• Úterý, 21. leden 2020
  • Svátek má Rukojmí Běla

O politickém pragmatismu - poučení z jakýchkoliv voleb
Počet návštěv: 819

O politickém pragmatismu - poučení z jakýchkoliv voleb

Eva Hrindová Článek od Eva Hrindová

Sledovala jsem slovenské volby a studovala jsem i analýzy, které po volbách zaplavily internet…

Mluvila jsem i s kamarádkou, která žije na Slovensku a podrobně mi popsala své motivace a pocity a také chování svých přátel. A je to pořád stejné. Významná skupina lidí je schopna vidět realitu, ale není schopná své postoje převtělit do odpovídajícího politického chování. Chtějí zařídit něco, ale konají proti tomu. Protože volí neefektivně.

Je to stejné i u nás. Většina lidí je schopná volit rozumně, ale stále existuje dost aktivních lidí, kteří mají nerealistické představy nebo přikládají příliš velkou váhu nesmyslným kritériím, které ovlivňují jejich politické chování. Na Slovensku komplikuje situaci nejzásadněji fakt, že se médiím podařilo udělat z Fica démona. A to tak velkého, že jsou lidé ochotni dobrovolně zvolit démona ještě většího – nenávist vůči Ficovi jim zatemňuje mozek. U nás je to analogické s Babišem.

Já tvrdím, že dokud budou lidé o politice uvažovat pohledem zatíženým emocemi, nikdy se nikam neposuneme. Člověk musí být především pragmatik a nekompromisně zvažovat, kdo má jakou sílu, kdo je čím ovlivněn a kdo je schopen co prosadit. Sympatie a mediální mýty jen člověka manipulují. Nakonec i historie ukazuje, že skutečně efektivní politici nebyli zrovna sympatičtí. Já osobně už vůbec neřeším kritérium rozkrádání v politice. Přikrádají si prakticky všichni a navíc je to téma, které se dá nejvíce využít pro likvidaci politika – na tom mají zájem především různé neziskovky a novináři. Má to smysl řešit? Bůhví, kde je pravda, novinářům dnes nevěřím ani dobrý den. Chovám se pragmaticky a soudím politika jen podle jednoho základního kritéria – co dnes dělá a jestli je to v souladu s tím, co dnes taky říká. Takže je mi jedno, že Václav Klaus někde potáhnul propisku a fakt je mi jedno, že Tomio Okamura byl kdysi na návštěvě v mešitě. V klidu mě nechává i to, že Miloš Zeman na Hradě kdysi vyvěsil vlajku EU. Podstatné přece je, že EU kritizuje dnes a podle toho se i chová.

Nikdy nemůžete politika posuzovat odtrženého od jeho okolí. Na co vám je, že někdo hezky mluví a dokonce i jakousi činnost na podporu svých slov koná, když za ním nestojí silná struktura podporovatelů. Takže všichni ti malí a zásadoví kandidáti, kteří se ráno vyspali a rozhodli se, že budou někam kandidovat, jsou k ničemu. Jen tříští síly a kradou energii lidí, která by jinak mohla být využita mnohem lépe. Musíme být pragmatičtí a nepodporovat něco, co už v zárodku je odsouzeno k neúspěchu. Byť by naše sympatie byly sebevětší. Člověk musí ledacos zkousnout a svůj hlas dát tomu, kdo má aspoń trochu šanci získat mandát. A to nedokážou blouznivci bez velké základny, bez peněz a bez marketingu. Jestli se nenaučíme vystoupit ze svých sociálních bublin a vidět věci z nadhledu, budeme jen dokola opakovat své chyby a vyhazovat svou politickou podporu oknem.
Nakonec jsem si nechala to, co považuju za totální politickou nezodpovědnost. Lidi, co nechodí k volbám. Je třeba si to říct naprosto upřímně – jsou to idioti, srovnatelní s největšími sluníčkáři a vítači. Protože jejich vliv na politiku je stejně devastující. Krásně to bylo vidět teď na Slovensku – k urnám přišlo měně jak polovina oprávněných voličů. Mnoho z nevoličů si umanutě mlelo něco o tom, že si odmítají vybírat menší zlo. Co na to říct – menší zlo je jim málo, tak otevřou vrata tomu většímu zlu. Přesně tak to je! Politici se někdy chovají jako idioti a oprávněně je kritizujeme – ale stejně hloupě se chovají voliči, kteří mají moc korigovat chování politiků. Uraženě si klepou nožkou, že oni volit nepůjdou a nepůjdou, protože nabídka není podle jejich představ. A my to odskáčeme spolu s nimi. Vždy je na výběr, byť ne úplně přesně podle nás. Proboha – já už skoro 15 let v každých volbách volím pragmaticky (nevolím ideál, protože mi volení politici nejsou ani moc sympatičtí ani s nimi nesouhlasím ve všem). Ale volím a odmítám se zbavit svého největšího občanského práva. A už nebudu tolerovat hlasy, které šíří mezi lidi frustraci a vyzývají k nevolení. Je to dětinské a nezodpovědné.

Lidé na Slovensku měli na výběr – Šefčovič byl o dost menší zlo, jak Čaputová. Že ani Kotleba ani Harabin nevyzvali své voliče k zodpovědné volbě v zájmu Slovenska, je smutné. Nicméně lidi mají svůj mozek a mohli si to přebrat sami. Nešli a bude je to dost mrzet. Poučme se z toho a naučme se být striktně pragmatičtí. Jde o hodně a nějaké uražené ješitnosti a naivní představy o čistotě politiků a ideálním chování, jsou dnes v rovině sebevražedného chování. Takže já opět budu volit pragmaticky – bez ohledu na mé sympatie a představy o ideálním fungování politické strany. Budu i nadále burcovat lidi, aby chodili k volbám a volili hlavou a zase hlavou. Na nějaké emoce není prostor.

A chcete-li přispět k nápravě naší společnosti, nepřemýšlejte o tom, jak založit novou a lepší politickou stranu. Náš úkol je jasný – naučit lidi efektivně politicky myslet. Naučit lidi nepodléhat propagandě a konspiracím, protože ty jsou stejné zlo jako propaganda. Naučit je vidět realitu a podle ní se správně chovat. Až významná část společnosti toho bude schopná, pak bude i čas na sjednocování a vytváření vlasteneckých politických projektů, které budou zásadně ovlivńovat politiku. Zatím musíme využívat toho, co už reálně funguje a nepokoušet se pořád dokola vymýšlet nové projekty, které nemají šanci na úspěch. Protože lidi jsou tak zblblí, že je stejně nepodpoří. Slovenské volby nechť nám jsou poučným příkladem…

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

07.04.2019 08:57

Jak (ne)naletět. ...Pročetl jsem si Váš příspěvek i reakce obou pánů. Potíž spatřuji v tom, že lidé (agenti), kteří ovlivňují volby na našem území, se věnují profesionálně dezorientačním kampaním ovlivňujícím většinovou společnost. Proto jsou dnem i nocí zpochybňováni ti, kteří by mohli narušit kýžený výsledek voleb v neprospěch stran, co mají zaúkolovánu integraci do evropských struktur i úzké vazby k atlantické alianci NATO. Dva zde přítomní pánové slouží za vzor těmto snahám o ovlivnění mysli. Nepůjdou k volbám. Mají pro to své důvody. Těm, kteří je měšli odvrátit od volebních uren se to v jejich případě dokonale podařilo. Děj totiž pokračuje. K volbám půjdou většinově ti, kteří, kteří přesměrují naši vlast zcela do mocenských strutur ovládaných neocony. Úspěch těchto sluníčkářských, kavárenských stran je založen na společném principu, a to: Zbavíme se všech, jichž se nám podařilo ideologicky ovlivnit natolik, že nepůjdou k volbám. Potom to ale s námi dopadne jako na Slovensku. Nicneděláním se totiž prohrává. Oba pánové se jistě nezúčastní demonstrací, ani nepůjdou volit. Tak to bychom měli. Napomáhají tím slovenskému scénáři za povyku, že oni jako spravedliví se na všechno vykašlou. Naše politická scéna tím opět mohutně zkalouskovatí za jejich přispění. Stačí nejít k volbám a karty potom rozdávají profesionální karbaníci, kteří mají v rukávu vždy nějaké to eso navíc. Eso, které znamená jejich vítězství a naši prohru .....Mějte se hezky. ....PS: Napsal Jiří Přibyl.


 

06.04.2019 22:50

Ač nerad, musím s panem Majevským souhlasit. Celý váš projev je snůškou hloupých klišé a oslích můstků. Zkusím to popsat věcně podle argumentů: "Protože volí neefektivně." Zjednoduším to, když budu mít při našem politickém systému stranických aparátů volbu mezi BB (Blbec Benda) a NN (Nemožná Němcová) , dosaďte si tam klidně i jiné, je pro mne pragmaticky jasná volba, na takovou volbu mezi exkrementem a lejnem se vyseru a půjdu radši roubovat stromy. Srovnávat Fica s Babišem je další nesmysl, Fica Slováci zavrhli a Babiše přes všechny kontroverze skoro třetina voličského elektorátu volí a jeho průsery bagatelizují. Nechápu, jakými feromony Babiš přitahuje voliče, ale pro mne je to pokrytec, křivák a pragmatický zmetek. Musí se tak chovat, Agrofert de by bez Merkelové zkrachoval a jakej by byl. Takže před národem hraje svou roli. A argument menší zlo je lepší, než zlo větší je už vůbec pitomost, kdo odpovědně určí, které zlo je větší a které menší, taky jak pro koho. Klasicky může jako příklad volební aporie (neřešitelný rozpor) sloužit poslední volba prezidenta. Pominu ostatní nuly do počtu zdání demokracie, Zeman byl v politice příliš dlouho a ne vždy s bezvýhradným kladem a po objímání stromů na Vysočině taky nebyl pro lidi absolutní jedničkou. Ale rychlokvaška prý profesor Drahoš médii vynášený do nebes pro mě skončil se svými falešnými brýlemi. Ješita, který si myslí, že s brýlemi, tetováním nebo dredy vypadá zajímavěji je u mě blbec. A předposlední věta " Zatím musíme využívat toho, co už reálně funguje a nepokoušet se pořád dokola vymýšlet nové projekty, které nemají šanci na úspěch.", jakoby evokovala Husákův projev: Zvolili jste nás, tak si nestěžujte a hlavně to nechtějte měnit, je to to nejlepší, co vás mohlo potkat.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

06.04.2019 19:46

Paní Hrindová,raději budu idiot(podle Vás),než jít k volbám a zvolit hajzly,kteří jednají ve prospěch cizích mocností.Předložte mi lidi,kteří budou hájit zájmy českého státu a národa a pak se můžeme bavit o volbách.Vy si choďte volit a pamatujte si,že i Vy se podílíte na tom,co za xindl tvrdí,že zastupuje občany.Pro mne jste idiot právě Vy svou účastí na podivném folklóru.Zrovna tak se nestarám o to,koho a proč si zvolili Slováci.Je to cizí stát a ať se tam třeba podělají.Je to jen jejich věc.Jinak se jedná o zasahování do vnitřních záležitostí cizího státu.


 
Než zemřel Ariel Šaron – jestřáb jestřábů, král Izraele a buldozer Arik...

Než zemřel Ariel Šaron – jestřáb jestřábů, král Izraele a buldozer Arik...

Někdejší izraelský premiér Ariel Šaron, přezdívaný "Arik" a později také "král Izraele" se narodil jako Ariel Scheinermann 26. února 1928 v kibucu Kfar Malal v Palestině, kam jeho rodiče utekli před pogromy v Sovětském svazu. V roce 2006 zemřel. Třináct let byl v komatu, kdy po mozkové mrtvici lékaři prohlásili, že jeho mozek přestal reagovat a že žil jen zásluhou umělého dýchání. Přesto ho jeho synové odvezli do farmy v Negevské poušti...

Poslední domácí zprávy