• Středa, 24. červenec 2019
  • Svátek má Rukojmí Kristýna

Podle STAN by se mělo volit již v šestnácti letech. A proč ne třeba hned ve třinácti?
Počet návštěv: 417

Podle STAN by se mělo volit již v šestnácti letech. A proč ne třeba hned ve třinácti?

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Nově zvolený předseda hnutí STAN Vít Rakušan navrhuje, aby u nás měli volební právo lidé již v 16 letech. Týkalo by se to komunálních voleb, později možná i těch ostatních.  

Na svém víkendovém sněmu si hnutí Starostů a nezávislých nejenom zvolilo nového předsedu (Petra Gazdíka vystřídal na tomto postu Vít Rakušan), ale přišlo i s několika pozoruhodnými vizemi. Jednou z nich je návrh, aby u nás měli volební právo mladí lidé již po dovršení 16 let. Zatím by se to týkalo jen komunálních voleb, dle zájmu mladých voličů je však předseda Rakušan ochoten uvažovat i o možnosti rozšířit tuto věkovou hranici pro ostatní volby včetně parlamentních (viz odkaz zde).

Nový předseda hnutí STAN není u nás prvním politikem, který s takovým revolučním návrhem přišel. Již před devíti lety to samé navrhovala někdejší ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková, před dvěma lety dostal stejný nápad i tehdejší předseda Strany zelených Matěj Stropnický. Tak jako nyní Rakušan, i on tehdy poukazoval na to, že v Rakousku a Estonsku šestnáctiletí právě v komunálních volbách volit mohou (nutno ovšem podotknout, že jsou naopak i země, kde lidé mohou volit až od 21 let). Vít Rakušan navíc přidává další argument: „Domníváme se, že mladá generace je mnohokrát mediálně zdatnější a lépe se i orientuje v té záplavě informací, které se na nás odevšud valí, a dokáže poznat, která informace je nosná a která není.“

Tak nevím. Jestliže pan Rakušan tvrdí, že mladá generace je mediálně zdatnější než ta střední či starší, pak mi není jasné, proč například organizace typu Člověk v tísni permanentně mluví o tom, že na většině českých škol se v nedostatečné míře učí mediální výchova. A ohledně toho, že mladí vynikají ve schopnosti rozpoznat, která informace je nosná a věrohodná, a která naopak nikoliv, jako dlouholetý středoškolský učitel dodávám, že bohužel zdaleka ne u všech mladých tohle platí. Naopak se obávám toho, že někteří mladí ve věku 16 let jsou v mnoha věcech ovlivnitelní velmi lehce, neboť jim chybí potřebné životní zkušenosti (v tomhle věku totiž mají za sebou maximálně jeden rok střední školy).

Moje hypotéza je proto taková, že motivem návrhu předsedy STAN ohledně snížení věkové hranice pro prvovoliče je spíše to, že dle výsledků v minulosti proběhlých studentských voleb jsou u středoškoláků v oblibě především strany jako Piráti, TOP 09 či Zelení, ke kterým mají Starostové ideově blízko a s TOP 09 byli navíc ještě donedávna v jednom politickém uskupení. Čím nižší věkový průměr voličů bude, tím větší šance pro nás, že pro příště již nebudeme v opozici, ale ve vládě, říká si dost možná pan Rakušan. A kdyby to snížení věkové hranice na 16 let přece jen nestačilo, co takhle ji snížit třeba na 13 let? Vždyť i mnohý třináctiletý je již informačně zdatný a i on má přece právo vyjadřovat se k tomu, v jaké zemi chce žít..

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

16.04.2019 19:23

Ano,volit budou šestnáctiletí,protože se dají snadno ovlivnit a trestní odpovědnost budou mít až od pětadvaceti,kdy teprve budou mít dost rozumu,aby poznali,že se některé věci nemají dělat.Nechte tohoto prvoka,aby si sám namlátil hubu.


 
Turecký přístup. Platil by i pro opálené mladé muže, co nás

Turecký přístup. Platil by i pro opálené mladé muže, co nás "obohacují" prodejem drog a jinou kriminalitou v Praze ?

Slova „Turecké hospodářství”, bývala v našich končinách po dlouhou dobu termínem, vhodným k označení zmatků, neschopnosti a nekompetentnosti. Možná, že kdysi dávno i právem. Ale teď si naši rekreanti, na dovolené v tureckých turistických destinacích, často s překvapením protírají oči nad vyspělostí, funkčností a moderností místní techniky a infrastruktury. Alespoň tedy ve velkoměstech a na turisticky zajímavých místech.

Přichází antimajdan a bude pěkně hustej…

Přichází antimajdan a bude pěkně hustej…

Ani jsem nepředpokládal, že tak brzy budu znovu reagovat na to, co se děje a hlavně bude dít nejen na Ukrajině, ale zřejmě i ve světě, který euromajdan vyvolal, podporoval a nyní přijde čas nést náklady svého neblahého jednání před pěti lety.

Že se mu huba nezkřiví, komediantovi!

Že se mu huba nezkřiví, komediantovi!

Stejně jako je „vysazený“ pan Jan Hrušínský na osobu prezidenta Zemana, jsem zase já „vysazený“ na pana principála. Vadí mi totiž ta jeho neomalenost, drzost, bezohlednost a nenávist k člověku, který mu nic neudělal, nijak mu neuškodil, neublížil, jen se nemůže smířit se skutečností, že v přímé volbě porazil naději pražské kavárny, Karla Schwarzenberga. Proto také kde může do něj tu kopne, tu jej zesměšní, urazí, pomluví, nebo se o něm vyjádří způsobem, že z něj udělá ubožáka, neschopného vykonávat svou funkci prezidenta.

Poslední domácí zprávy

SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti...