• Úterý, 26. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Filip

Generálská zahrádka pro Koudelku
Počet návštěv: 1225

Generálská zahrádka pro Koudelku

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Je to, jak v tom slavném oskarovém filmu „Ostře sledované vlaky “, kde se přednostovi železniční stanice zachtělo povýšení, podobně jako dnes řediteli BIS. Tomu dokonce v podobě té slíbené generálské zahrádky. Vláda se snaží mu vyhovět, již potřetí navrhla ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku do generálské hodnosti. Bylo to zatím málo platné, prezident Miloš Zeman jej loni dvakrát odmítl povýšit.

Je otázkou, zda to bylo v souvislosti se zprávou BIS k jedu „novičok“, který byl údajně použit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii. Prezident zprávu BIS komentoval jinak, než ministerstva obrany a zahraničí.

Ředitel BIS Michal Koudelka je zcela jistě velice zkušeným pracovníkem, ve zpravodajských službách pracuje od roku 1992. Jeho dnešní silná posice v BIS je daná i tím, že cca 10let vedl kontrašpionáž zaměřenou na Rusko a Čínu. Proto je tak ceněný i dalšími zpravodajskými službami v zahraničí. Politika protiruských sankcí NATO a EU, jeho postavení dokonce ještě posílila. Také Ústřední zpravodajská služba (CIA) si Michala Koudelky vysoce cenila. Dokladem je i to, že letos v březnu převzal Koudelka v USA nejvyšší ocenění CIA, cenu George Teneta za dosavadní spolupráci s CIA. Je zcela zřejmé, že tato cena se neudílí každému, kdo přiletí jen tak na „kafe“ k jednání s vedením CIA. Zde je možná ten otazník, zda jeho prioritním zájmem je jen zpravodajská činnost v rámci ČR? Československo mělo vždy v minulosti velice úspěšné zpravodajské služby, které ale zůstávaly ve stínu, či v pozadí, při rozhodování "domácích" politiků. Každý stát si chrání především své zájmy, jak bezpečnostní, vojenské, tak i ekonomické, či obchodní...

Bohužel z pohledu na období posledních let je zcela zřejmé, že BIS pod vedením M. Koudelky se výrazně zpolitizovala. Zde je třeba připomenout, že nežijeme někde v daleké banánové republice, kde tajné služby mají ve státě rozhodující slovo. Jako příklad zpolitizování BIS lze uvést, rychlé rozhodnutí BIS kolem novičoku, tedy vypovězení zcela bez důkazů, tří ruských diplomatů z ČR a následnou protiruskou ofenzivu. V té jsme dokonce výrazně předstihli mnohé evropské státy. Připomínám i snahu BIS zasahovat do školních osnov, ovlivňovat tedy školní výuku. Je zřejmé, že pracovníkům BIS šlo zejména o účelovou změnu výkladu dějin.

Současné postavení ředitele BIS Michala Koudelky v BIS je umocněno zejména jeho mnoholetou činností v oblasti kontrašpionáže vedenou proti Rusku a Číně. Současná politika protiruských sankcí, jeho postavení v BIS tedy opět nahrává. Zároveň jeho činnost je velice citlivě vnímána v zemích, kterých se to dotýká, tedy v RF a Číně s kterými nás tradičně spojují důležité ekonomické vztahy. Jistě nemělo by dojít k politice závislosti, či podlézání k těmto ekonomickým a vojenským mocnostem, tak jak tomu bylo v nedávné minulosti.

Poslední causy BIS vyvolávají spíše dojem, že se stáváme jen východní expoziturou jiných zpravodajských služeb... A ta vzpomínaná a již dvakrát zamítnutá generálská zahrádka jistě nezvýší prestiž BIS či jejího ředitele Michala Koudelky. Možná, že se cítí nedoceněným, to když kolem sebe na jednáních v zahraničí vidí jen generály...

Pokud to opět nevyjde, určitě se nic nestane, ČR to nepozná...

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

17.04.2019 19:17

Současné postavení Koudelky je umocněno tím,že je agentem CIA.Bez dalšího "generála" se klidně obejdeme.Máme jich nadbytek,pomalu víc,než lidí v ozbrojených "silách" tohoto pseudostátu.Když chtějí mít v čele BIS generála,mohou si vybrat z padesáti stávajících kohokoliv.Jsou to stejně generálové jen kvůli výši platu.Na to vláda a parlament peníze bude mít vždycky.Seberou se třeba prostředky na léčení dětí.


 
Proč  když Hašek (lední hokej), může, já (lehká atletika) nemůžu?

Proč když Hašek (lední hokej), může, já (lehká atletika) nemůžu?

Ještě před měsícem nebo snad ještě před týdnem, by mě to ani nenapadlo, ale když jsem se z médií dověděl, že Dominik Hašek z titulu své úspěšné hokejové kariéry zvažuje možnost kandidovat na úřad v zemi vůbec nejvyšší (čili prezidentský), a to tedy proto, že útočníkům soupeře, kteří se ocitli v blízkosti jeho branky šlo v důsledku jeho humpoláckého agresivního brankářského stylu prakticky o život, bácla mě ta myšlenka přímo mezi oči.

Poslední domácí zprávy

QUO VADIS, ODS?

QUO VADIS, ODS?

Institut Aleny Vitáskové z. s. (IAV) podal podnět na pozastavení, případně rozpuštění činnosti Občanské demokratické strany...