• Úterý, 26. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Filip

Hrdinný majore Gagarine!
Počet návštěv: 1436

Hrdinný majore Gagarine!

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Ta zpráva před 58lety vyrazila světu dech. Jeho jméno a tvář najednou znaly miliardy lidí. Celý svět poslouchal zprávu TASS o úspěšném letu prvního člověka do kosmu. Sovětský kosmonaut major Jurij A. Gagarin, 12. dubna 1961 se stal prvním člověkem, který obletěl naši modrou planetu.

Od té doby již stovky kosmonautů obletěly naši planetu,mezi nimi i náš kosmonaut Vladimír Remek. Pro západní politiky před 58lety to byl, ale šok! Pozdější americký astronaut John Glenn k letu Jurije A. Gagarina docela trefně prohlásil : „ Jak je možné, že země která neumí vyrobit ledničku, nám dala na prdel!“.

Tehdy zcela spontánně u nás vznikla písnička o hrdinném majoru Gagarinovi, však jsme si ji dlouho pamatovali a zpívali. Pro Československo bylo vyznamenáním, že první cesta Gagarina do zahraničí, vedla do naší vlasti. Stalo se tak již 16dnů po jeho návratu z kosmu, 28. dubna mu Praha připravila triumfální a přátelské přijetí. Fotografie z té doby dokumentují tu obrovskou spontánnost, statisíce lidí lemovalo pražské ulice, Václavské náměstí do té doby nic tak nádherného a spontánního nezažilo. Celý svět shlížel na májovou Prahu a na jejího hosta z kosmu.

Doba se za těch 58let radikálně změnila. Doufali jsme, že k lepšímu…. Počátkem devadesátých let se SSSR rozpadl, také Varšavská smlouva zanikla, sovětská vojska odešla z Německa, Československa, Maďarska… Měl tedy nastat mír pro další generace, mocnosti si měly podat ruce, přesto se to nestalo. Jsme zklamáni z dalšího kola zbrojení, válečné konflikty neberou konce. Miliony zoufalých lidí je bez domova… Ani protiruské sankce nejsou tou správnou cestou k míru…!

V rámci protiruského tažení, je snahou i přebarvit historii, tedy zapomenout vedle válečných hrdinů i na Jurije A. Gagarina, hrdinu z kosmu. Přes tyto snahy „nových tvůrců dějin“ nezapomínáme na ten slavný den a ani na hrdinného majora Gagarina.

Přemysl Votava

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

10.04.2019 19:26

Historii si přizpůsobuje každý,někdo více,jiný méně.Za komančů se příliš nemluvilo o bojích na západě,protože tam probíhaly boje víceméně letecké.Dnes se naprosto vyvrací úloha východní fronty a vychvaluje se západ.Proč tedy USA a Britové čekali až do roku 1944?To hrozilo nebezpečí,že bolševici zaplaví celou Evropu.A tak se zrodila západní fronta a dnes "historici" tvrdí,že válku rozhodly USA,což není pravda.USA se jenom svezly na bojích proti německým vojákům v síle deseti divizí.Podle dalších pramenů,a to i z německých,na východě bojovalo 200 divizí německé armády.Tak kdo vlastně zvítězil?


 
Proč  když Hašek (lední hokej), může, já (lehká atletika) nemůžu?

Proč když Hašek (lední hokej), může, já (lehká atletika) nemůžu?

Ještě před měsícem nebo snad ještě před týdnem, by mě to ani nenapadlo, ale když jsem se z médií dověděl, že Dominik Hašek z titulu své úspěšné hokejové kariéry zvažuje možnost kandidovat na úřad v zemi vůbec nejvyšší (čili prezidentský), a to tedy proto, že útočníkům soupeře, kteří se ocitli v blízkosti jeho branky šlo v důsledku jeho humpoláckého agresivního brankářského stylu prakticky o život, bácla mě ta myšlenka přímo mezi oči.

Poslední domácí zprávy

QUO VADIS, ODS?

QUO VADIS, ODS?

Institut Aleny Vitáskové z. s. (IAV) podal podnět na pozastavení, případně rozpuštění činnosti Občanské demokratické strany...