cena brambor letí vzhůru, jsou už dražší než banány, pomeranče… Banány leží v regálech nepovšimnuty, pereme se naopak o brambory. Banánů je dost, přesto se k řízku nehodí, obdobně jako do bramboráku, či do bramborové kaše. České brambory na trhu nejsou, ale jistě budou dovezeny z ciziny tak, jako vepřové, hovězí, kuřecí, mléčné výrobky….

Často slyšíme, že za komunismu občané stáli fronty na banány. Dnes naopak můžeme říci, že vystrašeně hledíme na ceny za brambory. Říkávalo se kdysi, že brambory jsou jídlem chudých. Bylo to jejich denní jídlo. Na kamenitých políčkách na Vysočině, ale i v Podkrkonoší, či na Šumavě, se vedle kamení, rodily jen brambory. Vedle pšenice, to byla u nás ta nejzákladnější potravina. Byla i cenově nejdostupnější. A tak bylo pravidlem, že lidé nejen v podhorských vesnicích, ale i v městských dělnických čtvrtích, nic jiného na talíři neměli. Před staletími to byly také brambory, které zachraňovaly Evropu před hladomorem. Brambory by měly mít za ty zásluhy dokonce svůj pomník.

V českých zemích na brambory nenecháváme dopustit. Patří do naší kuchyně. V dobách nedávných, ve sklepě vedle uhlí, byly uskladněny i brambory. A že těch pytlů bylo…. Však se z těch brambor rodily a stále rodí takové pochoutky, které nám závidí celý svět. Když jsou na stole bramboráky, jen se po nich zapráší. Obdobně zmizí z talíře také škubánky, bramborové šišky, bramborové placky, plněné bramborové knedlíky, chlupaté knedlíky zvané bosáky, halušky, zapečené brambory…. To bylo jen tak namátkou z těch bramborových pochoutek. Bez brambor si českou kuchyň neumíme prostě představit. Asi bychom mohli zakusovat u firmy McDonald´ hamburgery, nebo u stánku rohlík s párkem, či u KFC křupavé kuřecí křidélko…. Ale nám spíše chutná ten český škubánek, který nám udělala naše maminka a v létě o prázdninách zase babička z Vysočiny, nebo ta od Zbirohu.

Brambory, tak jako obilí, či lány cukrovky, nebo pasoucí se stáda skotu…., to vše patřilo k české či moravské vesnici. Tedy k té, kterou jsme znali. Česká vesnice se za posledních 30let změnila, mám obavu, že často k horšímu. Ve vesnicích mizí pracovní příležitosti a s nimi i prodejny, školy, pošty, autobusová spojení, odchází i lékař, zavírají se hostince i kostely. I ten fotbal nemá kdo hrát…. Lidé odcházejí z vesnic.

Už jsme si na to zvykli, že kamiony s potravinami jedou k českému zákazníkovi půlkou Evropy, ty najeté kilometry budou jistě zakalkulovány do cen. Co se stalo s českými bramborami…? Každoročně ubývá plocha, na které se brambory pěstují. Nedávno jsem se dočetl, že za 30let pokles produkce klesl přibližně na pouhých 30%. Obdobně, je to u dalších komodit. Zemědělci jsou k této nekoncepční politice často tlačeni cenou, dotacemi, či Bruselem…. Jistě, soběstačnost ve všech zemědělských komoditách je nereálná, přesto zůstávají mnohé otazníky. Před časem jsme stáli překvapeni u pultů nad prudkým nárůstem cen másla a mléčných výrobků, dnes obdobně je to nad cenou brambor. Jak to říkali v tom slavném filmu, „ ….někde se stala chyba “.

Zkoušel jsem přidat banány do bramboráků, škubánků, nechutná ani v bramborové kaši …!

Není nad českou bramboru!

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

05.04.2019 20:17

Bohužel jsem asi bývalý papaláš,protože brambory jsou pro mne víc,než banán a pomeranč s mandarinkou.Nakonec je to důsledek našeho vstupu do "skvělé" EU,jak nám slibovali politici.O tom,že nebudeme mít co do huby nám ovšem nic neřekli.


 
SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2

05.04.2019 20:06

Tak se starají " demokrati " o zemědělství v ČR, že nejsme soběstační v základních potravinách. Přímo u zemědělců jsou brambory do 10,- Kč/kg, už jich ale moc není.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

05.04.2019 10:35

Banány tvoří podstatu stravy nově příchozích, proto je jim dána priorita. Jenom šovinisti, xenofobové a milovníci starých pořádků si libují v jakési "domácí" stravě, které již zvoní hrana. Banány mají být základem naší sluníčkářské stravy. Zvykejme si. ......Mějte se hezky.


 
Nejchudší země Evropy zaplatí za plány Merkelové a Macrona!

Nejchudší země Evropy zaplatí za plány Merkelové a Macrona!

Francouzsko-německý plán na obnovu evropské ekonomiky zahrnuje vytvoření fondu, který bude financován nejchudšími zeměmi EU, píše The Daily Express s odkazem na novou studii.Francouzsko-německý plán na obnovu evropské ekonomiky zahrnuje vytvoření fondu, který bude financován nejchudšími zeměmi EU, píše The Daily Express s odkazem na novou studii.

Sedm rozsudků nestačí

Sedm rozsudků nestačí

V pondělí 25. května 2020 u Obvodního soudu pro Prahu 1 v senátu předsedy Luboše Svrčka dospělo k závěru řízení, o němž jsem opakovaně psal jako o ping-pongu. Předcházelo mu postupné projednání obžaloby třemi senáty téhož soudu s šesti zprošťujícími rozsudky. Proto jsem psal o ping-pongu: soud vynesl zprošťující rozsudek, státní zástupce se odvolal a Městský soud v Praze senátem Jaroslavy Liškové vrátil věc na 1. stupeň. To se opakovalo šestkrát.

Poslední domácí zprávy

Sedm rozsudků nestačí

Sedm rozsudků nestačí

V pondělí 25. května 2020 u Obvodního soudu pro Prahu 1 v senátu předsedy Luboše Svrčka dospělo k závěru řízení, o němž jsem opakovaně psal...

QUO VADIS, ODS?

QUO VADIS, ODS?

Institut Aleny Vitáskové z. s. (IAV) podal podnět na pozastavení, případně rozpuštění činnosti Občanské demokratické strany...