• Neděle, 25. srpen 2019
  • Svátek má Rukojmí Radim

Esej: NEMOHU ZA TO…
Počet návštěv: 694

Esej: NEMOHU ZA TO…

…že jsem byl vychován tak, abych přírodu pokládal za ohromný dar, k němuž se člověk musí chovat s největší ohleduplností a s největším respektem – a to nejen kvůli tomu, že na přírodě jsme závislí nejen z hlediska fyzické existence, ale také proto, že s vnímáním přírodního krásna a s chápáním všech souvislostí, jimiž je vše živé s přírodou propojeno, nabývá smyslu náš život. Jestliže pomineme tuto pravdu, pak se budoucnost lidstva stane vratkou a – ohroženou!

   Díky své výchově dnes trpím. Ať jdu kamkoliv, všude narážím na obludné devastace krajiny a tedy našeho /a nejen našeho/ životního prostředí. Ať čtu nebo sleduji vše o přírodě, vždycky mě zamrazí ze zjištění, čím se člověk na této MATCE VŠECH denně proviňuje. Znečištěním vodstva veškerého typu – studánkami počínaje a oceány konče – ničíme dostupnost základní složky naší potravy. Ničením lesů otevíráme cestu běsům eroze, vichřicím, ztrátě producentů kyslíku, a naopak prašnému znečištění toho, co vdechujeme. Bez lesů nebude dřevo, nebude ptactva a zvěře, nebude lesních plodů, zmizí ona mikroklimata, která jsme podvědomě vyhledávali ke svému odpočinku. Malebná krajina se promění v poušť.

   Nemohu za to, že můj otec mi vštípil tak pevné základy ve vztahu ke zvěři a k rybám, takže dnes trpím pokaždé, když zamířím do polí, k lesům či k řekám, abych se s těmi nádhernými tvory, kteří planetu Zemi obývají od dob, kdy po člověku ještě nebylo ani památky, setkal a pokochal se pohledem na jejich krásu, jejich ušlechtilost, jejich přirozenost…

   V této chvíli nebudu vyprávět o jelenech, kteří jsou vybíjeni. Nebudu vzpomínat na úhoře; postavili jsme jim do cesty přehrady, kde končí rozsekáni lopatkami turbín. Nemíním hovořit ani o koroptvích; mé děti, ani děti vaše je už neznají, protože je zemědělci vyhubili. Stejně jako chemie vyhubila další – kdysi hojné obyvatele – polí a lesů..

   První mláďata zajíce polního přicházejí na svět už koncem února nebo začátkem března; to podle průběhu zimy. Zaječice vrhne své potomky na holou zem bez toho, aby jim připravila sebeskromnější pelíšek. Je to její varování: Mládě, tvůj život bude jedním z nejtvrdších, tak si zvykej! A zajíček leží pod rodnou hroudou, odkázán na mateřské mléko a odsouzen k tomu, že první lístečky trávy uvidí bůhví kdy, protože oranice dnešních nekonečných lánů děsí svou pustotou i vnímavého člověka. Tam ho najde jestřáb, káně, pochop, šedivka, krkavec, liška, kuna, toulavá kočka i pes – a to není výčet predátorů konečný. Ze stovek narozených mláďat tak přežije do jara pár desítek.

   Zaječice doplní prořídlé stavy dalším vrhem. Ale to už přijdou ke slovu jarní zemědělské práce. Obludné stroje začnou připravovat zorané lány pro setí. Řvoucí traktory potáhnou za sebou brány, smyky, válce. Za technikou zůstanou roztrhaná, umlácená, rozmačkaná zaječí tělíčka. Na tuto, člověkem připravenou hostinu, se slétnou rackové, čápi, volavky, vrány, krkavci. To už z novorozených ušáčků žije pár jedinců, kteří se zachránili bůhví jak.

   Zeleň roste, vegetace dozrává, jeteliny a louky jsou sečeny na krmení dobytka, sečeny jsou ze stejného důvodu i některé ozimé směsky. Do lánů vyjedou traktory s rotačními sekačkami. Jejich ostří jsou neúprosná. Mladí zajíčkové se marně snaží pudově přitisknout k zemi. Posečená zeleň je krvavým svědectvím lidské krutosti.

   Ani další období sklizně nedává zbylým zajícům naději. Marně hledají úkryt v kukuřičných lánech, či v lánech obilovin. Samozřejmě, že člověk ještě drama vystupňuje chemickými postřiky. Zajíc je tvor neobyčejně čistotný, olíže si srst – a… Vběhne na frekventované komunikace – a… Nachytá se na sladkost řepky – a… 

   A to ještě není podzim, kdy člověk promění orbou většinu lánů na krajinu hladu. Čtete dobře: naše rodné lány neúprosní zemědělci promění v hladomornu. Neexistují meze, ekonomika přinutila uživatele polností pěstovat především tzv. energetické plodiny, které z velké části končí v bioplynových stanicích. Že tam zahnívá spolu s kukuřicí a jinými obilovinami i zvěřina? Slýchávám od jejich provozovatelů sarkastické poznámky, že, cituji: „Aspoň je toho plynu více!“

   Tak se rok co rok vrší svědectví o lidské zvůli, krutosti a bezohlednosti. Nic však nezůstane bez trestu.

   Opravdu nemohu za to, že mi otec vštípil do paměti veškerou krásu, bohatost a taje přírody ještě v době, kdy rána, poledne i večery byly plné krásy a života. Dodnes jsem mu za jeho školu v přírodě vděčný. Stejně jsem vychoval své děti a stejně se snažím vše důležité vštípit i svým vnoučatům. Důvod je prostý: přeji si, aby se mí potomci připojili k těm, kdo se pokusí zvrátit přístup současné lidské civilizace k přírodním hodnotám. Už vzali za své moje poselství a výstrahu: „Člověk bez přírody existovat nemůže. Příroda bez člověka však ano!

    Chcete-li, věřte a – doufejte!

Štěpán Neuwirth

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

09.04.2019 19:48

Příroda je sice krásná věc,ale pro většinu nepotřebná.Na co louky a pole,to mamon je přece důležitější.Na nejlepší orné půdě stojí mraky panelů pro sluneční energii,na dalších částech sklady cizích společností,louky nejsou potřeba,protože z nich není žádný zisk a o hospodaření se soukromými lesy opět rozhoduje úředník.Strategickou surovinu,vodu,ODS prodala do ciziny,což může udělat jen totální idiot.Strategické zásoby pohonných hmot se uskladňují v cizině u soukromých společností a o přírodu se nikdo nestará.Tedy stará!Jak by z ní měl co největší zisk.Před lety jsme se smáli Miroslavu Štěpánovi,když řekl,že tady budou jen silnice a sklady.Dneska bychom se mu měli omluvit.Nebyl to takový blbec,jak z něj dělali.Proto si dnes o přírodě můžeme nechat jen zdát.Jen mám na panaNeuwirtha malý dotaz.Jak chce obdělávat ten zbyteček polí,když mu vadí traktory s bránami a válci?Že bychom se vrátili zpátky?Kdy se používali voli a krávy do pluhů a když je dotyčný neměl,tak zapřáhl manželku s dětmi,aby mu tahali ruchadlo bratranců Veverkových?Nebo jak si ti vlastně představuje?Ono kritizovat je lehké,ale najít náhradní řešení už tak snadno nejde.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

09.04.2019 11:23

Neznám křišťálovou studánku. Zato znám prameny vody vyvěrající zpod desítek pneumatik ozdobených záchodovými mísami a prohozených sutí. Soukromé lesy jsou prodělečné, a tak se neinvestuje do lapačů škůdců s feromony. Stát, který investoval do obnovy lesů, nemá v soukromých lesích co dělat. A tak se kůrovec šíří dosud nevídaným tempem. Ti, co chtěli na lesní dřevině vydělat, nepočítali s nutnými investicemi. Zisk za každou cenu se nekoná. Pokud se dřevo vytěží, je nekvalitní. Profit je minimální, zato ztráty veliké. A tak nezbývá, než prosebně natáhnout ruku ke státním dotacím. Křišťálovým studánkám zvoní umíráček. Ani stromy lesa nejsou zlatým vejcem pro zlatokopy. Privatizace lesů ani nemůže vést k ničemu jinému, než k jejich devastaci. (Nekoupím si les proto, abych se o něj staral, ale aby mi přinášel zisk). Právě tato chybná strategie znamená rychlou zkázu našich, pardon soukromých, lesů. Vysvětlete člověku, který s vydinou zlaté many investoval miliony do jejich (spekulativnímu) zakoupení, že jeho les potřebuje další investice, aby přežil. To nikdo ze spekulantů neudělá. Marně tedy slzíme nad stavem krajiny a lesy, které nám nepatří. Jsou v soukromých rukou. Vstupujeme tedy na soukromý pozemek. Průzračnou vodu jsme zaměnili za soukromé vlastnictví všeho, co bychom rádi obdivovali. Není co obdivovat. Tyto zdevastované lesy nám stejně nepatří. Jen zatím vesměs nejsou opatřeny tabulkou "Cizím vstup zakázán". .....Mějte se hezky.


 
Jak to bylo s Čáslavskou nejen v roce 1968, ale i s jejími protisovětskými gesty, jak je v minulých dnech okázale prezentovala ČT, když pouze ukázala předávání medailí jí a sovětské gymnastce; Čáslavská odvrací svoji tvář od vlajky SSSR

Jak to bylo s Čáslavskou nejen v roce 1968, ale i s jejími protisovětskými gesty, jak je v minulých dnech okázale prezentovala ČT, když ukázala pouze předávání medailí jí a sovětské gymnastce; Čáslavská odvrací svoji tvář od vlajky SSSR

V České televizi před několika dny závěru srpna 2019 odezněla jen laciná propaganda roku 1968, když při předávání medailí jí a sovětské gymnastce Čáslavská okázale odvrací na protest svoji tvář od vlajky SSSR. Ani slovo o tom, jak přišel říjen 1968 a sedminásobná olympijská vítězka - gymnastka Věra Čáslavská a stříbrný olympijský medailista - běžec Josef Odložil si před více než půl stoletím řekli 26. října 1968 své “ano“ během letních olympijských hrách v Mexico City.

Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí, prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo. A než se jeho manželka vzpamatovala, „náhodou“ vyhořel jejich dům v Černošicích

Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí, prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo. A než se jeho manželka vzpamatovala, „náhodou“ vyhořel jejich dům v Černošicích

Život Radovana Krejčíře v johannesburgské věznici Leeuwkop s maximální mírou ostrahy, kde si Čech odpykává pětatřicetiletý trest, není ohrožen, ujistila právě jihoafrická vězeňská správa podle místních médií. Reagovala tak na tvrzení Krejčířových příbuzných, kteří si v tisku stěžovali, že Čech bude brzy zavražděn, pokud nebude z Leeuwkopu přeložen do jiného zařízení.

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Legendární operní zpěvák a dirigent Plácido Domingo čelí obvinění, že řadu žen nutil k sexuálním stykům. Údajně jim nabízel práci a trestal je, když jeho návrhy odmítly. Informovala o tom v úterý agentura AP. Osmasedmdesátiletý Domingo tato obvinění označil za „hluboce znepokojivá a tak, jak byla představena, za nepřesná“. Dodal, že se domníval, že veškeré jeho chování a vztahy byly přijímány kladně a se souhlasem.

Nový ministr kultury Zaorálek blábolil ještě jako volební lídr ČSSD a šéf české diplomacie v červnu 2017:

Nový ministr kultury Zaorálek blábolil ještě jako volební lídr ČSSD a šéf české diplomacie v červnu 2017: "Mám vysoké ambice - vyhrát volby. Nikoho nenechám si do toho mluvit; přejímám celou zodpovědnost na sebe

To bylo směšných vyhrůžek a svalnatých řečí: „My Šmardu nedáme, raději vládnutí s ANO zbouráme!“ Pak ale musel Hamáček stáhnout před prezidentem Zemanem ocas mezi nohy; plné koryto je plné koryto, od kterého se socani neodtrhnou, ani omylem. A tak prozatimní šéf ČSSD raději zatáhl za záchrannou brzdu a připlazil se po čtyřech, aby navrhl na post ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

Poslední domácí zprávy

Jak poznat totalitu?

Jak poznat totalitu?

Ve zkratce: naše pravda je jedině správná, nesouhlasící je třeba zastrašit, umlčet, zostudit, když to nepůjde „podobrém“, potrestat, vyhodit...